
Naujausios
Karo pabėgėlio verslas žlugo Lietuvoje
Iš karo siaubiamo Donecko į Naująją Akmenę persikėlęs ukrainietis Michailas sukūrė verslą su arti pusšimčio darbo vietų.
Tačiau karo pabėgėlio statybinė įmonė žlunga.
Ukrainietis verslininkas atskleidė schemą, kuri verslo banginiams padeda sudoroti silpnesnius.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Gyventi tapo pavojinga
Keturiasdešimt šešerių Michailas gimtajame Donecke turėjo verslą, buvo įsitraukęs į politiką, priešišką Rusijai.
Jis prisimena, kaip Donecke vyko „revoliucija“.
„Ginkluotų žmonių būrius atveždavo autobusais ar traukiniais iš netoliese esančių Rusijos sričių – Kursko, Rostovo, Belgorodo, šiek tiek susidarė ir vietinių“, – mena ukrainietis.
Michailas apsisprendė bėgti 2014-ųjų gegužės 6-ąją, kai šalia jo biuro buvo išplėšta medžioklinių ginklų parduotuvė. Gyventi tapo pavojinga.
Su žmona, dvylikamečiu ir septyniolikmečiu sūnumis pasitraukė į Krymą, kur turėjo nekilnojamojo turto. Tikėjosi, kad gimtinėje gyvenimas greitai aprims.
Tačiau teko trauktis ir iš Krymo.
Nutarė važiuoti į Lietuvą.
„Šalį pažinojau nuo 1990-ųjų metų, kai atvažiuodavau biznio reikalais, – argumentuoja Michailas. – Susidarė geri įspūdžiai apie valstybę, žmones“.
Pasirinko Akmenės rajoną, nes čia pigiai buvo galima nusipirkti butą. Patiko rajono geografinė padėtis, aplinka.
Įvykdė reikalavimus
Šeima nusipirko butą Naujojoje Akmenėje už 5000 eurų. Už tokį pat būstą ir kariaujančiame Donecke būtų mokėję žymiai daugiau.
Netrukus paaiškėjo, kad realiai naujasis ukrainiečių būstas kainuoja dvigubai mažiau. Tad sumą, už kurią galima įsigyti dar vieną butą, pasisavino vietiniai tarpininkai.
„Vis dėlto 2014-ųjų pabaigoje mums judėti į priekį Akmenės krašte buvo gerokai paprasčiau, negu po gero pusmečio atsikėlusiems kitiems ukrainiečiams“, – teigė Michailas.
2015 metais Lietuvoje įsigaliojo įstatymų pakeitimai dėl užsieniečių verslo. Todėl Michailo šeimai reikėjo paildomų lėšų.
Pardavė Ukrainoje paliktus automobilius, padėjo tėvai. Į Lietuvą pervesti pinigai tapo ukrainiečių įmonės veiklos garantija.
Kitas reikalavimas – įkurti mažiausiai tris darbo vietas šalies gyventojams.
Kai sąlygos buvo įvykdytos, ukrainiečiai gavo leidimą gyventi ir dirbti Lietuvoje.
„Įmonę apvogė“
Michailo statybų verslas plėtėsi. Darbo vietų nuo 3 padidėjo iki 45.
Įmonė turėjo užsakymų ir už kelių šimtų kilometrų. Daugiausiai – Pasvalyje, Rokiškyje, Ukmergėje. Šiltino renovuojamų namų fasadus, stogus, pamatus, stiklino balkonus. Dirbo kaip subrangovai.
Mokesčius mokėjo Naujojoje Akmenėje.
„Viskas sekėsi maždaug pusę metų iki praėjusių metų lapkričio. – sakė Michailas. – Rangovas nustojo mokėti pinigus už atliktus darbus visuose objektuose“.
Todėl ukrainiečio šeima, turėdama sumokėti darbininkams atlyginimus, išpardavinėjo įsigytą techniką, sukauptas statybines medžiagas ir net asmeninį butą.
Į Ukrainą sugrįžo verslininko žmona su vaikais. Jis pats liko tvarkyti įmonės reikalus. Džiaugiasi išsaugojęs biurą Naujojoje Akmenėje ir gali jame nakvoti.
Schema – naujiena ukrainiečiui
„Tik po mane ištikusios bėdos iš kitų verslininkų išgirdau apie Lietuvoje egzistuojančią schemą, kurią vietiniai žino, o man buvo naujiena, nes esu vietos verslo naujokas“,– sakė Michailas.
