Kalėdų šventę dovanos mažiesiems ligoniams

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vaikų chirurgas Benediktas Jonuška dėkoja visiems, prisidėjusiems prie akcijos „Padovanok Kalėdas“ – akcijoje iškelti tikslai bus įgyvendinti.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vaikų chirurgas Benediktas Jonuška, akcijos „Padovanok Kalėdas“ sumanytojas, sako, kad šiemet geradarių dėka skyriuje šventės bus kitokios: Kalėdų rytą vaikų lauks dovanos, vaišės ir gal net Kalėdų Senelis. Pasak vaikų chirurgo, ligos ir traumos į kalendorių nežiūri, tad kažkam tenka sutikti šventes ligoninėje. Gydytojas iki šiol negali pamiršti vieno budėjimo prieš Kalėdas, kai į skyrių teko paguldyti ikimokyklinuką, kuris nuoširdžiai verkė, kad Kalėdų Senelis jo neras ir neįteiks dovanos, kurios laukė visus metus.

Dalytis, kuo galime

– „Contribee“ platformoje paskelbėte akciją „Padovanok Kalėdas“ ir iškėlėte tris tikslus: „mini“ (500 eurų), „midi“ (1 000 eurų), „maxi“ (2 000 eurų). Papasakokite plačiau apie sumanytus paketus, kodėl jų tokia „sudėtis“?

– Dirbant Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centre su kolegomis vis pakalbėdavome, kad trūksta vieno, trūksta kito. Atrodo, paprasti dalykai, kaip, pavyzdžiui, higienos rinkiniai su dantų pasta, šepetėliu ar šlepetės galėtų prisidėti prie geresnių sąlygų vaikams.

Manau, kad prieš Kalėdas yra puikus laikas tokioms akcijoms, nes tai – tikras gerumo metas. Šį kartą nutarėme pasidalyti akcija „Padovanok Kalėdas“, jos metu renkame lėšas ir įvairias knygas, dovanas vaikams. Pirmiausia kalbame apie skyriaus papuošimą, eglę, dovanas, vaisius ir karštus gėrimus vaikams ir tėvams, kurie gražiausias metų šventes sutiks ligoninėje.

Vien šiuo tikslu neapsiribojome ir norime, kad tas Kalėdų gerumas tęstųsi visus metus, todėl išpildžius „midi“ bei „maxi“ paketus, planuojame skyriuje įrengti knygų ir žaidimų kampelį, skyrių papuošti piešiniais ir įvairiais žaidimais, užklijuotais ant grindų. Taip pat norėtume skyrių papildyti geriamojo vandens aparatais, higienos rinkiniais ir šlepetėmis pacientams, kurie į ligoninę patenka labai neplanuotai ir neturi paprasčiausių priemonių.

– Jau viršijote maksimalų tikslą, 2 000 eurų, vadinasi, skyrius Kalėdas sutiks pasikeitęs?

– Prie akcijos prisidėjo ne tik žmonės, bet ir keletas įmonių. Taip, Kalėdos bus šiek tiek kitokios, nes Kalėdų rytą vaikų lauks dovanos, vaišės ir gal net Kalėdų Senelis, bet pagrindinis skyriaus pasikeitimas turėtų būti kiek vėliau, kai pavyks įrengti knygų ir žaidimų kampelius, išpuošti sienas ir grindis.

Noriu padėkoti visiems, kurie prisideda prie akcijos „Padovanok Kalėdas“. Pažadu, kad tiek aš, tiek kolegos pasirūpinsime, kad akcijoje iškelti tikslai būtų įgyvendinti, o apie pokyčius būtinai pasidalinsiu savo socialinėse paskyrose „Vaikų chirurgas“.

Primenu, kad prisidėti prie akcijos skaitytojai gali svetainėje www.padovanokkaledas.lt

– Šalia paraginimo aukoti lėšų nurodytas ir paskatinimas prisidėti kitomis dovanomis, priemonėmis. Ar sulaukiate tokios paramos?

– Sulaukiame siuntinių su įvairiomis knygomis ir užduotimis vaikams, jas planuojame dovanoti pacientams arba panaudoti planuojamame įrengti specialiame veiklų ir žaidimų kampelyje. Labai džiaugiuosi, kad žmonės įvairiai prisideda ir jau dabar suskaičiuojame daugiau nei 100 prisidėjusių žmonių vienaip ar kitaip.

