Kaš­to­nai liko, uni­ver­si­te­tas krito

Kaš­to­nai liko, uni­ver­si­te­tas krito

2018-ie­ji – įvy­kiai ir žmo­nės

Kaš­to­nai liko, uni­ver­si­te­tas krito

Ko­kie bu­vo nuei­nan­tys 2018-ie­ji me­tai, ko­kie įvy­kiai mus kei­tė ir kei­čia? Ko­kio­mis nuo­tai­ko­mis gy­ve­na­me me­tų san­dū­ro­je?

Min­ti­mis da­li­ja­si šie­met šiau­lie­čių pi­lie­ti­nę ini­cia­ty­vą iš­ju­di­nęs Alf­re­das DAU­LIUS, at­nau­jin­tos Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės ar­chi­tek­tas Re­mi­gi­jus JU­RĖ­LA ir be­si­jun­gian­čių Šiau­lių ir Vil­niaus uni­ver­si­te­tų pro­fe­so­rius Vy­tau­tas BI­KUL­ČIUS.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

„Pra­bu­do­me, pa­si­ju­to­me pi­lie­čiais“

Šiau­lie­tį ju­ve­ly­rą Alf­re­dą Dau­lių mies­to bend­ruo­me­nė ži­no, kaip Kaš­to­nų alė­jos gy­nė­ją. Pa­va­sa­rį jis ini­ci­ja­vo pi­lie­ti­nę ak­ci­ją alė­jos kaš­to­nams ap­gin­ti nuo ma­si­nio pjo­vi­mo. Šv. Ve­ly­kų ant­rą die­ną įvy­kęs šiau­lie­čių pro­tes­tas pri­ver­tė mies­to val­džią keis­ti alė­jos re­konst­ruk­ci­jos pla­nus ir at­krei­pė dė­me­sį į per Lie­tu­vą be­si­ri­tan­čią ma­si­nę me­džių sker­dy­nių ban­gą.

– Jū­sų žvilgs­niu, kuo šie me­tai bu­vo iš­skir­ti­niai?

– Tuo, kad pa­si­ju­to­me pi­lie­čiais, kad pa­ju­to­me at­sa­ko­my­bę už tai, kas vyks­ta. Vis at­ro­dė, ką mes ga­li­me pa­da­ry­ti? O, pa­si­ro­do, ga­li­me pa­da­ry­ti, ga­li­me pri­vers­ti įsi­klau­sy­ti į mū­sų nuo­mo­nę. Ma­nau, tie me­tai vi­sai Lie­tu­vai bu­vo ypa­tin­gi tuo, kad for­muo­ja­si kri­ti­nė ma­sė žmo­nių, ku­rių ne­be­ga­li pa­stum­dy­ti.

O Šiau­liuo­se vis­kas pra­si­dė­jo nuo me­džių.

– Ar ini­ci­juo­da­mas pi­lie­ti­nę ak­ci­ją ti­kė­jo­tės, kad pa­vyks juos iš­sau­go­ti?

– Kai bu­vo iš­kirs­ti me­džiai Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je ir pa­si­da­li­jau feis­bu­ke, jog Kaš­to­nų alė­jai gre­sia tas pa­ts, ne­si­ti­kė­jau to­kios stip­rios grįž­ta­mo­sios reak­ci­jos, ko­kios su­lau­kiau.

Vaiz­do įra­šas su Kaš­to­nų alė­ja vien per pir­mą­ją pa­rą su­lau­kė dau­giau kaip 13 tūks­tan­čių per­žiū­rų. At­si­ra­do daug iš­ties­tų ran­kų jung­tis, daug bend­ra­min­čių ir mums pa­vy­ko.

Pa­vy­ko, ma­nau, dėl to, kad pa­si­rin­ko­me ra­mų ir in­te­li­gen­tiš­ką ke­lią – sa­vo po­zi­ci­jos iš­dės­ty­mo ar­gu­men­tais ke­lią.

