Kam naudinga pūsti skandalus?

Kam naudinga pūsti skandalus?

Kam naudinga pūsti skandalus?

Šiuo metu didžiausio dėmesio susilaukės Valstybės saugumo departamento skandalas dėl slaptos pažymos nutekinimo. Specialiųjų tarnybų pareigūnai puolė kvosti net žurnalistus. Tačiau „Vakaro žinių“ ekspertų teigimu, panašūs skandalai visada kyla milijoninių aferų ir privatizacijos laikotarpiu. Įdomus sutapimas, jog kaip tik šią savaitę Seime bus svarstoma dėl neteisėtų Visagino atominės elektrinės (VAE) pirkinių už 80 mln.litų.

Kam naudinga pūsti skandalus? "Respublika" nuotr.

Antraeiliai darbai

Seimo laikinosios energetikos komisijos išvados pribloškiančios – teisinės bei kitos konsultacijos dėl VAE valstybei kainavo 80 mln. litų. Atskleidus, jog galimai padaryta nusikalstama veika, komisija kreipėsi į prokuratūrą bei Viešųjų pirkimų tarnybą dėl minėtų pažeidimų.

Vakar koalicinėje taryboje valdančiosios daugumos partijų vadovai vienbalsiai sutarė, kad dar būtina pasigilinti į kai kuriuos energetinius klausimus. Seimui bus siūloma pratęsti Seimo laikinosios energetikos komisijos darbus.

„Parengtas išvadas jau turime“, – „Vakaro žinioms“ patvirtino komisijos pirmininkas Artūras Skardžius.

Jis patikino, jog kitas komisijos posėdis vyks jau rytoj. Tada ir bus nuspręsta, ar darbą baigti, ar komisijos posėdžius tęsti. Po posėdžio turėtų paaiškėti, ar bus kreipiamasi į Valstybės kontrolę dėl padarytų milijoninių pažeidimų. Pasak A.Skardžiaus, joks auditas iki šiol neatliktas.

Skandalais aplipusios ir Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo statybos. Komisijos pirmininkui kyla klausimų ne tik dėl didžiulės nuomos kainos, bet ir dėl neracionalaus kitų SGD terminalo darbų planavimo. Saugykla-laivas atplauks 2014 m. gruodžio pabaigoje ir nuo pirmos dienos Lietuva mokės po 0,5 mln. litų per dieną. O dujų vamzdyną „Klaipėda-Kuršėnai“ planuojama nutiesti tik po metų.

Skandalu virto ir Lukiškių iškeldinimo konkursas, kai iš jo buvo pašalinta geriausią kainą siūliusi „City service“ bendrovė. Tačiau STT dėl to neketina pajudinti nė piršto. Dar praėjusią savaitę tarnyba paskelbė, jog ikiteisminio tyrimo dėl galimų korupcijos apraiškų Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkurse nepradės.

Nukreipiamas dėmesys

Tuo metu nei Seimo laikinosios energetikos komisijos, nei Lukiškių kalėjimo iškeldinimo skandalas į paviršių nekyla. Mat STT pareigūnai užsiėmę žurnalistų kvestionavimu dėl nutekintos pažymos.

Tačiau tuomet, kai vakar STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Žydrūnas Bartkus atsiprašinėjo žurnalistų dėl tarnybos veiksmų, STT krėtė vienos iš žurnalisčių garažą.

Politologo Algio Krupavičiaus teigimu, klibinant žurnalistus, nukreipiamas dėmesys nuo tikrosios problemos ištakų. STT išpūsto skandalėlio ir tuo pat metu vykstančių įvykių politologas nesiryžo sugretinti.

„Minėtos komisijos posėdžiai, diskusijos dėl VAE buvo planuoti, tad vargu ar galima ieškoti tiesioginių sąsajų“, – svarstė A.Krupavičius.

Tačiau neslėpė, jog politikoje naudojamos panašios priedangos sukeliant nedidelį triukšmą visuomenėje. Tuomet dėl antraeilių dalykų pastūmėjami pirmaeiliai klausimai.

„Tokios praktikos politikoje plačiai naudojamos. Pavyzdžiui, taip buvo su Rolando Pakso apkalta 2003-2004 metais, kai vyko išties svarbių energetikos projektų privatizacija Lietuvoje. Bet tada visa visuomenė buvo nukreipta žiūrėti apkaltos procesų, o vyko išties reikšmingos privatizacijos“, – pavyzdžius žėrė politologas.

Anot A.Krupavičiaus, minėtas STT skandalas apskritai turėtų turėti kitus adresatus ir potekstę. Mat S.Daukanto aikštėje baiminamasi, kad gali būti paviešintos kai kurios autobiografijos detalės, tad imamasi prevencinių priemonių.

„Paskelbiama, kad kažkas kažką kompromituos, ir STT akcijos tikslas ir yra užsiimti girdimos informacijos prevencija. Net jeigu ta informacija ir nėra 100 proc. tikra, visuomenėje vis tiek sėjamos abejonės. O čia juk akivaizdu, kad nutekėjusi informacija yra iš VSD arba S.Daukanto aikštės, o prokuratūra nutekinimo šaltinių būtent ten ir turėtų ieškoti, bet ne tarp žurnalistų“, – tikino A.Krupavičius.

Rolandas PAULAUSKAS, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras:

– Abejonių nėra. Jeigu aš būčiau prezidentas su tokia biografija, kokią turi dabartinis, ir aš norėčiau balotiruotis antrai kadencijai ir suprasčiau, kad prieš mane gali būti panaudoti tikri biografijos faktai, aš užbėgdamas už akių organizuočiau štai tokį skandaliuką. Ir paskui visi tie, kurie bandytų šita korta žaisti, automatiškai tampa Maskvos agentais.

Čia yra klasikinė provokacija, manipuliavimas žmonių jausmais.

Valstybėje diskutuojama apie tas baisias, galimai iššvaistytas sumas, o visi kalba apie išpūstus skandalėlius. 80 mln. litų yra nepalyginimai svarbesni už visus STT keliamus skandalus. Ir galima įtarti, jog tai yra tam tikras dėmesio nukreipimas nuo realių problemų.

Įsivaizduokite, ruošiatės rinkimams, o atsiranda tokie baisūs skaičiai – 80 mln. litų. Kas greičiausiai vien dėl sumos bus įdomu žiniasklaidai. Kad tai neiškiltų į paviršių, reikia tą žiniasklaidos dėmesį nukreipti. Tad galima žurnalistams truputėlį pakedenti plunksnas, tada visi kolegos puola ginti savo plunksnos brolių, ir tie svarbesni reikalai tiesiog pasimeta.

Tai yra klasikinės priedangos operacijos. Taip vyksta ir pasauliniu mastu. Visas tas pažymų skandaliukas yra nepalyginamas su rimtais valstybės reikalais. Tuo labiau kad toj pažymoj nėra nieko tokio, ko mes nežinotume. Yra toks sakramentalinis sakinys: žmonės išgirsta tik tai, ką jie sutinka išgirsti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“