Kas bus „pirmieji estai Lietuvoje“?

Kas bus „pirmieji estai Lietuvoje“?

Kas bus „pir­mie­ji es­tai Lie­tu­vo­je“?

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je pri­sta­ty­tas nau­jas vai­kų spor­ti­nio ug­dy­mo mo­de­lis – pri­va­tūs reg­bio ir žo­lės rie­du­lio spor­to klu­bai no­ri pe­rim­ti Sa­vi­val­dy­bės spor­to mo­kyk­los „Kle­vas“ vai­kus ir jų ug­dy­mui skir­tas biu­dže­to lė­šas. Es­tai se­niai vai­kus ug­do spor­to klu­buo­se. Šiau­liai ga­lin­tys tap­ti „pir­mai­siais es­tais Lie­tu­vo­je.“

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Siū­lo­mas ban­do­ma­sis pro­jek­tas

Mies­to Ta­ry­bos Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to ko­mi­te­to na­riams bu­vo pri­sta­ty­tas reg­bio klu­bų „Balt­rex“, „Vai­ras“ ir žo­lės rie­du­lio klu­bo „Ginst­rek­tė“ pa­reng­tas pi­lo­ti­nis spor­to klu­bų veik­los mo­de­lis 2018–2020 me­tams.

„Pra­šo­me per­duo­ti vai­kų ug­dy­mą spor­to klu­bams ir vai­kų spor­ti­niam ug­dy­mui skir­tus for­ma­lio­jo švie­ti­mo krep­še­lius – to no­ri­me“, – įvar­di­jo pro­jek­to es­mę Do­na­ta Gri­gie­nė, reg­bio klu­bo „Balt­rex“ di­rek­to­rė ir žo­lės rie­du­lio tre­ne­rė.

Kol kas tik šių dvie­jų spor­to ša­kų at­sto­vai ro­do ini­cia­ty­vą dieg­ti nau­ją mo­de­lį.

D. Gri­gie­nė pa­brė­žė, jog pro­ble­ma iš­ki­lo dėl Sa­vi­val­dy­bės nuo­sta­tos nuo spor­to mo­kyk­lų at­skir­ti vy­rų, mo­te­rų aukš­to me­ist­riš­ku­mo ko­man­das.

Iki šiol vi­sų tri­jų spor­to klu­bų aukš­to meist­riš­ku­mo ko­man­dos vei­kia Sa­vi­val­dy­bės spor­to mo­kyk­lo­je. Spor­to mo­kyk­lo­je klu­bų ko­man­dų žai­dė­jai pri­klau­so meist­riš­ku­mo to­bu­li­ni­mo gru­pėms, o tre­ne­riai yra spor­to mo­kyk­los dar­buo­to­jai.

Nuo 2018 me­tų sau­sio 1 die­nos pri­va­čių klu­bų ko­man­dų spor­to mo­kyk­lo­je tu­ri ne­lik­ti. Sa­vi­val­dy­bės au­di­to­riai to pa­rei­ka­la­vo.

Klu­bų at­sto­vai tei­gė, jog reg­bio ir žo­lės rie­du­lio plėt­rai, – o Šiau­liai yra šių spor­to ša­kų sos­ti­nė, – ky­la grės­mė, nes ne­bea­ti­tin­ka spor­to mo­kyk­los ir spor­to klu­bų stra­te­gi­jos.

Spor­to mo­kyk­la esą bus ne­suin­te­re­suo­ta nuo­sek­liu spor­ti­nin­kų ug­dy­mu ir jų to­bu­lė­ji­mo tęs­ti­nu­mu.

Pa­ti­kin­ta, jog klu­bai efek­ty­viau nau­dos Sa­vi­val­dy­bės lė­šas, plius vai­kų ug­dy­mui pri­trauks pri­va­čių rė­mė­jų lė­šų. Dėl vai­kų tar­pu­sa­vy­je reg­bio klu­bai ne­kon­ku­ruo­sian­tys, nes spor­to mo­kyk­lo­je jau yra pa­si­skirs­tę, ko­kiam klu­bui ko­kios gru­pės pri­klau­so.

