Ir geriausiai idėjai reikia rinkos

Ir geriausiai idėjai reikia rinkos

Ir ge­riau­siai idė­jai rei­kia rin­kos

Šiau­liuo­se šie­met pa­dau­gė­jo as­me­nų, už­si­iman­čių sa­va­ran­kiš­ka eko­no­mi­ne veik­la. Bet įmo­nių kon­cent­ra­ci­ja mies­te ma­žai kei­čia­si, vie­nos įsi­ku­ria, ki­tos – už­si­da­ro. Sa­vi­val­dy­bė ren­gia pro­gra­mą pa­ska­tin­ti jau­ni­mą steig­ti įmo­nes. Šie­met tam skir­ti 26 tūks­tan­čiai eu­rų. Ar jie ga­li pa­keis­ti vers­lu­mo si­tua­ci­ją? Ša­ly­je di­džiau­sias vers­lu­mas yra pa­jū­rio sa­vi­val­dy­bė­se, o iš di­džių­jų mies­tų – Vil­niu­je.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Pa­ra­mos nepa­nau­do­ja

Šiau­liuo­se šių me­tų pra­džio­je, pa­ly­gin­ti su 2015 me­tų pra­džia, gy­ven­to­jų, už­sii­man­čių in­di­vi­dua­lia veik­la, pa­dau­gė­jo 560. Šiau­lių ap­skri­ties vals­ty­bi­nės mo­kes­čių ins­pek­ci­jos duo­me­ni­mis, praė­ju­sių me­tų pra­džio­je to­kių as­me­nų bu­vo 4 218, šie­met – 4 778.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė ant­rus me­tus tai­ko sim­bo­li­nį 1 eu­ro mo­kes­tį dau­giau nei pus­šim­čiui vers­lo rū­šių, kai dir­ba­ma su vers­lo pa­ten­tu.

„Ar šis spren­di­mas tu­rė­jo įta­kos vers­lui di­dė­ti, dar ne­ga­li­me at­sa­ky­ti. Kai gau­si­me vi­sus duo­me­nis pa­gal vers­lo rū­šis, ana­li­zuo­si­me“, – tei­gė „Šiau­lių kraš­tui“ Kris­ti­na Šmid­tie­nė, Sa­vi­val­dy­bės Eko­no­mi­kos sky­riaus ve­dė­ja.

Sa­vi­val­dy­bė tu­ri Smul­kiojo vers­lo rė­mi­mo fon­dą. Šie­met, kaip ir per­nai, fon­das su­da­ro 7,5 tūks­tan­čio eu­rų. Bet per­nai bu­vo pa­nau­do­ta tik 4,9 tūks­tan­čio eu­rų. Neg­rą­žin­ti­na pa­ra­ma su­teik­ta iš vi­so 15 ma­žų ūkio su­bjek­tų,

Fon­do lė­šo­mis ga­li bū­ti iš da­lies den­gia­mos įmo­nių stei­gi­mo, dar­buo­to­jų kon­sul­ta­vi­mo, mo­ky­mo bei da­ly­va­vi­mo kas­me­ti­nė­je Šiau­lių vers­lo pa­ro­do­je iš­lai­dos. Yra nu­ma­ty­ta  skir­ti lė­šų no­mi­na­ci­joms už įgy­ven­din­tas vers­lo idė­jas.

Per­nai tik 4 įmo­nės pa­rem­tos den­giant da­lį stei­gi­mo­si iš­lai­dų. Dėl šios pa­ra­mos į Sa­vi­val­dy­bę ga­li­ma kreip­tis per pu­sę me­tų nuo įmo­nės įstei­gi­mo. To­kios pa­ra­mos įmo­nės ga­vo iš vi­so už 416 eu­rų, o 4,47 tūks­tan­čio eu­rų fon­do lė­šų pa­nau­do­ta pa­rem­ti 11 įmo­nių da­ly­va­vi­mą vers­lo pa­ro­do­je.

Ti­ki­na­ma, jog dėl dar­buo­to­jų mo­ky­mo ne­su­lauk­ta pa­raiš­kų, o vi­sos, ku­rios ati­ti­ko fon­do nuo­sta­tus, bu­vo pa­ten­kin­tos.

Pa­gal fon­do nuo­sta­tus ga­li­ma deng­ti apie 30 pro­cen­tų mo­ky­mo iš­lai­dų, bet ne dau­giau nei 290 eu­rų.

Nuo idė­jos kon­kur­sų link įmo­nių

Sa­vi­val­dy­bė jau­ni­mo vers­lu­mui ska­tin­ti šie­met ski­ria 26 tūks­tan­čius eu­rų. Kaip lė­šos bus pa­nau­do­ja­mos, dar nė­ra ga­lu­ti­nai nu­spręs­ta.

