Ką parodė rinkimų veidrodėlis

Ką parodė rinkimų veidrodėlis

Ką parodė rinkimų veidrodėlis

Rinkimai — politikams garbės reikalas pasitikrinti reitingus. Ką šis veidrodėlis parodė Šiaulius valdantiems politikams, šiauliečiams Seimo nariams?

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pasiūlymai — ir atsistatydinti

Šiaulių meras liberalcentristas Genadijus Mikšys neatmeta galimybės pasitikrinti, ar dar turi pasitikėjimą kaip miesto meras. Priežastis — liberalcentristai Šiauliuose surinko vos per tris procentus miesto rinkėjų balsų.

Už socialdemokratus, kurie Savivaldybės taryboje yra opozicijoje, balsavo vidutiniškai apie 16 procentų šiauliečių rinkėjų. Pasak vieno iš miesto socialdemokratų lyderių Seimo nario Edvardo Žakario, po šių rinkimų miesto valdančiajai koalicijai vertėtų pagalvoti apie atsistatydinimą: „Taryba pati galėtų pasileisti, ir būtų skelbiami nauji rinkimai“.

G. Mikšys neišdrįso Šiauliuose pasitikrinti savo reitingo. Pabėgo į Akmenės— Joniškio vienmandatę apygardą, o ten patyrė fiasko. Liko septintas.

Liberalcentristų lyderiai svarsto padarę klaidą, nekeldami į kandidatus žinomų mieste žmonių. Bet ir žinomas miesto Tarybos narys Kazimieras Šavinis vienmandatėje pralaimėjo. „Saulės“ apygardos rinkėjai per 2004 metų Seimo rinkimus K. Šaviniui buvo suteikę šansą dalyvauti antrajame rinkimų ture ir jis tik per plauką nepateko į Seimą. Dabar liko penktas.

Partneriai nušluoti

Šiauliečiai atsuko nugarą ir kitoms miesto valdžios partijoms — Naujajai sąjungai ir Valstiečių liaudininkų sąjungai. O šalyje rinkėjai šias partijas iš viso nušlavė.

Per Savivaldybių rinkimus į miesto Tarybą patekę du „valstiečiai“ — Stasys Grigaliūnas ir Zenonas Buivydas — dabar rinkėjų valia liko paskutiniai vienmandatėse apygardose.

Naujosios sąjungos kandidatas seimūnas Valerijus Simulik išėjo į antrąjį turą Dainų vienmandatėje apygardoje. Tačiau dairosi, į kurios partijos glėbį pulti. Mat sėkmės atveju Seime būtų vienintelis socialliberalas ir galbūt „auksinis balsas“ kitoms partijoms.

Jeigu ištiktų nesėkmė, V. Simulik neatmeta galimybės grįžti į miesto Tarybą, jeigu iš Tarybos pasitrauktų partijos kolegė, kurį į Tarybą atėjo, kai iš jos atsistatydino Seimo rinkimus laimėjęs V. Simulik.

„Saulės“ vienmandatėje vicemerė socialliberalė Alma Javtokienė pralaimėjo kolegei vicemerei “tvarkdarei“ Daivai Matonienei — liko šešta.

Nebuvo už ką balsuoti?

„Saulės“ apygardoje kandidatavo net septyni miesto Tarybos nariai, o rinkėjai apgailestavo, kad “nėra ką pasirinkti“. Ir jų balsai pasiskirstė labai panašiai.

Į antrąjį turą išėjusi vicemerė D. Matonienė gavo 2250 balsų, jos varžovas miesto Tarybos narys socialdemokratas Andrius Šedžius — 2166. Už borto likęs trečias miesto Tarybos narys Vladas Damulevičius, kurį iškėlė Tėvynės sąjunga-Lietuvos kriščionys demokratai, — 2070.

Iš miestą valdančių partijų tik partijos „Tvarka ir teisingumas“ rezultatai geresni. Iš trijų kandidatų du išėjo į antrąjį turą vienmandatėse Dainų ir “Saulės“ apygardose. “Aušros“ vienmandatėje apygardoje partijos lyderis Šiauliuose, Tarybos narys Vidmantas Japertas buvo trečias.

Tėvynės sąjungos— Lietuvos krikščionių demokratų, kurių atstovai dirba miesto valdančiojoje koalicijoje, sėkmė Šiauliuose — ne vietinių politikų nuopelnas. Partija tarp šiauliečių nerado kandidatų ir dviejose apygardose kėlė vilniečius politikus.

Seimūnų reitingas

Socialdemokratas E. Žakaris, toliau kovosiantis dėl Seimo nario mandato „Aušros“ vienmandatėje apygardoje, Šiauliuose surinko rekordinį rinkėjų balsų skaičių — per 7700.

2004 metais Seimo rinkimus šioje apygardoje laimėjęs E. Žakaris per pirmąjį turą buvo gavęs tik 3600 balsų. Dainų apygardoje tuomet išrinktas V. Simulik surinko 3765 balsus, dabar — 4517.

Tuometinis rinkimų laimėtojas „Saulės“ apygardoje “darbietis“ Rimantas Bašys per šiuos rinkimus pabėgo į Biržų-Kupiškio apygardą. Ten juos jau pralaimėjo.

Šiauliečiai perkilnoti į kitas vietas

Partijos sąraše G. Mikšys ir K. Šavinis reitinguoti žemyn: K. Šavinis iš 13 pozicijos smuko į 27, G. Mikšys iš 26 — į 31. Jų kolega Vaclovas Vingras pakilo iš 89 pozicijos į 88.

Naujosios sąjungos sąraše daugiausia pirmumo balsų gavo Denisas Michalenko — pakilo į 34 poziciją iš 76, o A. Javtokienė per vieną — į 8 iš 9. V. Simulik smuktelėjo iš 7 pozicijos į 11.

Konservatorių rinkėjai iš šiauliečių politikų geriausiai įvertino V. Damulevičių: į 106 iš 134 vietos. Miesto Tarybos narys Jonas Bartkus iš 105 pozicijos „nuleistas“ į 120.

„Tvarkos ir teisingumo“ sąraše D. Matonienė po reitingavimo tapo 18 (buvo 21). Jos kolega V. Japertas buvo ir liko 38-as. Sąrašo lyderis Valentinas Mazuronis vos per plauką išlaikė lyderystę.

Socialdemokratų sąraše visi miesto politikai smarkiai kilo: E. Žakaris — 16-as (buvo 49), Andrius Šedžius — 31-as (68), Vytautas Juškus — 39-as (64), Justinas Sartauskas — 69-as (113).

Tarp „valstiečių“ S. Grigaliūnas kilo į 77 poziciją iš 104, Z. Buivydas — į 38 iš 40, Danutė Akaveckienė — į 45 iš 70.

„Fronto“ rinkėjai miesto Tarybos narį socialistą Mindaugą Stakvilevičių iškėlė į 7 poziciją iš 18, o šiaulietį Joną Milerį — į 32 iš 83.

Rinkėjai iš partijų lyderių tik socialdemokratų premjerą Gediminą Kirkilą „nuleido“ žemyn. Jis liko trečias, o į pirmąją poziciją iškelta ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Šalyje rekordininkė pagal reitingavimo rezultatus yra Agnė Zuokienė, iš paskutinės 141 pozicijos rinkėjų iškelta į 7-ą.

REITINGAI: Ne vienas rinkėjas svarstė, kam iš politikų atiduoti pirmenybę ir smarkiai pakratė partijų sąrašus.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.