Į merus eina milijonieriai, palūkininkai ir beturčiai

Į merus eina milijonieriai, palūkininkai ir beturčiai

Į merus eina milijonieriai, palūkininkai ir beturčiai

Kandidatai į merus deklaravo savo turtus, pajamas, interesus ir pomėgius. Kokie turtuoliai siekia vadovauti Šiaulių miestui ir Šiaulių rajonui? Kai kurie turi didelių pajamų, bet moka stebėtinai nedidelius mokesčius valstybei. Vienas „laisvas kūrėjas“ metinių pajamų deklaravo 1804 litus ir nulį – mokesčių valstybei.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Milijonieriai – verslininkai ir vicemeras ūkininkas

Pats turtingiausias šiame sąraše yra verslininkas Andrius Šedžius, kurį į Šiaulių miesto merus iškėlė Lietuvos liaudies partija.

Šeimos turto deklaruoja 7,6 milijono litų, vertybinių popierių – 1 milijoną litų, piniginių lėšų – 40 tūkstančių litų. Bet turi paimtų paskolų už 5,2 milijono litų, o pats yra suteikęs paskolų už 75 tūkstančius litų.

Antras pagal turtą – „valstiečių“ kandidatas į Šiaulių rajono merus Antanas Bezaras, dabartinis vicemeras. Jo šeimos turtas sudaro 1,08 milijono litų, piniginės lėšos – beveik 413 tūkstančių litų. A. Bezaras jokių paskolų neturi nei paėmęs, nei suteikęs.

Trečias – verslininkas Vidmantas Japertas, kandidatas į miesto merus nuo judėjimo „Laisvieji piliečiai“. Turto deklaravo už 588 tūkstančius litų, vertybinių popierių – už 2,3 milijono litų, piniginių lėšų – per 226 tūkstančius litų. V. Japertas dar yra suteikęs paskolų už beveik pusę milijono litų.

Jie iš kitų kandidatų išsiskiria ir didžiausiomis metinėmis pajamomis. A. Bezaras rekordininkas – deklaravo daugiau nei 516 tūkstančių litų pajamų. Mokesčių sumokėjo 17,9 tūkstančio litų.

A. Šedžius metinių pajamų deklaravo 292 tūkstančius litų, bet mokesčių valstybei sumokėjo tik 4087 litus.

Palyginimui: V. Japerto pajamos 204 tūkstančiai litų, o mokesčių sumokėjo 33 tūkstančius litų.

Ketvirtas pagal turtą, bet jau tik beveik pusės milijono litų, – verslininkas Vidmantas Šimkus, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatas į Šiaulių merus. Piniginių lėšų turi 53 tūkstančius litų, suteikė paskolų už 322 tūkstančius litų, pats skolinosi – 286 tūkstančius litų.

V. Šimkaus metinės pajamos panašios į milijonierių – per 265 tūkstančiai litų. Bet mokesčių sumokėjo tik 6,4 tūkstančio litų.

Penktas – „valstiečių“ kandidatas į miesto merus nepartinis Stasys Tumėnas, humanitarinių mokslų daktaras, Šiaulių universiteto docentas. Jo turto vertė – 431 tūkstantis litų. Bet pagal kitus rodiklius jis – vidutinės klasės atstovas. Vertybinių popierių, piniginių lėšų turi po 8 tūkstančius litų, metinių pajamų – 36 tūkstančius litų, mokesčių sumoka per 5 tūkstančius litų.

Tirpdo milijonus euras

„Kai skelbiate mano milijonus, tai kiti ūkininkai man sako: „Koks tu biednas“, – juokiasi „Šiaulių krašto“ kalbinamas A. Bezaras. – Kai į eurus litai pasikeitė, tai nesu milijonierius. Tikrai dar būčiau milijonieriumi, jeigu mano karves įskaičiuotų į turtą, bet neįskaičiuoja.“

Vicemero ūkininko turtas – žemė, gyvenamasis namas, žemės ūkio technika. Per pusę milijono litų metinių pajamų gavęs iš parduotų grūdų, rapsų derliaus ir galvijų.

Būdamas vicemeru ir ūkininkauja, ir vadovauja Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijai. Sako, jog spėja, nes ūkį tvarko žmona, samdomi darbuotojai, talkina sūnus ir žentas.

Mokesčiai tik nuo algos

A. Šedžius tikina, jog jo deklaruoti turtai realybės neatitinka.

„Ta deklaracija tik gražiai atrodo, eurais milijonas nebeišeitų, – aiškina politikas ir verslininkas. – Pažiūrėkite, kiek paskolų turiu. Nekilnojamojo turto vertė krito, prisipirkau gerais laikais, daug galvos skausmo turiu dėl turto mokesčių ir bankams už paskolas reikia mokėti.“

Kodėl nuo beveik 300 tūkstančių litų pajamų valstybei mokesčių sumoka lyg vidutiniokas?

