Istorinė galimybė: būti ar žlugti?

Istorinė galimybė: būti ar žlugti?

Istorinė galimybė: būti ar žlugti?

Šiau­lių ra­jo­no Ba­zi­lio­nų mies­te­ly­je žlun­ga pro­jek­tas pa­sta­ty­ti prie­sta­tą, kuriame tilp­tų ir dar­že­li­nu­kai, ir Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro Ro­mual­do Ozo­lo (1939–2015) Li­tua­nis­ti­kos cent­ras. Nors už prie­sta­to pro­jek­tą su­mo­kė­ta apie 50 tūks­tan­čių li­tų, pi­ni­gų pro­jek­tui įgy­ven­din­ti ne­be­li­ko. Dar­že­li­nu­kus žie­mą šil­do par­šiu­kams skir­ti ra­dia­to­riai. O kur dė­sis tūks­tan­čiai re­tų kny­gų, ku­rių ver­te Ba­zi­lio­nai ga­li pa­si­var­žy­ti ir su Na­cio­na­li­ne Mar­ty­no Maž­vy­do bib­lio­te­ka?

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Pro­jek­tas yra, bet ne­be­tin­ka

„Šiau­lių kraš­tas“ ne kar­tą ra­šė, kad Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lai-dau­gia­funk­ciam cent­rui ke­ti­na­ma sta­ty­ti prie­sta­tą, ku­ria­me įsi­kur­tų vai­kų dar­že­lis ir Ro­mual­do Ozo­lo Li­tua­nis­ti­kos cent­ras. 2014 me­tų ba­lan­dį pa­reng­tas prie­sta­to pro­jek­tas, ku­ris kai­na­vo apie 50 tūks­tan­čių li­tų.

Šiau­lių ra­jo­no Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro di­rek­to­rius Ri­man­tas  Go­rys pa­sa­ko­jo, kad pri­ta­rus tuo­me­ti­nei ra­jo­no Ta­ry­bai, bu­vo nu­spręs­ta pa­reng­ti pro­jek­tą per­ke­liant vai­kų dar­že­lį ir mo­kyk­lą po vie­nu sto­gu. Tam rei­kė­jo pa­sta­ty­ti prie­sta­tą, ku­ris su­jung­tų mo­kyk­lą ir val­gyk­lą. Pries­ta­to ant­ra­me aukš­te bu­vo nu­ma­ty­ta įreng­ti dar­že­lį, o pir­ma­sis tap­tų Li­tua­nis­ti­kos cent­ru su bib­lio­te­ka ir skai­tyk­la.

Pro­jek­tas, pa­sak R. Go­rio, bu­vo iš­skir­tas į du eta­pus. Pir­mojo eta­po są­ma­ta bu­vu­si apie 1 mi­li­jo­ną eu­rų.

„Prieš dau­giau nei me­tus Sa­vi­val­dy­bė tei­kė pa­raiš­ką in­ves­ti­ci­jų fon­dui, ir lė­šos – apie 600 tūks­tan­čių eu­rų – lyg ir bu­vo nu­ma­ty­tos Ba­zi­lio­nams, ta­čiau da­bar paaiš­kė­jo, kad jau pa­tvir­tin­tas pro­jek­tas ne­bea­ti­tin­ka fi­nan­sa­vi­mo są­ly­gų ap­ra­šo rei­ka­la­vi­mų“, – pa­sa­ko­jo R. Go­rys.

Tą „Šiau­lių kraš­tui“ pa­tvir­ti­no ir ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės Tur­to sky­riaus ve­dė­jas Alf­re­das Bud­rys. Jo tei­gi­mu, ga­li bū­ti fi­nan­suo­ja­mi tik to­kie pro­jek­tai, kur ne­bus sta­to­ma „nė vie­nos nau­jos sie­nos“, o tik re­konst­ruo­ja­mos esa­mos pa­tal­pos. O esa­mos pa­tal­pos – dvie­jų aukš­tų L for­mos ne­di­de­lė ti­pi­nė mo­kyk­la ir už ke­lias­de­šim­ties met­rų – at­ski­ras val­gyk­los pa­sta­tas.

146 vai­kų pro­ble­ma

Iš vi­so Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je-dau­gia­funk­cia­me cent­re ug­do­mi 146 vai­kai, iš jų – 20 dar­že­li­nu­kų.

