Kairių sąvartyne statys biojėgainę

Kairių sąvartyne statys biojėgainę

Kairių sąvartyne statys biojėgainę

Šiauliuose prie uždaryto Kairių sąvartyno bus statoma jėgainė elektros ir šilumos energijai gaminti, naudojant sąvartyno dujas. Investuotojai įsipareigojo projektą įgyvendinti iki 2010 metų pabaigos.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) dėl jėgainės statybos pasirašė sutartį su investicinio konkurso laimėtoja Vilniaus uždarąja akcine bendrove „Naujoji šiluma“. Sutartis pasirašyta penkiolikai metų su galimybe pratęsti ją penkeriems metams.

„Naujoji šiluma“ įsipareigojo savo lėšomis instaliuoti dujų surinkimo ir utilizavimo techniką, paverčiančią jų energiją į elektros ir/ar šilumos energiją. Jėgainei pradėjus veikti ŠRATC-ui atitektų tikras procentas gautų pajamų.

Gerardas Žukauskas, projekto vadovas ir „Naujoji šiluma“ antrinės įmonės “Ekoresursai“ vadovas, “Šiaulių kraštui“ sakė, jog panašų projektą bendrovė jau įgyvendino Kaune. Prieš tris mėnesius Lapių sąvartyne, uždarytoje jo dalyje, pradėjo veikti pirmoji šalyje jėgainė, naudojanti sąvartyno dujas ir gaminanti elektros ir šilumos energiją.

Šiauliuose baigiamos nagrinėti galimybės taip pat gaminti elektros ir šilumos energiją. Planuojami jėgainės pajėgumai — apie 600 kilovatų elektros energijos ir tiek pat šilumos energijos. Šiluma gali būti tiekiama šalia sąvartyno veikiančiai „Šiaulių plento“ bendrovės betono įmonei ar aplinkinių gyvenviečių gyventojams. Tiekiant šilumą gyvenvietėms galima būtų šildyti 200 butų.

Projekto įgyvendintojai pasirengę investuoti 5— 8 milijonus litų. G. Žukausko teigimu, blogėjanti ekonominė situacija neturėtų suardyti planų, nes tai aplinkosauginis projektas. Neatmetama, jog gali būti remiamas ES fondų.

Pasak G. Žukausko, pognozuojama, jog jėgainei Kairių sąvartyne susikaupusių dujų užteks 15— 20 metų. Į tokį terminą orientuotasi ir pasirašant sutartį su ŠRATC.

„Po to įrenginius išardysime ir paliksime žalią kalną“, — sako projekto vadovas.

Kairių sąvartynas, kuriame buvo šalinamos Šiaulių miesto ir dalies Šiaulių rajono atliekos, veikė keturis dešimtmečius. Manoma, kad jame galėtų būti sukaupta nuo 1,3 iki 1,6 milijono tonų atliekų.

Europos Sąjungos ir valstybės lėšomis šiemet baigtas pirmasis sąvartyno uždarymo etapas. Gruntu uždengti sąvartyno kaupo apatinės dalies vakarinis, pietinis ir pietrytinis šlaitai. Laikinai pridengta viršutinio kaupo pietinė dalis.

Jėgainės statyba planuota antrajame etape, kuris kaip manoma, užtruks ne trumpiau kaip trejus metus. Liko suformuoti ir uždengti kaupo šiaurinį ir šiaurrytinį šlaitus, galutinai uždengti kaupo viršūnę. Taip pat pastatyti filtrato valymo įrenginius ir sutvarkyti esamus filtrato baseinus. Visiškai sąvartyną uždarius bus tęsiamas aplinkos monitoringas — nuolat stebimas filtrato debitas ir sudėtis, paviršinis vanduo, dujų emisija.

 

ŽALIAVA: Kairių sąvartyno dujos bus surenkamos ir paverčiamos elektros ir šilumos energija.

GALIMYBĖS: Biojėgainės statytojai nagrinėja galimybes šilumos energija aprūpinti aplinkines gyvenvietes ar „Šiaulių plento“ betono įmonę.

Jono TAMULIO nuotr.