„Mano, kaip įmonės vadovo, alga į rankas 2800 litų, o tos pajamos iš parduoto turto, – sako A. Šedžius ir aiškina: – Jeigu jis buvo pirktas ir išlaikytas 5 metus, per metus tik kartą parduodamas, mokesčių nereikia mokėti.“

Mokesčius dar mokės

Pagal gaunamas pajamas ne vieną varžovą lenkia ir nepartinio sąrašo vedlys ir kandidatas į merus Artūras Visockas. Metinių pajamų deklaravo 152 tūkstančius litų. Bet mokesčių per metus sumokėjo tik 5316 litų.

„Tos pajamos – tai pinigai už gautas palūkanas, – aiškina A. Visockas, kuris yra suteikęs paskolų už beveik pusę milijono litų. – Iki gegužės už palūkanas mokesčius dar sumokėsiu – 20 tūkstančių litų.“

Iš verslo sukaupęs santaupų namui statyti Šiaulių rajone, bet leidimo negavęs, tai skolinęs pinigus. Todėl turto turi už 39 tūkstančius litų, piniginių lėšų – 194 tūkstančius litų.

O kokią algą gauna?

„Algos aš iš viso negaunu, – atsako dabartinės miesto Tarybos narys. – Esu individualios įmonės savininkas, pasiimu metų gale gal 50 tūkstančių litų – žiūriu, kokia įmonės situacija.“

Vicemerės turtas – automobilis

Į Šiaulių merus pretenduojanti darbietė vicemerė Danguolė Martinkienė turto deklaruoja turinti tik už 4500 litų. Piniginių lėšų – 116 tūkstančių litų.

Bet iš kitų kandidatų ji išsiskiria nuo praėjusių savivaldos rinkimų rekordiškai padidėjusiomis metinėmis pajamomis. Jos nuo 28 tūkstančių litų išaugo iki 208 tūkstančių litų.

„Pardaviau butą“, – sako D. Martinkienė, deklaravusi pardavimo sandorį už 250 tūkstančių litų.

Likęs vienintelis turtas – automobilis, o gyvena išsinuomotame bute.

Vicemerė dar deklaruoja esanti ir studentė. Nuo 2013 metų studijuoja magistrantūroje iš karto dviejuose Šiaulių universiteto fakultetuose. Viename – socialinį darbą, kitame – viešąjį valdymą. Baigiamuosius darbus, aiškina, ginsis jau šiemet birželį.

Kaip spėja būdama vicemerė, kaip spės, jeigu taps mere?

„Viskas suderinta, paskaitos vyksta penktadieniais po darbo vakare, ir šeštadieniais, sekmadieniais – laisvalaikis yra parduotas“, – teigia D. Martinkienė.

Vieno mero turtas augo, kito – ne

Šiauliams vadovauti vėl pretenduojantis meras socialdemokratas Justinas Sartauskas šeimos turto deklaruoja turįs už 265 tūkstančius litų. Per praeitus rinkimus deklaravo mažiau – už 147 tūkstančius litų. Bet mero santaupos sutirpo nuo 60 tūkstančių litų iki 12 tūkstančių litų. Vertybinių popierių vertė nesikeitė – 17,6 tūkstančio litų.

J. Sartauskas aiškina, jog turto ir santaupų pokyčiai įvyko dėl skyrybų ir turto dalybų bei naujos santuokos. Turi nebaigtą statyti namą Kurtuvėnuose, Šiauliuose nuosavybės nebeturi.

Metinių pajamų iš mero algos gavo 68 tūkstančius litų, mokesčių sumokėjo 9,9 tūkstančių litų.

Šiaulių rajono meras socialdemokratas Algimantas Gaubas taip pat pretenduoja į merus. Jis deklaruoja tokį pat turtą, kaip per praeitus rinkimus – už 122 tūkstančius litų.

Jo santaupos sutirpo keturiais tūkstančiais litų ir dabar sudaro 121 tūkstantį litų. Vertybinių popierių, kiek turėjo, tiek turi – už beveik 8 tūkstančius litų. Metinės pajamos – 62,7 tūkstančio litų, mokesčių sumokėjo – 9,4 tūkstančio litų.

Turtais neišsiskiria, mokesčių daugiau moka

Į miesto merus pretenduojantys kiti kandidatai turtais neišsiskiria. Tik kai kurių pajamos sukasi apie 100 tūkstančių litų.

