Jautis užsiropštė ant mansardos

Jautis užsiropštė ant mansardos

Jautis užsiropštė ant mansardos

Šiauliuose stogais vaikšto ne tik katinai, bet ir jaučiai. Bulvare sparnuotas ir Šiaulių herbu papuoštas metalinis jautis „užsiropštė“ į ketvirtą pastato aukštą.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Šio jaučio sumanytojas — Šiaulių dizaineris Vilius Puronas. O metalinis jautis į Bulvaro praeivius ties „Pelikanais“ žvelgia iš V. Purono buto darbo kambario.

Dar pirmadienį iš jaučio galvos kyšojo gėlytė, simbolizavusi į pabaigą einančius montavimo darbus: tarsi statybose ant stogo keliamas vainikas.

V. Purono teigimu, ne kiekvienas namo šeimininkas gali leisti jaučiui užsirioglinti: montuojant reikia pragręžti sijas, atlikti kitus statybos darbus. Be to, jautis užstoja vaizdą per langą, o metalo luitas gali pritraukti žaibą.

Pasirinktoje vietoje jaučio dydis atitiko architektūrinį iškyšulį, ant kurio yra sumontuotas, todėl dizaineris, kaip mansardos savininkas, leido pragręžti interjerą kiaurai.

„Neturtingoje provincijos architektūroje toks akcentas duoda savotišką skambesį. Miestuose, kurie per karus nebuvo nuniokoti, yra išlikę daug dekoruotų fasadų, skulptūrų — ko trūksta Šiauliams“, — sako dizaineris.

Sukurti skraidantį jautį V. Puronas nusprendė ne atsitiktinai. Dizainerio teigimu, jaučio dėsningumas Šiaulių legendose ir faktologijoje pakartotas bene dvylika kartų. Todėl ir šis jautis patenka į Šiaulių jautiškos lemties sistemą.

„Šiaulius įkūrė broliai Bulionys, pirmoji bažnyčia pastatyta vietovardyje, pavadintame Buleinė, miesto herbe irgi yra jautis, o fabrikai mieste vadinasi “Tauras“, “Stumbras““, — vardija V. Puronas.

Šio kūrinio dizaineris nevadina skulptūra, o meniniu metalo lankstiniu, kurį žmogus turi pats atrasti. V. Purono teigimu, tai — šiaulietiška tradicija, nes mieste, ant „Valerijono“ vaistinės stogo, yra ir metaliniai katinai.

Kurdamas jautį, dizaineris sako pasinaudojęs Šiaulių pramonės geranoriškumu bei šiuolaikinėmis technologijomis, kurios leidžia lazeriu pjaustyti metalą, juodą metalą cinkuoti.

Kur ir kada pasirodys kitas panašus kūrinys — dizaineris neišduota. Tik užsimena, jog eilėje laukia apie 12 panašių metalo lankstinių.

„Šis jautis yra absoliučiai iracionalus: dabartinėje pinigą skaičiuojančioje visuomenėje jis — niekis, bet iš kitos pusės tampa vertybe, nes jį pastebėjusio žmogaus džiaugsmas yra kitoks, nei pamačius kad ir labai gero dizainerio sukurtą reklamą“, — sako V. Puronas.

VIETA: Jautis į Bulvaro praeivius žvelgia iš ketvirto aukšto.

HERBAS: Ant jaučio šono sumontuotas Šiaulių herbas.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.