
Naujausios
Kas išravės socdemų „darželį“?
Šiemet devynių Šiaulių miesto lopšelių-darželių laukia naujų vadovų konkursai. Mažai kam buvo paslaptis, kad darželiai – miesto socialdemokratų daržas: puoselėjo savi ir vešėjo savi. Ar į šį „darželį“ įsisuko kitos politinės pažiūros, ar bus sodinamos kitos politinės „kultūros“, paaiškės rudenį. Šiaulių socialdemokratų lyderis įrodinėja, kad „darželius ravės“ politiniai konkurentai.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Didysis postų persidalijimas
Vienų darželių vadovų konkursai vyks rudenį, kitų – sulauks ir metų pabaigos. Dalis vadovų pasikeitė anksčiau. Vieni išėjo savo noru, kiti – atleisti, treti dirbo ilgiau nei 30 metų, todėl pakliūva į pasikeitusio Švietimo įstatymo girnas.
Nuo praėjusių metų pabaigos „krito“ mažiausiai penkių darželių ilgametės vadovės.
Miesto Taryba atleido „Varpelio“ vadovę Daliją Berutą Ulinskienę, „Pupų pėdo“ – Reginą Kačkienę. Jos atleistos pačių prašymu sulaukus pensinio amžiaus, išmokėtos išeitinės kompensacijos.
Su lopšelio-darželio „Rugiagėlė“ direktore Galina Stepanoviene atsisveikinta griežčiau. Praėjusių metų lapkričio pabaigoje jos asmeniniame sode užtikti pavaldiniai dengė direktorės garažo stogą.
Dar pora darželių direktorių buvo atleista šiemet. Nemažai nemalonumų sulaukė 35-erius metus nuo pat „Berželio“ įkūrimo jam vadovavusi Nijolė Marcišauskienė. Nors jos vadovavimo metu ant darželinukų stalo lašiša „virsdavo“ pigesne jūros lydeka, žarstytasi įtarimais, kad iš darželio dingsta daiktų, biografijoje būta ir drausminių nuobaudų, direktorė atleista ne iš karto.
Šią vasarą laisva liko lopšelio-darželio „Kūlverstukas“ direktorės kėdė, kai miesto Taryba atleido ilgametę vadovę Reginą Jonikaitę.
„Šiaulių kraštas“ rašė, kaip R. Jonikaitė laimėjo teismą prieš Savivaldybę ir teismas priteisė iš Savivaldybės ieškovei sumokėti 2 551,08 euro patirtų bylinėjimosi išlaidų ir 75 eurų žyminį mokestį valstybei.
Teismą R. Jonikaitė laimėjo, nes jai, kaip švietimo įstaigos vadovei, drausminę atsakomybę galėjo taikyti tik miesto Taryba, o drausminė nuobauda buvo skirta mero Artūro Visocko potvarkiu.
Kam socialdemokratams darželiai?
Pradėjus girgždėti darželių vadovų kėdėms, prasidėjo ir kalbos po kilimu, kad socialdemokratai Šiauliuose netenka savo partijos „atraminių taškų“. Nemaža dalis darželių vadovų buvo ar yra susiję būtent su socialdemokratų partija.
Kam socialdemokratams darželiai? Kur įtaka? Bet kuriai partijai paranku, kai yra labai glaudus ryšys su elektoratu: kasdien gali palinkėti „labo ryto“ ir „labo vakaro“ rinkėjui, ateinančiam pasiimti savo vaikučių ir anūkėlių? Darželiuose esą labai sklandžiai vyksta ar vyko partijai reikalingų parašų rinkimai, o darželiams – esą sklandžiau gali vykti remontas ar renovacija.
„Šiaulių kraštui“ šiauliečiai yra užsiminę, kad darželių vadovės anksčiau net buvo „spaudžiamos“ stoti būtent į socialdemokratų partiją. Kai kas užsiminė apie neva partinius susirinkimus darželiuose prie cepelinų.
Kadangi partinę priklausomybę iš esmės būtina nurodyti tik kandidatuojant rinkimuose, daugelis savo partinės priklausomybės viešai nedeklaruoja ir jokių eilinių partijos narių sąrašų viešai neskelbia. Gal kalbos apie „socialdemokratinius“ darželius – tik mitas?
Elementariausia paieška internete – matyti, kad šiuo metu bent apie pusė iš 30-ies Šiaulių darželių vadovauja direktorės, kurios yra ar buvo susijusios su socialdemokratų partija. Tie ryšiai atsiskleidžia Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje.
Ir rinkimuose, ir darželiuose – po socialdemokratų vėliava
Socialdemokratė Rita Daubarienė šiuo metu vadovauja dviem darželiams. Pagrindinė darbovietė – lopšelis-darželis „Ežerėlis“, o lopšelyje-darželyje „Auksinis raktelis“ – laikinai einanti direktorės pareigas.