„Šį mė­ne­sį tu­rė­tu­me pa­reng­ti nau­ją jau­ni­mo vers­lu­mo ska­ti­ni­mo pro­gra­mą“, – sa­kė K. Šmid­tie­nė.

Orien­tuo­ja­ma­si į žmo­nes iki 29 me­tų ir į konk­re­tų jų veik­los rė­mi­mą: nuo idė­jos iki jos rea­li­za­vi­mo.

Svars­to­ma rem­ti ne tik įmo­nės stei­gi­mą, bet ir veik­los pra­džią. Tiks­las, ve­dė­jos žo­džiais, bū­tų „at­ves­ti įmo­nę iki vers­lo pa­ro­dos, ku­rio­je pa­ro­dy­tų sa­vo su­kur­tą pro­duk­tą“.

„Vers­lo idė­jų kon­kur­sai bu­vo da­ro­mi, bet kai klau­si, kaip idė­jos įgy­ven­din­tos – nie­ko nė­ra, – tei­gė ve­dė­ja. – Šiau­lių vers­lo in­ku­ba­to­rius jau­nus žmo­nes kon­sul­tuo­ja, pa­de­da reng­ti įmo­nių stei­gi­mo­si do­ku­men­tus, ki­tas pa­slau­gas tei­kia, bet ma­to­me, kad pri­trūks­ta drą­sos idė­jai įgy­ven­din­ti. Tad no­ri­me, kad po kon­kur­so pra­si­dė­tų tik­ra­sis dar­bas.“

Vers­lu­mas di­des­nis nei vi­du­ti­nis

Alius Fe­lik­sas Va­lys, Šiau­lių vers­lo in­ku­ba­to­riaus va­do­vas, rem­da­ma­sis Re­gist­rų cent­ro duo­me­ni­mis, tei­gia, jog Šiau­liuo­se vers­lu­mo ly­gis len­kia vi­du­ti­nį ša­lies ly­gį.

„Kad per me­tus at­si­ra­do apie še­šis šim­tus nau­jų vers­li­nin­kų, už­sii­man­čių in­di­vi­dua­lia veik­la, ge­ras po­ky­tis, – ver­ti­no A. F. Va­lys. – Vers­las – tai ne­bū­ti­nai įmo­nės stei­gi­mas. In­di­vi­dua­lia veik­la už­sii­mant leng­viau yra pri­si­tai­ky­ti prie rin­kos po­ky­čių, nei tu­rint įmo­nę.“

Ša­ly­je di­džiau­sias vers­lu­mas yra pa­jū­rio sa­vi­val­dy­bė­se, o iš di­džių­jų mies­tų – Vil­niu­je. Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bė ne­pra­len­kia­ma ly­de­rė – čia iš 1000 gy­ven­to­jų 368 vyk­do in­di­vi­dua­lią veik­lą (vi­du­ti­niš­kai ša­ly­je – 54). Vil­niu­je šis ro­dik­lis – 70, Šiau­liuo­se – 62.

2015 me­tų pa­bai­gos duo­me­ni­mis, ap­skri­ty­je bu­vo apie 15 tūks­tan­čių įre­gist­ruo­tų įmo­nių, bet vei­kian­čių per­pus ma­žiau. Iš jų apie pu­sė vei­kia Šiau­liuo­se.

1000 gy­ven­to­jų Šiau­liuo­se ten­ka 27 įmo­nės, vi­du­ti­niš­kai ša­ly­je – 26 įmo­nės.

Per pa­sku­ti­nius tre­jus me­tus mies­te dau­gė­jo įmo­nių, nu­trau­kian­čių veik­lą. 2013–2014 me­tais įsi­re­gist­ruo­da­vo po 300 naų­jų įmo­nių, iš­si­re­gist­ruo­da­vo šim­tas ar per 100.

2015 me­tais skai­čiai pra­ktiš­kai su­si­ly­gi­no: bu­vo įre­gist­ruo­tos 247, o iš­re­gist­ruo­tos 222 įmo­nės. Per šių me­tų pir­mą ket­vir­tį nu­trau­ku­sių veik­lą įmo­nių yra net dau­giau nei įsi­re­gist­ra­vu­sių (ati­tin­ka­mai – 72 ir 76).

