
Naujausios
Kas pagailės žmogaus?
Vasario viduryje šalį apskriejo žinia apie Šiaulių rajone Ramučių kaimo fermoje badaujančius gyvulius, kritusį šunį, skurdą. Nedaug radosi abejingų šiai istorijai. Vieni teisė, kiti skubėjo padėti. Vieni gailėjo kritusio šuns, kiti – karvių.
„Šiaulių kraštas“, sulaukęs skambučio: „O kas šioje istorijoje pagailės žmogaus?“, išsiruošė į atokų Ramučių kaimą pas ūkininkę Loretą Gapšienę.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Šuns gaila. O žmogaus?..“
53-ejų ūkininkės Loretos Gapšienės gyvenime ta vasario diena jau visam laikui stovės kimiu gumulu galugerklyje, kurio nei nurysi, nei išspjausi. Skaudės jai, gels jos seniems tėvams, jos dukrai ir sūnui, jos artimiems.
Jei ne praėjus mėnesiui jos artimos giminaitės Rūtos, buvusios garsios žurnalistės skambutis į „Šiaulių krašto“ redakciją, šią skaudžią istoriją kasdien vis storiau būtų užkloję kiti kasdienybės įvykiai, kitos godos ir istorijos.
Rūta kimiu balsu žėrė tos dienos šukes, kurios skaudžiausiai sužeidė visus, kurie buvo tų įvykių epicentre. Prisiminė, kaip visi gailėjo liesų galvijų, kritusio šuns, kaip Loretos ausyse iki šiol skamba gyvūnų globėjų balsai.
„Šuns gaila. Taip. Labai. O žmogaus?..“ – klausė moteris.
Važiuodami į Ramučių fermą pas Loretą, lydimi Rūtos, žinojome, kad pokalbis bus sunkus, kad neįmanoma bus sulaikyti ašarų, žinojome, kad pamatysime daug skurdo ir vargo. Ir aiškiai žinojome, kad svarbiausi šioje istorijoje bus ne šunys ir ne karvės. O – žmogus.
Namai senoje fermoje
Loreta jau senokai persikėlė gyventi į fermą, kurios nedidelė dalis atsitverta žmonių buičiai, o visa kita – daugiau nei šimtui karvių ir jų prieaugliui.
Durys, koridoriukas, vėl durys. Atsiduriame svetainėje su sekcija, o joje – buvusį neprastą gyvenimą primenančiais indais.
Pasitinka liūdesio, baimės ir nuovargio pilnos akys.
Loreta ir tądien tebuvo miegojusi keturias valandas. Pripratusi. Ir tai yra net daug, nes kartais tenka ir mažiau. Nes ir miegoti nuėjusi ne taip vėlai – apie pirmą nakties, o kėlusis tik penktą. Bet tai čia nieko, nes kartais tenka dirbti iki dviejų nakties. Tada tai jau blogai, pakyla tik apie šeštą. Niekaip neatplėšia akių, neprisiverčia lipti iš lovos. Ir taip kasdien jau daugybę metų: keturios valandos miego ir 20 – darbo. Ir visos tos valandos užrašytos dar jaunose, bet jau pervargusiose akyse.
Taip yra todėl, kad tvarte yra 119 galvijų – karvių ir prieauglio, o darbininkų šiuo metu fermoje tik ji ir dukra, ir tai jos dviese tik todėl, kad dukrai tądien išeiginė jos tiesioginiame darbe.
O kur dar bėdos dėl išmokų, dėl skolų bankui, dėl sugedusių traktorių, dėl ant lovos gulinčio tėvo, kurį slaugo.
Nusišypso ji tik tada, kai prisimena senovės lietuvių patarlę, idealiai tinkančią jos situacijai: „Nuo darbo būsi ne bagotas, o kuprotas“. Bet ir šypsena ne linksma, o skaudi.
