
Naujausios
Įkvėpti lietuviško oro
Iš Šiaulių kilusi JAV mokslininkė Jovita Marcinkevičienė-Ricci – garsios pasaulyje farmacijos kompanijos „Novartis“ biohemijos skyriaus Bostone vadovė. Praeitą savaitę ji buvo atvykusi aplankyti artimųjų ir su „Šiaulių kraštu“ sutiko pasidalyti savo karjeros istorija, žvilgsniu į aktualijas – emigraciją, dvigubą pilietybę, universitetų reformą.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Domėjimasis mokslu – paveldėtas
J. Marcinkevičienė-Ricci – garsios šiauliečių šeimos atstovė. Tėtis – 92 metų gydytojas Alfonsas Stakėnas, Šiaulių miesto garbės pilietis, brolis – dainų autorius, atlikėjas Virgis Stakėnas.
Buvusi šiaulietė JAV gyvena jau 24 metus.
– Padarėte mokslininkės karjerą – kokia buvo pradžia?
– Aš dar Šiauliuose gavau puikų išsilavinimą. Baigiau sustiprintos anglų kalbos klasę 5-oje vidurinėje mokykloje (dabar Didždvario gimnazija). Įstojau į Vilniaus universitetą studijuoti biologijos ir specializavausi biofizikoje.
Iš tėvelio paveldėjau domėjimąsi mokslu ir būtent mokslų sandūra – biochemija, biofizika mane labai domino. Tada buvo pati mokslų sintezės pradžia.
Dirbau Biochemijos institute, įstojau į aspirantūrą, parašiau ir apsigyniau mokslų kandidato disertaciją iš fermentų kinetikos.
Tai buvo grynai teorinis darbas. Kai savo jauniems bendradarbiams pasakoju, kokiomis sąlygomis reikėjo dirbti, jie juokiasi. Tik žiemą galėjome fermentus „valyti“, nes nebuvo ledo mašinų, šaltų kambarių – nieko.
Stažavausi Švedijoje, Lundo universitete. Ten susidomėjau taikomąja biochemija.
Darydavome imobilizuotus fermentus biosensoriams gaminti – buvo pati jų gamybos pradžia. Juos dabar plačiai naudoja. Pavyzdžiui, diabetikai – įduriama į pirštą ir iš karto parodomas gliukozės kiekis kraujyje.
– Kodėl išvažiavote į Ameriką?
– Mano vyras lietuvis gavo darbą Niujorke. Galvojome, pabūsime porą metų, užsidirbsime pinigų ir grįšime. Buvo 1993 metai, bet taip ir nebegrįžome.
– Ar lengvai radote darbą?
– Jau buvau publikavusi mokslinių darbų, kreipiausi į vieną profesorių Alberto Einšteino medicinos koledže. Sako, ateik, pasižiūrėsim, kaip seksis.
Šiame koledže įtvirtinau mokslinį laipsnį, penkerius metus dirbau eksperimentinį darbą ir rašiau mokslinius straipsnius.
Bet atsitiko nelaimė, vyras mirė, likau su dešimtmečiu sūnumi. Tada jau galvojau važiuoti namo, nes Niujorke buvo sunku išsilaikyti.
Ėjo 1998 metai, draugai sakė: ir Lietuvoje bus sunku, darbų nėra – bandyk ieškoti darbo biochemijos kompanijose.
Pažįstamas, su kuriuo buvau susitikusi mokslinėje konferencijoje, kaip tik steigė farmacijos skyrių garsioje biochemijos kompanijoje „DuPont“. Priėmė dirbti, kūrėme naujus antibakterinius preparatus. Tai buvo labai aktualu, nes antibiotikams greitai išsivysto atsparumas.
Bet niekas lengvai nevyksta. Po ketverių metų „DuPont“ kompanija mus pardavė kitam gigantui BMS (Bristol-Myers Squibb). Vilkų įstatymai veikė – atleido labai daug žmonių. Tik šimtui, į kurį patekau, pasiūlė persikelti į antrinę įmonę. Vėl teko kraustytis.
Kadangi dirbau enzimologijos srityje, pasiūlė įkurti grupę, kuri dirbtų su įvairias ligas gydančių skyrių specialistais ir kurtų preparatus. Dirbau su onkologais, imunologais, o daugiausia su endokrinologais ir širdies kraujagyslių specialistais.
Tada išryškėjo dar vienas iš tėčio paveldėtas pašaukimas – būti arčiau ligonio ir padėti jam. Suprasti, kokių vaistų kokiam ligoniui labai reikia, kokių vaistų dar nėra. Norėjau dirbti klinikinėje srityje, bet kompanijoje tokios pozicijos nebuvo.
Tuo metu Bostone kompanija „Novartis“ kaip tik ieškojo žmogaus, kuris širdies ir kraujagyslių padalinyje būtų atsakingas už biochemijos sritį.
Nuvažiavau į pokalbį ir mane priėmė. Jau aštuonerius metus ten dirbu, padalinyje – 200 žmonių, aš vadovauju biochemijos skyriui, kuriame dirba 40 žmonių.
