Idėjos Šiaulių miestui – įdomios, tik ne visos įgyvendinamos

Redakcijos archyvo nuotr.
Vienas sėkmingiausiai įgyvendintų dalyvaujamojo projekto idėjų – Dainų parke įrengta „pump track“ dviračių, riedučių ir riedlenčių trasa.
Ketvirtą kartą Šiaulių miesto savivaldybei paskelbus Šiaulių bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, projektų idėjų atrankos konkursą, jo organizatoriai gavo iš gyventojų 15 pasiūlymų. Konkurse dalyvaus ne visos idėjos. O ir įgyvendinti jas sklandžiai Savivaldybei nesiseka.

 

Konkurse dalyvaus 8 idėjos miestui

Šiaulių miesto vicemeras Justinas Švėgžda informavo, kad balsavimui iš 15 pateiktų, kaip ir pernai, bus pateiktos 8 idėjos: 4 didelės vertės kategorijoje (iki 150 tūkstančių eurų) ir 4 mažos vertės (iki 50 tūkstančių). Mažos vertės projektą nugalėtoją Savivaldybė turi įgyvendinti tais pačiais metais, o didelės vertės – per dvejus metus.

Pora projektų atmesti dėlto, kad Savivaldybė jau yra suplanavusi šiuos darbus atlikti. Tai Lieporių parko ir Šiaulių kultūros centro prieigų sutvarkymas.

Tarp atmestų projektų atsidūrė tie, kurių darbų sąmata netilpo į skelbtas ribas. Konkursui savo sumanymus pateikusiems moksleiviams buvo priminta, kad nuo šių metų jie turi tik jiems skirtą moksleivių dalyvaujamąjį biudžetą ir gali savo idėjas teikti ten.

Pirmą kartą projektą pateikė Šiaulių miesto garbės pilietis. Kūrybiškas dizaineris Vilius Puronas pasiūlė pastatyti įvairiose miesto vietose jo sukurtų erdvinių meno kūrinių, kuriuos jis miestui norėtų padovanoti, o dalyvaujamojo biudžeto lėšos būtų skirtos jų montavimui, apšvietimui, aplinkos sutvarkymui. Anot J. Švėgždos, gyventojai savo balsavimu parodys, ar nori tokių kūrinių.

Konkurso dalyviai siūlė idėjas, kurios būtų įgyvendintos Zokniuose, Dainų parke, Rėkyvoje, Medelyne, Šimšėje.

Populiarūs tampa vaikų žaidimų aikštelių projektai, šįmet jie siūlomi Medelyne ir Zokniuose. Dar viena idėja – pėsčiųjų takų sutvarkymas Šimšės-Salduvės rajone.

Šiaulietis Andrius Pladis savo projektus teikia ne pirmą kartą. Šįkart konkurse dalyvauja jo parengtas didelės apimties projektas, skirtas Rėkyvos paplūdimio sutvarkymui. Čia atsirastų dvi padėlio aikštelės, būtų įrengtos pavėsinės.

Taip pat pasiūlyta išasfaltuoti Bačiūnų gatvės atkarpą iki kempingo, Dainų parke įrengti patobulintą meno erdvę, kurioje galėtų vykti meno užsiėmimai.

Gruodžio pradžioje prasidės gyventojų balsavimas

Balsavimas už komisijos atrinktus 8 projektus prasidės gruodžio 4 dieną ir truks iki kitų metų sausio 3 dienos. Vicemeras atkreipė dėmesį, kad balsuoti bus galima internetu, taip pat apsilankius seniūnijose, bibliotekose, Savivaldybės priimamajame. Taip pat vyks vieši idėjų pristatymai.

Kiti metai bus penktieji konkurso metai, ieškoma formų, kaip tai pažymėti. Vicemeras kalbėjo, kad komisijoje jau aptarta, kad kitąmet būtų galima numatyti atskirtą finansavimą minkštiesiems projektams – renginiams, konferencijoms, šventėms, festivaliams.

Idėjų įgyvendinimas stringa

J. Švėgžda pasidžiaugė, kad šįmet pavyko įgyvendinti pernai laimėjusį mažos vertės A. Pladžio projektą – Rėkyvos parke sutvarkytas pėsčiųjų takas su atšaka iki Pirties gatvės.

Tačiau su didelės vertės projektu laimėtoju sekasi sunkiau. Savivaldybei nepavyksta rasti projektuotojo interaktyviai žaidimų aikštelei Dainų parke įrengti – tai šių metų pradžioje laimėjęs didelės vertės projektas. Pagal sumanymą Dainų parke turi būti sukurtas viešosios infrastruktūros traukos centras šeimoms ir vaikams, sukuriant visiems šiauliečiams ir miesto svečiams prieinamą bei patogų infrastruktūrinį objektą, kuriame atsirastų atrakcionai, žaidimų aikštelės, čiuožyklos, traukinukas, karuselės, batutai vaikams.

„Ar čia projektuotojai taip gerai gyvena, kad darbo nenori, ar mes kažką ne taip darome. Tikimės per žiemą šią problemą išspręsti ir kitąmet aikštelę įrengti. Į terminus tilptume, nes didelės vertės projektą turime įgyvendinti per dvejus metus“, – sakė vicemeras.

Prieš dvejus metus laimėjusi idėja pastatyti S. Šalkauskio gatvėje interaktyvius informacinius stendus, atspindinčius keturias profesoriaus Stasio Šalkauskio įvardijamas visuminio ugdymo sritis, apimančias fizinį, protinį, dvasinį ir kūrybinį lavinimą, taip pat dar neįgyvendinta, nors, anot vicemero, darbai pasistūmėjo – įvyko viešasis pirkimas, parinktas rangovas. Tačiau vicemeras suabejojo, ar pavyks atlikti darbus iki žiemos technologinės pertraukos, kuri prasideda gruodžio 15 dieną arba užšalus orams. Greičiausiai darbai kelsis į kitų metų pavasarį.

Stringa ir kitas 2022 metų pradžioje laimėjęs didelės vertės projektas – Lieporių parke įrengti specializuotą riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir BMX dviračių trasą. Nors darbai jau nupirkti, jie prasidės tik pavasarį, po technologinės pertraukos.

Idėjų konkursas Šiauliuose vyksta jau nuo 2019 metų, tačiau pirmojo konkurso nugalėtojų projektas liko neįgyvendintas. Po kelių mėnesių paaiškėjo, kad daugiausiai gyventojų balsų surinkęs 150 tūkstančių vertės sumanymas įrengti Rėkyvos pažintinį pėsčiųjų taką, negali būti įgyvendintas dėl teisinių ir techninių kliūčių. Nuspręsta imtis kito projekto – įrengti dendrologinį miesto ženklą Dainų parke. Tačiau ir šis sumanymas liko tik idėja, nes Savivaldybei nepavyko rasti rangovų, kurie tokį ženklą įrengtų.

Tačiau yra ir sėkmingų pokyčių, kurie įvyko dalyvaujamojo biudžeto dėka. Rėkyvos tiltas prasiplėtė apžvalgos aikštele, Dainų parke atsirado „pump track“ dviračių ir riedučių kalnelių trasa, sutvarkyta Rėkyvos parko teritorijos dalis.