Atei­nan­čiais moks­lo me­tais dar­že­li­nu­kų skai­čius ga­li pa­didėti dar ke­tu­riais vai­kais, jei­gu juos bus, kur ug­dy­ti. Šis vai­kų skai­čius dar pa­di­dė­tų, jei­gu dar­že­lio pa­tal­pos bū­tų šiuo­lai­kiš­kos, nes į Ba­zi­lio­nus ir vaiz­din­gas mies­te­lio apy­lin­kes yra at­si­kė­lę jau­nų šei­mų, ku­rios vai­kus, va­žiuo­da­mi į dar­bą, ve­ža­si į Šiau­lių dar­že­lius.

Mo­ki­nių skai­čių, pa­sak R. Go­rio, atei­nan­čiais moks­lo me­tais pla­nuo­ja­ma iš­lai­ky­ti to­kį pat. Čia mo­ko­si mies­te­lio ir ap­lin­ki­nių kai­mų, gre­ti­mo Kel­mės ra­jo­no vai­kai.

Ar­ti­miau­sias vai­kų dar­že­lis – už maž­daug 10 ki­lo­met­rų – Kur­tu­vė­nuo­se ar­ba Bu­biuo­se. O mo­kyk­los, ku­ri teik­tų ir vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą, ar­čiau nei Kel­mė, Ty­tu­vė­nai ar Šiau­liai – nė­ra.

Vai­kus šil­do „par­šiu­kų ra­dia­to­riai“

„Mo­kyk­lo­je dar šiaip taip tel­pa­me, bet dar­že­liui ver­kiant rei­kia pa­tal­pų, ki­taip pra­ra­si­me ne tik mū­sų ug­dy­mo įstai­gos, bet ir is­to­ri­nio mies­te­lio pa­trauk­lu­mą“, – sako R. Go­rys.

Dar­že­lis iki šiol vei­kia nuo­mo­ja­mo­se iš Ba­zi­lio­nų že­mės ūkio bend­ro­vės pa­tal­po­se. Ne kar­tą ra­šė­me, kad rū­sy­je sto­vi van­duo, pa­ša­lus jis virs­ta le­du ir sprog­di­na pa­ma­tus. Pras­tos pa­tal­pos yra ­šil­do­mos elekt­ri­niais ra­dia­to­riais, ko­kiais so­vie­ti­niais lai­kais šil­dy­da­vo kiau­li­des. Toks pa­sta­to šil­dy­mas yra ne tik pra­stas, bet ir la­bai bran­gus.

Mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro va­do­vo tei­gi­mu, pa­sta­tą že­mės ūkio bend­ro­vė par­da­vi­nė­ja, to­dėl į jį nein­ves­tuo­ja­ma. O dar­že­liui iš­ki­ltų grės­mė at­si­dur­ti gat­vė­je, jei­gu pa­sta­tą bend­ro­vei pa­vyk­tų par­duo­ti.

Ba­zi­lio­nai rū­pi ir Či­ka­gai, ir Vil­niui

R. Ozo­las Ba­zi­lio­nams, kuriuose au­go, bren­do, bai­gė mo­kyk­lą, kur yra tė­viš­kė, do­va­no­jo per vi­są gy­ve­ni­mą kaup­tą sa­vo bib­lio­te­ką. Jo­je – apie 15 tūks­tan­čių kny­gų.

R. Ozo­las Ba­zi­lio­nams pa­sky­rė ir sa­vo as­me­ni­nį ar­chy­vą, ku­ris yra la­bai svar­bi Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės kū­ri­mo is­to­ri­jos da­lis. Čia yra net tie R. Ozo­lo rank­raš­čiai, ku­rių dar ne­ga­li­ma nei skai­ty­ti, nei juo la­biau pub­li­kuo­ti. Šių rank­raš­čių no­rė­jo ir Sig­na­ta­rų na­mai, ir įvai­rūs as­me­nys, bet šią me­džia­gą R. Ozo­las pa­ti­kė­jo bū­tent Ba­zi­lio­nams.