„Vil­niu­je stei­gia­si apie pu­sę vi­sų ša­ly­je nau­jai re­gist­ruo­ja­mų įmo­nių, – pa­brė­žė A. F. Va­lys. – Įta­ką da­ro tai, kad re­gio­nai trau­kia­si. Apsk­ri­ty­je per­nai gy­ven­to­jų be­veik 2 pro­cen­tais su­ma­žė­jo.“

Vers­lo mo­ky­ti – nuo ma­žens

„Vers­lu­mą rei­kia dieg­ti nuo mo­kyk­los, ar net dar­že­lio, – įsi­ti­ki­nęs A. F. Va­lys. – Vers­lu­mo nuo­sta­tos stin­ga, o jai rei­kia dė­ti pa­grin­dą nuo ma­žens. Jo­kia pro­gra­ma ne­pa­dės, jei­gu ne­bus to­kio pa­grin­do. Yra at­lik­tas ty­ri­mas, ku­ris ro­do, jog tik apie 18 pro­cen­tų gy­ven­to­jų lai­ko sa­ve vers­liais, o pra­dė­ti vers­lą no­rė­tų vos 5–6 pro­cen­tai.“

Si­tua­ci­ją moks­lei­vius mo­ky­ti vers­lu­mo jis iliust­ra­vo to­kiais skai­čiais. Ša­ly­je vei­kia 140 moks­lei­vių mo­ko­mų­jų bend­ro­vių, ko­vo mė­ne­sį In­ku­ba­to­rius ren­gė jų res­pub­li­ki­nę mu­gę. Šiau­liams at­sto­va­vo tik 4 moks­lei­vių bend­ro­vės: dvi – Pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ro, dvi – gim­na­zi­jų. Kau­ne, pa­vyz­džiui, moks­lei­vių mo­ko­mų­jų bend­ro­vių vei­kia net 60.

„Moks­lei­vių mo­ko­mo­sios bend­ro­vės – pu­siau žai­di­mas, bet pi­ni­gai – tik­ri ir praei­na­mas vi­sas vers­lo cik­las – rug­sė­jį įsi­stei­gia, vyk­do vers­lą, ran­da rin­ką, o ge­gu­žę par­duo­da ak­ci­jas, – pa­sa­ko­jo A. F. Va­lys. – Pats į vie­ną to­kią bend­ro­vę ru­de­nį in­ves­ta­vau 10 li­tų, o pa­va­sa­rį ga­vau 18 li­tų.“

Klai­din­ga tik pa­ra­mos ieš­ko­ti

„Jau­nas žmo­gus apie sa­vo vers­lą tu­ri mąs­ty­ti ne ta­da, kai jau gau­na dip­lo­mą, o anks­čiau“, – pa­brė­žė in­ku­ba­to­riaus va­do­vas.

A.F. Va­lio tei­gi­mu, vers­laus jau­ni­mo yra, svar­bu jį Šiau­liuo­se iš­lai­ky­ti. Jau­ni žmo­nės idė­jų ne­stin­ga. Trūks­ta su­vo­ki­mo, jog neuž­ten­ka su­kur­ti pro­duk­tą ar pa­slau­gą, rei­kia ži­no­ti, ar tu­rė­si rin­ką, kam sa­vo pro­duk­tą par­duo­si.

„Rė­mi­mo pro­gra­mų yra ne vie­na, ir su Šiau­lių te­ri­to­ri­ne dar­bo bir­ža dir­ba­me pa­gal vie­ną pro­gra­mą, – sa­kė A. F.Va­lys. – Jau­ni žmo­nės iki 29 me­tų, pra­de­dan­tys sa­vo vers­lą, ga­li gau­ti pa­ra­mą iki 13–14 tūks­tan­čių eu­rų. Bet ne pi­ni­gi­nę, o ga­my­bos prie­mo­nėms įsi­gy­ti. Pa­dė­si­me įsteig­ti įmo­nes, pa­reng­ti pa­raiš­ką. Jau yra ke­tu­ri jau­nuo­liai, pa­si­ry­žę pra­dė­ti sa­vo vers­lą, ži­no, ko jiems rei­kia.“

Jis pa­brė­žė, jog „klai­din­giau­sia yra nuo­sta­ta, kai pir­miau­sia klau­sia, ką man rei­kia da­ry­ti, kad gau­čiau pa­ra­mą, bet ne­gal­vo­ja, kaip vers­lą da­rys“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

VERSLUMAS: Sukurti produktą – dar ne viskas, reikia, kad jį kas pirktų.

PA­RA­MA: Kris­ti­na Šmid­tie­nė, Sa­vi­val­dy­bės Eko­no­mi­kos sky­riaus ve­dė­ja, sa­ko, jog šie­met bus re­mia­mas jau­ni­mo vers­lo idė­jų įgy­ven­di­ni­mas: „Ga­vę pa­ra­mą, tu­rės pa­ro­dy­ti sa­vo įmo­nės pro­duk­tą vers­lo pa­ro­do­je.“

NUO­MO­NĖ: Alius Fe­lik­sas Va­lys, Šiau­lių vers­lo in­ku­ba­to­riaus va­do­vas, įsi­ti­ki­nęs, jog vers­lu­mą dieg­ti rei­kia jau mo­kyk­lo­je ar net dar­že­ly­je: „Vers­liais da­bar sa­ve lai­ko tik 18 pro­cen­tų gy­ven­to­jų, o vers­lą no­rė­tų pra­dė­ti vos 5–6 pro­cen­tai“.