Vie­nas ir ki­tas klu­bas skai­čiuo­ja, jog „Kle­vo“ spor­to mo­kyk­lo­je tu­ri po 98 spor­ti­nin­kus, o žo­lės rie­du­lio klu­bui ati­ten­kan­tys 140 spor­ti­nin­kų.

Esą pa­da­li­jus vai­kus klu­bams, ge­rės veik­los va­dy­ba, ma­žės ad­mi­nist­ra­ci­nės iš­lai­dos. Da­bar spor­to mo­kyk­lo­je yra 33 dar­buo­to­jai iš jų 19 tre­ne­rių , o 14 – ad­mi­nist­ra­ci­jos dar­buo­to­jų.

„Yra vai­ruo­to­jas, nors nė­ra au­to­bu­so į var­žy­bas va­ži­nė­ti, – ste­bė­jo­si D. Gri­gie­nė. – O kai spor­to mo­kyk­lai trūks­ta pi­ni­gų, vai­kai ne­be­va­žiuo­ja ir į var­žy­bas.“

„Klu­bai – ne vers­las“

Žo­lės rie­du­lio klu­bo „Ginst­rek­tė“ pre­zi­den­tas Gin­ta­ras Ra­da­vi­čius po­li­ti­kus ra­gi­no su­vok­ti, jog iš spor­to mo­kyk­lų spor­ti­nin­kai iš­lei­džia­mi „ne į klu­bą, o į aukš­to meist­riš­ku­mo ko­man­dą“.

Jo žo­džiais, da­bar „aukš­to ly­gio ko­man­da pa­kim­ba ore“.

Pab­rė­žė, jog spor­to ša­koms sėk­min­gai plė­to­ti bū­ti­na „pi­ra­mi­dė“, ku­rios pa­grin­dą su­da­ro vai­kų spor­ti­nis ug­dy­mas, o vir­šū­nė­je – aukš­to meist­riš­ku­mo spor­ti­nin­kai. Vi­są veik­lą su­tel­kus vie­no­se ran­ko­se, efek­ty­viau bū­tų nau­do­ja­mos ir spor­tui ski­ria­mos lė­šos.

„Klu­bai – ne vers­las, jei­gu kaž­kas ma­no, kad čia biz­nį da­ry­si­me, – sa­kė G. Ra­da­vi­čius. – Lie­tu­vo­je iš spor­to neį­ma­no­ma vers­lo da­ry­ti. To­dėl ir no­ri­me, kad vi­sas spor­tas bū­tų po vie­na ke­pu­re.“

Ne­liks be at­ly­gi­ni­mų

Per pri­sta­ty­mą paaiš­kė­jo, jog žai­dė­jai yra ga­vę įspė­ji­mus iki sau­sio ap­si­spręs­ti, ar to­liau žais už „Kle­vo“ ar už klu­bų ko­man­das. Tre­ne­riai to­kių įspė­ji­mų ne­ga­vę, nes dir­ba ir su vai­kais, bet ne­ži­no, ko­kio dy­džio al­gą gaus nuo sau­sio.

Gin­ta­ras Ja­siū­nas, Sa­vi­val­dy­bės Kū­no kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­jas ra­mi­no, jog tre­ne­riai ne­liks be at­ly­gi­ni­mų – klu­bai iš Sa­vi­val­dy­bės gaus „pro­jek­ti­nes lė­šas“ – pa­gal spor­to pro­jek­tų rė­mi­mą. Tik pa­ra­ma pa­pras­tai pa­skirs­to­ma va­sa­rio-ko­vo mė­ne­siais.

Jis pa­brė­žė, jog „hib­ri­di­nio va­rian­to“ (klu­bai – spor­to mo­kyk­lo­se) ne­be­ga­li bū­ti. Lie­tu­vo­je to­kio mo­de­lio nie­kur ne­bė­ra, bu­vo iš­li­kęs tik Šiau­liuo­se.

Ve­dė­jas iš­var­di­jo tris ga­li­mus spor­ti­nio ug­dy­mo bū­dus – biu­dže­ti­nė­se įstai­go­se, vie­šo­sio­se įstai­go­se ir spor­to klu­buo­se.