Pelėkautai
Loretos profesija – siuvėja. Ji pagal profesiją dirbo Šiauliuose, vėliau – Kuršėnuose, puikiausiai vertėsi iš savo amato. Vyras turėjo tekintojo, frezuotojo specialybes.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Loretos tėvas atsiėmė savo tėvo žemę – apie 14 hektarų visai netoliese jos dabartinės fermos, Smurgių kaimo teritorijoje.
Tada vyro mama jaunai šeimai padovanojo karvę.
Iš pradžių augino cukrinių runkelių, kopūstų ir puikiausiai prisidurdavo prie siuvėjos algos.
Cukrinių runkelių verslas šeimai užsidarė, kai užsidarė šalia Kuršėnų veikęs Pavenčių cukraus fabrikas.
Savo žemė, savo karvė, didžiulis vyro noras verstis žemės ūkiu.
„Buvo gera. Žinojom – viską turim savo“, – tarė žodžius Loreta, ypač pabrėždama žodį „savo“.
Pradėjo daugėti karvių, iš pradžių karvėms nuomojo tvartą, o vėliau nusipirko savo. Šeima pirko seną kolūkio fermą, iš kurios bebuvo likusios tik sienos ir stogas. Pirko iš pajininkų, važinėjo, atsiskaitinėjo su kiekvienu, kad tik viską turėtų savo.
Pinigų šeimai nereikėjo skolintis – turėjo savo. Sunkiai uždirbtų, bet savo.
Sava tapo ferma, kuri pagal statybos metus, Loretos teigimu, buvo viena pirmųjų kolūkinių fermų Kuršėnų apylinkėse. Ferma nemaža – kolūkio laikais joje tilpdavo apie 200 kolūkio karvių.
Tada pradėjo daugėti karvių. Geriausi laikai ūkiui buvo tada, kai gerai mokėdavo už pieną – apie 1,20 lito už litrą. Šeima pasijuto tvirtai ir pradėjo galvoti apie ūkio plėtrą.
„Tada išėjom į paramą“, – pasakojo Loreta apie tai, kad parengė paraišką Europos Sąjungos struktūriniams fondams ir gavo finansinę paramą.
Loreta tada nežinojo, kas atsitinka, kai pamiršti auksinę taisyklę – turėti viską tik savo ir vieną auksinę senovinę išmintį – „nemokamas sūris – tik pelėkautuose“.
Ir pusė svajonės – per daug
Kad gautų ES paramą turėjo rengti projektus, o jiems rengti reikėjo nemažų lėšų. Bankai mielai teikė paslaugas. O ūkininkų šeima mielai jomis naudojosi. Visos banko paslaugos buvo paimtos Loretos vardu.
Iš Europos Sąjungos ūkiui modernizuoti gavo apie 70 tūkstančių litų. Dar iš bankų per kelis kartus skolinosi pinigų ir dabar skola bankams yra išaugusi iki didžiulių sumų.
Tuoj kieme atsirado šienavimo technikos: traktorius, šienapjovė, grėbtuvė, žolės rinktuvas. Ūkis norėjo koncentruotis tik į gyvulininkystę, todėl siekė turėti automatizuotą pašarų ruošimą, kad viską patys galėtų pasidaryti su modernia technika.
Kai kuriuos mechanizmus, pasak Loretos, pasitaikė nupirkti tokius, kad sugedo beveik iš karto.
Tik spėjo 2015 metų pavasarį parsivaryti į kiemą techniką už paskolas ir paramą, šeimą ištiko „tarnybinis romanas“.
Loreta liko ne viena. Su didžiulėmis skolomis bankams ir sudaužytu gyvenimu, su 120 galvijų ir ferma įgriuvusi stogu, su svetaine ir miegamuoju viename fermos gale ir dailiais puodukais sekcijoje, su sunkiai sergančiu tėvu ant lovos ir be nuolatinių darbininkų, kurių šiais laikais taip lengvai nepasisamdysi.
Dar buvo mažai smūgių, tai likimas pridėjo – Nacionalinė mokėjimo agentūra sustabdė visas tiesiogines išmokas už pasėlius ir galvijus.
