
Naujausios
Jauno verslininko vizija – turėti penkis verslus
Šiauliuose 27 metų transporto inžinerijos magistras Mindaugas Baublys vadovauja UAB „Minauta“. Po studijų grįžo tęsti šeimos verslo ir vadovauti naujai įmonei. „Smulkusis verslas turi perspektyvą, – sako jaunas verslininkas. – Svarbu į viską žiūrėti pozityviai.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Jau planuoja plėtrą
M. Baublys yra iš tų jaunų žmonių, kurie mano, jog geriau pačiam imtis verslo, nei dirbti samdomą darbą.
Galbūt galėjo ir inžinerijos mokslininko kelią rinktis – magistro darbą apsigynė, gavęs 10 balų įvertinimą.
„Sukūrėme suspausto oro generavimo įrangą – „amžiną variklį“ – įrodėme, kad tai galima, bet prie jo dar reikia dirbti, idėją palikau kitiems studentams tobulinti“, – šypsosi prisiminęs studijas.
Į Šiaulius atvažiavo, kai šeimos versle įvyko perversmas, atsiskyrė du akcininkai. Nuo pirmos dienos ėmėsi vadovauti prieš pusantrų metų įsteigtai bendrovei „Minauta“, kurios akcininkas yra tėvas.
Pirmieji metai buvo sėkmingi, apyvarta siekė 100 tūkstančių eurų per metus. Plėtojami du verslai – autoserviso ir veterinarijos vaistinės.
Planuoja autoserviso plėtrą, naujų automobilų prekybą, veterinarijos kliniką nori steigti.
„Mano vizija – turėti penkis verslus, jeigu vienam prasčiau, kitas gelbėja, – sako verslininkas. – Aišku, vienas viskam nepavadovausi, kursime darbo vietas, žiūrėsime, kas atsakingai dirba, gali vadovauti.“
„Su tėvu visada galiu pasitarti, bet rankos man atrištos, galiu vadovauti, kaip man atrodo geriausiai, – teigia M. Baublys. – Yra potencialo įgyvendinti verslo idėjas – per studijas sukauptos žinios, suformuotas mąstymas.“
Vadovavimo prasme jaučiasi naujokas. Bet nėra naujokas autoserviso versle, šeima jį plėtoja jau 15 metų.
Pats mėgsta „pasikrapštyti prie mašinų“, dar studijuodamas išmėgino ir klientų priėmėjo darbą vienoje Vilniaus autoserviso bendrovėje.
Kas sunkiausia?
„Pradedant verslą lyg ir viskas aišku, kaip steigti įmonę, nuo ko pradėti, bet dirbti pakankamai sudėtinga, biurokratijos dar daug, – dalijasi patirtimi. – Informaciją gauti, nuolat mokytis yra sunkiausia.“
Prie visų vadovo darbų, kurie nenutrūksta „24 valandas per parą“, nuolat turi domėtis teisės aktais, sekti informaciją.
„Visko neišmanysi, o pagalbos pradedančiam verslininkui nėra daug. Pats turi gilintis į įstatymus ir mokėti apsiginti“, – teigia M. Baublys.
Tik pradėjusi dirbti įmonė iš karto sulaukė mokesčių ir darbo inspektorių. Tikrino, kas kiek dirba, kiek uždirba, problemų nerado.
Kol kas vieninteliai aplinkosaugininkai pranešė, jog rengs patikrinimą. Puolė skaityti įstatymus, konsultuotis ir išsiaiškino, kad dar ne viską yra padaręs.
„Mokesčių inspekcijoje turime konsultantą, kai kreipiausi į aplinkosaugininkus, taip pat teigė, jog gali konsultuoti, – sako verslininkas. – Gal kiekvienoje institucijoje taip yra? Bet yra baimės, jeigu klausi, ar neateis tikrinti? Nėra dar taip, kad institucijos ateitų ne tikrinti, o padėti.“
Pačiam nuolat kyla klausimų, ar gerai atlieka savo darbą, jeigu negerai, tai kur turėtų pasitempti?
Kyla ir minčių steigti įmonę pradedantiems jauniesiems verslininkams konsultuoti. Svarsto ją su draugais verslininkais, jie tam pritaria. Mentoriai ir teisinė pagalba labai praverstų.
„Turi verslo viziją ir pasitikrini su konsultantu, kaip ją įgyvendinti, – dalijasi idėja M. Baublys. – Važiuotume ir pasižiūrėti, ar teisingai viską daro.“
Apie specialistų paiešką ir algas
Bendrovėje dirba 14 darbuotojų. Kolektyvas jaunas, keturiems – per 40 metų, kitiems – 25–27 metai. Paskutinė darbo vieta įsteigta rinkodaros specialistui. Jaunas specialistas priimtas prieš kelias dienas.
