Ieško žydų gelbėtojų

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiauliuose planuojamame įkurti Pasaulio teisuolių parke bus iškaltos Šiaulių apskrityje žydus gelbėjusių Pasaulio teisuolių pavardės (meninės idėjos autorius dizaineris Adas Toleikis).

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis, prašydamas padėti surasti šiauliečių Jono ir Onos Žvinklevičių šeimos, gelbėjusios žydus, palikuonis.

S. Kerbelis pasidalijo Danutės Selčinskajos, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos, laišku.

Jame informuojama, kad Jad Vašem institutas yra pasirengęs „dirbti su šiauliečių Jono ir Onos Žvinklevičių šeima“. Norint atsekti istoriją, ieškoma palikuonių.

Jad Vašem institutas turi Cvi (Giršo) Rozmaičio (Rozmaitin) 2008 metais įrašytą liudijimą apie šiauliečių Jono ir Onos Žvinklevičių šeimą. Jo paties šiame pasaulyje nebėra, 1980 metais mirė ir žmona Braina.

Per Vaikų akciją Šiaulių gete šeima neteko dviejų savo vaikų.

Žinoma, kad Cvi Rozmaitin Šiaulių gete buvo iki 1944 metų birželio, nuo birželio slėpėsi pas Žvinklevičius iki Šiaulių išvadavimo nuo nacių. Po karo gyveno Šiauliuose, išvyko į Izraelį 1970 metais.

Cvi Rozmaitin turėjo dvi seseris, jos buvo išvežtos į Štuthofą. Po išlaisvinimo grįžo į Lietuvą ir gyveno Šiauliuose iki 1980 metų. Viena iš seserų Maša Roiter prieš 10–15 metų buvo atvažiavusi į Šiaulius, matėsi su Žvinklevičių vaikais, tik neprisimena vardų – jai jau 93 metai.

Apie gelbėtojus žinoma ne daug: Žvinklevičiai turėjo šešis vaikus, vienas iš jų buvo Ričardas (miręs), viena iš dukterų – Vita. Karo metais šeima gyveno Dubijos gatvėje Šiauliuose.

S. Kerbelis viliasi, kad atsilieps Žvinklevičių vaikai ar anūkai.

„Jei atsirastų palikuonių, būtų galima giliau rinkti informaciją, teikti Jad Vašem, kad apdovanotų Izraelyje ir Lietuvoje, Prezidentūroje – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi“, – sako S. Kerbelis.

Ką nors žinančius apie Žvinklevičių šeimą, prašome susisiekti su Sania Kerbeliu (8 640 25950) arba su Danute Selčinskaja (8 614 55207, 8604 76288).

Komentarai

Jadvyga, kur dingo mano komentaras, ką jis "įžeidė"?    Pir, 2020-08-03 / 20:24
Rašiau ir be jokių įžeidinėjimų klausiau, gal kas žinote žydų tautybės žmonių, kurie gelbėjo lietuvius nuo tremties, nuo mirties...? Nes po karo, sovietmečiu daug čia likusių žydų, kaip ir viena ponia Faina, buvo įsidarbinę sovietinėse struktūrose... Ta pati ponia, kuri dabar niekina Lietuvos partizanus (po jų mirties), ką ji ir jos tautiečiai, nusipelnė mums, kad užsitarnautų pagarbą ? Tikiuosi, šis mano komentaras nebus ištrintas... Ir primenu, daugiau kaip 900 lietuvių pripažinti PASAULIO TEISUOLIAIS, kurie rizikuodami savo, savo šeimų gyvybe, nuo mirties gelbėjo žydus... O kiek tokių buvo žydų...?
Jadvyga    Pir, 2020-08-03 / 20:34

In reply to by Jadvyga, kur dingo mano komentaras, ką jis "įžeidė"?

Tikiuosi, kad laikraščio redakcijos atstovas, ištrynęs mano kelių dienų komentarą, išdrįs jį vėl įkelti ir parašyti kodėl jis taip buvo pasielgęs...? Tai buvo mano komentaras, paklausimas, nieko neįžeidžiantis... Manote kitaip, komentuokite, argumentuokite...? Ačiū.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.