Karių kapinių dilema: pertvarkyti ar iškelti?

Karių kapinių dilema: pertvarkyti ar iškelti?

Ka­rių ka­pi­nių di­le­ma: per­tvar­ky­ti ar iš­kel­ti?

Šiau­lių mies­to ta­ry­bai bus siū­lo­ma priim­ti po­li­ti­nį spren­di­mą dėl mies­to cent­re esan­čių Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro ta­ry­bi­nės ar­mi­jos ka­rių ka­pi­nių. Spren­džia­ma di­le­ma: per­tvar­ky­ti ka­pi­nių vaiz­dą ar per­lai­do­ti ka­rių pa­lai­kus į ka­rių ka­pi­nes Gin­kū­nuo­se.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Iš aikš­tės pro­jek­to – išim­tos

Ka­rių ka­pi­nių pro­ble­ma spren­džia­ma ren­gian­tis Pri­si­kė­li­mo aikš­tės ir jos priei­gų re­konst­ruk­ci­jai. Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­rius šią sa­vai­tę aikš­tės su­tvar­ky­mo tech­ni­nį pro­jek­tą su­de­ri­no be ka­pi­nių da­lies.

Ki­tą sa­vai­tę jau ga­li bū­ti iš­duo­tas lei­di­mas aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos dar­bams pra­dė­ti.

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus va­do­vas Ry­tis Bud­rys „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog ga­li­mi du va­rian­tai, kaip spręs­ti ka­pi­nių pro­ble­mą – reng­ti at­ski­rą tvar­ky­bos pro­jek­tą ar­ba per­lai­do­ti ka­rių pa­lai­kus į ki­tą vie­tą.

Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja, į ku­rią Sa­vi­val­dy­bė krei­pė­si dėl lei­di­mo at­lik­ti ka­rių ka­pi­nių tvar­ky­bą, dar sau­sio mė­ne­sį at­sa­kė, jog šiuo me­tu klau­si­mas ne­ga­li bū­ti spren­džia­mas.

Išaiš­kin­ta, jog į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą įra­šy­ti už­sie­no vals­ty­bėms reikš­min­gi kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tai (šiuo at­ve­ju – ka­rių ka­pi­nės), ku­riuos pla­nuo­ja­ma tvar­ky­ti, tu­ri bū­ti įra­šy­ti ir į Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to re­gist­rą. To nė­ra pa­da­ry­ta.

Prieš tai bū­ti­na nu­sta­ty­ti ob­jek­to ver­tin­gą­sias sa­vy­bes pa­gal tei­sės ak­tais reg­la­men­tuo­tą ver­ti­ni­mo tvar­ką. Toks ver­ti­ni­mas taip pat neat­lik­tas.

To­dėl Sa­vi­val­dy­bė­je bu­vo ap­si­spręs­ta ka­pi­nių te­ri­to­ri­jos da­lį išim­ti iš aikš­tės su­tvar­ky­mo tech­ni­nio pro­jek­to, kad ne­si­komp­li­kuo­tų pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mas, ku­riam ski­ria­mos eu­ro­pi­nės lė­šos.

Pro­jek­to ren­gė­jas ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas bu­vo tei­kęs vi­zi­ją keis­ti ka­pi­nių vaiz­dą – iš­mon­tuo­ti mo­nu­men­tą-obe­lis­ką ir vi­są me­mo­ria­lą įreng­ti že­mės ly­gy­je.

Bet to­kiai vi­zi­jai iš kar­to pa­si­prie­ši­no Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius. At­vy­kęs į Šiau­lius mies­to va­do­vus ti­ki­no, jog mo­nu­men­tas esąs pa­vel­do ob­jek­tas ir ne­ga­li bū­ti iš­mon­tuo­tas.

Pra­šys po­li­ti­nio spren­di­mo

Aikš­tės su­tvar­ky­mo pro­jek­to rei­ka­lus ku­ruo­jan­ti Gied­rė Men­do­za He­rre­ra, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja, „Šiau­lių kraš­tą“ in­for­ma­vo, jog ini­ci­juo­ja­mas po­li­ti­nis spren­di­mas per­lai­do­ti ka­rių pa­lai­kus į Gin­kū­nuo­se esan­čias ka­rių ka­pi­nes.

To­kia ga­li­my­bė ap­tar­ta su pro­jek­to au­to­riu­mi, Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir pa­vel­do sky­riaus spe­cia­lis­tais, pa­vel­do­sau­gi­nin­kais.

„Jau pa­pra­šė­me Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rių kreip­tis į Ta­ry­bą, kad priim­tų po­li­ti­nį spren­di­mą dėl pa­lai­do­ji­mo iš­kė­li­mo“, – sa­kė G. Men­do­za Her­re­ra.

Ki­taip, jos žo­džiais, rei­kės at­lik­ti bran­giai kai­nuo­jan­čius ar­cheo­lo­gi­nius ty­ri­mus, nu­sta­ty­ti pa­lai­do­ji­mo ri­bas. Ga­li vis tiek strig­ti pro­ce­dū­ros tvar­ky­bos pro­jek­tui reng­ti ir de­rin­ti, nes Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius jau pa­gei­da­vęs nie­ko ne­keis­ti. Nors sau­go­ti­nas yra tik pa­lai­do­ji­mas, o ne ant­že­mi­nė ka­pi­nių da­lis.

„Am­ba­sa­do­riaus, kai bu­vo at­vy­kęs, ne­pak­laus­ta apie pa­lai­kų per­lai­do­ji­mo ga­li­my­bę, – pri­si­mi­nė G. Men­do­za Her­re­ra – Bet gal­būt tam ne­prieš­ta­rau­tų?“

Pa­vel­do­sau­gi­nin­kų tei­gi­mu, ka­pi­nė­se yra pa­lai­do­tas 51 ka­rys. Per­lai­do­jant ka­rių pa­lai­kus į Gin­kū­nų ka­rių ka­pi­nes ga­li bū­ti per­kel­tas ir mo­nu­men­tas obe­lis­kas, ir pa­mink­li­niai ak­me­nys.

Dar 1996 me­tais Sa­vi­val­dy­bė­je – tuo­me­tė­je mies­to Val­dy­bo­je – bu­vo svars­to­ma ka­rių ka­pi­nes iš­kel­ti iš mies­to cent­ro.

„Dvi­de­šimt me­tų ne­su­for­muo­ja­ma po­li­ti­nė va­lia priim­ti spren­di­mą ir jį vyk­dy­ti, – pa­brė­žė di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja. – Ta­ry­bai spren­di­mo pro­jek­tą svars­ty­ti teik­tu­me ge­gu­žės mė­ne­sį.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Sa­vi­val­dy­bė­je in­ci­juo­ja­mas po­li­ti­nis spren­di­mas iš­kel­ti Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro ta­ry­bi­nės ar­mi­jos ka­rių ka­pi­nes iš mies­to cent­ro.