Kai ateina "teletabiai"

Kai ateina "teletabiai"

Kai ateina "teletabiai"

Vytautas Juškus siūlo Šiaulių valdžiai atsistatydinti

 

Šiaulių politikas Vytautas Juškus, išvažiavęs dirbti į Vilnių premjero patarėju, nuo šiaulietiškų problemų neatitrūko ir apie jas kalba ypač kritiškai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skastas.lt

Miestas — antrame planelyje

— Ką šiuo metu veikiate? Premjeras atostogauja, o Jūs?

— Dirbu. Šiaip lyg turėtume vienu metu eiti atostogų, bet išreiškiau norą atostogauti paskutinę darbo dieną (juokiasi). Tada būsiu laisvas ir galėsiu atostogauti.

— Kaip atrodo Šiaulių situacija iš išorės — iš Vilniaus žiūrint?

— Ir iš išorės, ir iš vidaus — miesto Taryboje dirbdamas daug ką matau — atrodo labai liūdnai.

Šią kadenciją į miesto valdžią atėjo žmonės tvarkyti savo reikalų, o ne miesto. Tai rodo ir dviejų miesto Tarybos narių sulaikymas, įtariant prievartavus duoti kyšius.

Formuojant Savivaldybės vadovybę buvo padaryta šiurkšti klaida, nes buvo renkamasi ne pagal kompetenciją, o pagal partiškumą.

Todėl kol kas važiuojama senu įdirbiu. Pusantrų metų praėjo, o jokio naujo darbo nesimato. Pavyzdžiui, pramoninis parkas. Dar aną kadenciją jam įkurti buvome gavę 15 milijonų litų, gerai, kad darbus tęsia, bet toliau niekas nevyksta. Bulvaro rekonstrukcija visai yra sustojusi.

Praeitą kadenciją per ketverius metus buvome gavę 122,7 milijono litų papildomai — be biudžeto lėšų — investicijoms. Kol ši Vyriausybė dirba, galėjome jų toliau tikėtis. Todėl norėjau bent porą metų meru dar padirbėti, kad bent bulvaro darbai būtų tesiami, Prisikėlimo aikštė sutvarkyta. Dabar net aikštės rekonstrukcijos projektavimas nevyksta. Apie Dainų pėsčiųjų tako tvarkymą tik pakalbama, bet nieko nedaroma.

Didžiulį nerimą kelia naujų miesto kapinių problema. Dabartinėse kapinėse vietos tirpste tirpsta, greitai nebeturėsime, kur laidoti mirusiųjų. Šiandien vyksta kitų metų valstybės biudžeto formavimas, bet Vyriausybėje nėra jokio Savivaldybės rašto, kad dėl naujų kapinių įrengimo reikia lėšų žemei išpirkti. Tai kada naujos kapinės atsiras?

— Pats dirbote meru, galite lyginti, kur glūdi tokios situacijos priežastys?

— Pagrindinė problema — suformuota nedarbinga komanda. Valdžios žmonės arba visiškai nesidomi reikalais, arba tiesiog nesiorientuoja, kaip reikia dirbti.

Nesigirdamas galiu pasakyti, jeigu aną kadenciją nebūtume aktyviai užsiėmę arenos statybos reikalais, tai šiandien arenos vietoje tebeaugtų karklai. Dabar bet kokiu miesto klausimu niekas intensyviai nedirba, visi užsiėmę rinkimais, galvoja apie būsimas Seimo kėdes. Miesto reikalai jiems — antrame planelyje. Tai labai liūdina.

Elektros šoko neišvengsime

— Infliacija auga, ekonomistai kalba apie ekonomikos nuosmukį, kokios krizės mus gali ištikti?

— Dažnai girdime, štai, Vyriausybė nevaldo infliacijos. Dalis taip kalbančių politikų visiškai nesiorientuoja ekonomikoje. O tie, kurie ekonomikos dalykus išmano, prieš rinkimus specialiai pučia miglą žmonėms į akis.

Kaip galima suvaldyti infliaciją? Pirmiausia, sustabdyti pensijų ir atlyginimų didėjimą. Antra — panaikinti visas lengvatas. Ką reiškia dabar tai padaryti? Kainos vis tiek augs. Tai ne vien Lietuvos, tai pasaulinės ekonomikos problema. Kaip žmonės išgyvens, panaikinus lengvatas, kai taip išaugs šilumos kainos?

