Ir susapnavo „Geležinę lapę“

Ir susapnavo „Geležinę lapę“

Ir susapnavo „Geležinę lapę“

Lietuvos sostinė Vilnius turi geležinį vilką, o Šiauliai — Šiaurės Lietuvos sostinė — nuo šiol turės geležinę lapę. Įspūdingo dydžio meninis akcentas atsistojo prie Talkšos ežero. „Geležinės lapės“ autorius — dizaineris Vilius Puronas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Dovana miestui

Milžiniška lapė į Šiaulius atsliuogė naktį į trečiadienį. Stovi ant snieguoto ežero kranto ir žvelgia miesto link. Miestiečiai stebisi jos gabaritais. Lapės svoris — apie 7 tonos, ilgis — 25 metrai. Uodegą yra iškėlusi net į 6,6 metrų aukštį, letenas išskėtusi per 4 metrus.

Milžinę pagamino ir miestui dovanojo bendrovė „Elga“, kuriai vadovauja Ramūnas Volbekas. Dirbo metalo meistras Vaclovas Butkus, inžinierius Viktoras Jančenkovas. Lapę prie Talkšos įkurdinti padėjo Šiaulių bendrovės “Empawer“, “Šiaulių kelias“, “Limega“, “Šiaulių gatvių apšvietimas“.

Legenda

Vakar rytą ant ežero kranto V. Puronas žurnalistams sekė „Geležinės lapės“ legendą. Ją įkvėpęs Lietuvos tūkstantmetis. “Lietuvos sostinė Vilnius turi geležinį vilką, o Šiauliai — Šiaurės Lietuvos sostinė — nuo šiol turės geležinę lapę,“ — sakė V. Puronas.

Anot jo, legenda apie geležinį vilką, kurį susapnavęs didysis kunigaikštis Gediminas pastatė Vilnių, gyva kiekvieno lietuvio širdyje. Šiaulių geležinė lapė Vilniaus geležiniam vilkui nėra konkurentė: „Apie ją pasakodami vaikams ar geranoriams ateiviams turėsime pasakoti ir apie geležinį vilką, Lietuvos istoriją.“

Kodėl geležinė? Todėl, kad išgyvename ir didelį sunkmetį: „Mes turime būti geležiniai ir gudrūs, kaip lapės, nes daug pavojų tyko. Lapė yra ir dar vienas svarbus simbolis. Tai — žvėris, kuris nesiduoda dresuojamas. Apie ją gali sekti legendas, bet jos nenutempsi į cirką.“

Anot V. Purono, gal lapė galėjo būti ne iš cinkuoto metalo, o varinė, bet ji — šio laikmečio kūrinys. Yra tokia, kokią verslininkai ir menininkai šiandien galėjo padaryti. „Geležinė lapė“ buvo kuriama “nuo paskutinio iki pirmojo sniego“ — nuo šių metų vasario mėnesio.

Idėja V. Puronui užgimė, kai Tūkstantmečio proga Vilnius su fejerverkais į orą iššovė milijonus litų. „Mes pabandėme paminėti kitaip, ir pavyko“.

Miestui „ Geležinė lapė“ nekainavo nė lito. Tik pastatyta ten, kur “pirštu bakstelėjo miesto meras“.

Kūrėjas sako, jog Šiauliai dabar galės džiaugtis ne tik didžiausios ir mažiausios knygos, bet ir didžiausios lapės rekordais.

SIMBOLIS: Prie Talkšos ežero įsikūrusi „Geležinė lapė“ pretenduoja tapti Šiaulių, kaip Šiaurės Lietuvos sostinės, simboliu.

 

LETENĖLĖS: Atstumas tarp lapės letenėlių — keturi metrai.

 

MILŽINĖ: „Geležinė lapė“ uodegą yra iškėlusi į 6,6 metro aukštį.

 

INICIATORIUS: Dizaineris Vilius Puronas kupinas idėjų — šį kartą pasitelkęs verslininkus padarė didžiausią pasaulyje metalinę lapę.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.