Darome viską, kas reikalinga vaistams gaminti. Man labai patinka, nes pradedame nuo paciento, aiškinamės, kas ligą sukelia ir kaip ją įveikti.
Apie sėkmės pamatą
– Kas lemia karjeros sėkmę?
– Tėvelis vis pabrėždavo, jeigu tu sunkiai dirbsi, viską atiduosi darbui, kurį mėgsti, kažko pasieksi, prasiverši. Jis pats visą gyvenimą tuo vadovavosi, o aš tėvelio charakterį paveldėjau.
Kai važiavau į Niujorką, nežinojau, kas manęs laukia, bet norėjau dirbti mokslo srityje. Tai buvo ir svarbus faktorius likti, nes Amerikoje mokslo galimybės didesnės.
Be to, ten, jeigu atkakliai dirbsi, padarysi karjerą.
Švedijoje, pavyzdžiui, jeigu esi profesorius, tai juo ir būsi, kol numirsi ar į pensiją išeisi. Tai reiškia, kad jauniems nėra vietos. Gali per galvą verstis – bet nėra pozicijų.
Amerikoje kitaip – turi darbą, bet nėra garantijos, kad jį visą laiką turėsi. Nepasiseks – bus pasiūlyta tave keisti.
Kai tėtis manęs klausia, kaip tau darbe sekasi, sakau, šiandien gerai, bet, kaip bus rytoj, nežinau. Kiekvieną dieną turi įrodinėti iš naujo, ko esi vertas.
– Ar bendraujate su lietuvių išeivija?
– Mano antrasis vyras yra italų kilmės amerikietis, labai nori išmokti lietuvių kalbą ir lanko sekmadieninę mokyklą. Per ją su lietuvių išeivija ir bendraujame. Mano draugų šeimos daugiau yra mano kartos, išvažiavę iš Lietuvos panašiu metu.
Teko patirti ir netikėtų susitikimų. Kolorade vyksta elitinis mokslo simpoziumas, į kurį kviečiama tik porą šimtų dalyvių. Žiūriu į sąrašą ir matau dar dvi lietuviškas pavardes: viena mokslininkė – iš Švedijos, kita – iš Prancūzijos. Aukšto lygio mokslinė konferencija, o joje – net trys lietuvės.
Viską mes pasiekiame savo darbu.
Žvilgsnis į Lietuvos aktualijas
– Ką matote į Lietuvą grįžusi?
– Mano požiūrį priimkite su žiupsneliu druskos. Jis ir siaurokas, nes kasmet savaitei atvažiuoju tik pamatyti šeimos – tėčio, brolio. Mama jau išėjusi anapilin.
Bet man atrodo, kad viskas eina į gera.
Dabartinis jaunimas – 20-mečiai – 30-mečiai, pasaulio pamatę, yra kitokie nei mūsų karta. Jie – Lietuvos viltis.
Jauni žmonės į JAV atvažiuoja studijuoti, stažuotis disertacijas rašyti.
Draugės sūnus, gamtininkas, atvažiavęs stažuotis, nori tobulintis ir grįžti į Lietuvą. Jis klausia, kokią sritį pasirinkti, kur daugiau naudos galėčiau duoti? Neklausia, kur daugiau pinigų gaučiau?
Jis gal ne šimtu procentų reprezentuoja jaunimą, bet dalis jaunimo yra tokie – jie nori visuomenei kažką gero padaryti, jų patriotizmas yra gyvas.
Jaunimą reikia tik pakreipti, ko siekti, ką daryti.
Mes buvome prarastoji karta. Mano draugė mokslininkė prieš dešimt metų bandė grįžti į Lietuvą ir neišsilaikė. Po poros metų grįžo atgal į Ameriką. Tiesiog buvo labai sunku – požiūris į mokslą buvo kitoks, materialinė padėtis skurdi.
Nėra abejonės, kad Lietuva turi galingus protus, išsiskiria specializuotose mokslo srityse. Lietuvos fermentų gamykla visame pasaulyje žinoma. Biotechnologija – aukšto lygio.
Lietuvos mokslininkai išranda ir parduoda biotechnologijas, kurios pasaulyje naudojamos naujiems preparatams gaminti. Profesoriaus biochemiko Virginijaus Šikšnio atradimas yra paskutinis mokslo riksmas, tą technologiją ir mes naudojame.
– Diskusijos verda dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, koks yra jūsų požiūris?
– Aš neturiu Lietuvos pilietybės. Jos turėjau atsisakyti, įgydama JAV pilietybę. Amerikiečiams visai nesvarbu, kokios tu pilietybės – turėk nors penkias. Jie nė lietuviško paso neprašė atiduoti, tik Lietuva manęs nebeprisiėmė.
Emociškai gaila. Jeigu galima būtų turėti dvigubą pilietybę, aišku, būtų puiku. Bet manau, jeigu nori Lietuvai gera daryti, tai gali tą daryti ir nebūdamas Lietuvos pilietis. Manęs tai nei labai trikdo, nei slegia.