– Kas įkvėpė akcijai „Padovanok Kalėdas“? Ar anksčiau kažką panašaus esate organizavęs?

– Prieš kelerius metus panaši akcija vyko Vilniuje, Vaikų chirurgijos skyriuje, VUL Santaros klinikose. Jau tada buvo labai gera matyti, kaip žmonės gali padėti, o mums belieka atlikti malonų darbą ir įgyvendinti idėjas bei stebėti vaikų ir tėvų šypsenas. Šį kartą mintis brendo jau seniai, tiesiog užtruko, kol susidėliojome idėjas bei išlaukėme geriausio laiko. Manau, jog gerumo iniciatyvas kartais sudėtinga įgyvendinti dėl biurokratinių momentų, todėl iniciatyvos imtis asmeniškai paskatino noras veikti greitai čia ir dabar.

– Ar pats esate iš tų, kurie dažnai atsiliepia į prašymus aukoti? Ar jums svarbi savanorystės idėja?

– Aš manau, jeigu gyvename kartu visuomenėje, tai turime dalintis tuo, kuo galime. Vieni gali pasidalinti pinigine parama, kiti dovanomis, treti tiesiog laisvu laiku ar pozityvia, palaikančia žinute. Juo labiau kad visi vaikai yra mūsų visų vaikai ir turime jais rūpintis. Ligoninėje turiu nuostabius kolegas ir pastebėjau, kad dažniausiai tokios iniciatyvos būdavo iš savų lėšų, laiko. Šį kartą kiek kitaip, nes kreipiamės ir į visuomenę – manau, kad taip tikslus galime pasiekti daug greičiau.

Ašaros dėl Kalėdų Senelio

– Akcijos puslapyje rašote, kad ligos ir traumos į kalendorius nežiūri – kokios būna Kalėdos Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos skyriuje? Ar yra į širdį įstrigusi kokio vaiko istorija?

– Labiausiai įstrigęs yra vienas įvykis iš budėjimo prieš Kalėdas, kai į skyrių teko gydymui hospitalizuoti ikimokyklinuką, kuris taip nuoširdžiai verkė, kad Kalėdų Senelis jo neras ir neįteiks dovanos, kurios jis laukė visus metus. Iki dabar atsimenu to vaiko akis...

Kalėdos visgi šeimos šventė, todėl natūralu, kad šventės ligoninėje dažniausiai būna ne pačios linksmiausios, bet gydytojai, personalas, lankantys artimieji visada stengiasi, kad šventės būtų kuo jaukesnės ir vaikai galėtų pajausti šventinę dvasią bei kuo greičiau pasveikti.

– Socialinių tinklų paskyrose „Vaikų chirurgas“ dalijatės naudingais patarimais. Tai irgi savotiška dovana kitiems – nemokama pagalba? Kaip sumanėte, jog reikia išeiti iš įprasto kabineto ir pasiekti žiniomis, patarimais gerokai platesnę auditoriją? Ar jaučiate šio bendravimo prasmę, reikalingumą ir atgalinį ryšį?

– Labai džiaugiuosi, kad mano veikla yra naudinga pagalba kitiems. Pradėjęs dalintis istorijomis, įvykiais iš ligoninės ir patarimais internete, sakiau, kad jeigu tai padės bent vienam vaikui – mano tikslas bus pasiektas. Jau dabar galiu suskaičiuoti ne vieną dešimtį vaikų, kuriuos operavau dėl to, kad jie arba tėvai pamatė vieną ar kitą mano įrašą, suprato, kad turi problemų ir kreipėsi.

Pradžioje buvo tiesiog gera dalintis ir prisidėti prie visuomenės švietimo, tai buvo paskata ir man daugiau pasidomėti, paskaityti naujausių straipsnių ar literatūros. Taip pat labai svarbus buvo ir grįžtamasis ryšys bei kontaktas, nes ligoninėje kasdien susiduriame su labai daug jaudulio, susirūpinusių artimųjų, kenčiančių vaikų, o tos teigiamos reakcijos, atsiliepimai ar padėkos labai motyvuoja ir toliau daryti tai, ką darau.

