Jungtinė Karalystė su Europos Sąjunga vis dar nesusitaria

EPA-ELTA nuotr.
Iki liepos pabaigos susitarimo dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų greičiausiai nebus.
Jungtinės Karalystės (JK) pagrindinis „Brexit“ derybininkas Davidas Frostas ketvirtadienį teigė, kad pirminis Londono siekis su ES suderėti susitarimą dėl santykių po išstojimo iki liepos pabaigos tikrai nebus įgyvendintas.

„Deja jau yra aišku, kad liepą nepavyks pasiekti „pirmųjų bendrų principų, vedančių prie susitarimo“, – teigė jis. D. Frostas taip pat pabrėžė, jog „reikėtų pasiruošti galimybei, kad susitarimas iš viso nebus pasiektas iki to laiko, kai gruodį baigsis pereinamasis „Brexit“ laikotarpis.

Praėjusį mėnesį JK premjeras Borisas Johnsonas teigė norintis, kad iki liepos pabaigos verslo atstovai jau žinotų, ar susitarimas pasiekiamas, ar vis dėlto jiems reikėtų ruoštis netvarkingai pereinamojo laikotarpio pabaigai su ES nesudarius jokio susitarimo.

Sausio 31 d. po beveik 50 metų narystės JK paliko bendriją, tačiau pereinamuoju laikotarpiu šalis vis dar priklauso ES bendrajai rinkai ir muitų sąjungai, laikosi ES įstatymų ir moka įmokas į Bendrijos biudžetą.

Jei nepavyks pasiekti susitarimo dėl tolesnių santykių, įvyks vadinamasis „Brexitas“ be sutarties, sukelsiantis didžiulių ekonominių problemų.

Kol kas jau keletą mėnesių trunkančios derybos neatnešė jokių aiškių rezultatų, o JK atsisako priimti daugumą ES reikalaujamų sąlygų dėl atviros prieigos prie rinkos.

„Nors ir toliau sieksime energingai ieškoti sprendimo su ES, turime pasiruošti galimybei, kad jo nerasime, – teigė D. Frostas. – Dėl šios priežasties turime ir toliau ruoštis visiems įmanomiems scenarijams šių metų pabaigoje atėjus pereinamojo laikotarpio pabaigai.“