Gai­liuo­si, kad ne­ga­lė­jau į Vil­nių nu­va­žiuo­ti – į ak­ci­ją dėl La­ba­no­ro gi­rios me­džių iš­sau­go­ji­mo – tu­rė­jau da­ly­vau­ti vers­lo pa­ro­do­je.

– Bet bu­vo­te Vil­niu­je pi­lie­ti­nė­je ak­ci­jo­je, su­reng­to­je strei­kuo­jan­tiems mo­ky­to­jams pa­lai­ky­ti. Ko­dėl jums tai svar­bu?

– Aš pa­ts pa­gal iš­si­la­vi­ni­mą esu pe­da­go­gas, fi­zi­kos mo­ky­to­jas, žmo­na dir­ba mo­kyk­lo­je – man pe­da­go­gų pro­ble­mos ži­no­mos. Pe­da­go­gai yra ta­pę nu­ver­tin­tų žmo­nių ma­se. Tai ypač žei­džia, žei­džia ir di­džiu­lė val­džios vir­šū­nių aro­gan­ci­ja.

Bū­da­mas mo­ky­to­jų pa­lai­ky­mo ak­ci­jo­je pa­ju­tau, jog žmo­nės val­džiai siun­čia aiš­kią ži­nią: ga­na ty­čio­tis, ga­na me­luo­ti, ga­na ap­gau­di­nė­ti.

Žmo­gus at­ran­da žmo­gų, no­ri­me iš­si­kal­bė­ti, nes vi­siems vie­no­dai skau­da.

La­bai svar­bu, jog pra­bu­do­me ir ban­do­me kon­so­li­duo­tis su­prie­ši­ni­mo aki­vaiz­do­je. Vi­suo­me­nę ban­do­ma su­kir­šin­ti, juk sa­ko, jei­gu mo­ky­to­jams duo­si­me, tai iš ki­tų rei­kės atim­ti. Ta min­tis tie­siog es­ka­luo­ja­ma.

– Kaip švę­si­te Ka­lė­das sa­vo šei­mo­je, ko lin­kė­tu­mė­te sau ir ki­tiems?

– Mū­sų šei­mo­je yra dvi di­de­lės šven­tės – šv. Ve­ly­kos ir šv. Ka­lė­dos. Per jas sten­gia­mės vi­sa šei­ma su­si­tik­ti. Per šias Ka­lė­das iš to­li­mos emig­ra­ci­jos su­grįž­ta duk­ra su anū­ke, o iš ar­ti­mos emig­ra­ci­jos, iš Vil­niaus, – sū­nus ir mar­ti, šiais me­tais su­si­tuo­kė. Prie sta­lo sės ir ma­no, ir žmo­nos tė­vai. Na­mai bus pil­ni – tuo esa­me tur­tin­gi ir la­bai džiau­gia­mės, kad vi­si no­ri­me bū­ti kar­tu.

Lin­kė­čiau žmo­gui su­pras­ti žmo­gų. Šio­je že­mė­je esa­me tiek trum­pai, my­lė­ki­me vie­nas ki­tą ir da­ry­ki­me ge­rus dar­bus.

Uni­ver­si­te­to pra­ra­di­mas – me­tų pra­ra­di­mas

2018 me­tai į is­to­ri­ją įeis, kaip pa­sku­ti­niai Šiau­lių uni­ver­si­te­to gy­va­vi­mo me­tai. Jis jun­gia­si su Vil­niaus uni­ver­si­te­tu. Pro­fe­so­rius Vy­tau­tas Bi­kul­čius ke­tu­ris de­šimt­me­čius yra Šiau­lių aka­de­mi­nės bend­ruo­me­nės na­rys, bet jau ke­le­rius me­tus jo pa­grin­di­nis dar­bas yra Vil­niaus uni­ver­si­te­te.

