Kariuomenė žygiuoja prie profesionalų

Kariuomenė žygiuoja prie profesionalų

Kariuomenė žygiuoja prie profesionalų

Lietuvos kariuomenė nuo šauktinių pereina prie profesinės karo tarnybos karių. Per pirmuosius tris metų mėnesius į Karo prievolės administravimo tarnybos prie KAM Panevėžio karo prievolės centro teritorinį Šiaulių skyrių susidomėję profesine karo tarnyba kreipėsi per 60 asmenų.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Nuleista išsilavinimo kartelė

— Ar šiauliečiai aktyviai domisi profesine karo tarnyba?

— Į profesinę tarnybą kariai renkami nuo 2006 metų antros pusės, suaktyvintai — nuo praėjusių metų rudens. Pernai į tarnybą buvo priimti 6 asmenys.

Lyginant su Panevėžiu, pas mus aktyvumas — didesnis. Nuo Naujųjų metų, per tris mėnesius, šia tarnyba domėjosi per 60 žmonių.

Vieniems iš jų noras praėjo, kiti tvarkosi dokumentus, treti jau pradėjo tarnauti. Buvo atėję ir jaunuoliai, norintys mesti dvyliktą klasę ir eiti tarnauti. Patarėme, kad bus lengviau siekti karjeros, jei turės vidurinį išsilavinimą.

— Kas gali tarnauti profesinėje karo tarnyboje?

— Visi vyrai ir moterys nuo 18 iki 35 metų. Pakanka pagrindinio išsilavinimo. Į tarnybą nepriimami teisti, negalintys tarnauti valstybinėje tarnyboje, teismo apriboto veiksnumo asmenys bei asmenys, kurie negali susipažinti su būtina kario pareigoms įvykdyti įslaptinta informacija, per 5 metus pašalinti iš tarnybos už statuto nesilaikymą.

Atlyginimas — nuo tarnybos pradžios

— Kaip patekti į profesinę karo tarnybą?

— Asmenys kreipiasi į mūsų skyrių, o mes supažindiname su tarnybos sąlygomis. Po pokalbio jiems rezervuojamos tarnybos vietos: mes žinome įvairių kariuomenės padalinių poreikius. Tuomet ruošiama asmens byla. Asmuo rengiamas medicininei komisijai. Reikalavimai yra griežti, todėl apie 20 procentų besikreipusių reikalavimų neatitinka.

Jei asmuo pripažįstamas tinkamas tarnybai, pasirašoma sutartis ir suderinamas tarnybos pradžios laikas.

Didžioji dalis į mus besikreipiančiųjų jau yra atlikę privalomąją tarnybą, todėl jie, nuvykę į tarnybos vietą, įsilieja į dalinį ir tarnauja.

Bet į profesinę karo tarnybą gali ateiti ir žmogus, neatlikęs privalomos karinės tarnybos: jo laukia trijų mėnesių bazinis ciklas Rukloje.

Kontraktai sudaromi ketveriems metams, bandomasis laikotarpis — šeši mėnesiai.

— Ar šauktinis gali rinktis profesinę karo tarnybą?

— Jokių kliūčių nekeliame nei vaikinams, nei merginoms. Sulaukę 18 metų (privalomas šaukimas — nuo 19 metų), gali kreiptis į mus.

Privalumas — pradėjus tarnybą, nuo pirmos dienos gaunamas atlyginimas.

Reikia specialistų

— Kokios profesinės karo tarnybos kario karjeros galimybės? Ar jie vyks į misijas?

— Sutarties pasirašymas — tarsi sutikimas, kad ateityje gali važiuoti ir į tarptautines misijas. Jaunuoliai, kurie į tarnybą ateis turėdami tik pagrindinį išsilavinimą, didelės karjeros negali tikėtis — daugiausia gali užsitarnauti grandinio laipsnį.

Asmenys su viduriniu išsilavinimu gali tapti kariais specialistais, važiuoti į kursus, mokytis puskarininkių mokykloje, kilti karjeros laiptais ir gauti seržanto, vyresniojo seržanto laipsnius.

Labai laukiami asmenys, turintys gretutinę specialybę — vairuotojai, šaltkalviai.

Kariuomenei reikia ne tik eilinių karių, bet ir karininkų — informacinių technologijų specialistų, medikų, aviacijos specialistų.

Eilinis karys pirmaisiais tarnybos metais „į rankas“ gauna apie 1850 litų. Buvo atvejis, kai susidomėjęs profesine tarnyba asmuo pareiškė, kad be 3,5 tūkstančio tarnauti neis. Kylant laipsniui, einant tarnybos metams, atlyginimas kyla. Kuo aukštesnis laipsnis, tuo didesnis bazinis koeficientas.

Profesinės karo tarnybos kariams priklauso visos įstatymu numatytos socialinės garantijos, tarp jų — tikslinės atostogos (nėštumo, tėvystės, vaiko priežiūros), du kartus per metus numatomos premijos, nemokamas maitinimas arba maistpinigiai ir butpinigiai.

Pagal numatytą socialinės paramos kariams plėtimo programą kariams, tam tikrą laiką atitarnavusiems ir baigusiems mokslus, susijusius su kariuomene, bus apmokėtas mokestis už mokslą. Keičiant tarnybos vietą, numatyta pagalba sutuoktiniams.

— Kokias tarnybos vietos populiariausios?

— Arčiau namų. Nuo šių metų pradžios Oro gynybos batalionas, kurio štabas veikia Šiaulių rajone, o pats dalinys yra Radviliškyje, po truputį perkomplektuojamas profesinės tarnybos kariais. Dauguma pageidauja tarnauti būtent ten: šiuo metu rezervuota apie 25 vietas. Keletas žmonių rinkosi tarnybą Geležinio Vilko brigadoje, Aviacijos bazėje.

Vengia tarnybos

— Kiek procentų šaukiamojo amžiaus karių iš Šiaulių atlieka tarnybą?

— Iš maždaug 5 tūkstančių pas įskaitoje esančių jaunuolių šiemet suplanuota pašaukti 74 — apie 2 procentus.

Niekas neturi tikslios informacijos, kiek jaunuolių yra išvykusių į užsienį. Mes tik gauname sugrįžtančius šaukimus, ant kurių parašyta, kad asmuo išvykęs į užsienį. Tai dažnai būna netiesa, gauname informaciją iš „Sodros“ ir pasirodo, kad žmogus sėkmingai dirba įmonėje. Gavę informaciją iš darboviečių, važiuojame asmeniškai: tuomet laukia rimtas pokalbis, ne vienam paskiriama bauda.

Labai didelė dalis atvykusiųjų į medicininę komisiją turi sveikatos problemų. Apie trečdalis — psichinių-psichologinių, antroje vietoje — širdies ir kraujagyslių susirgimai.

Iš likučio, kuris ateina į komisiją, tik 20 procentų yra tinkami tarnybai.

PRIVALUMAI: Kapitonas Alvydas Badaukis sako, kad šiuo metu į profesinę karo tarnybą labiausiai vilioja materialinis gerbūvis ir tinkama tarnybos vieta.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Išnaša: „Į profesinę karo tarnybą gali ateiti ir žmogus, neatlikęs privalomos karinės tarnybos.