Taip pat socialiniai tinklai padeda susisiekti su pacientais, jų tėvais, nes chirurgo darbe turime ir komplikacijų, ir įvairiausių patologijų, todėl tai padeda ne tik kurti ryšį su pacientais, jų tėvais, bet ir nukreipti arba padėti, kai gydymo reikia čia ir dabar.

– „Jeigu slidu – eik kaip pingvinas“ – šviežias jūsų patarimas. Kokie aktualiausi trumpi patarimai, kurių reiktų laikytis šiuo metų laiku?

– Tikriausiai ši žinutė ir yra svarbiausia. Aišku, būtina nepamiršti šalmo, užsiimant žiemos sportu. Su rogutėmis čiuožinėti saugiose vietose, o ne prie gatvių ar pastatų. Tai – tikriausiai atskiro įrašo reikalaujanti tema, nes žiemą vaikų traumų pobūdis natūralu, kad keičiasi.

Kad būtų pasirūpinta vaikais

– Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vaikų chirurgu pradėjote dirbti praėjusių metų rugpjūtį, kokie buvo pirmieji metai?

– Visada pirmieji metai, baigus rezidentūrą ir pradėjus dirbti specialistu, būna nelengvi, tikriausiai taip reiktų apibūdinti ir mano metus Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Aišku, pirmiausia reikėjo laiko apsiprasti, susipažinti su aplinka, tvarkomis, bet mano atveju gal buvo kiek lengviau, nes pusmetį prieš tai dirbau gydytoju rezidentu.

Visgi netrūko iššūkių, įdomių atvejų, nutikimų, bet pirmuosius metus vertinčiau gerai, nes pavyko atlikti daugiau nei 120 operacijų, konsultuoti daugybę vaikų, juo labiau kad skyriuje dirba patyrę kolegos, kurie visada pasiruošę padėti.

– Užaugote Kuršėnuose, studijas baigėte Vilniuje, dirbate Šiauliuose ir Vilniuje, bet su šeima gyvenate Šiauliuose. Kas lėmė, jog pasirinkote Šiaulius?

– Viskas susidėjo taip, kad, baigęs rezidentūros studijas Vilniuje, geriausią vietą darbui ir tobulėjimui mačiau Šiauliuose, todėl su visa šeima atsikraustėme čia. Mano galva, svarbu pasinaudoti galimybėmis, kurių specialistams Lietuvoje tikrai yra. O gyvenimas yra dinamiškas ir viskas susidėlioja, kaip turi susidėlioti.

– Esate ne tik vaikų chirurgas, bet ir didžėjus BeLeo. Muzika – būdas atsipalaiduoti, neperdegti? Ar dar turite ir kitų pomėgių?

– Na, tai yra veiklos, kurios padeda pailsėti nuo darbo ligoninėje. Stengiuosi sportuoti, su draugais žaidžiame krepšinį, manau, svarbu gyvenime turėti balansą ir tam tikrą atsvarą. Jeigu darbe tenka patirti didelį krūvį ir stresą, po to norisi visa tai paleisti per sveikas praktikas ir nekaupti savyje.

– Su kuo jums pirmiausia siejasi Kalėdos? Kokios jos bus šiemet? Ar dažnai tenka Kalėdas praleisti skyriuje?

– Kalėdos pirmiausia man siejasi su buvimu kartu su šeima, kai labai nori, kad tau brangūs ir mylimi žmonės būtų laimingi. Šiemet mano Kalėdos bus daugiausia kartu su šeima, nors ir teks dirbti per šventes.

– Kalėdos vadinamos stebuklų metu. Kokio stebuklo norėtumėte šiemet?

– Jei kalbame apie stebuklus, pirmiausia norėčiau, kad pasaulyje būtų taika ir Ukrainoje baigtųsi karas. Tenka sutikti ir konsultuoti nemažai ukrainiečių vaikų, kurie, supranti, kad tikrai ne savo pasirinkimu yra atvykę čia. Džiaugiuosi, kad galime jiems padėti ir pirmiausia suteikti saugumą.

Taip pat norėtųsi, kad per šventes nebūtų pamirštų vaikų, kad visais vaikais būtų pasirūpinta.