– Pro­fe­so­riau, ar Šiau­lių uni­ver­si­te­tui skam­ba pa­sku­ti­niai var­pai, ar įvyks me­ta­mor­fo­zė, at­gi­mi­mas?

– Jaus­mas dvi­ly­pis. Vie­na ver­tus, jun­gi­ma­sis su Vil­niaus uni­ver­si­te­tu ga­lė­tų bū­ti iš­si­gel­bė­ji­mas. Bet pa­čia­me Šiau­lių uni­ver­si­te­te da­ro­si ne­sup­ran­ta­mi da­ly­kai: kei­čia­mas uni­ver­si­te­to ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, ren­ka­mas lai­ki­na­sis rek­to­rius – vi­sa tai ga­li pa­kiš­ti ko­ją sklan­džiam su­jun­gi­mo dar­bui.

Vien lauk­ti su­dė­jus ran­kas, kad kaž­kas ateis ir ta­ve iš­gel­bės – be­vil­tiš­ka. Šian­dien pa­ts tu­ri dė­ti di­džiu­les pa­stan­gas, kad įsi­lie­tum į nau­ją ko­lek­ty­vą, tap­tum jo su­dė­ti­ne da­li­mi, nes Vil­niaus uni­ver­si­te­tas ke­lia la­bai di­de­lius rei­ka­la­vi­mus. Tik nuo šiau­lie­čių dar­bo pri­klau­sys, ar jie iš­si­lai­kys.

Šiau­liuo­se ak­de­mi­nės bend­ruo­me­nės nuo­tai­kos da­bar la­bai nea­pib­rėž­tos. Ma­nau, kad bu­vo pra­leis­tas lai­kas pa­tiems im­tis tvar­ky­tis. Dar prieš pen­kio­li­ka me­tų vis­kas bu­vo nu­leis­ta sa­viei­gai – tad ki­to­kių re­zul­ta­tų ir ne­bu­vo ga­li­ma ti­kė­tis. O vis­kas pra­si­dė­jo nuo ne­si­skai­ty­mo su dės­ty­to­jais, nuo va­do­vų as­me­ni­nių in­te­re­sų iš­kė­li­mo virš uni­ver­si­te­to in­te­re­sų.

– Ti­ki­na­ma, kad uni­ver­si­te­ti­nis moks­las Šiau­liuo­se iš­liks, bet ar dar yra kū­ry­bi­nės po­ten­ci­jos?

– Kū­ry­bi­nės po­ten­ci­jos ma­žė­ja. Uni­ver­si­te­tas bu­vo lyg švy­tu­rys mies­to kul­tū­ri­nia­me gy­ve­ni­me. Uni­ver­si­te­to dės­ty­to­jai, moks­li­nin­kai, me­ni­nin­kai for­ma­vo Šiau­lių vei­dą. Kai jie pa­lie­ka uni­ver­si­te­tą, iš­va­žiuo­ja dirb­ti į ki­tus mies­tus, Šiau­liai la­bai daug pra­ran­da. Ga­li­ma sa­ky­ti, jog uni­ver­si­te­to pra­ra­di­mas – Šiau­liams me­tų pra­ra­di­mas.

Uni­ver­si­te­tas pra­ran­da­mas ta pra­sme, kad ne­be­lie­ka jo sa­va­ran­kiš­ku­mo. Be to, kiek su­pran­tu, bus grįž­ta­ma vien prie mo­ky­to­jų ren­gi­mo. Tai nė­ra blo­gai, bet siau­rė­jan­čios stu­di­jos yra mi­nu­sas aukš­ta­jai mo­kyk­lai.

Mies­tui di­de­lė ža­la pa­da­ry­ta. Jei­gu bū­tų iš­li­kęs sa­va­ran­kiš­kas uni­ver­si­te­tas, vi­sai ki­ta jo ver­tė bū­tų. Grie­bia­ma­si šiau­do – uni­ver­si­te­tas au­ko­ja sa­vo au­to­no­mi­ją, bet ar tai duos vai­sių, atei­tis pa­ro­dys.

