
Naujausios
Kalėjimas pajudėjo į užmiestį
Jau netrukus naujam Šiaulių tardymo izoliatoriui numatytoje vietoje, Kairių pašonėje, greta buvusio sąvartyno, turėtų prasidėti pirmųjų pastatų statybos darbai. Šiemet ketinama paskelbti rangovų konkursą ir kitiems pastatams statyti.
Jei viskas vyks kaip numatyta, Šiaulių tardymo izoliatorius į naujuosius statinius turėtų persikelti po kelerių metų.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Darbus planuoja atlikti greičiau
Praėjusių metų gruodžio pabaigoje Šiaulių tardymo izoliatorius sutartį dėl kalinimo įstaigos dalies pastatų statybos pasirašė su telšiškiais rangovais iš įmonės „Versina“. Darbų, kuriuos įsipareigota atlikti, vertė – 8 milijonai 746 tūkstančiai eurų.
Sutartyje numatyta, kad dalis statinių – administracinis–aptarnavimo korpusas, kuriame įsikurtų įstaigos virtuvė, skalbykla, medicinos, karantino, administracijos ir kitos patalpos, taip pat – Kontrolės praleidimo punktas, bus pastatytas per trejus metus. Tačiau rangovai, pasak Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus Sauliaus Rajunčiaus, darbus baigti planuoja greičiau – per dvejus metus.
Pirmosiomis šių metų dienomis, sausio 4-ąją, statytojams perduota statybvietė ir sumokėtas avansas reikiamoms medžiagoms įsigyti.
Jei artimiausiais mėnesiais būtų surengtas konkursas ir kitai daliai statinių – gyvenamųjų korpusų statybai (numatyti penki pastatai po 120 vietų suimtiesiems), darbai vyktų tuo pačiu metu.
„Jei pavyktų viską sklandžiai padaryti ir visų pastatų statyba vyktų kartu, tikimės, tai smarkiai pagreitintų kardomų asmenų perkėlimą iš senųjų patalpų, kuriose laikymo sąlygos, švelniai sakant, yra liūdnos“, – sakė S. Rajunčius.
Kol kas būsimos kalinimo įstaigos 8,1 hektaro teritoriją juosia tik aukšta tvora. Izoliatoriui numatytame plote šiuo metu yra įvykdyta požeminių inžinerinių tinklų – vandentiekio, kanalizacijos linijų, ryšio įrengimo – statyba.
Kaina kilo akyse
Apie naujojo Šiaulių tardymo izoliatoriaus statybą kalbama ne vienerius metus – jį iš Šiaulių miesto centro planuota iškelti dar 2014-aisiais.
Tačiau parengiamieji darbai užtruko. O 2015-aisiais, parengus statybų techninį projektą, planuojamų pastatų, įrangos, baldų kaina išaugo iki beveik 40-ies milijonų eurų.
2016 metų birželį Viešųjų pirkimų tarnyba įpareigojo Kalėjimų departamentą nutraukti Šiaulių tardymo izoliatoriaus iškėlimo iš miesto pirkimų procedūras dėl pirmąsias pozicijas užėmusių statybos bendrovių įvairių pažeidimų ir neatitikimų – konkurso metu kelis kartus keistos galutinės projekto kainos, koreguotų investicinių projektų.
Tąsyk iškritus pirmosiose vietose buvusioms dviem bendrovėms, potencialia statybos laimėtoja buvo paskelbta bendrovė „Versina“, pasiūliusi statyti pastatus už 35,5 milijono eurų. Šios bendrovės siūlymas buvo įvertintas trečiąja vieta. Tačiau iš konkurso dėl pažeidimų ir neatliktų namų darbų pašalintos dvi mažesnę statybos kainą pasiūliusios bendrovės kreipėsi į teismą. Viešųjų pirkimų tarnyba nusprendė nelaukti teismo verdikto, o visas procedūras nutraukti.
Tenka mokėti kompensacijas
Naujasis Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius Saulius Rajunčius vadovo pareigas pradėjo eiti tik pernai liepos 12 dieną.
„Turiu pripažinti, kad vaizdelis, kurį išvydau, buvo liūdnas“, – sako vadovas.
Jo žodžiais, suimtųjų laikymas visiškai tiek fiziškai, tiek moraliai pasenusiame Šiaulių tardymo izoliatoriuje valstybei kainuoja ganėtinai brangiai. Keliasdešimt tūkstančių eurų – tokias sumas kiekvienais metais tenka išmokėti suimtiesiems, kurie kreipiasi į teismus dėl netinkamų laikymo sąlygų.
O sąlygos, pripažįsta izoliatoriaus vadovas, apgailėtinos, ypač gyvenamosiose patalpose: viršutiniuose aukštuose per lubas varva vanduo, daug kur įsimetęs pelėsis.
„Galvojame, kad kai kurias kameras dėl avarinės jų padėties galbūt reikėtų iki izoliatoriaus iškėlimo ir visiškai uždaryti“, – sako direktorius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Statybvietę ties buvusiu sąvartynu juosia penkių metrų aukščio tvora. Netrukus teritorijoje turėtų prasidėti pastatų statybos darbai.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus vadovas Saulius Rajunčius sako kol kas galintis tik svajoti, kad naujasis Tardymo izoliatorius kuo greičiau būtų pastatytas ir pareigūnai galėtų dirbti, o kardomieji – gyventi žmoniškomis sąlygomis.