Į Tytuvėnų vienuolyną ateina milijonai

Į Tytuvėnų vienuolyną ateina milijonai

Į Tytuvėnų vienuolyną ateina milijonai

Nors Tytuvėnų piligrimų centrui suėjo tik vieneri metai, parengtas vienuolyno ansamblio pritaikymas turizmo reikmėms projektas, kurio numatoma vertė daugiau kaip 10 milijonų litų. Dar vieną projektą centras parengė kartu su Tytuvėnų bendruomene.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Vienuolynas turizmui nepritaikytas

Asta Vaitkevičiūtė — Kizienė, Tytuvėnų piligrimų centro direktorė, sakė, kad centro tikslas yra rekonstruoti bei pritaikyti turizmo veiklai, piligrimų poreikiams ir dvasinėms reikmėms Bernardinų vienuolyną, rengti ir įgyvendinti kultūros, švietimo, meno, religijos plėtojimo, turizmo vystymo programas.

„Stengiamės suteikti pagalbą visiems atvykusiems bet kuriuo paros metu. Nors gyvuojame vos metus, tačiau jau spėjome pateikti dvi paraiškas pagal Europos Sąjungos ir Norvegijos finansinių mechanizmų programas. Į ansamblį įdėsime daugiau kaip 10 milijonų litų“, — sakė A. Vaitkevičiūtė — Kizienė.

Piligrimų centro direktorė labai džiaugėsi glaudžiu bendravimu su Tytuvėnų bendruomene, su kuria taip pat paruoštas projektas „Tytuvėnų bendruomenės vaidmens saugant ir naudojant kultūros paveldą stiprinimas“.

Metų pabaigoje numatyta restauruoti autentiškas vienuolių celes, įkurti nacionalinės reikšmės meno muziejų, sutvarkyti kitas patalpas.

Pasak direktorės, vienuolyno ansamblis neabejotinai turi didžiulę istorinę, meninę, kultūrinę bei religinę — sakralinę išliekamąją vertę, tačiau turizmui nėra pritaikytas. Nėra tinkamų sąlygų priimti turistus, paveldo infrastruktūra nepritaikyta kultūriniam ir paveldo bei piligriminiam turizmui.

Fundatorius pageidavo puošnumo

Tytuvėnų Bernardinų vienuolyno statybos instrukciją 1614 metais gegužės 1 dieną parašė LDK vėliavininkas bei Žemaičių žemės teismo teisėjas Andrius Valavičius. Bažnyčiai ir vienuolynui statyti fundatorius skyrė 10 tūkstančių auksinų ir dalį jau paruoštų medžiagų, pageidavo, kad pastatai būtų puošnūs ir gražių proporcijų.

Nuo 1614 iki 1633 metų pastatyta bažnyčia ir vienuolyno pastatai, sugrupuoti apie keturkampį kiemą, vėliau tęsiami vidaus ir išorės baigiamieji darbai. 1759 — 1788 metais Renesanso ir ankstyvojo baroko bažnyčios fasadas pakeistas vėlyvojo baroko formomis, pristatyti bokštai, kurių viename įrengtas laikrodis, pristatytas puošnus portalas. Dabartinis vienuolyno komplekso vaizdas galutinai suformuotas 1772 — 1780 metais. Ypatingai ištaigingas Tytuvėnų bažnyčios altorius. Centriniame altoriuje kabo „Marijos su kūdikiu“ paveikslas, Tytuvėnų bažnyčiai dovanotas Vilniaus vyskupo Eustachijaus Valavičiaus. Vienuolyno rūmai yra mažiausiai pakitę nuo pastatymo laikų.

Po paskutinių restauracijų 1961 — 1973 metais, beveik nepaliestas gaisrų ir karų, Tytuvėnų Bernardinų vienuolyno ir bažnyčios ansamblis, vienas geriausių barokinių ansamblių Lietuvoje ir Šiaurės Europoje, laukia naujo atgimimo.

citata: „Kai kurių kompleksą sudarančių paveldo objektų būklė yra avarinė“.

BAŽNYČIA: Išpuoštame Tytuvėnų Švenčiausiosios Mergelės Marijos bažnyčios viduje paminėtas Tytuvėnų piligrimų centro vienerių metų gyvavimas.

DIREKTORĖ: Tytuvėnų piligrimų centro direktorė Asta Kizienė sakė, kad svarbiausias centro tikslas — įgyvendinti Tytuvėnų Bernardinų vienuolyno rekonstrukciją bei pritaikyti vienuolyno pastatą turizmo veiklai, piligrimų, tikinčiųjų poreikiams ir dvasinėms reikmėms.

MALDA: Už Tytuvėnų piligrimų centro darbuotojus, piligrimus, visus, kurie lankysis centre ir mieste, tikėdamiesi dvasinės ramybės, Šventas Mišias aukojo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

 

Autorės nuotr.