K. Bartoševičius įtariamas keturių nepilnamečių prievartavimu, esant parlamento nariu

tv3.lt nuotr.
Kristijonas Bartoševičius.

Iš Seimo pasitraukusiam Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo, pranešė prokuratūra.

Anot prokuratūros, buvusiam Seimo nariui pareikšti įtarimai dėl nurodytų galimai padarytų nusikalstamų veikų, įvyko asmens apklausa.

Teisėsauga įtaria, kad K. Bartoševičius įtariamas nusikalstama veika, kurią esą galėjo padaryti, būdamas Seimo nariu.

„Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiais arba nepilnamečiais“, – teigiama prokuratūros pranešime spaudai.

Prokuroro nutarimu įtariamajam K. Bartoševičiui paskirtos dvi kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti su įpareigojimu nebendrauti su nukentėjusiais asmenimis bei dokumentų paėmimas. Įtariamajam bei jo gynėjui pasirašytinai uždrausta teikti tretiesiems asmenims informaciją apie tyrimą ir jo duomenis nukentėjusiųjų teisių užtikrinimo tikslais.

ELTA primena, kad prieš daugiau nei savaitę konservatorius K. Bartoševičius pranešė, jog atsisako Seimo nario mandato. Politikas teigė sprendimą priėmęs dėl asmeninių priežasčių.

Netrukus po to, kai parlamentaras paskelbė pasitraukiąs iš aktyvios politikos, generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į parlamento pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen dėl K. Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo. Prokurorė Seimo vadovę informavo apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo, kuriame figūruoja ir Seimo nario mandato atsisakantis K. Bartoševičius.

Praėjusį antradienį VRK panaikino jo mandatą – K. Bartoševičius neteko teisinės neliečiamybės. Parlamentaro įgaliojimai perleisti buvusiam krašto apsaugos viceministrui Viliui Semeškai.

Pabrėžia, kad laikėsi konfidencialumo

Prokuratūra pranešime spaudai taip pat priminė, kad sausio 23 d. generalinė prokurorė Nida Grunskienė raštu kreipėsi į Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, informuodama apie minimą ikiteisminį tyrimą ir prašydama inicijuoti neeilinės Seimo sesijos sušaukimą, kurios metu būtų kreipiamasi į Seimą dėl leidimo patraukti vieną šios kadencijos Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo teises.

Prokuratūros teigimu, teikiant šį prašymą, buvo laikomasi konfidencialumo principo. Parlamento vadovei, anot prokuratūros, iš pradžių buvo pateikta informacija tik apie ikiteisminio tyrimo faktą. Vėliau, kaip teigia prokuratūra, V. Čmilytei-Nielsen pasiteiravus, ar kalbama apie K. Bartoševičių, patirtinta, kad tyrimas vyksta šio asmens atžvilgiu.

„Vadovaujantis ikiteisminio tyrimo interesais, teikiant šį prašymą buvo laikomasi griežto konfidencialumo principo, todėl šiuo raštu Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen buvo informuota tik apie ikiteisminio tyrimo faktą, jo pradėjimo datą bei Baudžiamojo kodekso straipsnius, pagal kuriuos buvo pradėtas šis tyrimas.

Vėliau, Seimo pirmininkei pasiteiravus, ar Seimo narys K. Bartoševičius, pranešęs viešai apie savo sprendimą atsisakyti Seimo nario mandato, yra tas pats asmuo, kuris minimas atsiųstame rašte, ir įvertinus, kad šioje situacijoje tokios informacijos pateikimas yra reikalingas Seimo pirmininkei priimant sprendimus, buvo išsiųstas patikslinimas, kuriame įvardintas konkretus Seimo narys“, – dėsto prokuratūra.

Anot prokurorų, sausio 25 d. Vyriausiajai rinkimų komisijai patenkinus 2023 m. sausio 20 d. pateiktą K. Bartoševičiaus prašymą panaikinti jo Seimo nario mandatą, teisinės neliečiamybės panaikinimo procedūros poreikis tapo nebeaktualus, todėl, suderinus su K. Bartoševičiaus pasirinktu gynėju apklausos laiką, trečiadienį K. Bartoševičiui buvo pareikšti įtarimai.

ELTA primena, kad Seimo opozicijos atstovai svarsto galimybę parlamente steigti laikinąją tyrimo komisiją, kuri aiškintųsi, ar nebuvo K. Bartoševičiui nebuvo nutekinta informacija apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą ir bręstantį prokuratūros kreipimąsi į Seimą dėl imuniteto panaikinimo.

Kuo įtariamas K. Bartoševičius?

Kaip pranešė prokuratūra, K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Baudžiamojo kodekso (BK) 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje.

BK 150 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad tas, kas tenkino lytinę aistrą su nepilnamečiu asmeniu prieš šio valią analiniu, oraliniu ar kitokio fizinio sąlyčio būdu panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle baudžiamas laisvės atėmimu nuo 2 iki 10 metų.

BK 150 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad tas, kas atliko minėtus veiksmus mažamečiam asmeniui, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 3 iki 13 metų.

BK 153 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad kas atliko jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo veiksmus, baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 5 metų.