Kartuvės išgąsdino miestelį

Kartuvės išgąsdino miestelį

NEĮPRASTA PILIETINĖ AKCIJA — UŽ BLOGUS DARBUS BUS ATLYGINTA

Kartuvės išgąsdino miestelį

Neseniai prie Kurtuvėnų miestelio (Šiaulių rajonas), ant Kartuvių kalno, pastatytos didelės kartuvės. Savo privačiame sklype jas pastatė buvęs policijos pareigūnas, skatinamas kilnių norų: kad žmonės būtų geri, kad prisimintų, jog už blogus darbus būna atlyginama. Ir griauti kartuvių vyras neketina.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Vieni piktinasi, kiti pritaria

Kurtuvėnų gyventojai, pamatę kartuves ant Kartuvių kalno, parašė ir mums: atvažiuokit, pamatysit, ko nematę Kurtuvėnų regioninio parko teritorijoje. Laiško autorius rašo: „Nepavadinsi to nei menu, nei kultūros paveldu“.

Istoriniuose šaltiniuose minima, jog ant šio kalno buvo kariami 1863-1864 metų sukilimo dalyviai. Apie tai liudija kalno papėdėje pastatyta medinė rodyklė su užrašu: „Kartuvių kalnas“.

Medinės kartuvės ant kalno yra daugiau kaip dviejų metrų aukščio. Akivaizdu, kad pastatytos neseniai, nes smėlis aplink stulpą dar šviežias. Simbolinė kilpa sumegzta iš storo plieninio lyno. Žiūrint iš toliau, atrodo, kad kilpa įrėmina Kurtuvėnų bažnyčios bokštus.

Statinys kelia įspūdį. Matyto vaizdo greitai nepamirši.

„Čia kaip gundymas“

Aiškintis, kieno iniciatyva buvo pastatytos kartuvės ir kokia jų prasmė, sukame į Kurtuvėnų regioninio parko direkciją. Pakeliui apie netikėtą statinį kalbėjomės su vietos gyventojais.

Kurtuvėniškė Juzefa pasakojo iš ryto su kaimynėmis specialiai važiavusi kartuvių pažiūrėti. Kas statė, nežino.

— Bjauriai atrodo. Sakom, šniūras pakabintas, kad tik kas nepasikartų... Netoli kelio, ateis prisigėręs, užmes savo šniūrą ant kilpos, ar daug čia reikia? Čia kaip gundymas. Ir taip dėl tos krizės žmonės karias, baisu. Šniūras kabo, ir vaikai bešposydami, neduok, Dieve, gali ką pasidaryti, — savo kieme valydama bulves, svarstė Juzefa.

Jos vyras Antanas darė išvadą, kad kartuvės ant kalno — tiktai simbolis, pačios savaime negali nieko blogo išprovokuoti.

Šiauliečiai studentai Ignė ir Martynas, į Kurtuvėnus atvykę kaip turistai, išgirdę apie kartuves, neslėpė susidomėjimo. „Labai įdomu, lekiam pažiūrėti“.

Dar kiti mano, kad šitoks statinys, žudymo įrankis, pastatytas viešoje vietoje, išniekina istorinę vietovę.

Rimvydo Tamulaičio, Kurtuvėnų regioninio parko direktoriaus, žiniomis, kartuvės privačioje žemėje atsirado prieš porą savaičių, neva sklypo savininko iniciatyva, kuri su regioninio parko direkcija nebuvo derinta. Istoriniuose šaltiniuose minimas Kartuvių kalnas nėra įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą.

— Nei šis tas, nei tas. Nors sklypas privatus, bandysime gražiuoju susitarti, kad šiurpus statinys būtų nugriautas, — „Šiaulių kraštui“ sakė direktorius.

R. Tamulaičio nuomone, kartuvės galėjo atsirasti kaip pablogėjusio gyvenimo nevilties šūksnis.

Primins apie atpildą

Kartuvių autorius Arūnas Norkus vakar pats užsuko į redakciją. Kurtuvėniškis gyvena kalno papėdėje. Ant kalno — motinos žemė.

Trisdešimt septynerių A. Norkus sakė anksčiau dirbęs Šiaulių rajono policijoje, prieš kurį laiką išėjęs į priešlaikinę pensiją. Šiuo metu bedarbis, slaugo ligotą motiną.

Nagingas vyras savo kieme pastatė velnio ratą ir karuselę. Kartuves sumeistravo savo rankomis. Pats vienas ir pastatė.

Statinio idėją arba savotišką pilietinę akciją vyriškis sieja ne su istorija, o su dabartimi. Laikai sunkūs, kaime vagiama ir girtuokliaujama. Savo žemėje statydamas kartuves, norėjo žmonėms priminti, kad visi blogi darbai sulaukia atpildo.

— Tai paprasčiausia simbolika, — statinio idėją aiškino A. Norkus. — Tiesiog noriu, kad žmonės būtų geri. Kad kaimuose ir miesteliuose pasibaigtų girtuoklystės ir vagystės, nedarbas, kad žmonės susimąstytų. Gal naktį, eidamas vogti, pakels akis į tas kartuves ir nebeis. O jeigu kam baisu, mano kieme yra tvenkinys, jame taip pat galima nusiskandinti.

Kurtuvėniškis neketina griauti paties statytų kartuvių. Žmogus įsitikinęs, kad nuosavoje žemėje gali statyti, ką nori.

POŽIŪRIS: Kartuvės su vėjyje siūbuojančia troso kilpa vienus gąsdina, kiti mano, kad originaliai įamžinta istorinė vietovė.

KALNAS: Kartuvių kalnas istoriniuose šaltiniuose minimas kaip sukilėlių egzekucijos vieta.

KILPA: Žiūrint iš toliau, kartuvių kilpa įrėmina bažnyčios bokštus. 

 

KARTUVĖS: Vietinių ir vykstančių pro šalį dėmesį traukia prieš porą savaičių prie Kurtuvėnų miestelio, ant Kartuvių kalno, pastatytos didelės kartuvės.

KLAUSIMAS: Kurtuvėniškė Juzefa mano, kad kartuvės yra gundymas žudytis. Jos vyras Antanas, priešingai, įsitikinęs, kad kartuvės pačios savaime pavojaus nekelia.

Jono TAMULIO nuotr.

PAVOJUS: Arūnas Norkus, savo žemėje pastatęs kartuves, nemano, kad jos galėtų paskatinti savižudybei: „Mano kieme yra tvenkinys, jame taip pat galima nusiskandinti“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.