Dar praė­ju­sį sa­vait­ga­lį iš Vil­niaus par­vež­tas apie 5 to­nų kro­vi­nys, ku­ria­me R. Ozo­lo bib­lio­te­kos da­lis, re­ti lei­di­niai bei Są­jū­džio sta­las, ant ku­rio bu­vo pa­si­ra­ši­nė­ja­mi svar­biau­si Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mo do­ku­men­tai. Dėl šio sta­lo var­žė­si sos­ti­nė­je esan­tys mu­zie­jai, bet R. Ozo­las jį do­va­no­jo Ba­zi­lio­nams.

R. Ozo­lo ry­šių dė­ka po jo mir­ties už­megz­tas bend­ra­dar­bia­vi­mas su JAV Či­ka­gos li­tua­nis­ti­nių ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ru. Jis siun­čia į Ba­zi­lio­nus re­tą išei­vi­jo­je leis­tą li­tua­nis­ti­nę li­te­ra­tū­rą, se­nuo­sius va­do­vė­lius. Dėl kai ku­rių kny­gų iš Či­ka­gos Ba­zi­lio­nai ga­lė­tų var­žy­tis ir su Na­cio­na­li­ne Mar­ty­no Maž­vy­do bib­lio­te­ka. Apie tai pla­čiai ra­šė­me bir­že­lio 30 die­nos „Šiau­lių kraš­to“ kul­tū­ros, me­no, li­te­ra­tū­ros lei­di­nio „Ato­lan­kos“ nu­me­ry­je.

Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je-dau­gia­funk­cia­me cent­re lei­džia­mas ir R. Ozo­lo fon­do lei­di­nys – kul­tū­ros ir is­to­ri­jos žur­na­las „Pa­du­by­sio kro­ni­kos“.

Al­ter­na­ty­va – „žvirb­lis“?

Mo­kyk­los va­do­vas R. Go­rys tei­gia, kad „de­ra­ma­si, kaip iš­si­vers­ti be prie­sta­to“, per­ke­liant dar­že­lį į mo­kyk­los pa­tal­pas – ski­riant tam dvi kla­ses ir ga­ba­lą ko­ri­do­riaus. Jis tei­gia, kad Sa­vi­val­dy­bės tu­ri­mų lė­šų to­kiai in­ves­ti­ci­jai pa­kak­tų.

„Ati­da­vus da­lį pa­tal­pų dar­že­liui su mo­ki­niais tek­tų la­bai su­si­spaus­ti, ir Li­tua­nis­ti­kos cent­rui vie­tos ne­la­bai ran­da­si. To­dėl tai tik žvirb­lis ran­koj“, – sako R. Go­rys.

Sa­vi­val­dy­bės Tur­to sky­riaus ve­dė­jas A. Bud­rys tei­gia, kad įgy­ven­di­nus šią al­ter­na­ty­vą bū­tų su­ras­ta vie­tos dar­že­liui, bet lik­tų ki­tos dvi pro­ble­mos: „pa­gar­bus R. Ozo­lo at­mi­ni­mo įam­ži­ni­mas“ ir tai, kad mo­kyk­los pa­sta­te ug­do­miems vai­kams ne­rei­kė­tų ei­ti per lau­ką į val­gyk­lą, ar „nei šis, nei tas su tač­ke vež­ti mais­tą vai­kams per snie­gą“. Tam rei­kė­tų pa­sta­ty­ti ko­ri­do­rių – ga­le­ri­ją, jun­gian­čią val­gyk­lą su mo­kyk­la.

A. Bud­rio tei­gi­mu, sky­rus kla­ses vai­kų dar­že­liui, re­mon­tas ga­vus lė­šų ga­lė­tų pra­si­dė­ti tik ki­tais me­tais.

Pa­re­mon­tuo­tų ir įjung­tų šil­dy­mą

Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras tei­gia, kad R. Ozo­lo Li­tua­nis­ti­kos cent­ras „be abe­jo, gy­vuos Ba­zi­lio­nuo­se“.

Jei­gu ne­be­pa­vyk­tų pa­sta­ty­ti nau­jo prie­sta­to prie mo­kyk­los, me­ro žo­džiais, yra dvi al­ter­na­ty­vos: „ma­žė­jant vai­kų ieš­ko­ti pa­tal­pų pa­čio­je mo­kyk­lo­je, jas su­re­mon­tuo­ti“, ar­ba „iš­nau­do­ti esa­mą Ba­zi­lio­nų kul­tū­ros cent­ro pa­sta­tą, ku­ria­me dau­gy­bė ne­nau­do­ja­mų pa­tal­pų“.

