Kamanų pelkių įspūdį kuria nauja ekspozicija

Kamanų pelkių įspūdį kuria nauja ekspozicija

Kamanų pelkių įspūdį kuria nauja ekspozicija

Kamanų valstybinio gamtinio rezervato Lankytojų centre atidaryta moderni ir netradicinė gamtinė ekspozicija. Lankytojui susidaro įspūdis, tarsi būtų pačioje pelkės teritorijoje.

Vytautas RUŠKYS

Ekspozicija siūlo gausybę potyrių

Į Kamanų pelkės gamtinės ekspozicijos atidarymą buvo sukviesti šalies rezervatų, regioninių parkų ir kitų valstybės saugomose teritorijose tvarka besirūpinančių įstaigų atstovai.

Renginio dalyviams parodyta, kaip galima pažinti gamtos vertybes ne tik skaitant apie jas, bet ir liečiant ar uostant bei klausantis skleidžiamų garsų.

Kas įkišdavo ranką į pasirinktą ertmę, spėliodavo, kokią gamtos dalelę apčiuopė. Tarp sienų buvo galima pauostyti svaiginančių gailių — lyg būtum miške. Įvairiai komentuotas gyvūnų ekskrementų stendas.

Susidomėta pasiūlymu išbandyti bebro dantų aštrumą. Dažnas, apžiūrėdamas siūlomus spausti mygtukus, kad išgirstų kurio nors iš gyvūnų garsus, pirmiausia rinkosi vilko staugimą.

Buvo galima pakilnoti sausų, šlapių durpių, o paskui — molio kibirus, kad suvoktumei svorių kontrastus.

Paslaptingai atrodė kampelis, kuriame virš galvų kabo pelkėje rastų kelmų raizgalynė.

Ekspozicijoje įrengtas originalus apšvietimas leidžia pademonstruoti, kaip pelkėje dieną pakeičia naktis, sklinda gyvūnų garsai, palydintys šią kaitą.

Pelkių miško įvaizdį kuria judantys ekspoziciniai stendai, blykčiojantys vandens atspindžiais.

Jei norima išsamiau susipažinti su rezervate saugomomis gamtos vertybėmis, galima pasinaudoti terminalais, kuriuose informuojama apie pelkės ir miško ekosistemas, čia esančių augalų ir gyvūnų rūšis.

Darbai truko ketverius metus

Tokia gausybė Kamanų pelkių paslapčių sutalpinta į 45 kvadratinių metrų patalpą. Įrengimo darbai truko ketverius metus.

Ekspoziciją rengusios UAB „Ekspozicijų sistemos“ direktorius V. Lunevičius jos atidaryme teigė, kad iš šalyje bendrovės įrengtų visų ekspozicijų labiausiai pavyko Kamanų. Direktorius pasidžiaugė, kad ir Kamanų valstybinio gamtinio rezervato darbuotojai labai aktyviai įsijungė į kūrimo procesą.

Pasak Kamanų rezervato direktoriaus Dariaus Triaušio, ekspozicijoje sukurta įspūdinga atmosfera reprezentuoja Šiaurės Lietuvos lygumų didžiausią pelkinį kompleksą, kuriame yra saugomų augalų ir gyvūnų rūšių.

Direktorė pristatė perspektyvą

Iškilmėse dalyvavusi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė pasidžiaugė, jog savitos ekspozicijos kuriamos saugomose teritorijose.

„Tokiu būdu galima sudominti lankytojus, pakviesti juose pažinti savo kraštą, jo gamtą, o svarbiausia — tapti draugu, saugoti tas vertybes, — sakė R.Baškytė. — Juk nenormalu, kad žmonės pradėjo bijoti gamtos gyvūnijos ar ja šlykštėtis. Kita vertus nepakanka žavėtis įdomiais gamtos lankytojų centrais tik užsieniuose — Vokietijoje ar Skandinavijos šalyse — jų turi daugėti ir Lietuvoje“.

Autoriaus nuotr.

EKSPOZICIJA: Kamanų valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centre atidarytą gamtinę ekspoziciją padėjo kurti ir rezervato darbuotojai Vaidotas Grigaliūnas, Sigita Sprainaitytė.

 

PERSPEKTYVOS: Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė pradžiugino į Akmenės rajoną susirinkusius kitų šalies saugomų teritorijų lankytojų centrų darbuotojus, kad jie irgi turės savitų ekspozicijų — kaip ir Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas.