Ieško žydų gelbėtojų

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiauliuose planuojamame įkurti Pasaulio teisuolių parke bus iškaltos Šiaulių apskrityje žydus gelbėjusių Pasaulio teisuolių pavardės (meninės idėjos autorius dizaineris Adas Toleikis).

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis, prašydamas padėti surasti šiauliečių Jono ir Onos Žvinklevičių šeimos, gelbėjusios žydus, palikuonis.

S. Kerbelis pasidalijo Danutės Selčinskajos, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos, laišku.

Jame informuojama, kad Jad Vašem institutas yra pasirengęs „dirbti su šiauliečių Jono ir Onos Žvinklevičių šeima“. Norint atsekti istoriją, ieškoma palikuonių.

Jad Vašem institutas turi Cvi (Giršo) Rozmaičio (Rozmaitin) 2008 metais įrašytą liudijimą apie šiauliečių Jono ir Onos Žvinklevičių šeimą. Jo paties šiame pasaulyje nebėra, 1980 metais mirė ir žmona Braina.

Per Vaikų akciją Šiaulių gete šeima neteko dviejų savo vaikų.

Žinoma, kad Cvi Rozmaitin Šiaulių gete buvo iki 1944 metų birželio, nuo birželio slėpėsi pas Žvinklevičius iki Šiaulių išvadavimo nuo nacių. Po karo gyveno Šiauliuose, išvyko į Izraelį 1970 metais.

Cvi Rozmaitin turėjo dvi seseris, jos buvo išvežtos į Štuthofą. Po išlaisvinimo grįžo į Lietuvą ir gyveno Šiauliuose iki 1980 metų. Viena iš seserų Maša Roiter prieš 10–15 metų buvo atvažiavusi į Šiaulius, matėsi su Žvinklevičių vaikais, tik neprisimena vardų – jai jau 93 metai.

Apie gelbėtojus žinoma ne daug: Žvinklevičiai turėjo šešis vaikus, vienas iš jų buvo Ričardas (miręs), viena iš dukterų – Vita. Karo metais šeima gyveno Dubijos gatvėje Šiauliuose.

S. Kerbelis viliasi, kad atsilieps Žvinklevičių vaikai ar anūkai.

„Jei atsirastų palikuonių, būtų galima giliau rinkti informaciją, teikti Jad Vašem, kad apdovanotų Izraelyje ir Lietuvoje, Prezidentūroje – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi“, – sako S. Kerbelis.

Ką nors žinančius apie Žvinklevičių šeimą, prašome susisiekti su Sania Kerbeliu (8 640 25950) arba su Danute Selčinskaja (8 614 55207, 8604 76288).