Karantinas šią savaitę nesibaigs?

Giedriaus BARANAUSKO asociatyvi nuotr.
Specialistų teigimu, toliau augs užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius.
Sveikatos ekspertų tarybos nario profesoriaus Mindaugo Stankūno teigimu, sergamumo koronavirusu kreivė artimiausiu metu tikriausiai nesikeis. Pasak jo, didelio optimizmo naujausios prognozės nekelia. Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta sako, kad karantino režimas veikia, tačiau jis turės būti pratęstas.

Sergančiųjų skaičius toliau augs

„Naujausi epidemiologiniai duomenys mus privertė peržiūrėti prognozes ir čia didelio optimizmo nėra. Neatmetame, kad artimoje perspektyvoje, (...) kalbant apie sergamumo kreivę, ji neturėtų keisti savo krypties iki gruodžio pradžios. Manome, kad iki gruodžio 11 dienos tas atvejų augimas turėtų išlikti“, – pirmadienį po susitikimo su šalies vadovu Gitanu Nausėda surengtoje spaudos konferencijoje sakė M. Stankūnas.

Profesorius akcentavo, kad prognozės yra daromos tam, kad sveikatos priežiūros įstaigos galėtų pasiruošti galimiems scenarijams.

„Mes akcentuojame pesimistinius scenarijus, kad būtume tikri, jog paslaugų nepritrūks. Planuojame, kad gruodžio 11 dieną sergančiųjų (skaičius – ELTA) gali siekti 50 tūkst.“, – teigė M. Stankūnas.

Jis taip pat sakė, kad sveikatos ekspertų tarybos nariai pateikė prezidentui ir prognozę Kalėdų laikotarpiui.

„Manome, kad per Kalėdas tikriausiai, jei karantinas veiks ir žmonės laikysis rekomendacijų, galime turėti gerokai mažiau atvejų. Prognozuojame, kad gali būti apie 20 tūkst. aktyvių atvejų“, – pažymėjo profesorius.

Paragino gyventojus laikytis rekomendacijų

M. Stankūno teigimu, gyventojai, elgdamiesi atsakingai, situaciją gali pagerinti.

„Aš ir, manau, kad visi tarybos nariai, kurie skaičiuoja tuos dalykus, norėtume, jog mūsų prognozės neišsipildytų – kad tą kreivę matytume judančią žemyn greičiau, kad situacija gerėtų. Geriau tegul žmonės pasako, kad mes klydome, nei įrodytume, jog buvo teisūs. Padarykite taip, kad mes būtume suklydę“, – laikytis visų rekomendacijų gyventojus paragino M. Stankūnas.

„Mums labai reikia jūsų pagalbos“, – sakė profesorius.

Kalbėdamas apie dabartinę pandemijos situaciją šalyje, M. Stankūnas ją palygino su krepšiniu.

„Mes paleidome metimą ir štai, kamuolys sukasi ant lanko. Jei jūs daugeliu atvejų per varžybas galite stebėti, laikyti kumščius ir tikėtis, kad tas kamuolys įkris, tai šiuo atveju jūs galite padaryti tikrai daug. Tam nebūtinai reikia būti epidemiologu, infekcinių ligų gydytoju ar net sveikatos apsaugos ministru. Kaukės tikrai veikia, mes turime daug duomenų“, – kalbėjo profesorius, kartu padrąsinęs gyventojus nepamiršti paaukoti kraujo, paraginti šeimos narius dėvėti kaukes.

„Pandemija nebus įveikta nei politikų, nei ekspertų. Mokslas, patirtis rodo, kad pandemijos yra įveiktos paprastų žmonių (pastangomis – ELTA)“, – pridūrė M. Stankūnas.

Karantinas turės tęstis

„Karantinas, be abejo, veikia, matome, kad augimo pagreitis, pandemijos plėtros pagreitis yra gerokai sulėtėjęs, bet matome taip pat, kad kasdieniai skaičiai vis dar nemažėja. Ši savaitė bus labai svarbi, kuri parodys, ar sugebame perlaužti pandemijos kreivę žemyn ir skaičiai pradės mažėti ar ne. Savaitės pabaigoje matysime tikrąją padėtį, nes nuo karantino įvedimo bus praėję trys savaitės“, – Prezidentūroje teigė S. Krėpšta.

Anot jo, dabartinė situacija rodo, kad karantinas turi būti tęsiamas.

„Taip, matome, kad dvi savaites veikiantis karantinas daro poveikį ir be karantino situacija būtų gerokai blogesnė ir skaičių užsikrėtimų turėtume žymiai daugiau. Taip pat matome, kad trys savaitės bus per trumpas laikas sumažinti kasdienių užsikrėtimų lygį į tokį santykį, kad būtų juos lengva tiek atsekti, tiek ir sumažėtų didelis krūvis gydymo įstaigoms“, – teigė Prezidentūros atstovas.

Vertindamas poreikį pratęsti karantiną, kiek anksčiau laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad tai siūlys padaryti mažiausiai trims savaitėms.

Apie tai pirmadienį buvo diskutuota Vyriausybės COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komitete.

„Mūsų siūlymas buvo tęsti karantiną iki gruodžio 31 dienos. COVID–19 valdymo komitete po diskusijų ministrai apsisprendė, kad bus siūloma tęsti iki gruodžio 16 ar 17 dienos ir pratęsti trumpesniam laikotarpiui. Jau vėliau nauja Vyriausybė apsispręstų, reikia ar nereikia pratęsti karantiną“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Veryga.

„Buvo apsispręsta priimti sprendimą iki to momento, kai šitos Vyriausybės įgaliojimai baigsis ir kita Vyriausybė galės apsispręsti tek dėl karantino sąlygų, tiek dėl termino pratęsimo“, – pridūrė laikinasis ministras.

Vyriausybės nutarimu visoje Lietuvoje iki lapkričio 29 dienos 24 valandos paskelbtas karantinas.