Priežastys? Loreta pasakoja, kad neatitiko kai kuriose vietose sklypų ribos, neberado kažkokių žemės nuomos sutarčių, kurios buvo sudarytos dar iki „tarnybinio romano“ istorijos. Taip praėjusių metų pabaigoje ji negavo apie 15 tūkstančių eurų. Iš jų ūkininkė būtų bent šiek tiek padengusi skolas bankams.
Karvės užtrūkusios, ir žolės per mažai buvo – pieno beveik nėra. O tai reiškia, kad ūkyje be senų tėvų pensijų beveik jokių pajamų nėra. Dėl buities – tiek to, bet bankai ašarų valiutos nepriima.
Loreta, sukdama ašaromis permirkusią nosinę tarp pirštų, svarsto – visada visas savo svajones reikia dalyti perpus, nes jeigu išsipildo bent pusė – jau yra labai gerai.
O jų šeima svajojo maksimaliai ir tuo laiku, kai ūkis neblogai laikėsi, kai jis laikėsi ant dviejų žmonių pečių, kai svajota ir planuota buvo dviese. Ir skolintasi buvo dviese, tik atiduoti reikia vienai.
Kodėl tylėjo ir niekam nepasisakė, kad yra bėda? Kodėl nesumažino karvių skaičiaus, kodėl nepardavė karvių, jeigu jų negali išmaitinti? Daugybė – "kodėl". O atsakymas vienas ir paprastas – paėmei paramą ir tam tikrą laiką privalai išlaikyti nustatytą gyvulių skaičių. Jeigu būtų pažeidusi sutarties sąlygas – sumažinusi galvijų skaičių – sulauksi sankcijų, dar ir paramos lėšas būtų tekę grąžinti.
Klaida
Tą lemtingą šių metų vasario dieną, kai į fermą, gali būti, kad pagal pranešimą, sugužėjo tikrintojai, gyvūnėlių globėjai, Loreta prisimena tarsi per miglą.
Numigusi kelias valandas, ji fermoje atliko rytmetinę ruošą – pašėrė, kuo dar turėjo 124 savo galvijus. Mėšlui išmėžti nebeturėjo nei jėgų, nei laiko – reikėjo lėkti pas sunkiai sergantį tėvą į ligoninę.
Tas šuo, kurį tikrintojai rado kritusį, į fermą buvo priklydęs, matėsi, kad šuo ligotas. Iš pradžių, Loretos pasakojimu, jis lakstydavo palaidas, bet žmonės pradėjo kalbėti, kad negerai palaidas šuo – pririšo.
Kai tikrintojai atvyko, kritęs šuo prie fermos buvo išgulėjęs savaitę.
„Tai dabar aš suprantu, kokia tai buvo mano klaida nepalaidoti kritusio šuns. Baisi klaida, bet aš per vargus ir darbus kelio nebemačiau ir man kažkaip jau viskas vienodai atrodė...“ – vėl suka tarp pirštų ašarų pilną nosinę.
Vasarą ėdė žiemą
Kaip atsitiko, kad jos gyvuliams pritrūko pašaro ir dėl to ji išgarsėjo per visą šalį ir buvo apkaltinta net žiauriu elgesiu su gyvūnais.
Loreta nuleidžia akis į permirkusią ašaromis nosinę. Kad praėjusią vasarą pašertų vieną kartą visus 124 galvijus (karves su prieaugliu) – prikrautų vieną rinktuvą, reikėdavo nupjauti 5 hektarus pievos. O šerti karves reikia du kartus per dieną.
Praėjusią vasarą ūkininkė dar turėjo šiek tiek per 100 hektarų žemės, iš jos – apie 70 hektarų buvo šienaujamų pievų, bet ir to neužteko. Sausra antroje vasaros pusėje buvo negailestinga.
Žiemai pasiruošta žole gyvulius pradėjo maitinti jau rugpjūtį.