– Ko­kį 2018 me­tų įvy­kį įvar­dy­tu­mė­te, kaip pa­tį svar­biau­sią?

– Be abe­jo­nės, Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­tis bu­vo svar­biau­sias me­tų įvy­kis.

Man pa­čiam tai taip pat bu­vo svar­biau­sia šven­tė – ir šei­mo­je džiau­gia­mės, kad Lie­tu­va, pa­ty­ru­si daug sun­ku­mų, at­lai­kė is­to­ri­nes ne­gan­das.

Lin­kė­čiau vi­siems ryž­to ir ener­gi­jos – nie­ka­da ne­pa­si­duo­ti, vi­sa­da ieš­ko­ti išei­ties.

Sug­rį­ži­mo į aikš­tę me­tai – sma­gūs me­tai

Ar­chi­tek­tas Re­mi­gi­jus Ju­rė­la kar­tu su ar­chi­tek­tais Al­gi­man­tu Čer­niaus­ku ir Al­giu Vyš­niū­nu prieš tris de­šimtme­čius Šiau­liams su­kū­rė Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tę. Šie­met į ją grį­žo, kaip aikš­tės at­nau­ji­ni­mo tech­ni­nio pro­jek­to au­to­rius.

– Ko­kie jums bu­vo tie dar­bo me­tai?

– Sma­gūs. Aš nuo pat sau­sio mė­ne­sio aikš­tės re­mon­to dar­bais gy­ve­nau. Kiek­vie­ną die­ną su sta­ty­bi­nin­kais, dar­bi­nin­kais bend­ra­vau, ei­da­vau į aikš­tę net po ke­tu­ris kar­tus. Net Va­sa­rio 16-osios mi­nė­ji­mo ren­gi­niai ne­bu­vo to­kie svar­būs – dar­bas aikš­tė­je man bu­vo di­des­nė šven­tė.

Da­bar man to la­biau­siai trūks­ta. Tas dar­bas – ma­no duo­na, ma­no gy­ve­ni­mas.

Nuo lapk­ri­čio 15 die­nos nie­kas ne­bes­kam­bi­na, nie­kas ne­bek­vie­čia – liūd­na pa­si­da­rė. La­bai sma­gu bu­vo dirb­ti, nes bu­vau rei­ka­lin­gas.

– Bet aikš­tės re­konst­ruk­ci­ja stri­go, vė­la­vo ko­ne me­tus, kei­tė­si ran­go­vai, ar pa­vy­ko pa­da­ry­ti, kas su­ma­ny­ta?

– Pro­jek­ta­vi­mo už­duo­ty­je, ku­rią ren­gė Sa­vi­val­dy­bė, bu­vo, švel­niai ta­riant, daug ne­tiks­lu­mų, „iš pirš­to“ iš­lauž­tų, pa­gal ku­riuos pri­va­lė­jau kaž­ką da­ry­ti. Kas ren­gė tas už­duo­tis, tų Sa­vi­val­dy­bė­je jau ne­bė­ra, ir kal­tų ne­ra­si.

Da­bar, kas yra ge­rai, kas blo­gai – kal­tas esu vien aš. Tik dėl keb­lių klau­si­mų bend­rau­da­vau ir su A. Vyš­niū­nu, ir su A. Čer­niaus­ku. Džiau­gia­mės, kad bent vie­nam iš mū­sų – aikš­tės au­to­rių – te­ko dirb­ti su re­konst­ruk­ci­ja. Nes vie­nu me­tu no­rė­ta ko­ne tur­gų ten pa­da­ry­ti.

Fak­tiš­kai be­veik vis­kas, kas bu­vo su­ma­ny­ta, pa­da­ry­ta. Tik trin­ke­lės pa­grin­di­nia­me ta­ke ga­lė­jo bū­ti di­des­nių ga­ba­ri­tų.