Šiau­liuo­se vai­kų krep­ši­nis ir vai­kų fut­bo­las jau ati­duo­ti vie­šo­sioms įstai­goms. Tik šios įstai­gos ir to­liau iš­lai­ko­mos iš mies­to biu­dže­to lė­šų, nes Sa­vi­val­dy­bė yra di­džiau­sia ar­ba vie­nin­te­lė da­li­nin­kė.

Spor­to klu­bų vi­zi­jo­je Sa­vi­val­dy­bė tap­tų ir jų da­li­nin­ke, jei­gu po­li­ti­kai pa­lai­min­tų siū­lo­mą nau­ją mo­de­lį.

Jau ki­tais me­tais ban­dy­tų

„Jei­gu bus su­si­tar­ta dėl po­li­ti­nio spren­di­mo, tai ga­li­me pi­lo­ti­nį pro­jek­tą pra­dė­ti įgy­ven­din­ti jau nuo ki­tų me­tų rug­sė­jo mė­ne­sio – spė­si­me pa­si­ruoš­ti“, – tvir­ti­no As­ta Le­saus­kie­nė, Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to de­par­ta­men­to di­rek­to­rė.

Jos tei­gi­mu, Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­te pa­pil­do­mų lė­šų tam ne­rei­kė­tų. Tie­siog klu­bams bū­tų per­skirs­ty­tos lė­šos, skir­tos vai­kų ug­dy­mui spor­to mo­kyk­lo­je „Kle­vas“.

A. Le­saus­kie­nė tik pa­brė­žė, jog klu­bai, ir pri­tai­kius nau­ją mo­de­lį, už nau­do­ja­mą­si spor­to ba­zė­mis tu­rės mo­kė­ti.

„Nie­ko nė­ra ne­mo­ka­mo, o ba­zės įreng­tos Sa­vi­val­dy­bės lė­šo­mis“, – sa­kė ji.

Po­li­ti­kai svars­tė, ar ge­ra pra­kti­ka, kai „vie­na ran­ka re­mia­me, o ki­ta ati­ma­me?“

Klu­bai, pa­vyz­džiui, gau­na 12 tūks­tan­čių eu­rų Sa­vi­val­dy­bės pa­ra­mos, o už sta­dio­no nuo­mą spor­to mo­kyk­lai su­mo­ka 3 tūks­tan­čius eu­rų. Šiau­liuo­se sta­dio­no nuo­ma esan­ti to­kia bran­gi, kad var­žy­bos per­ke­lia­mos į ki­tus mies­tus – net Vil­niu­je pi­giau.

Po­li­ti­kų reak­ci­ja

An­ge­lė Ka­va­liaus­kie­nė, ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė, siū­lė ko­mi­te­tui bal­suo­ti dėl ban­do­mo­jo pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo. Ta­čiau ne­bu­vo kvo­ru­mo, kad ga­li­ma bū­tų ko­mi­te­to spren­di­mą priim­ti.

Po­li­ti­kai tik pa­si­da­li­jo nuo­mo­nė­mis, ku­rios klu­bams su­tei­kė vil­ties.

„Ma­nau, tiks­lin­ga pa­si­rink­ta kryp­tis, jei­gu su­tau­py­si­me ad­mi­nist­ra­vi­mo lė­šų, o ko­ky­bė bus ge­res­nė, tai bū­tų lo­giš­ka ir po­zi­ty­vu“, – pa­reiš­kė pir­mi­nin­kė.

Ko­mi­te­to na­rys Juo­zas Pab­rė­ža vie­na­reikš­miai tvir­ti­no, jog idė­ja pui­ki: „Tik džiau­ki­mės, kad klu­bai už­si­krau­na to­kią naš­tą. Ei­ki­me, kaip siū­lo, ir ru­de­nį jau tu­ri veik­ti tas mo­de­lis. Ne­pa­vyks, bent bū­si­me pa­ban­dę.“

Es­ti­jo­je jau 15 me­tų į pri­va­čių spor­to klu­bų ran­kas yra ati­duo­tas vai­kų ir jau­ni­mo spor­ti­nis ug­dy­mas, už ku­rį mo­ka vals­ty­bė, sa­vi­val­dy­bės.