Judėjimo „Už Šiaulius“ iškeltas parlamentaras Valerijus Simulik turto turi už 107 tūkstančius litų, piniginių lėšų – 85 tūkstančius litų. Gautų paskolų deklaruoja 45 tūkstančius litų, paties suteiktų – už 20 tūkstančių litų.

Parlamentaro metinės pajamos – 106 tūkstančiai litų, mokesčių sumokėjo beveik 16 tūkstančių litų.

„Tvarkiečių“ kandidatė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė šeimos turto deklaruoja už 60 tūkstančių litų, santaupų – beveik 45 tūkstančius litų. Pajamų – per 97 tūkstančius litų, sumokėtų mokesčių – per 14 tūkstančių litų.

Liberalas Vaidas Bacys turto turi už 106 tūkstančius litų ir neturi jokių santaupų. Metinės pajamos – per 51 tūkstantis litų, mokesčių sumoka per 7 tūkstančius litų.

Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų kandidatas Tomas Petreikis turto turi už 46 tūkstančius litų, santaupų – 60 tūkstančių litų. Pajamų per metus gauna 34 tūkstančius litų, mokesčių sumoka 4,8 tūkstančio litų.

Beturtis laisvas kūrėjas

Jokio turto deklaruoja neturintis vienintelis Mykolas Deikus, „Lietuvos sąrašo“ kandidatas į miesto merus. Vienintelis jis ir neturintis aukštojo išsilavinimo. Metinių pajamų jis deklaravo 1804 litus, o sumokėtų mokesčių – 0. Turi santaupų –12 tūkstančių litų.

„Šiaulių kraštui“ nepavyko su M. Deikumi susisiekti, kad pakomentuotų savo situaciją. Į skambučius telefonu neatsiliepinėjo.

Rinkėjams surašytoje biografijoje jis aiškina prieš porą metų atsisakęs „visų pareigų ir pasirinkęs nepelningą laisvo kūrėjo (žurnalisto) darbą“.

Į merus – ir iš pelningesnių kėdžių

Šiaulių rajonui vadovauti pretendentuojantis „tvarkietis“ Kęstutis Lukšas, dabartinis Savivaldybės administracijos direktorius, turto deklaruoja už 147 tūkstančius litų. Vertybinių popierių – už 233,7 tūkstančio litų, piniginių lėšų – per 70 tūkstančių litų.

Metinės pajamos – 63,7 tūkstančio litų, mokesčių sumokėjo – 9,5 tūkstančio litų.

K. Lukšo pajamos, palyginti su pajamomis, deklaruotomis per praeitus rinkimus, sumažėjo dvigubai. Tada kaip bendrovės „Medingė“ vadovas metinių pajamų gavo 136 tūkstančius litų. Bet mokesčių mokėjo vos 5 tūkstančius litų.

Į savo verslą K. Lukšas nenusiteikęs grįžti: „Medingei“ vadovauja sūnus.

Alfredas Jonuška, Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų kandidatas, vėl siekia rajono mero posto, nors yra įvardijęs, kad mero algą laiko labai maža.

A. Jonuškos, kuris dirba Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generaliniu direktoriumi, metinės pajamos yra per 104 tūkstančius litų, mokesčių sumokėjo – per 14 tūkstančių litų. Turto turi už beveik 75 tūkstančius litų, santaupų – per 83 tūkstančius litų.

„Darbiečių“ kandidatė į rajono merus Ingrida Venciuvienė, dirbanti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, šeimos turto deklaravo už 167 tūkstančius litų, santaupų 135 tūkstančius litų. Pajamų – 58 tūkstančius litų, sumokėtų mokesčių – 7,5 tūkstančio litų.

Liberalų sajūdžio kandidatas Algis Mačiulis, Meškuičių gimnazijos direktorius, turto turi už 126 tūkstančius litų, santaupų – beveik 23 tūkstančius litų. Metinės pajamos – 52 tūkstančiai litų, mokesčių sumokėjo per 7 tūkstančius litų.

Leonido VOROBJOVO pieš.

Algimanto BRIKO nuotr.

ŪKININKAS: Antanas Bezaras, ūkininkas, Šiaulių rajono vicemeras, pretenduojantis tapti meru: „Kai euras pakeitė litus, jau esu ne milijonierius.“

Jono TAMULIO nuotr.

STUDENTĖ: Šiaulių vicemerė Danguolė Martinkienė, „darbiečių“ kandidatė į miesto merus, yra ir studentė – studijuoja iš karto pagal dvi magistro studijų programas.

PALŪKININKAS: Nepartinis kandidatas į miesto merus individualios įmonės savininkas Artūras Visockas, nemenkas pajamas gauna iš palūkanų už suteiktas beveik pusės milijono litų paskolas.