Trečia, reikia mažinti valdymo išlaidas. Jas, aišku, reikia mažinti. Bet tai grynai populistinis argumentas. 10 procentų sumažinsi ministerijų atlyginimų fondą, kiek sutaupysi — geriausių atveju 700 tūkstančių litų iš 31 milijardo litų valstybės biudžete. Infliacijos tie procesai nesustabdys.

Ekonomikos nuosmukis truks ne dvejus trejus, o penkerius septynerius metus. Gerai, jeigu pavyks pratęsti Ignalinos jėgainės darbą. O jeigu nepavyks, tai elektros kainos taip išaugs, kad aiktelėsime. Elektros kainos lems ir visų kitų produktų savikainos augimą. Niekaip to nesuvaldysi, mūsų laukia sunkūs metai. Kokia Vyriausybė ateitų, nuo jos tie procesai nepriklausys.

— Seimas skelbia referendumą dėl Ignalinos jėgainės darbo pratęsimo, tai gal yra šviesesnių vilčių?

— Nuo to patariamojo referendumo niekas nepriklausys. Rolando Pakso Vyriausybė pasirašė įsipareigojimą, jog 2009 metais uždarysime IAE antrąjį bloką ir taškas.

Bet gali būti truputį kitoks scenarijus. Vyriausybė kaltinama, kad nieko nedaro, nesikreipia į Europos Komisiją dėl Ignalinos atominės darbo pratęsimo. Tam turi būti paruošta dirva, kitaip tas kreipimasis bus nulio vertas.

Premjero vizitai į užsienį skirti tą dirvą parengti, nes reikės visų kitų 26 ES valstybių sutikimo. Prašome tęsti atominės elektrinės darbą iki 2012 metų — kol bus išdegintas visas dabar turimas atominis kuras. Jį palikti neišdegintą yra žymiai pavojingiau, nei toliau deginti. Kol kas praktiškai visi su tuo sutinka. Rugpjūčio mėnesį bus oficialus kreipimasis į Europos Komisiją. Mūsų informacija rodo, kad yra 90 procentų tikimybės, jog prašymas bus patenkintas.

Per tą laiką būtų pasistūmėta su elektros tiltais į Švediją ir Lenkiją. Net jeigu 2012 metais tektų IAE uždaryti, elektros šoko neišvengsime, tik sutrumpėtų jo laikas, nes elektros tiltai gali būti pastatyti tik 2015 metais.

Tokia yra realybė. Ir tam reikia ruoštis. Ypač sunku bus tiems žmonėms, kurių pajamos nedidelės, bet kurie atsidurs už socialiai remiamų ribos.

— Ar gali Vyriausybė įsikišti, stabdydama kainų augimą?

— Maisto produktų kainos kyla visame pasaulyje, net Europoje. Nes iš jos, taip pat Lietuvos, maisto produktai vežami parduoti į Afriką, į Kiniją, kurios rinka nepasotinama. Todėl maistas brangsta ir pas mus.

Dėl naftos produktų, sakoma, leiskite jų įvežti, „Mažeikių naftai “ atsiras konkurencija, kainos kris. Jau dabar 18 įmonių įveža naftos produktus, bet ar matėte kurioje degalinėje mažesnes kainas? Per visą Lietuvą jos vienodos — gal kur tik dviem ar trimis centais skiriasi. Tas pats ir su maisto produktų kainomis.

Tiesiogiai kainų reguliuoti Vyriausybė negali. Išeitis — suteikti daugiau teisių Konkurencijos tarybai. Be to, mano nuomone, reikėtų nustatyti, kad kainos gali augti ne daugiau kaip 10 procentų nuo savikainos, o pajamos, gautos per tų 10 procentų, turėtų plaukti į valstybės biudžetą. Tada greitai praeis noras kainas didinti. Toks žingsnis neprieštarautų ir Europos Sąjungos teisei, ir rinkos ekonomikai.

Pasaulio ekonomika kyla ir leidžiasi kas dešimt metų. Nuo objektyvių priežasčių tai priklauso. Bet jeigu pasaulio naftos magnatų nesuvaldys, tai problemų turėsime sočiai.

Žmonės atsirinks

— Atvirai juodai kalbate, nesibaiminate, kad dėl tokios situacijos per Seimo rinkimus, rinkėjai nušluos tradicines partijas, kurios iki šiol dalijosi valdžia?

