Įstatymo interpretacija: tremtinys – tai ne represuotas

Įstatymo interpretacija: tremtinys – tai ne represuotas

Įs­ta­ty­mo in­terp­re­ta­ci­ja: trem­ti­nys – tai ne rep­re­suo­tas

Šiau­lie­tis Aloy­zas Ge­čas tu­ri trem­ti­nio sta­tu­są ir yra įsi­ti­ki­nęs, jog trem­ti­niai tu­ri bū­ti at­leis­ti nuo rink­lia­vos už as­mens do­ku­men­tų iš­da­vi­mą. Įs­ta­ty­mas tai nu­ma­to. Bet atė­jęs pa­si­keis­ti do­ku­men­to, tu­rė­jo su­si­mo­kė­ti.

Aiš­kė­ja, kad įsta­ty­mo aiš­kin­to­jai yra vir­šes­ni už įsta­ty­mą.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Eli­mi­nuo­ti

Aloy­zas Ge­čas, atė­jęs į Šiau­lių ap­skri­ties Vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Mig­ra­ci­jos sky­rių pa­si­keis­ti as­mens ta­pa­ty­bės kor­te­lės, nu­ste­bo, kad už jos iš­da­vi­mą tu­ri mo­kė­ti.

„Pa­me­nu, kai pir­mą kar­tą iš­da­vė, pa­ro­džiau trem­ti­nio pa­žy­mė­ji­mą, ir nie­ko ne­rei­kė­jo mo­kė­ti, nes įsta­ty­mas at­lei­džia trem­ti­nius nuo rink­lia­vos“, – pa­brė­žė šiau­lie­tis, atė­jęs į re­dak­ci­ją.

Jis nu­ro­dė ir tai reg­la­men­tuo­jan­čius du įsta­ty­mus: Rink­lia­vų ir As­me­nų, nu­ken­tė­ju­sių nuo 1939–1990 me­tų oku­pa­ci­jų, tei­si­nio sta­tu­so.

Rink­lia­vų įsta­ty­mo 6 straips­nio 6 punk­tas api­brė­žia, jog rink­lia­va nei­ma­ma už as­mens ta­pa­ty­bės kor­te­lės ar­ba pa­so iš­da­vi­mą ir kei­ti­mą as­me­nims, ku­riems pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos as­me­nų, nu­ken­tė­ju­sių nuo 1939–1990 me­tų oku­pa­ci­jų, tei­si­nio sta­tu­so įsta­ty­mą, pri­pa­žįs­ta­mas nuo oku­pa­ci­jų nu­ken­tė­ju­sio as­mens sta­tu­sas.

Pas­ta­ra­ja­me įsta­ty­me api­brėž­tos nu­ken­tė­ju­sių as­me­nų gru­pės, oku­pa­ci­nių re­ži­mų po­li­ti­niais ar kil­mės mo­ty­vais rep­re­suo­ti as­me­nys (po­li­ti­niai ka­li­niai, trem­ti­niai, per­kel­tie­ji, ki­ti rep­re­suo­ti).

„Mig­ra­ci­jos tar­ny­bo­je klau­siu, kas pa­si­kei­tė? Kuo re­mian­tis ima­te rink­lia­vą?“ – da­li­ja­si A. Ge­čas, ku­ris gi­mė trem­ty­je ir tu­ri trem­ti­nio sta­tu­są.

Iš­gir­do, jog tvar­ka pa­si­kei­tu­si nuo 2010 me­tų.