R. Daubarienė 2011 metų savivaldos rinkimuose socialdemokratų sąraše buvo įrašyta 33-ia, o per rinkimus pakilo į 32-ąją vietą, tačiau į miesto Tarybą nepateko. Rinkimuose dalyvavo ir kaip rinkimų stebėtoja, deleguota socialdemokratų partijos. Rinkimus stebėjo ir "Aušros" apygardoje, kur buvo renkamas partijos skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris. R. Daubarienė yra ir LSDP Šiaulių skyriaus tarybos narė. Ji yra ir LSDP Šiaulių skyriaus J. Basanavičiaus grupės pirmininkė.
Teigiama, kad būtent R. Daubarienė socialdemokratų partijos Šiaulių skyriuje dabar yra „dešinioji skyriaus pirmininko ranka“.
R. Daubarienė „Šiaulių kraštui“ teigė į socialdemokratų partiją įstojusi prieš devynerius metus, nes „imponavo buvę partijos vadovai, tuometinis vadovas Algirdas Brazauskas“.
Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Regina Usienė keliuose rinkimuose socialdemokratų partijos deleguota į rinkimų stebėtojus bei rinkimų komisiją.
Lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Silva Taralienė dalyvauja LSDP Šiaulių skyriaus valdymo organo veikloje – išrinkta skyriaus taryboje nare.
Lopšelio-darželio „Klevelis“ direktorė Adelija Motejūnienė, deleguota LSDP, dirbo rinkimų stebėtoja ir 2016 metų Seimo rinkimuose, ir 2011 metų savivaldos rinkimuose.
Lopšelio-darželio „Salduvė“ direktorė Nijolė Korsakienė, deleguota socialdemokratų, dirbo rinkimų stebėtoja 2015 metų savivaldos rinkimuose.
Lopšelio-darželio „Drugelis“ direktorė Aurelija Čepukienė 2011 metų savivaldos rinkimuose 43-uoju numeriu buvo įrašyta socialdemokratų sąraše, tada ji vadovavo Šiaulių sutrikusios klausos vaikų ugdymo centrui. Kandidato anketoje ji nurodė, kad yra LSDP narė.
Tarp rinkimų stebėtojų, deleguotų socialdemokratų partijos, radome buvusios lopšelio-darželio „Varpelis“ direktorės Dalijos Berutos Ulinskienės, „Berželiui“ vadovavusios Nijolės Marcišauskienės, buvusios lopšelio-darželio „Kūlverstukas“ direktorės Reginos Jonikaitės pavardes.
„Bangelėje“ – socialdemokračių „dinastija“
Vienas garsiausių „socialdemokratinių“ darželių nemažai metų buvo laikomas lopšelis-darželis „Bangelė“. „Socialdemokratiniu“ jis tapo tada, kai jam vadovavo socialdemokratė Danutė Ona Statulevičienė. Ji dalyvavo ne vienuose rinkimuose socialdemokratų sąraše, buvo ilgametė Edvardo Žakario, kol jis buvo Seimo nariu, padėjėja-sekretorė. 77-erių buvo ir Šiaulių miesto Tarybos narė.
O. Statulevičienė dabar yra LSDP Šiaulių skyriaus tarybos narė, tik, kaip pati „Šiaulių kraštui“ sakė, jau nebe tokia aktyvi. Jai „nebeįdomu“, todėl nieko apie socialdemokratų ir darželių ryšius nebegalinti pasakyti.
„Šiaulių kraštui“ darželių darbuotojai yra sakę, kad būtent D. O. Statulevičienė aktyviai agituodavo darželių vadoves stoti į socialdemokratų partiją. Į tai D. O. Statulevičienė atsakė, kad „darželių direktorės turi savo galvas ir stodavo savomis galvomis“.
„Bangelė“ viešai nuskambėjo dėl pinigų grobstymo, kai jam dar vadovavo D. O. Statulevičienė. 2013 metais atėjus vadovauti naujai direktorei Daliai Dambrauskienei buvo pastebėti per daug dažni lėšų pervedimai į darželio vyriausiosios buhalterės Esteros Bondarenkovienės sąskaitą.
Galiausiai teismas E. Bondarenkovienę buvo pripažinęs kalta dėl didelės vertės – 46 945 eurų – turto grobstymo. Teismas šioje byloje patikėjo, kad D. O. Statulevičienė nemoka naudotis kompiuteriu, todėl ir nepastebėjusi ne vienerius metus vykusio grobstymo.
Aiškėja, kad E. Bondarenkovienė taip pat dalyvavo socialdemokratų partijos veikloje, buvo ir rinkimų stebėtoja, deleguota socdemų.
