Į žygį pajudėjo 3 tūkstančiai keliautojų

Į žygį pajudėjo 3 tūkstančiai keliautojų

Į žy­gį pa­ju­dė­jo 3 tūks­tan­čiai ke­liau­to­jų

Šeš­ta­die­nį Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je star­ta­vo ir fi­ni­ša­vo be­maž 3 tūks­tan­čiai žy­gei­vių – vie­nu me­tu tiek sve­čių į 9 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų mies­tą anks­čiau ne­bu­vo su­plū­dę.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ren­gi­niu su­do­mi­no Vil­niu­je re­gist­ruo­ta vie­šo­ji įstai­ga, pri­si­sta­tan­ti kaip žy­gei­vių, ke­liau­to­jų ir iš­šū­kių ieš­ko­to­jų bend­ruo­me­nė.

Už mo­kes­tį ko­mer­ci­nin­kai pri­kvie­tė en­tu­zias­tų ne vien iš ato­kiau­sių ša­lies vie­to­vių, bet ir čia vie­šin­čių už­sie­nie­čių, taip pat vos už ke­lio­li­kos ki­lo­met­rų nuo Nau­jo­sios Ak­me­nės pra­si­de­dan­čios Lat­vi­jos Res­pub­li­kos gy­ven­to­jų.

Nuo aš­tun­tos va­lan­dos ry­to pra­si­dė­jus da­ly­vių re­gist­ra­ci­jai po dvie­jų va­lan­dų į žy­gį jau bu­vo pa­trau­kę be­maž du tūks­tan­čiai. Dar tūks­tan­tis ke­liau­to­jų pri­si­jun­gė vė­liau.

Pa­rink­ti trys marš­ru­tai: 15, 25 ir 45 ki­lo­met­rų. Vy­res­ni žy­gei­viai, ypač mo­te­rys ar šei­mos su ma­ža­me­čiais vai­kais, rin­ko­si trum­piau­sią ke­lią. To­kių pat en­tu­zias­tų bu­vo ga­li­ma su­tik­ti ir il­giau­sia­me.

Ne­bu­vo svar­bu kuo grei­čiau pa­siek­ti fi­ni­šą. Te­rei­kė­jo kiek­vie­no­je sto­te­lė­je ant da­ly­vio pa­žy­mė­ji­mo už­si­dė­ti ant­spau­dą, kad bai­gus žy­gį gau­tu­mei da­ly­vio dip­lo­mą.

Vi­si marš­ru­tai pra­si­dė­jo se­na­mies­čio pa­grin­di­ne gat­ve, bai­gė­si dvi­ra­ti­nin­kų ta­ku, o ve­dė per kar­je­rus, iš ku­rių ka­sa­ma ža­lia­va ce­men­to ga­my­bai. Dėl tų kar­je­rų Ak­me­nės kraš­tas ir pa­si­rink­tas.

Pir­mą kar­tą ga­my­bi­nin­kai su­da­rė są­ly­gas ma­si­niam pa­si­vaikš­čio­ji­mui nie­kur ki­tur Lie­tu­vo­je nee­sa­mais 40 met­rų aukš­tu­mo kar­je­rų šlai­tais, lei­do ap­žiū­rė­ti ir net pa­si­kars­ty­ti po ga­lin­giau­sią kal­na­ka­sy­bos tech­ni­ką.

Fan­ta­zi­jos ne­sto­ko­jan­tys ke­liau­to­jai ga­lė­jo įsi­vai­zduo­ti esą Mė­nu­ly­je ar Mar­se. Džiau­gė­si at­ras­tais ne­gy­vo­sios gam­tos lo­biais – lie­tu­viš­kais kan­jo­nais.

Vis dėl­to žy­gis yra žy­gis. Kas ke­li ki­lo­met­rai vei­kė sto­te­lės – pa­si­pil­dy­ti ge­ria­mo­jo van­dens, gau­ti ar įsi­gy­ti už­kan­džių, ener­ginių bei ki­to­kių gė­ri­mų. Vei­kė ir val­gyk­la. Sto­te­lė­se bu­vo ir pir­mo­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos prie­mo­nių. Vie­na mė­gsta­miau­sių pa­slau­gų – žy­gei­viai pra­šė spe­cia­liu gai­vi­nan­čiu skys­čiu api­purkš­ti pė­das.

Be­ne pa­ste­bi­miau­sios – be­veik ne­si­bai­gian­čios ei­lu­tės prie bio­tua­le­tų, nors jų kiek­vie­no­je sto­te­lė­je sto­vė­jo ne po vie­ną.

Sto­te­lė­se ne­po­pu­lia­rios bu­vo vie­tos su nuo­ro­do­mis: į fi­ni­šą ve­ža­mi pa­var­gę ke­liau­to­jai.

Tad ne­sku­bė­da­mi il­gą­jį marš­ru­tą dau­ge­lis įvei­kė per 6–8 va­lan­das.