Su­ži­no­jęs, jog rink­lia­va nei­ma­ma tik iš „ki­tų rep­re­suo­tų“, ku­riems pa­gal As­me­nų, nu­ken­tė­ju­sių nuo oku­pa­ci­jų, įsta­ty­mo 6 straips­nį pri­pa­žįs­ta­mas nu­ken­tė­ju­sio-rep­re­suo­to as­mens sta­tu­sas. Tai – as­me­nys, ku­rie bu­vo įka­lin­ti ar gi­mę ka­lė­ji­muo­se ar ki­to­se įka­li­ni­mo vie­to­se, ge­tuo­se, kon­cent­ra­ci­jos sto­vyk­lo­se ar­ba ki­to­kio ti­po prie­var­ti­nė­se sto­vyk­lo­se, per­se­kio­ti už pri­klau­sy­mą ko­kiai nors tau­ti­nei, et­ni­nei, ra­si­nei, re­li­gi­nei, po­li­ti­nei, so­cia­li­nei ar vi­suo­me­ni­nei gru­pei ar­ba or­ga­ni­za­ci­jai.

A. Ge­čas ste­bė­jo­si val­di­nin­kų lo­gi­ka ne­lai­ky­ti rep­re­suo­tais as­me­ni­mis po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių, ku­rių sta­tu­sas yra api­brėž­tas aukš­tes­niuo­se įsta­ty­mo straips­niuo­se – 4 ir 5 straips­niuo­se.

Val­di­nin­kas vir­šes­nis

Šiau­lie­tis ti­ki­na, jog jam pa­vy­ko pa­ma­ty­ti laiš­ką, ku­rį 2010 me­tais pa­ra­šė tuo­me­ti­nis Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­to di­rek­to­rius, keis­da­mas tvar­ką.

A. Ge­čo tei­gi­mu, mig­ra­ci­jos di­rek­to­rius dės­to, kad bu­vo pa­da­ry­ta ža­la vals­ty­bės biu­dže­tui nei­mant rink­lia­vos iš vi­sų nu­ken­tė­ju­sių as­me­nų gru­pių.

„Svar­biau­sia, kad ta­me laiš­ke nė­ra žo­džio „įsa­kau“, o pra­si­de­da, kaip vi­sa­da – "va­do­vau­jan­tis įsta­ty­mu“, – pik­ti­na­si jis. – Tas po­nas nu­ro­do į tik­rai ge­rą įsta­ty­mą, bet su­pra­ti­mo ne­tu­ri apie jo es­mę. Juk čia įvar­dy­ti varg­šai žmo­nės, juk mus ne į eks­kur­si­ją tai­gon ve­žė. Ačiū val­džiai, kad ra­do lė­šų nors šiek tiek kom­pen­suo­ti mo­kes­čių leng­va­to­mis, nors tai ne­kom­pen­suo­ja­mi da­ly­kai.“

Blo­giau­sia, jo žo­džiais, kad mig­ra­ci­jos dar­buo­to­jai „va­do­vau­ja­si ne įsta­ty­mu, ne įsa­ky­mu, o kaž­ko­kiu laiš­ku.“

Krei­pė­si į Mig­ra­ci­jos sky­rių raš­tu, kad jam bū­tų at­sa­ky­ta, kuo re­mian­tis ima­ma rink­lia­va iš as­me­nų, ku­rie pa­gal Rink­lia­vų įsta­ty­mo 6 str. 6 punk­tą yra at­lei­džia­mi nuo rink­lia­vos.

„Pa­žiū­rė­siu, ką at­sa­kys: kai duo­da, o po to ati­ma, rei­kia dvi­gu­bai mo­ty­vuo­ti, ko­dėl ati­ma? – pa­brė­žia. – Ma­no su­pra­ti­mu, kas pa­gal tą laiš­ką su­mo­kė­jo rink­lia­vą – pa­ty­rė ža­lą. Per be­veik de­šimt me­tų su­si­da­ry­tų di­džiu­lė su­ma. Abe­jo­ju, ar kom­pen­suos, kiek­vie­nas trem­ti­nys tu­rė­tų kreip­tis.“

Pats in­for­ma­vęs Lie­tu­vos po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gos pir­mi­nin­ką, kad iš­kel­tų klau­si­mą. Svars­to, jei­gu iš­kels, ga­li įsi­kiš­ti ir pro­ku­ra­tū­ra.