– Mūsų universitetų laukia jungimai, uždarymai, skaičiuojama, jog jų per daug. Ką apie tai manote?
– Reikėtų suprasti, kokia yra jungimų motyvacija? Ar tik, kad universitetų skaičius būtų mažesnis, finansavimas paprastesnis?
Mano supratimu, svarbiausia, kokį išsilavinimą aukštojo mokslo institucijos duoda, o ne kaip jos vadinasi ir kam priklauso.
Nėra gerai, kai uždarinėjamos švietimo įstaigos, universitetai. Juose dirba išsilavinę žmonės – šviesesni, inteligentiškesni, vertybinių tikslų turintys. Jeigu jų sumažėtų, nebūtų gerai.
Kiekvienam miestui labai svarbu išlaikyti inteligentijos sluoksnį, kultūros, mokslo potencialą.
Šiauliuose gali būti pedagogikos mokslas, humanitariniai mokslai, gali būti kiti mokslai, kurie nereikalauja didelių technologinių investicijų. Motyvacija, dvasios šviesumas išliktų, ir vietinė bendruomenė išlaikytų gyvybingumą.
Jaunimui svarbu matyti, kad čia yra žmonių sluoksnis, kuris bando išsaugoti kalbą, kultūrą, skatina dvasinį tobulėjimą. Tai labai svarbus faktorius. Esu įsitikinusi, jog jaunimą galime auklėti tik asmeniniu pavyzdžiu – ne pamokslavimais, ne nurodymais.
– Galite palyginti, kuo skiriamės nuo amerikiečių?
– Amerikiečių jaunimas yra daugiau išlepęs. Bet jie dvasingesni, kilniaširdingesni, linkę kitam padėti, užsiima labdara. Šeimose tie dalykai anksti įdiegiami. Visi kažkokia visuomenine veikla užsiima, eina, dalyvauja, aukoja savo laiką renginiams, savanorystei. Tai – gyvenimo būdas, nieko įkalbinėti nereikia.
Lietuvoje to nesu labai pastebėjusi – ne tik tarp jaunimo, bet ir vyresnių. Bet, manau, su laiku visuomeniškumas turėtų labiau suklestėti.
Yra ir šiek tiek pagiežos, žiūrėjimo su pavydu į kaimyną, noro kuo daugiau sau visko turėti.
Amerikoje taip pat yra visko. Bet pokalbiuose tai neišlenda, sako: „Tau gerai – ir man smagu, kad tau gerai.“
– Ar dar galvojate apie grįžimą?
– Sunku apie tai galvoti, nes mano anūkai jau auga Amerikoje. Pripirkau jiems lietuviškų knygučių, kad mokytųsi lietuvių kalbos. Su sūnumi kalbamės tik lietuviškai, marti amerikietė.
Sūnaus šeima sulaiko mane. Bet vis dar širdis suspurda, galvojant apie Lietuvą.
– Ko labiausiai pasiilgstate?
– Juokingai skambės – lietuviškos varškės. Parvažiavusi kasdien jos valgau. Užaugau ant lietuviškų pieniškų produktų, nuo vaikystės varškė – mėgstamiausias valgis. Tokios grūdėtos varškės, kaip Lietuvoje, daugiau niekur nesu valgiusi.
Lietuviško oro pasiilgstu – jis labai gaivus. Einu gatve ir toks malonumas, tiesiog energijos pasisemi.
– Kaip Šiauliai atrodo, ar keičiasi?
– Šiauliams jaučiu sentimentalumą. Man čia smagu.
Šiauliai labai žalias miestas, visur gali pėsčiomis vaikščioti, nereikia automobilio – tai labai malonu. Miesto charakteris per daug nesikeičia, miesto dydis negožia, architektūra išlaikyta. O kokia graži yra Katedra!
Bulvare užsuku į kavinę kavos išgerti – jaunimo pilna, kava puiki, maloniai aptarnauja – europinis lygis.
Linkiu tik daugiau optimizmo. Man sako, jūs vis šypsotės, nes Amerikoje – geras gyvenimas. Bet ir ten, kaip danguje, taip ir ant žemės, yra problemų ir sunkumų.
Viską lemia požiūris. Kai matai pusę stiklinės vandens, galima sakyti: „Oi, tik pusė stiklinės vandens“. Bet galima ir kitaip sakyti: „O, jau pusė stiklinės vandens!“
Viskas priklauso nuo to, kaip pasirenki į gyvenimą žiūrėti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Jovita Marcinkevičienė-Ricci jaučia sentimentų gimtiesiems Šiauliams: „Man čia smagu, lietuviško oro pasiilgstu – jis toks gaivus.“
Jovita Marcinkevičienė-Ricci svarsto: „Aišku, būtų puiku turėti dvigubą pilietybę, bet ir nebūdamas Lietuvos piliečiu gali Lietuvai daryti gerą.“