– Šiau­lie­čiai mies­te šie­met ma­to ne­si­bai­gian­tį re­mon­tą, rau­sia­mas per­rau­sia­mas gat­ves. Ką apie tai ma­no­te?

– Vyks­ta, kas tu­ri vyk­ti – rei­kės pa­ken­tė­ti iki ki­tų me­tų va­sa­ros. Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tę su­tvar­kė – ge­rai, Pri­si­kė­li­mo aikš­tę tvar­ko, jos priei­go­se dvi gat­ves su­tvar­kė – ir­gi ge­rai. Me­džius ma­žiu­kus pa­so­di­no, bet me­dis so­di­na­mas kar­toms – išaugs. Talk­šos eže­ro pa­kran­tes tvar­ko.

Aš tik ka­te­go­riš­kai esu prieš skve­ro prie Sa­vi­val­dy­bės ar­dy­mą. Prie to skve­ro vi­si pri­pra­tę, jis mėgs­ta­mas, vai­kai žai­džia – kam jį ar­dy­ti, kam fon­ta­ną nai­kin­ti, pi­ni­gus mė­ty­ti? Ra­šiau Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riui An­ta­nui Bar­tu­liui. At­ra­šė, jog skve­re tu­ri bū­ti pa­mink­las par­ti­za­nams, „nes Šiau­liuo­se to­kio nė­ra“. Štai toks ar­gu­men­tas.

Re­konst­ruo­ja­mo­je Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je yra su­pla­nuo­tas sce­na­ri­jus, bet kad tas sce­na­ri­jus veik­tų, Sa­vi­val­dy­bė dar pa­ti tu­rės at­lik­ti dar­bų.

O Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tė vi­su gro­žiu at­si­skleis, kai die­nos ims il­gė­ti, kai pa­va­sa­ris ateis.

– Ko lin­ki­te sau ir ki­tiems?

– Sau ir ki­tiems ar­chi­tek­tams lin­kiu kū­ry­bi­nio dar­bo, lin­kiu tu­rė­ti dar­bo ob­jek­tų. Šiau­liai mums pra­stas mies­tas, la­bai stin­ga už­sa­ko­vų – vi­si pa­bė­gę ki­tur. Nė­ra jo­kių pro­ver­žių. Kiek šiau­lie­čių yra iš­va­žia­vusių – o juk tai po­ten­cia­lūs sta­ty­bų už­sa­ko­vai.

Ga­myk­las sta­to­me po ke­lias, bet ar­chi­tek­tų yra dau­giau, nei at­si­ran­da nau­jų ob­jek­tų.

Bet man šie me­tai bu­vo ge­ri – ne pi­ni­gi­ne iš­raiš­ka, o kū­ry­bi­niu iš­si­kro­vi­mu.

Gied­rius BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Alf­re­das Dau­lius sa­ko, jog pra­dė­jo­me jaus­ti at­sa­ko­my­bę už tai, kas vyks­ta: „Vis ma­nė­me, ką čia ga­li­me pa­da­ry­ti, o, pa­si­ro­do – ga­li­me.“

Pro­fe­so­rius Vy­tau­tas Bi­kul­čius Šiau­liams ir šiau­lie­čiams lin­ki „nie­ka­da ne­pa­si­duo­ti ir ieš­ko­ti išei­ties“.

Ar­chi­tek­tas Re­mi­gi­jus Ju­rė­la nuo pat me­tų pra­džios bu­vo pa­si­nė­ręs į Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės at­nau­ji­ni­mo dar­bus: „Da­bar man to la­biau­siai trūks­ta – dar­bas aikš­tė­je man bu­vo šven­tė“.

Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tė – vie­nin­te­lė per šiuos me­tus at­nau­jin­ta mies­to aikš­tė.