Tarp il­giau­siai gai­šu­sių – fut­bo­lo klu­bo „Ak­me­nė“ su­bur­ti ke­lio­li­ka spor­ti­nin­kų, ku­rie vi­są 45 ki­lo­met­rų ke­lią va­rė­si ka­muo­lį.

„Fut­bo­lo ka­muo­lys tą­dien įga­vo ir ki­tą pra­smę. Tai – ak­ty­vių ak­me­niš­kių ži­nu­tė, mū­sų „la­bas“. Sten­gė­mės, kad prie ka­muo­lio pri­si­lies­tų ki­ti žy­gio da­ly­viai – kas no­rė­jo, ga­lė­jo ir­gi pa­spir­ti“, – sa­kė V. Ru­bel.

Per­nai reng­ta­me žy­gių cik­le už­fik­suo­tas re­kor­das – pa­lei Ne­mu­no kil­pas Sand­ra Va­lan­čaus­kai­tė iš Klai­pė­dos at­bu­lo­mis nuė­jo 55 ki­lo­met­rus. Ji at­vy­ko ir į žy­gį Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je, ta­čiau šį­kart ėjo kaip vi­si.

Tarp žy­gei­vių bu­vo ir šei­ma iš Lat­vi­jos: tė­vai su ke­tu­riais ma­ža­me­čiais vai­kais ir jų ašuo­nias­de­šimt­me­čiu se­ne­liu.

Pa­ne­vė­žio gy­ven­to­ja ne­pa­bū­go 45 ki­lo­met­rų ant nu­ga­ros ne­šti tre­jų me­tu­kų duk­re­lę. Pa­na­šių ke­liau­to­jų at­si­ra­do ne vie­nas.

Pa­ty­ręs žy­gei­vis Oli­ve­ris Cla­re iš Švei­ca­ri­jos jau yra įvei­kęs be­veik 40 pa­na­šių žy­gių. Jis – ka­riš­kis, to­dėl vi­sa­da ei­na su ka­riš­kais ba­tais, ku­rie nie­ka­da ne­nut­ri­na ko­jų.

Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės ak­to sig­na­ta­ras, pir­ma­sis kraš­to ap­sau­gos mi­nist­ras Aud­rius But­ke­vi­čius kar­tu su sū­nu­mi Vy­te­niu at­va­žia­vo į Ak­me­nę kaip į tre­ni­ruo­tę, ruoš­da­mie­si ekst­re­ma­liam žy­giui Bel­gi­jo­je.

Šių ei­lu­čių au­to­rius vi­sus tris marš­ru­tus ap­va­žia­vo dvi­ra­čiu.

Sve­čius priė­mu­si Nau­jo­sios Ak­me­nės se­niū­ni­ja ne­pa­ty­rė iš­šū­kių. Žy­gei­vių pa­la­pi­nių mies­te­lis įsi­kū­rė „Sau­lė­te­kio“ pro­gim­na­zi­jos te­ri­to­ri­jo­je – su tvo­ra ir tua­le­tais.

„Ne­ga­vo­me skun­dų dėl tvar­kos, su­teik­tų gy­ve­ni­mo są­ly­gų“, – sa­kė se­niū­nas R. Juo­za­pa­vi­čius.

Au­to­riaus nuo­tr.

Iš Lat­vi­jos at­vy­kę tė­vai su ke­tu­riais ma­ža­me­čiais vai­kais ir jų ašuo­nias­de­šimt­me­čiu se­ne­liu pa­si­rin­ko 15 ki­lo­met­rų marš­ru­tą.

Į žy­gį įsi­jun­gė ir apie šim­tas ra­jo­no gy­ven­to­jų – tarp jų Ak­me­nės dvi­ra­ti­nin­kų aso­cia­ci­jos na­riai.

Fut­bo­lo klu­bo „Ak­me­nė“ su­bur­ti ke­lio­li­ka spor­ti­nin­kų 45 ki­lo­met­rų ke­lią va­rė­si ka­muo­lį.

Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės ak­to sig­na­ta­ras Aud­rius But­ke­vi­čius į Ak­me­nę at­vy­ko pa­si­tre­ni­ruo­ti ekst­re­ma­liam žy­giui Bel­gi­jo­je.

Sand­ra Va­lan­čaus­kai­tė iš Klai­pė­dos da­ly­va­vo kaip pa­na­šių žy­gių re­kor­di­nin­kė – at­bu­lo­mis yra nuė­jusi 55 ki­lo­met­rus.

Pa­ne­vė­žio gy­ven­to­ja į 45 ki­lo­met­rų ke­lią iš­si­ne­šė ant pe­čių duk­re­lę.

Žy­gei­viai po kar­je­rus vaikš­čio­jo ir su šu­ni­mis.

Žy­gei­viai džiau­gė­si aki­mir­ko­mis lie­tu­viš­kų kan­jo­nų ap­lin­ko­je.

Žy­gei­viams spe­cia­liu gai­vi­nan­čiu skys­čiu purkš­tos pė­dos.

Po žy­gio da­ly­viai il­sė­jo­si ant žo­ly­nų Nau­jo­sios Ak­me­nės cent­ri­nė­je aikš­tė­je.