Tuo metu, kai darželis skambėjo pinigų grobstymo byloje, D. O. Statulevičienė lipdavo į įvairias scenas drauge su tuometiniu Seimo nariu E. Žakariu, palaikydavo gėlių puokštes, kurias jis teikdavo.
Dabartinės „Bangelės“ direktorės D. Dambrauskienės pavardė kurį laiką taip pat figūravo po socialdemokratų vėliava. Deleguota socialdemokratų partijos, ji dalyvavo "Saulės" rinkimų komisijos darbe. Ji buvo ir Arvydo Mockaus, kol šis buvo Seimo nariu ir socialdemokratu, visuomeninė padėjėja.
Šiaulių vicemerui Domui Griškevičiui su keliasdešimt partiečių išėjus iš socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus, drauge su juo LSDP paliko ir D. Dambrauskienė. D. Griškevičius įkūrė asociaciją „Civis activus“, o „Bangelei“ vadovaujanti D. Dambrauskienė tapo šios asociacijos valdybos nare.
Būtent po šios rokiruotės politiniuose kuluaruose ir prabilta apie tai, kad darželiai Šiauliuose slysta iš socialdemokratų rankų į kitus politinius darinius.
„Pušelė“ socialdemokratams taip pat išslydo
Lopšelio-darželio „Pušelė“ direktorė Florina Varkalienė taip pat ne vienerius metus buvo aktyvi socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus narė.
F. Varkalienė, deleguota socialdemokratų, dirbo stebėtoja 2012 metų Seimo rinkimuose. O 2017 metais metė pirštinę ilgamečiam LSDP Šiaulių skyriaus pirmininkui Edvardui Žakariui – dalyvavo skyriaus pirmininko rinkimuose, tačiau E. Žakario gerbėjų buvo kur kas daugiau ir jis dar kartą buvo perrinktas Šiaulių skyriaus pirmininku.
F. Varkalienė – buvusio Seimo nario Arvydo Mockaus žmogus. Kol A. Mockus buvo Seimo nariu, ji buvo visuomeninė jo patarėja, Arvydo Mockaus labdaros ir paramos fondo vadove.
Šį balandė A. Mockui išstojus iš LSDP Šiaulių skyriaus, jis išsivedė iš partijos ir savo žmones. Taip iš socialdemokratų išstojo ir viena aktyviausių miesto socialdemokračių F. Varkalienė, kuri yra ne tik lopšelio-darželio „Pušelė“ direktorė, bet ir Ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos Šiaulių skyriaus pirmininkė.
F. Varkalienė teigė, kad į socialdemokratų partiją įstojo trokšdama veiklos, o būdama socialdemokrate nepajuto „jokių pliusų savo darbui“.
INTERVIU SU LSDP ŠIAULIŲ SKYRIAUS PIRMININKU
„Aktyvus partijos narys gali iki 10 žmonių balsų „atnešti“
Apie tai, kaip Šiauliuose susiję darželiai ir socialdemokratų partija, kalbėjomės su LSDP Šiaulių skyriaus pirmininku Edvardu ŽAKARIU.
– Nesunkiai viešojoje erdvėje suradome, kad apie pusė Šiaulių darželių direktorių yra arba buvo susijusios su socialdemokratų partija. Kaip paaiškintumėte tokius glaudžius socialdemokratų partijos ir darželių ryšius?
– Šiuo metu iš darželių direktorių socialdemokračių yra trys iš trisdešimties ir greitai liks tik viena, nes dvi yra pensinio amžiaus ir bus skelbiami konkursai.
Buvo daugiau, bet jos dirbo A. Mockaus komandoje, jos su juo ir išėjo. Tai aš tokių nebeskaitau socialdemokratėmis.
O daugiausiai yra buvusios aštuonios darželių direktorės socialdemokratės, dėl prijaučiančių – iš kur aš žinau, kas prijaučia, o kas ne.
– Kam partijai reikia savo žmonių biudžetinėse įstaigose?
– Visur reikia, kodėl, sakote, tik biudžetinėse? Švietimiečių mūsų partijoje – nebus nė 10 procentų.
Blogai, jeigu žmogus politikuoja darbo metu, o jeigu po darbo – tai jo asmeninis reikalas. Bet neįsivaizduoju, kad darželio darbuotojai susikvietę tėvus imtų agituoti už partiją.
Aktyvus partijos narys gali iki 10 žmonių balsų „atnešti“. O sakyti, kad turi daug įstaigų vadovų ir iš karto daugiau balsų, aš taip nesakyčiau.
– Miestiečiai kalba apie kažkokius socialdemokratų cepelinų balius darželiuose?
