Jovaro namas atidarytas retro dvasia

Jovaro namas atidarytas retro dvasia

Jovaro namas atidarytas retro dvasia

Vakar po pusmetį trukusios rekonstrukcijos poeto Jovaro name Vytauto gatvėje atidaryta nauja muziejaus ekspozicija: stilizuota XX amžiaus pirmos pusės erdvė „Knygynas“ ir poeto Jono Krikščiūno Jovaro gyvenamoji aplinka. Atidarymas vyko retro dvasioje.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Knygynas

Pirmuosius savo svečius Jovaro namas pasitiko ką tik atnaujinto parketo kvapu, šviežiomis, ornamentais, kaip tuo metu buvo madinga, voleliu dažytomis sienomis, tarpukario baldais ir akordeonu atliekamomis melodijomis.

Už prekystalio stovintis knygyno savininku tapęs muziejininkas Almantas Šlivinskas viliojo į vienintelį knygyną mūsų mieste, kur galima nusipirkti ir pasiskaityti knygą (nuo maldaknygės iki medicinos vadovėlio) ar spaudą ir kur dienraščiuose galima rasti įvairiausių naujienų — nuo įdomybių iki blogybių. „O taip pat geras pirkėjas čia ras ir mažmožių — nuo muilo iki cigarečių bei galės nusipirkti atvirukų po litą ir šiauliečio dailininko G. Bagdonavičiaus “paveiksliukų“ po 7 litus“, — gundė atidaryto knygyno “savininkas“.

Šį muziejų su knygynėliu pavadinęs Kalėdine dovana šiauliečiams, „Aušros“ muziejaus vadovas R. Balza, prisipažino, kad namo rekonstrukcijai ir ekspozicijos atnaujinimui tebuvo skirta 10 000 litų, tačiau rezultatas puikus. Nors, anot R. Balzos, memorialinių muziejų integracija į šiuolaikinę visuomenę yra labai sudėtinga, vis dėlto pavyko atkurti tarpukario Lietuvos šiauliečio, kuris lankėsi tokiuose knygynuose, dvasią.

R. Balza išreiškė viltį, kad šis namas įgaus antrąjį kvėpavimą: čia planuojami šilti kameriniai renginiai, apsupti autentiškų sienų, lubų ir grindų, kuriomis vaikščiojo poetas Jovaras ir kiti Lietuvos šviesuoliai.

Istorikės ir dizainerės duetas interjere

Namo interjerą apie pusę metų kruopščiai atkūrinėjo istorikės Irenos Nekrašienės ir dizainerės Zitos Šulčienės duetas — abi specialistės stengėsi palikti kuo daugiau autentikos.

„Stengėmės, kad lankytojas, pasijustų tarsi to laikmečio salelėje, ta erdvė skirta kultūros gurmanui, kuris nori prisiliesti prie praeities, domėtis, skaityti, vertinti“, — pasakojo I. Nekrašienė. Į erdvę atkeliavo P. Bugailiškio knygų spinta, kurioje eksponuojami asmeniniai poeto Jovaro daiktai, tarpukario laikų stalas, kėdės, spinta.

Šiame name, pasak istorikės, vyks retos muziejų erdvėse edukacinės programos. Jau kitą savaitę suplanuota ekslibriso gamybos pamoka, ateityje numatoma mokymui panaudoti „Titnago“ spaustuvės dovanotus raidžių spintą bei rankinį presą ir demonstruoti knygų gamybą praeityje.

Taip pat bus galima pasinaudoti šiauliečio advokato J. Nekrašiaus dovanotu šapirografu ir stebėti, kaip ankščiau buvo renkamas tekstas, spausdinti mašinėle.

Atsiras vietos ir namo statytojui

Valentinas Kemėšis, artimiausias Jovaro namo kaimynas, priminė pirmuosius šio namo savininkus Žukauskus. Tarpukario Šiaulių verslininkas K. Žukauskas šį namą pasistatė trečiajame dešimtmetyje, čia net buvo įkūręs saldainių cechą. Tačiau Žukauskai prieš karą emigravo į Ameriką, ten ir mirė. V Kemėšis papasakojo, kad dar gyvi Žukauskų sūnus buvo atvykę ir džiaugėsi, kad namas pritaikytas muziejaus reikmėms. Ponas Valentinas žadėjo dovanoti muziejui Žukauskų šeimos nuotraukų — pažadėta, kad name atsiras vietos ir statytojų portretams.

Jovaro ekspozicija

Antrajame aukšte atnaujinta poeto Jovaro gyvenamosios erdvės ekspozicija su 6-7-ojo dešimtmečio baldais. Tuo rūpinosi muziejininkė Gražina Narbutaitė. Skambant „Ko liūdi, berželi“ melodijai, ji trumpai priminė poeto Jovaro asmenybę. Būtent šis, 1906 metais parašytas eilėraštis atvėrė Jonui Krikščiūnui Jovarui populiarumo vartus.

Knygnešys, lyrikas, poetas, švelnus ir mylintis tėvas, nuoširdus ir išmintingas žmogus — tokiais žodžiais prisimenamas poetas Jovaras.

Po karo Šiaulių valdžiai leidus pasirinkti gyvenamą namą, Jovaras pasirinko šį, atnaujino, suremontavo ir du dešimtmečius iki mirties 1967-aisiais čia su šeima gyveno. 1983 metais namas atiteko „Aušros“ muziejui, 1986-aisiais jame atidarytas memorialinis poeto Jovaro muziejus. Šį balandį jis buvo uždarytas rekonstrukcijai.

ATIDARYMAS: Vakar vakare į atsinaujinusius Jovaro namus rinkosi pirmieji lankytojai.

KNYGYNAS: Tarpukario knygyno savininku tapęs muziejininkas Almantas Šlivinskas reklamavo „dailiąją literatūrą“ ir kitas prekes.

EKSPOZICIJA: Antrajame aukšte įsikūrė atnaujinta Jovaro gyvenamosios aplinkos ekspozicija (praėjusios amžiaus 6-7 dešimtmečių interjeras).

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.