Italijos ir Vokietijos karinės pajėgos tęsia NATO oro policijos misiją

Krašto apsaugos ministerijos nuotr
KOP Aviacijos bazėje Šiauliuose surengtoje Italijos karinių oro pajėgų pasikeitimo ceremonijoje misiją baigusiems kariams dėkojo KOP vadas pulkininkas Dainius Guzas (kairėje).

Rugsėjį pradėję patruliavimą Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvėje, italų ir vokiečių kariai su naikintuvais „Eurofighter Typhoon“ nuo sausio 1 dienos tęsia NATO oro policijos Baltijos šalyse užduotis.

55-ajai misijos rotacijai ir toliau iš Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose vadovaus Italija, o sustiprinimą iš Estijos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Amaryje teiks Vokietija.

Gruodžio viduryje Aviacijos bazėje Šiauliuose surengta simbolinė Italijos kontingentų pasikeitimo ceremonija. Baigę 54-ąją rotaciją Italijos kariai be pertraukos perėmė vadovavimą 55-ajai misijos rotacijai.

Italijos karinių oro pajėgų kontingento Šiauliuose vadas pulkininkas Antonio Di Matteo sakė, jog nuo rugsėjo jo vadovaujamas kontingentas, kurį sudaro apie 120 karių iš įvairių Italijos kariuomenės dalinių, profesionaliai vykdo NATO misiją, per tą laiką naikintuvai 20 kartų kilo reaguodami į priartėjamus prie NATO rytinių oro erdvės.

„Vadovavimą 54-ajai NATO oro policijos misijos rotacijai baigėme ir toliau be pertraukos misiją tęsime iki balandžio pabaigos išlaikydami savo aukščiausią standartą“, – sakė pulkininkas.

Italijos kariams dėkojo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Dainius Guzas.

Italijos karinių pajėgų pilotų skrydžius kontroliuoja NATO šiaurinis Jungtinis oro operacijų centras Uedeme, o taktiniu lygmeniu – trys Baltijos šalyse (Vilniuje, Taline ir Lielvardėje) veikiantys Valdymo ir pranešimų centrai, kurie nuolat perduoda radarų duomenis, o iš jų sudaromas atpažintas oro erdvės paveikslas – tai padeda užtikrinti nuolatinį oro situacijos regione stebėjimą.

Aviacijos bazėje Šiauliuose Italijos antžeminės priežiūros personalas, operatoriai ir paramos paslaugų specialistai nepertraukiamu 24/7 ritmu užtikrina, kad naikintuvai būtų parengti kilti, o priimančioji šalis Lietuva rūpinasi gyvenimiškais dislokuoto dalinio poreikiais.

Be NATO oro policijos funkcijų, italų ir vokiečių kariai taip pat dalyvauja bendrose treniruotėse su Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitais sąjungininkais regione.

Vykdydami misiją Italijos ir Lietuvos kariai griežtai laikosi COVID-19 prevencijos rekomendacijų.

NATO oro policijos misija Baltijos šalyse nenutrūkstamai vyksta nuo 2004 metų.