– Tokiais atvejais sakau – aš užsidirbu dar ant pavalgymo.
– Pats taip pat eidavote į darželius kaip politikas, Seimo narys.
– Ir į darželius, ir į mokyklas, ir į socialines įstaigas, ir į gamyklas – daug kur eidavau, bet nekalbėdavau apie partiją ir niekada neagituodavau. Kalbėdavau tik apie darbus, klausdavau žmonių nuomonių, pageidavimų, pasiūlymų. Tai buvo mano taktika.
Nerasit darželio ar mokyklos darbuotojo, kuris pasakytų, kad Žakaris agitavo už socialdemokratų partiją, – pokalbį baigė LSDP Šiaulių skyriaus pirmininkas.
Bet netrukus E. Žakaris perskambino redakcijai pats ir pokalbį pratęsė savo iniciatyva.
– Pats didžiausias mūsų švietimo įstaigų vadovų skaičius buvo 2012 metais. Tuo metu mokyklų vadovų buvo daugiau nei darželių. Ir šiuo metu mūsų mokyklų vadovų yra dvigubai daugiau nei darželių direktorių, o jeigu įvertinsime dar pavaduotojus, mokytojus, tai mokyklose turbūt kokius keturis kartus daugiau turime savo partiečių. Todėl sakyti, kad mes (socialdemokratai) laikėmės ant darželių, – neteisinga.
Skyriuje buvo trys poskyriai pagal rinkimų apygardas. Vienam vadovavo Domas Griškevičius. Jis į partiją atsivedė tris darželių direktores ir visas tris išsivedė. Kodėl direktorės išėjo paskui vicemerą – klausimas. Ar dėl to, kad nauda, ar dar dėl kažko?
– Vadinasi, akivaizdu, kad partijoms naudinga turėti savo žmonių biudžetinėse įstaigose?
– Visur naudinga. Kuo daugiau turi, tuo geriau, nes jie vis tiek kolektyve kažką kalba, galbūt paagituoja. Bet pagrindinė jėga per rinkimus – tikrai ne vadovai, o paprasti žmonės. Nes požiūris į vadovą kolektyve ne visada buvo geras. O kai, pavyzdžiui, agitaciją reikia panešioti, juk vadovai niekada nenešioja. Visada nešioja eiliniai žmonės.
Mūsų partijoje yra ir auklėtojų, ir ūkvedžių. Pavyzdžiui, į mūsų partiją šiemet įstojo du švietimo įstaigų vadovai.
Pagal statistiką maždaug du trečdaliai į partijas įstojusių žmonių yra pakviesti giminių, draugų, o maždaug ketvirtadalis ateina patys.
Pagal statistiką į rinkimus ateina daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, o į darželius ateina daugiausia jauni, todėl mokyklos, partijų požiūriu, yra geriau.
– Gal situacija biudžetinėse įstaigose pasikeistų, jeigu reikėtų ir eiliniams darbuotojams deklaruoti savo partinę priklausomybę viešai?
– Nėra tokio įstatymo, nors buvo pasiūlymas švietimo sistemą depolitizuoti. Kitas dalykas: biudžetinės įstaigos vadovas negali dirbti miesto Taryboje, o pavaduotojas – gali. Vadinasi, pavaduotojas valdo ir miestą, ir savo direktorių. Tai dar įdomiau! Reikia diskusijos šiuo klausimu.
Kita vertus, aš nesuprantu žmonių, kurie įstoja į partiją ir stengiasi niekur nedalyvauti, nesirodyti renginiuose, nei į nuotraukas pakliūti. Nesuprantu, kam tada stoti?
– Gal dėl to, kad išlaikytų darbo vietą? Partijos turbūt ne veltui vadinamos partinėmis darbo biržomis?
– O manote, kad judėjimai kitaip daro? Ar nematote, kas darosi Šiauliuose, kokie spaudimai vyksta? Žmonėms baimės yra įvaryta. Veikia principas: arba tu už mane ir su manimi, arba esi blogis, nors dirbi gerai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Edvardui Žakariui, tada dar Seimo nariui, padėdavo dešiniąja jo ranka vadinta buvusi Šiaulių lopšelio-darželio „Bangelė“ direktorė socialdemokratė Danutė Ona Statulevičienė.
Dabar „socialdemokratiniu“ vadinamas lopšelis-darželis „Bangelė“ iš socialdemokratų rankų „išslydo“.
Socialdemokratas Edvardas Žakaris pasidalijo mintimis, kuo naudingi partijoms darželiai.
Šiaulių lopšelio-darželio direktorė Florina Varkalienė, pasitraukusi iš socialdemokratų su A. Mockaus flangu, sakė, jog į partiją stojo ne dėl naudos, o dėl galimybės veikti.