
Naujausios
Joniškio rajono kelių būklė prasta
Joniškio rajono kelių, kuriais priklauso rūpintis savivaldybei, būklė gana sudėtinga. Dalyje seniūnijų jau spalį visos lėšos išleistos 95 ar net 100 procentų, o Joniškio seniūnė atvirai sako, kad norint patenkinti visus gyventojų lūkesčius neužtektų net dešimčiai metų skiriamų pinigų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Lėšos skirstomos pagal gyventojų skaičių
Susitikime su rajono ūkininkais ir rajono tarybos nariais konstatuota, kad rajoninių kelių būklė gana prasta.
Gaižaičių seniūnė Stanislava Andrulaitienė pažymi, kad lėšos keliams skirstomos pagal gyventojų skaičių. Kadangi gyventojų jos vadovaujamoje seniūnijoje yra itin mažai, iš savivaldybės visoms seniūnijoms atseikėto 220 tūkstančių eurų „katilo“ skirta mažiausiai rajone – 10 863 eurai. Iš jų, be kitų darbų, asfaltuotos Juodeikių kaimo pagrindinės gatvės dvi atkarpos, nes būklė jau buvusi baisi.
Žagarės seniūnas Saulius Kužmarskis sako, kad „praktiškai šimtu procentų užtaisytos duobės“ seniūnijoje, baigtas asfaltuoti Žagariškių kaimas iki jį žyminčių lentų. Praėjusiais metais pritrūko finansavimo, tad asfaltas baigėsi ties paskutiniais gyvenamaisiais namais ir sulaukta ne vieno gyventojų skundo dėl mašinų keliamų dulkių. Pagaliau baigta asfaltuoti Žvelgaičių kaimo Rengių gatvė, iš kurios lėšos buvo paimtos praėjusiais metais, asfaltuojant minėtą Žagariškių kaimo kelią.
Kepalių seniūnės Lauros Veikalienės teigimu, su ūkininkais, kur dėti skirtus 25 453 eurus, aptarta dar iki seniūnaičių sueigos. Seniūnė džiaugiasi, kad ūkininkai padeda kelius tvarkyti, padarydami labai daug, ne tik žvyro atveža, bet pralaidas sutvarko, šulinėlius atstato. Kitaip susitvarkyti būtų sudėtinga.
Kriukų seniūnija iš 22 713 eurų 16 500 eurų panaudojo kelių skaldinimui, nes buvo labai problemiški keturi keliai, kur duobės priminė smegduobes, 4700 eurų išleisti greideriavimui, likę – duobėms asfaltuoti. Lėšos, pasak seniūnės Audronės Impolienės, jau spalį išleistos praktiškai šimtu procentų.
Trys ūkininkų grupės
Tačiau dėl kelių tvarkymo priekaištų vieni kitiems turi ir kai kurie seniūnai, ir dalis ūkininkų. Seniūnai kaltinami, kad ne visi aktyviai kvietėsi ūkininkus į atviras seniūnaičių sueigas, svarstant, kuriuos kelius iš savivaldybės skirtų lėšų tvarkyti. To norėta, kadangi ūkininkai šiemet sutiko mokėti nesumažintą žemės nuomos mokestį, mainais tikėdamiesi, jog savivaldybė gautas lėšas panaudos kelių būklei gerinti.
Į tai seniūnai atsako, kad kaimuose, seniūnijose kabinti skelbimai, siųsti elektroniniai laiškai, kai kuriems ūkininkams skambinta asmeniškai, tačiau didelio aktyvumo nesulaukta.
Joniškio seniūnė Janina Augustinaitienė sako galinti suskirstyti ūkininkus į tris grupes: vienų niekas, kas vyksta seniūnijoje, nedomina, antri yra dešinė seniūno ranka, į juos visada galima kreiptis pagalbos, treti patys gadina, teršia kelius, bet daug reikalauja.
J. Augustinaitienės teigimu, pagal keliams šiuo metu gaunamas lėšas visų gyventojų reikalavimų savo seniūnijoje negalėtų ir per dešimt metų išpildyti.
Gaižaičių seniūnė S. Andrulaitienė prisiminė prieš kelerius metus patirtą beveik anekdotinę situaciją, kada paprašė vieno ūkininko prisidėti prie kelio tvarkymo. Jis atsakė su savimi neturintis grynųjų. Kitą kartą užvažiavus į namus, davė 20 litų metams. „Ką už tiek padarysi?“ – klausė seniūnė.
Pats ūkininkaujantis rajono Tarybos narys Romas Karūžna, kalbėdamas apie kelių tvarkymą, siūlo per rajono valdžią ar kitu įmanomu būdu kreiptis ir į tuos ūkininkus, kurie čia dirba žemes, bet gyvena kituose rajonuose, paramos. Taip pat jis išsakė mintį prie kelių tvarkymo niekuo nepadedantiems žemdirbiams taikyti kitokį žemės nuomos mokesčio tarifą nei likusiems.
Autorės nuotr.
Pats ūkininkaujantis rajono Tarybos narys Romas Karūžna siūlytų per rajono valdžią ar kitu įmanomu būdu kreiptis ir į tuos ūkininkus, kurie Joniškio rajone dirba žemes, bet gyvena kitur.
Joniškio seniūnės Janinos Augustinaitienės teigimu, pagal keliams šiuo metu gaunamas lėšas visų gyventojų reikalavimų negalėtų ir per dešimt metų išpildyti.