„Bū­tu­me pir­mie­ji es­tai Lie­tu­vo­je“, – ra­gi­no sek­ti Es­ti­jos pa­vyz­džiu li­be­ra­las Ar­tū­ras Ku­li­kaus­kas.

Tik so­cial­de­mok­ra­tė Zi­na Žuk­li­jie­nė sua­be­jo­jo, ar vis­kas taip gra­žu ir ge­rai. Tei­kia­ma vi­zi­ja lie­čia spor­to mo­kyk­lą, bet jos at­sto­vai svars­ty­me nė ne­da­ly­vau­ja.

„Ar „Kle­vas“ tu­ri su­si­nai­kin­ti? – klau­sė po­li­ti­kė. – Jei­gu jį pa­nai­ki­na­me, o at­si­ran­da nau­jas da­ri­nys, tai ką lai­mė­si­me? Kur ta nau­da?“

„Ne­sup­ran­tu klu­bų bai­mių“

Sva­jū­nas Mi­kal­čius, spor­to mo­kyk­los „Kle­vas“ di­rek­to­rius, „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, jog ži­no­jo, kad klu­bai ren­gia vi­zi­ją, bet jos mo­kyk­los ko­lek­ty­vui nie­kas ne­pris­ta­tė.

„Ne­ži­no­me, kas konk­re­čiai siū­lo­ma, – sa­kė jis. – Tai, kad Šiau­liai yra reg­bio ir žo­lės rie­du­lio sos­ti­nės – tai ir mū­sų mo­kyk­los in­dė­lis. Jei­gu bus ge­riau, nei da­bar – pra­šom. Bet ne­sup­ran­tu, ko­dėl klu­bams ky­la bai­mių. Vi­so­je Lie­tu­vo­je suau­gu­sių­jų ko­man­dos yra at­skir­tos nuo spor­to mo­kyk­lų. Sėk­min­gai vys­to­si ir vie­ni, ir ki­ti.“

Ne­sup­ran­tąs, ko­dėl su­kur­tą sis­te­mą rei­kė­tų griau­ti, ko­dėl vai­kai tu­rė­tų bū­ti pri­va­čiuo­se klu­buo­se? Pas­te­bi, jog vyks­ta at­virkš­ti­nis pro­ce­sas.

„Ar­vy­do Sa­bo­nio krep­ši­nio mo­kyk­la tam­pa Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­ti­ne įstai­ga, prieš me­tus tas pa­ts pa­da­ry­ta su Ša­rū­no Mar­čiu­lio­nio krep­ši­nio mo­kyk­la, – tei­kė pa­vyz­džius. – Pas mus, Šiau­liuo­se, pri­va­ti An­ta­no Si­rei­kos aka­de­mi­ja ieš­ko kon­tak­to su „Sau­lės“ krep­ši­nio aka­de­mi­ja, ku­ri yra Sa­vi­val­dy­bės.“

Jo nuo­mo­ne, „rei­kė­tų spręs­ti, ne kaip „mums ge­riau“, o kaip spor­to ša­kai ge­riau“.

„Kai ly­gi­na­mės su es­tais ar lat­viais, rei­kė­tų pa­si­žiū­rė­ti, ko­kie ten pa­lan­kūs vers­lui pa­ra­mos įsta­ty­mai, o pas mus klu­bams sun­ku pri­trauk­ti pri­va­čių lė­šų, ir ieš­ko­ma biu­dže­ti­nių ka­na­lų,“ – sa­kė S. Mi­kal­čius.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Do­na­ta Gri­gie­nė, reg­bio klu­bo „Balt­rex“ di­rek­to­rė ir žo­lės rie­du­lio tre­ne­rė, po­li­ti­kams pri­sta­tė tri­jų spor­to klu­bų siū­lo­mą įgy­ven­din­ti ban­do­mą­jį pro­jek­tą.

Nuo žo­lės rie­du­lio ir reg­bio no­ri­ma pra­dė­ti dieg­ti nau­ją spor­ti­nio ug­dy­mo mo­de­lį – per­duo­ti vai­kus spor­to klu­bams.