Jo nuo­mo­ne, trem­ti­niai su­tik­tų, kad vi­sa bend­ra jų su­mo­kė­tos rink­lia­vos su­ma bū­tų per­ves­ta Trem­ti­nių są­jun­gai ar į vals­ty­bės biu­dže­tą.

„Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tas tu­ri tuos pi­ni­gus per­ves­ti, o po to reg­re­so tvar­ka iš­si­rei­ka­lau­ti iš kal­ti­nin­ko, – pa­brė­žia A. Ge­čas. – Kol ne­bus per­so­na­li­nės at­sako­my­bės, tol bus to­kios kliau­zos. Aš jų neieš­kau, bet kai su­si­du­riu, krau­jas už­ver­da. Švie­saus at­min­imo fi­nan­sų mi­nist­ras Ro­mual­das Si­kors­kis sa­kė, jog lie­tu­viai – ver­šių tau­ta. Ačiū Die­vui, aš ne lie­tu­vis – že­mai­tis. Tar­si ir ne ver­šis.“

Re­mia­si išaiš­ki­ni­mu

Li­na Kiau­nie­nė, Šiau­lių ap­skri­ties VPK Mig­ra­ci­jos sky­riaus lai­ki­no­ji va­do­vė, „Šiau­lių kraš­tui“ aiš­ki­no, jog A. Ge­čo at­ve­ju re­mia­si Po­li­ci­jos de­par­ta­men­to ir Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­to iš­aiš­ki­ni­mu, kas yra nu­ken­tė­ju­sie­ji-rep­re­suo­ti as­me­nys, ir kas pa­gal Rink­lia­vos įsta­ty­mą tu­ri to­kį sta­tu­są.

Pat­vir­ti­no, jog iki 2010 me­tų at­leis­da­vo nuo rink­lia­vos vi­sas nu­ken­tė­ju­sių nuo oku­pa­ci­jų as­me­nų gru­pes, ku­rios iš­var­dy­tos įsta­ty­me. Po to – jau tik tą gru­pę as­me­nų, ku­rie įsta­ty­mo 6 straips­ny­je įvar­dy­ti „ki­ti rep­re­suo­ti“. To­dėl nuo rink­lia­vos ne­beat­lei­džia­mi po­li­ti­niai ka­li­niai, trem­ti­niai.

Kas konk­re­čiai to­kį įsta­ty­mo išaiš­ki­ni­mą pa­tei­kė, neį­var­di­jo.

„Gal to­kio išaiš­ki­ni­mo kaž­ka­da ga­lė­jo pa­pra­šy­ti vir­ši­nin­kė, ku­ri ta­da dir­bo, kai dar­buo­to­jams iš­ki­lo klau­si­mas, kas tie rep­re­suo­ti as­me­nys?– svars­tė pa­rei­gū­nė. – Bu­vo pa­klau­si­mas ir Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tas ta­da mums išaiš­ki­no.“

Jos žo­džiais, dar 2017 me­tais po­li­ci­jos ge­ne­ra­li­nis ko­mi­sa­ras tei­kė Vy­riau­sy­bei pa­siū­ly­mus pa­keis­ti tą gal­būt ne­tei­sin­gą nuo­sta­tą ir Rink­lia­vų įsta­ty­me tie­siog nu­ro­dy­ti vi­sus: ir po­li­ti­nius ka­li­nius, ir trem­ti­nius, ir pa­si­prie­ši­ni­mo (re­zis­ten­ci­jos) da­ly­vius. Jos ži­nio­mis, pa­tai­sa dar ne­priim­ta.

„Mes nein­terp­re­tuo­ja­me įsta­ty­mo, – ti­ki­no L. Kiau­nie­nė. – Mes tu­ri­me to­kius išaiš­ki­ni­mus. nu­ro­dy­mus – tą A. Ge­čui ir at­sa­ky­si­me. Ne­ga­liu pa­ti nu­spręs­ti, ką at­lei­džia­me, o ko neat­lei­džia­me.“

„Ne­tu­rė­tu­me taip elg­tis su trem­ti­niais“

„Ma­nau, jog šiau­lie­tis yra tei­sus“, – ko­men­ta­vo „Šiau­lių kraš­tui“ Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas, at­si­ver­tęs mi­ni­mus įsta­ty­mus ir at­li­kęs ly­gi­na­mą­ją ana­li­zę.