Me­ras var­di­jo, kad bū­tų pi­giau ge­rai su­re­mon­tuo­ti da­lį di­džiu­lių pa­tal­pų Kul­tū­ros na­muo­se R. Ozo­lo Li­tua­nis­ti­kos cent­rui, nei sta­ty­ti nau­ją.

Ta­čiau žie­mą mies­te­lio Kul­tū­ros na­mai – ne­šil­do­mi. „Gal­vo­tu­mė­me, kaip šil­dy­ti pa­tal­pas. Bet ten sto­gas pa­keis­tas, vie­tos daug“, – sako A. Be­za­ras.

Pa­sak me­ro, dar bus ta­ria­ma­si su ra­jo­no Ta­ry­ba, nes „sku­bo­tų spren­di­mų pri­ke­pant pro­jek­tų, ku­rių neį­ma­no­ma įgy­ven­din­ti, pa­kan­ka­mai pa­vel­dė­ta iš praė­ju­sios ka­den­ci­jos“.

Me­ras pri­mi­nė pa­sta­ty­tą mo­kyk­lą Rau­dė­nuo­se, ku­rios „ne­la­bai kam be­rei­kia, nes nė­ra vai­kų“, re­no­vuo­tus kai ku­riuos kul­tū­ros na­mus, ku­riuo­se be­veik nie­kas ne­si­lan­ko, nes – „ma­žė­ja žmo­nių“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO repr.

PRO­JEK­TAS: Taip tu­rė­jo at­ro­dy­ti Ba­zi­lio­nų mo­kyk­la-dau­gia­funk­cis cent­ras įgy­ven­di­nus pro­jek­tą.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

VIE­TA: Pie­vo­je tarp mo­kyk­los pa­sta­to ir val­gyk­los, vie­toj prie­sta­to, ku­ria­me tu­rė­jo tilp­ti ir dar­že­li­nu­kai, ir Ro­mual­do Ozo­lo Li­tua­nis­ti­kos cent­ras, ga­li at­si­ras­ti tik ko­ri­do­rius-ga­le­ri­ja.

Redakcijos nuo­tr.

GA­LI­MY­BĖ: Šiau­lių ra­jo­no Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro di­rek­to­rius Ri­man­tas Go­rys sa­ko, jog kol ne­bu­vo prie­sta­to pro­jek­to, bu­vo pi­ni­gų jam sta­ty­ti, da­bar yra pro­jek­tas, bet vis ne­beat­si­ran­da pi­ni­gų jam įgy­ven­din­ti.


KO­MEN­TA­RAS

R. Ozo­lo pa­li­ki­mo ver­tė – neiš­ma­tuo­ja­ma

Al­vy­das ME­DA­LINS­KAS, po­li­to­lo­gas, Lie­tu­vos Per­sit­var­ky­mo Są­jū­džio ini­cia­ty­vi­nės gru­pės na­rys, R. Ozo­lo bend­ra­žy­gis:

– Ne tik Ba­zi­lio­nai, Šiau­lių ra­jo­nas, bet ir Šiau­liai Ro­mual­dui Ozo­lui bu­vo la­bai svar­būs. Bū­tent dėl to jis pa­si­rin­ko Ba­zi­lio­nus sa­vo pa­li­ki­mui sau­go­ti. Ir bū­tent dėl to Ba­zi­lio­nų apy­lin­kė­se esan­tis miš­kas pa­ties R. Ozo­lo bu­vo pa­do­va­no­tas tam, kad bū­tų tam tik­ras in­dė­lis į mo­kyk­los prie­sta­to, ku­ria­me įsi­kur­tų ir vai­kai, ir kny­gos, sta­ty­bas.

Ro­mual­das pa­ts per­da­vė kny­gas ir dar pa­sku­ti­nė­mis sa­vo gy­ve­ni­mo  sa­vai­tė­mis, die­no­mis ne­nus­to­jo klau­si­nė­ti, ar pa­ju­dės Ba­zi­lio­nuo­se Li­tua­nis­ti­kos cent­ro kū­ri­mo rei­ka­lai, sta­ty­bos.

