Kaip prasidės nauji mokslo metai?

Giedriaus BARANAUSKO asociatyvi nuotr.
Mokslo metai ugdymo įstaigose prasidės kaip planuota. Tačiau saugumui užtikrinti švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengtė rekomendacijas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pristatė, kaip prasidės nauji mokslo metai ugdymo įstaigose. Tarp rekomendacijų – moksleivių mokymasis vienoje patalpoje, galimybė į mokyklas patekti per visus įmanomus įėjimus.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius tikino, kad mokslo metai ugdymo įstaigose prasidės.

„Jeigu kyla klausimas, ar pirkti, ar išlyginti mokiniui uniformą – atsakymas yra taip. Mokslo metai prasidės įprastu būdu – mokyklose“, – į mokinių tėvus kreipdamasis teigė A. Monkevičius.

Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje ketvirtadienį A. Monkevičius teigė, kad mokslo metų pradžia bendrojo ugdymo ir profesinėse mokyklose prasidės rugsėjo 1 dieną. Tuo tarpu aukštųjų mokyklų pirmo kurso studentams mokslo metai prasidės, ko gero, tik nuo rugsėjo vidurio. Tą ministerija rekomendavo universitetams dėl vėliau vykusios brandos egzaminų sesijos.

„Pradžia bendro ugdymo mokykloms ir profesinio mokymo įstaigoms – rugsėjo 1 dieną, taip pat ir aukštosioms mokykloms, išskyrus pirmakursius, kuriems mokslo metai, matyt, prasidės rugsėjo 14 d.“, – teigė A. Monkevičius.

Viena iš rekomendacijų, pradedant mokslo metus pandemijos sąlygomis, bus moksleivių mokymasis vienoje patalpoje.

„Turi būti taikomas mokymosi klasėmis principas, kai į klases vaikšto mokytojai, o mokiniai yra viename kabinete, vienoje patalpoje. Mokytojas ateidamas pas mokinius galės atsinešti savo naudojamas priemones bei reikalingą mokomąją medžiagą. Akivaizdu, kad gamtos mokslų, fizinių mokslų pamokos, galės būti ugdomos tam skirtuose specialiuose kabinetuose, bet užtikrinant, kad po pamokos būtų tinkamai dezinfekuojami paviršiai, įranga ar kiti daiktai, kurie buvo naudoti pamokoje. Patalpos turi būti išvėdintos ir tinkamai pasiruošta kitos klasės atėjimui“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Bendrojo ugdymo departamento direktorė Jolanta Navickaitė.

Rekomenduojama mokyklos organizuoti mokinių darbą taip, kad skirtingo amžiaus grupių mokiniai būtų atitinkamuose koridoriuose ar pastato dalyse, ar skirtinguose aukštuose.

„Siekti, kad kuo mažiau skirtingų klasių mokiniai tarpusavyje turėtų kontaktą mokyklose, kad būtų sumažintas kontaktas skirtingo amžiaus grupių mokiniams“, – sakė J. Navickaitė.

Norint išvengti skirtingų amžiaus mokinių susibūrimo, siūloma pietų pertrauką daryti ilgesnę.

„Maitinimas bus galimas tiek klasėse, tiek valgyklose. Jeigu valgyklos yra didelės, jose vienu metu galės pietauti skirtingų klasių mokiniai, numatant tam skirtas erdves. Jeigu vaikai nešasi maistą iš namų, jie galės valgyti klasėje, laikydamiesi higienos taisyklių, arba mokyklos valgykloje, pietaujant būtent tos klasės mokiniams. Labai rekomenduojame mokyklos daryti ilgesnę pietų pertrauką, užtikrinant tiek poilsį, tiek tinkamą vaikų maitinimą. Valgykloje turės būti užtikrintos sąlygos darbuotojų ir mokinių rankų higienai“, – teigė ji.

Ugdymo procese draudžiama dalyvauti vaikams ir darbuotojams, karščiuojantiems ar turintiems kitų ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių. Turės būti užtikrintos sąlygos vaikų, mokytojų, darbuotojų rankų higienai, užtikrintas dažnas patalpų vėdinimas ir valymas. Priklausomai nuo epidemiologinės situacijos, gali būti rekomenduojamos apsaugos priemonių dėvėjimas tiek darbuotojams, tiek mokiniams.

„Naudoti ne tik pagrindinį įėjimą į mokyklą, bet ir kitus įėjimus, jeigu tokių yra. Taip pat numatyti rekomenduojamas mokinių judėjimo kryptis iki klasės, valgyklos ar tualeto“, – teigė ji.

Nors, pabrėžė A. Monkevičius,  mokslo metus planuojama pradėti įprastu būdu, bus keliami didesni saugumo reikalavimai. Spaudos konferencijoje ministras įvardijo ir sąlygas, kada būtų pereinama prie nuotolinio ugdymo savivaldybėse.

„Siūloma atsižvelgti į tuos kriterijus, kuriuos nustatys epidemiologai. Jie yra dabar pateikę siūlymą, nustatant du slenksčius: A atvejis, kai užsikrėtusių savivaldybėje yra 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų, ir kitas rodiklis, jei bent 10 procentų naujų atvejų nebus susiję su lokalizuotais, valdomais ar įvežtiniais atvejais, bus svarstoma dėl privalomo kaukų dėvėjimų ir kitų nustatytų reikalavimų“, – aiškino ministras A. Monkevičius

„Kitas slenkstis yra aukštesnis – jei konkrečioje savivaldybėje esant 25 užsikrėtimams 100 tūkst. gyventojų (...), tada bus vertinama galimybė pereiti prie nuotolinio mokymo konkrečioje savivaldybėje. Galbūt net ne visoje savivaldybėje, gal lokaliai, tuose taškuose, kur bus nustatyta“, – teigė ministras, pridurdamas, kad esamomis sąlygomis Lietuvoje tokio poreikio bent jau kol kas nėra.

„Kol kas šių kriterijų neatitinka nei viena Lietuvos savivaldybė ir dar nėra pagrindo galvoti, kad taip galėtų atsitikti“, – aiškino jis.

Ministro teigimu, mokykloms pradėjus naujus mokslo metus, turės būti laikomasi epidemiologų keliamų reikalavimų. Mokyklose turės būti iškabintos judėjimo po mokyklą schemos, o mokytojai turės vaikščioti po klases, o ne atvirkščiai.

A. Monkevičius pridūrė, kad mokslo metų pradžios šventės galės įvykti. Tačiau, pabrėžė jis, rekomenduojama šventes organizuoti lauke.