Jis ci­ta­vo nuo 2019 me­tų sau­sio 2 die­nos ga­lio­jan­čią Rink­lia­vos įsta­ty­mo su­ves­ti­nę, įsta­ty­mo 6 straips­nį, api­brė­žian­tį, kas at­lei­džia­mas nuo vals­ty­bės rink­lia­vos.

„6 straips­nio 6 punk­to nuo­sta­ta re­gla­men­tuo­ja, jog as­mens ta­pa­ty­bės kor­te­lę ar­ba pa­są – ku­rį nors vie­ną – nu­ken­tė­ju­sie­ji nuo oku­pa­ci­jų as­me­nys ga­li gau­ti dy­kai. Bet šiau­lie­tis gal ne­pra­šo abie­jų? – svars­tė par­la­men­ta­ras ir pa­brė­žė: – Nuo rink­lia­vos at­lei­džia­mi as­me­nys, ku­riems pa­gal As­me­nų, nu­ken­tė­ju­sių nuo oku­pa­ci­nių re­ži­mų, tei­si­nio sta­tu­so įsta­ty­mą pri­pa­žįs­ta­mas nu­ken­tė­ju­sio-rep­re­suo­to as­mens sta­tu­sas“.

„Jei­gu jis tu­ri trem­ti­nio sta­tu­są, tai tu­ri ir nu­ken­tė­ju­sio-rep­re­suo­to as­mens sta­tu­są, – pa­brė­žė S. Tu­mė­nas. – Nuo oku­pa­ci­jų nu­ken­tė­ję – tai įka­lin­ti, iš­trem­ti, per­se­kio­ja­mi dėl po­li­ti­nių mo­ty­vų – tie, ku­rie pe­rė­ję so­vie­ti­nių rep­re­si­nių struk­tū­rų sie­tą. Jei­gu Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tui, sky­riams nė­ra aiš­ku, kas yra rep­re­suo­tas, te­gu skai­to, ką reiš­kia ter­mi­nas rep­re­suo­ti.“

„Vi­sa ta is­to­ri­ja ne­ge­rai at­ro­do, – ap­gai­les­ta­vo Sei­mo na­rys. – Po­li­ti­nių ka­li­nių, trem­ti­nių jau yra ma­žai, jų su kiek­vie­nais me­tais ma­žė­ja. Taip su trem­ti­niais ne­tu­rė­tų elg­tis, įsta­ty­mo trak­tuo­ti ir imp­ro­vi­zuo­ti. Ką čia su­tau­py­si – o po to dar no­ri­me, kad is­to­ri­nė at­min­tis bū­tų gy­va.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Re­dak­ci­jos nuo­tr.

Dėl val­di­nin­kų sa­vaip in­terp­re­tuo­ja­mų įsta­ty­mų šiau­lie­tis ne kar­tą yra kė­lęs klau­si­mų: „Aš ne dėl sa­vęs ka­riau­ju, čia ne ma­no in­te­re­sas – čia vi­sų in­te­re­sas“.

Šiau­lių ap­skri­ties VPK Mig­ra­ci­jos sky­riaus lai­ki­no­ji va­do­vė Li­na Kiau­nie­nė tei­gia, jog re­mia­si Po­li­ci­jos de­par­ta­men­to ir Mig­ra­ci­jos de­parta­men­to išaiš­ki­ni­mu, kas yra nu­ken­tė­ju­sie­ji-rep­re­suo­tie­ji as­me­nys.

Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas tei­gia, jog su trem­ti­niais taip ne­ga­li­ma elg­tis: „Jei­gu tu­ri trem­ti­nio sta­tu­są, va­di­na­si, tu­ri ir nu­ken­tė­ju­sio-rep­re­suo­to as­mens sta­tu­są.“