— Žmonėms visada reikia sakyti tiesą. Rinkimai ateina ir praeina, o žmonėms reikia gyventi kasdien. Mes pripratę per rinkimus prisimeluoti, aukso kalnus žadėti, o po rinkimų pasižiūrėkime, kas darosi. Kiek buvo tų pasižadėjusių darbus nuveikti per 11 dienų, 111 dienų — kur jie dabar?

Dar dažnai partijos mėgsta savintis svetimus darbus. Lygiai tas pats ir Šiauliuose buvo. Tuos darbus, kuriuos nuveikėme praeitą kadenciją bent kelios partijos pasisavino. Tegu savinasi, svarbu, kad darbai būtų iki galo padaryti.

Man pradėjus dirbti meru Šiauliuose nedirbo nė vienas kranas. Kai viešai pasakiau, statybininkai, ruoškitės, Šiauliai virs statybų aikštele, tai manimi nepatikėjo. Atėjo gelžbetonio įmonės savininkas, klausia, ar pirkti techniką? Sakiau, pirk ir nedelsdamas, nes nespėsi dirbti. Po to atėjo ir prisipažino, kad iš tiesų nebespėja.

Tai buvo aukso amžius Šiauliams, džiaugiuosi, kad tai pavyko padaryti.

— Bet nepaisant to, Jus nušlavė.

— Nes tie, kuriems trukdžiau daryti nelabai švarius darbus, negalėjo veikti. Tie žmonės, kurie dabar daro įtaką merui, prie manęs nė nedrįsdavo lįsti. O kas šiandien valdo miestą, kas atsakingas už ekonominę situaciją?

Jau iki to dviejų politikų sulaikymo per miesto Tarybos posėdžius visi vis šaipydavosi, kad „nepraeina“ tai vienas, tai kitas sklypų detalusis planas. Aną kadenciją per posėdį būdavo patvirtinama 15— 20 detaliųjų planų, dabar paskutiniuose posėdžiuose tik 5— 6. Tai reiškia, kad visiškai sustabdė miesto plėtrą, ir tik todėl, kad turi tam tikrų interesų.

Labai liūdna, kad verslininkai, kuriuos politikai reketuoja, bijo. Bijo pasakyti tiesą, bijo bendradarbiauti su specialiosiomis tarnybomis. Jeigu tų dalykų mes nesugebėsime atvirai atskleisti, tai kaip jų atsikratysime. Tada bejėgė ir teisėsauga, kai nėra liudytojų.

Iki to nusiritus, miesto valdžiai reikia atsistatydinti. Dabar skaitau laikraštyje, meras kalba esą žinojęs apie tokius dalykus. Jeigu žinojo, ką pats darė?

Tik spėjo postus užimti, atėjo raštas — atiduokite amfiteatrą ir bando atiduoti. Keistai atrodo, ir kai Seimo narys atvažiuoja, aiškina, jog gali merą versti. Versti, žinoma, neverčia, bet taip pagrasina, kas bus, jeigu nevykdysi norų. Tai kas iš tiesų valdo miestą?

— Koks, manote, bus Seimas po rinkimų?

— Jeigu ateis dar „teletabiai“ , šou veikėjai, kurių kitaip nevadinu, tai bus nebe Seimas, o tik kažkoks šou. Negali valstybės valdyti kiekviena virėja. Nenoriu įžeisti virėjų, bet kiekvienas turime dirbti tą darbą, kurį išmanome. Jau šį Seimą vadinu cirkininkų seimu — kiek komisijų sudarinėjo, kiek sprendimų vieną dieną priima, o kitą jau aiškina, kad ne tai turėjo galvoje ar nesuprato, už ką balsavo.

Bet, manau, mūsų žmonės jau pakankamai politiškai išprusę, per tiek rinkimų pasimokę, sugebės atsirinkti. Pradedame suvokti, kad kuo blogesnis Seimas ateina, tuo blogiau mums visiems.

 

Šią kadenciją į miesto valdžią atėjo žmonės tvarkyti savo reikalų.

Jeigu ateis dar „teletabiai“ , šou veikėjai, kurių kitaip nevadinu, tai bus nebe Seimas, o tik kažkoks šou

POZICIJA: Vytautas Juškus ragina verslininkus, patyrusius politikų reketą, bendradarbiauti su teisėsauga: „Jeigu tų dalykų nesugebėsime atskleisti, tai kaip jų atsikratysime?“.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.