Įsitikinęs, jog gera komanda ir darbo kokybė – svarbiausi dalykai. Ne vienas darbuotojas studijuoja universitete, kolegijose, sudaro tam sąlygas. Siunčia darbuotojus ir į mokymus.
„Technologijas būtina sekti, – sako M. Baublys. – Darbas su automobiliais vis sudėtingesnis, įrangoje daugiau elektronikos – reikia ir daugiau mąstyti. Jeigu remontuosi automobilius plaktuku – nieko nebus. Pas mus viskas atvira – gali atvažiuoti pasižiūrėti, kaip dirbame.“
Įsitikinęs, jog bendravimas su klientu labai svarbus: „Ne vienas savo automobilius net vardais vadina. Reikia ir parodyti, ir pasakyti, kur kokios problemos yra ar gali kilti.“
Darbininkų neteko ieškoti. Vieni liko dirbti po šeimos verslo pertvarkos, jauni darbininkai patys kreipėsi dėl darbo. „Tie, kurie atėjo su noru dirbti, tie ir dirba, o dirbant visko išmokstama“, – teigia darbdavys.
Bet rinkodaros specialisto ieškojo pusmetį. Reikalavo būti baigus marketingo studijas, turėti bent metus šio darbo patirties, mokėti dirbti su kompiuterinėmis programomis. Privalumas – anglų ir rusų kalbų mokėjimas.
„Kandidatų buvo gal penkiolika, bet vieni mano lūkesčių neatitiko, kiti po pokalbio patys teigė, jog netiks, – prisiminė darbdavys. – Vienu metu svarsčiau gal iš viso rinkodaros specialistų nėra. Kai ateina istorikas, tai, manau, logikos nėra – ieško bet kokio darbo.“
Apie atlyginimus ir verslo situaciją
Per pokalbį su darbo ieškančiu galiausiai visada klausia, kokia yra jūsų kaina?
„Kiekvienas turime savo kainą, kitas gali būti labai geras specialistas, bet man neįperkamas – esame maža įmonė, negalime mokėti didelių atlyginimų“, – teigia M. Baublys.
Jo nuomone, smulkiajam verslui didelė parama būtų, jeigu mažėtų darbo jėgos apmokestinimas. Tokie mokesčiai sudaro 30 procentų, jeigu mažėtų – darbuotojai galėtų daugiau gauti į rankas. Didėtų ir vartotojų perkamoji galia.
„Iš tiesų smulkusis verslas sukuria daugiausiai darbo vietų, o kad jis suktųsi, turi suktis visas ratas,– svarsto verslininkas. – Toje grandinėje vienas su kitu visi esame susiję. Svarbu, ir kad jaunimas neemigruotų. Mūsų versle, pavyzdžiui, 24–30 metų žmonės, jaunos dirbančios šeimos yra pagrindiniai automobilių pirkėjai.“
Pabrėžia, jog smulkusis verslas ypač susijęs su kultūrine aplinka, miestiečių įpročiais. Šiauliečius laiko šiltais žmonėmis, bet mato, jog palyginti su Vilniumi, kultūrinės veiklos stinga.
„Renginių lyg ir yra, bet bendravimo kultūros nėra, – pažymi. – Net jauni žmonės neišeina į miestą tiesiog susitikti mėgstamose vietose, pabendrauti, pavakarieniauti kavinėse. Daugiau bendrauja siaurame rate.“
Ne vienas verslininkas, kad sumanymus įgyvendintų, turi praeiti biurokratinius kelius.
„Draugas turi kavinę, terasą nori įsirengti, lauke muzika leidžiama tik iki 22 valandos, o klientai nori ir ilgiau pasėdėti, ypač turistai, – teikia pavyzdį. – Juk ir pati kavinė galėtų triukšmo lygį kontroliuoti, tam yra apsaugininkai. Jeigu nėra klientų, tai ar gali uždirbti pinigų? O prekes jis veža mašinomis, pas mane gali jas remontuoti. Jeigu ši grandinė yra stipri – tai visiems tik geriau.“
Jo žodžiais, kai vienur – stabdis, kitur – stabdis, pradedami pinigai taupyti, kokybės kartelė nuleidžiama. Verslas nebeuždirba, atlyginimų negali didesnių mokėti, perkamoji galia maža – karuselė ir sukasi.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VADOVAS: Autoserviso įmonei vadovaujantis inžinierius Mindaugas Baublys gerai išmano ir automobilių remonto meistro darbą.
NUOSTATA: Mindaugas Baublys, tęsiantis šeimos verslą, sako, jog niekada negalvojo dirbti užsieniuose: „Man Lietuva svarbi, o užsienyje galiu atostogauti.“