„Nebuvo dienos, kad mano gyvuliai iš viso nieko negautų. Tą aš galiu prisiekti. Mano gyvuliai buvo ne kankinti badu, o nepakankamai priėdę, daviau tai, ką turėjau... Kokį centą sugriebiau – viską į pašarus sudėjau“, – vėl nusvyra rankos ir pliaupia ašaros.
Gyvenimas pilnas paradoksų. Būdama pačiame krizės dugne Loreta pamatė, kiek daug aplink gerų žmonių.
Kiek galėdavo, kiek užteko rankų nuo savo darbų dar ir iki lemtingosios popietės vargo prispaustai Loretai padėjo kaimynystėje ūkininkaujantis didelio pienininkystės ūkio savininkas Romualdas Astrauskis.
Pirmasis tuoj po to, kai žiniasklaida paviešino apie bėdą, su pašaru gyvuliams į Loretos fermos kiemą įsuko vienas geriausių Šiaulių rajono ūkininkų Petras Brikas iš Dirvonėnų kaimo. Iš pradžių su veterinarijos, seniūnijos žmonėmis į fermą atvykęs rajono meras Antanas Bezaras. Šieno, šienainio, kukurūzų siloso atvežė Ginkūnų, Naisių, Kuršėnų žemės ūkio bendrovės.
O ūkininkas iš Utenos rajono iki šiol veža šieną į Ramučius iš savo ūkio – Loreta apmoka tik kuro išlaidas.
"Nojaus laivas" plunksnų burėmis
Su Loreta ir Rūta einame pas gyvulius – į kitą fermos pusę. Turime pereiti patalpą, kurioje prikrauta didžiulė krūva lentgalių, plytų. Paaiškėja, kad po to, kai Loreta liko viena su skolomis ir daugiau nei šimtu gyvulių, dar įgriuvo ir senutėlės fermos stogas.
Ferma didelė, karvės ramios, keletai sergančių gyvulių, kurių yra kiekvienoje fermoje, atitverti gardai.
Tik pamatę Loretą atpėdina du veršiukai. Snukučiais liečia ranką, ta pasakodama, kuo šeria savo gyvulėlius, nė nekreipia dėmesio į mažylius. Tada vienas jų baksteli snukiu stipriau ir Loreta juokiasi: jeigu nepakasai galvos – niuksas.
Moteris sudėjusi rankas tarsi maldai sako, jog labiausiai norėtų atsiskaityti su bankais, tikisi vykti į Vilnių, kur su Rūtos pagalba kreipsis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, nes ginčų komisija yra pateikusi išvadą, kad per skaudžiai nubausta ūkininkė ir nutrauktos jai tiesioginės išmokos už pasėlius ir galvijus.
Kai klausiame, o kas bus su gyvuliais, bene tikisi ir toliau viena pati išlaikyti per šimtą galvijų?..
Trūkteli pečiais – šiek tiek sumažins, na, iki kokių 70.
Kelias valandas, kol mezgėme skaudų pasakojimą, Loreta sėdėjo atsišliejusi į sekciją, kurios lentynoje, tiesiai virš jos galvos stovėjo šeimą simbolizuojanti apsikabinusių vyro ir moters statulėlė, molinė besišypsanti karvutė ir nemažas laivas, sukurtas iš blizgaus popieriaus, medinių pagaliukų ir plunksnų.
Su Loreta juokėmės, kad tai trys jos gyvenimo simboliai – šeima, laimingi gyvuliai ir viltį bei išeitis iš krizių simbolizuojantis „Nojaus laivas“, galbūt išplukdysiantis ją į geresnį gyvenimą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Senoji, viena pirmųjų Kuršėnų apylinkėse kolūkinių fermų neatnešė šeimai laimės ir tik patvirtino patarlę: „Nuo sunkaus darbo būsi ne bagotas, o kuprotas“.
Veršelis išsireikalavo dėmesio.
Trys simboliai – jaunųjų statulėlė, linksma karvutė ir „Nojaus laivas“ plunksnų burėmis.
Karvės po išgyventos krizės turi ko ėsti.
Europos investicijos subyrėjus šeimai ir užgriuvus krizei tapo ūkininkės pelėkautais.