Ukrainietis verslininkas paaiškino, kad didelės statybos įmonės, laiminčios namų renovacijos konkursus, pačios ne visada apžioja visų darbų, todėl subrangos darbams samdo smulkesnes įmones.
Generalinio rangovo statuso nenorinčios prarasti įmonės stengiasi laimėti kuo daugiau konkursų, kad ateityje užsitikrintų užsakymų. Siūlo sumažintas kainas.
Michailas paaiškina: realiai namą įmanoma renovuoti už 0,5 milijono eurų, o įmonė pasisiūlo už 0,1 milijono eurų pigiau. Kyla klausimas – iš kur tam gaus pinigų?
Štai tada ir nukreipiamas žvilgsnis į subrangovus. Kurie, gavę užsakymus, pirmiausia iš savo lėšų susiperka statybines medžiagas ir imasi darbų. Pirmaisiais mėnesiais už juos generalinis rangovas atsiskaito, tad subrangovui pakanka lėšų darbininkų atlyginimams.
Tačiau artėjant finišui, nutraukiami atsiskaitymai su subrangovais. Generalinis rangovas nurodo įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl pažeisto darbų atlikimo grafiko, technologijos nesilaikymo, prastos kokybės.
„Štai taip pusės milijono eurų vertės renovacija tampa rentabili, nes generaliniam rangovui nereikia sumokėti atitinkamos sumos subrangovui už atliktą darbą ir išleistus pinigus įsigyti statybinėms medžiagoms ar paslaugoms, tarkim, už techniką“, – sakė Michailas.
Teismams neturi pinigų
Pasak Michailo, vienintelė išeitis – teismas.
Tačiau reikia sumokėti 5 procentus žyminio mokesčio nuo išieškomos žalos sumos. Dar atlygis advokatams.
„Tad praktiškai negali pasiekti teismo, nes su įmone neatsiskaityta, nėra pinigų“, – sakė Michailas.
Ukrainietis įvertino anksčiau bankrutavusių subrangovų patirtį, kai jie ne tik neatgavo pinigų iš generalinio rangovo, bet ir patyrė teismo išlaidų.
Ukrainietis pasirinko kitą kelią išreikalauti uždirbtus pinigus. Kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Valstybinę darbo inspekciją.
Tačiau iš visur atsakymai panašūs – dėl ūkio reikalų kreipkitės į teismą civiline tvarka.
„Tokia situacija palankesnė generaliniam rangovui, nes jis turi praktikos apsiginti, išgali tam skirti lėšų“, – mano Michailas.
Siūlo pataisas
Ukrainietis dėl savo skaudžios patirties kalbėjo Lietuvos statybininkų asociacijoje. Paaiškinta, kad būtina keisti genrangovų ir subrangovų santykių reguliavimą. Pasiūlymai pasiekę Seimą.
Kodėl tvarka nekeičiama?
„Turbūt trukdo Seimo nariai, kurie susiję su didžiosiomis statybų korporacijomis – jos nori išsaugoti diktatą“, – mano Michailas.
Jo nuomone, subrangovas jaustųsi saugesnis, jei būtų laikomasi elementariausios darbų tvarkos objektuose.
Verslininkas siūlo, kad atliktų darbų aktus sudaryti reikia ne kartą per mėnesį, o kas savaitę.
„Subrangovas jaustųsi saugesnis. Kai žurnale būtų užfiksuota, jog savaitės darbai atlikti kokybiškai, tai vėliau nebūtų pagrindo už juos neatsiskaityti. Jei nustatytas brokas, tai operatyviai galima pašalinti. Kuomet ir tokiu atveju nepasirašoma aktų, gali suprasti, kad gresia neatsiskaitymo pavojus, ir laiku gali stabdyti darbus, o nelaukti bankroto“, – svarstė Michailas.
Ukrainietis nesitiki kad tvarka greitai pasikeis, todėl priverstas nutraukti įmonės veiklą. Kad sumokėtų skolas, išpardavinėja biuro įrangą, automobilius.
Autoriaus nuotr.
POŽIŪRIS: Naujojoje Akmenėje įsikūręs karo Ukrainoje pabėgėlis Michailas: „ Būdamas ukrainietis laikau save perpus lietuviu, nes turiu leidimą gyventi šioje šalyje ir naudojuosi jos gyventojų teisėmis, vykdau pareigas“.
PRARADIMAS: Nuo karo Ukrainoje pabėgęs Michailas ten pardavė namus, o gautus pinigus Lietuvoje investavo į verslą, bet ir čia priverstas išparduoti turtą.