R. Ozo­lo pa­li­ki­mas rū­pi jo bend­ra­žy­giams, Są­jū­džio bend­ra­min­čiams ir Šiau­liuo­se, ir Vil­niu­je. Vi­si pui­kiai pri­si­me­na R. Ozo­lą ne tik kaip pui­kų, bet ir kaip la­bai at­si­da­vu­sį vals­ty­bei žmo­gų, 1988 me­tais, kai tik su­si­kū­rė Są­jū­dis, jis ne­nuils­ta­mai dir­bo Lie­tu­vos lais­vei.

Ro­mual­das Ozo­las aiš­kiai ži­no­jo, kam pa­skir­ti sa­vo pa­li­ki­mą – aiš­kiai nu­ro­dė Ba­zi­lio­nus, Šiau­lių ra­jo­ną.

La­bai no­ri­si ti­kė­ti, kad ir Šiau­lių ra­jo­no, ir Šiau­lių po­li­ti­kai bus to­kie pa­trio­tai, koks bu­vo Ro­mual­das Ozo­las. Mes kar­tu su Ro­mual­du va­žia­vo­me į pir­mą­jį Są­jū­džio mi­tin­gą Šiau­liuo­se ir po to ne kar­tą bu­vo­me Šiau­liuo­se, to­dėl ži­nau, kaip Šiau­liai ir Ba­zi­lio­nai Ro­mual­dui bu­vo svar­bu. Tai su­si­ję su jo svar­biau­siais gy­ve­ni­mo fak­tais.

R. Ozo­las sa­kė ir su­pra­to, kad ne vis­kas tu­ri kon­cent­ruo­tis sos­ti­nė­je. Rei­kia su­vok­ti, kad Ba­zi­lio­nuo­se ku­ria­mas Li­tua­nis­ti­kos cent­ras tu­ri la­bai glau­džius ry­šius su Šiau­lių uni­ver­si­te­tu. Bū­tent pir­mie­ji R. Ozo­lo žings­niai yra dėl bend­ra­dar­bia­vi­mo su Či­ka­gos li­tua­nis­ti­nių ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ru. R. Ozo­las su­vo­kė re­gio­nų stip­ri­ni­mo reikš­mę ir nu­ma­tė to­kio cent­ro stei­gi­mą bū­tent Ba­zi­lio­nuo­se. O da­bar jau Ba­zi­lio­nų, Šiau­lių ra­jo­no rei­ka­las pa­gar­biai įpras­min­ti pa­li­ki­mą.

R. Ozo­lo at­mi­ni­mo įam­ži­ni­mas, de­ra­mas cent­ro įkū­ri­mas – vi­sos vals­ty­bės rei­ka­las. Ir ta te­ma vy­ko po­kal­bių aukš­čiau­siosios val­džios lyg­me­ny­je, su svar­biais val­džios pa­rei­gū­nais. De­ja, da­bar yra rin­ki­mų lai­ko­tar­pis, kai daug kas ža­da­ma, skam­ba daug gra­žių žo­džių. Ba­zi­lio­nų cent­rui įpras­min­ti rei­kės lauk­ti ir kol bus iš­rink­ta nau­jo­ji val­džia ir su ja tęs­ti šį po­kal­bį.

Nea­be­jo­ju, kad tu­ri bū­ti su­vok­ta ir Šiau­liuo­se, ir Šiau­lių ra­jo­ne, ir Ba­zi­lio­nuo­se, ir Vil­niu­je, ir Vy­riau­sy­bė­je, koks svar­bus šis Ro­mual­do Ozo­lo pa­li­ki­mo, at­mi­ni­mo, pa­gar­bos jam įpras­mi­ni­mas. Įp­ras­min­ti – reiš­kia ne tik pa­sta­ty­ti, įkur­ti, bet ir skleis­ti ži­nią, reng­ti su­si­ti­ki­mus, kon­fe­ren­ci­jas, moks­li­nius ty­ri­nė­ji­mus.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

BEND­RA­ŽY­GIAI: Ro­mual­das Ozo­las ir Al­vy­das Me­da­lins­kas 2013 me­tų bir­že­lio 3 die­ną Vil­niu­je, Moks­lų aka­de­mi­jo­je su­reng­to­je kon­fe­ren­ci­jo­je-fo­ru­me „Są­jū­džio Lie­tu­va: vil­tys ir tik­ro­vė“, mi­nint Lie­tu­vos Per­sit­var­ky­mo Są­jū­džio įkū­ri­mo 25-ąsias me­ti­nes.