
Naujausios
Inkubatoriaus griuvėsius bandys įpiršti Vyriausybei
Šiaulių miesto savivaldybėje keliama nauja idėja dėl nebaigto rekonstruoti Menų inkubatoriaus pastato – norima jį perduoti valstybei. Ar Vyriausybė priims tokią „dovaną“?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Gal Turto bankas parduos?
Miesto Tarybos komitetams teikiamas svarstyti sprendimo projektas, kuriuo Menų inkubatoriaus pastatą siūloma perduoti Vyriausybei.
Vicemeras Stasys Tumėnas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog dėl tokios galimybės bandė tartis su Vyriausybės kancleriu Almantu Mačiuliu.
„Tai vienas iš variantų, ką daryti su tuo pastatu, – teigė S. Tumėnas. – Jeigu Vyriausybė sutiktų, Turto bankas perimtų jo apsaugą, mums ji nebekainuotų, rūpintųsi parduoti, bet neaišku, ar sutiks?“
Kancleris idėjos neatmetęs, bet pasiūlęs Savivaldybei dar pačiai ieškoti variantų. Todėl yra pavesta vyriausiajai architektei Rasai Budrytei tartis su specialistais ir teikti siūlymus.
Projektui žlugus, Savivaldybė bandė verslininkams įsiūlyti už 1 eurą nuomotis nebaigtą sandarinti, neuždengtu stogu pastatą. Norinčiųjų neatsirado. Pati pastato parduoti nebando.
„Už vieną eurą jo negalime parduoti, – aiškino S. Tumėnas. – Paaiškėjo, jog tai gali brangiai kainuoti, reikia atlikti vertinimą, samdyti ekspertus, nustatyti pardavimo kainą.“
Ji gali būti nemenka, nes pati Savivaldybė už apgriuvusį pastatą mokėjo 325 tūkstančius litų. Plius investuota į statybos darbus. Juos vykdžiusiai bendrovei „Meba“ atseikėta 500 tūkstančių eurų. Dalis atliktų darbų nebuvo apmokėti – teisminiai ginčai su rangovu vyksta dėl 200 tūkstančių eurų skolos.
Bando atsikratyti ir paveldo statuso
Žlugusio Menų inkubatoriaus pastatas yra kultūros paveldo objektas. Priklauso valstybės saugomam buvusio Ch. Frenkelio odų fabriko kompleksui, kuris įrašytas į Kultūros vertybių registrą.
Savivaldybėje manoma, kad problema spręstųsi panaikinus šiam atskiram pastatui paveldo objekto statusą ar sumažinus „jo reikšmingumą“.
Dėl to meras Artūras Visockas raštu kreipėsi į Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybą, reziduojančią Kaune. Bet ji nesiėmė nieko pervertinti. Pasiūlė pirmiausia kreiptis į Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyrių.
Rytis Budrys, Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vadovas, mano, jog reikėtų atskirti žlugusio „Menų inkubatoriaus istoriją nuo paveldo reikalų“.
Jis priminė, jog pastato, statyto 1911 metais, vertingąsias savybes nustatė Savivaldybės nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba.
„Ši taryba ir turėtų būti kviečiama, jeigu mano, kad yra nunykusios kokios pastato vertybės, – sakė R. Budrys. – Mes esame tik vykdytojai, nuspręs nesaugoti, nesaugosime. Dabar tai saugomas objektas, kaip fabriko komplekso dalis. Valdžios gali keistis, bet yra nekintamos vertybės.“
Kita vertus, jis pabrėžė, jog ekspertai yra nustatę, kad saugotinas tik šio pastato plytų mūras ir konstrukcijos.
„Mūrui nieko nėra atsitikę, stogas nėra vertybė – jo ir nėra, – sakė R. Budrys. – Vidaus darbams netaikomi apribojimai, galima daryti, ką nori.“
Dėl neuždengto stogo paveldosaugininkai kol kas susilaiko teikti reikalavimą Savivaldybei tvarkyti pastatą, nes žino apie bandymą jį perduoti valstybei.
Savivaldybės biudžete yra suplanuota per 100 tūkstančių eurų pastatui sandarinti, stogui dengti. Bet konkursas rangos darbams atlikti neorganizuojamas.
„Kol kas viskas stovi, kaip yra, gal Vyriausybė perims, o jeigu ne, tada spręsime – stogą uždengti ne taip paprasta, dar reikia konstrukcijas tvirtinti“, – svarstė „Šiaulių kraštui“ Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis.
Komentaras
„Einama paprasčiausiu keliu“
Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog yra atvejų, kai savivaldybės perduoda turtą valstybei. Bet svarsto, ar Šiaulių savivaldybė neina pačiu paprasčiausiu keliu:
– Teisės aktuose numatyta galimybė, kai savivaldybės tarybos savo sprendimu perduoda turtą valstybei – ne Vyriausybei, – sakė R. Vaitkus.– Ji tada sprendžia, kokiai ministerijai pavesti patikėjimo teisę valdyti tą turtą.
Jeigu bus toks Šiaulių miesto tarybos sprendimas, Vyriausybė svarstys. Bet paprastai tariamasi su ministerijomis, kurios teiktų Vyriausybės sprendimo projektą. Reikia žiūrėti, kokiai ministerijai tas pastatas būtų reikalingas. Kitas variantas, jeigu Savivaldybei jo nereikia, perduoti Turto bankui, ir jis aukcione pastatą parduos.
Bet Savivaldybė gali bandyti pastatą pati parduoti, įpareigodama vertybes išsaugoti, jeigu tai yra kultūros paveldas.
Manau, einama paprasčiausiu keliu, kai bandoma paveldo statusą naikinti. Verslas tuomet vertybe mato tik žemę, ant kurios pastatas stovi. Girdi, pasirūpinkite galimybe jį nugriauti, tada pirksime. Pavyzdys galėtų būti Lukiškių kalėjimo ansamblis – jį nugriovus, atsirastų labai patrauklus plotas investicijoms. Bet tai – mūsų istorija.
Pažiūrėkime, kaip elgiasi Skandinavijos šalys – išsaugant paveldo pastatų išorę buvusiose pramoninėse erdvėse kuriami muziejai, kultūros įstaigos, biurų patalpos, restoranėliai.
Gal Savivaldybėje trūksta fantazijos ir patyrimo? Bet juk galima paskelbti idėjų konkursą – architektai ras ką pasiūlyti.
Jeigu atsisakys to pastato, galvos skausmą uždės valstybei – neduos ji tam pastatui nunykti. Bet savivaldybės, jautriai žiūrinčios į savo istoriją ir žmonių norus, pačios siekia susitvarkyti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
OBJEKTAS: Menų inkubatoriaus projektui žlugus nerandama sprendimo, ką daryti su kiauru pastatu, kuris turi kultūros paveldo statusą.
POZICIJA: Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis delsia ieškoti rangovų Menų inkubatoriaus pastatui sandarinti – laukia gal politikams pavyks įsiūlyti jį Vyriausybei.
Gedimino SAVICKIO nuotr.
SIŪLYMAS: Rimantas Vaitkus, Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas, mano, kad Savivaldybė pati nėra išnaudojusi visų savo galimybių: „Gal trūksta fantazijos ar patyrimo, bet juk galima skelbti idėjų konkursus.“