Gyventojai susimažino mokesčius

Gyventojai susimažino mokesčius

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Gyventojai susimažino mokesčius

Šiauliuose yra dešimtys daugiabučių, kurių gyventojai ne vieną šildymo sezoną jau galėjo mokėti mažesnius šilumos mokesčius. Šiauliečiai išsiaiškino, kad mokestis gali būti skaičiuojamas ne pagal kvadratūrą, o pagal patalpų tūrį. Šilumos tiekėjai ginasi, jog ne jų reikalas apie tai informuoti gyventojus.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Metodiką „įkando“ tik du namai

Nuo 2005 metų gegužės galioja Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtinta metodika, pagal kurią name suvartotas šilumos kiekis gali būti paskirstomas ne tik pagal patalpų kvadratūrą, bet ir pagal patalpų tūrį.

Pagal tūrį šilumos mokesčiai gali būti skaičiuojami, kai name patalpų aukščiai yra nevienodi.

Būtent toks yra Vilniaus gatvės 99 namas, kuriame gyvena Bronius Mitkevičius. Namo pirmame aukšte patalpos išnuomotos parduotuvei. Komercinių patalpų aukštis — 3,7 metro, plotas — per 300 kvadratų, butų aukštis — tik 2,5 metro.

Prieš dvejus metus gyventojai išsikovojo teisę į mažesnius mokesčius — pagal patalpų tūrį. Butų savininkams mokesčiai sumažėjo dešimtimis litų, verslininkams — atitinkamai padidėjo.

„Prie mūsų spręstos problemos verta grįžti, nes šilumos mokesčiai greitai visus pakars, — sako B. Mitkevičius, kuris name buvo vienas iš iniciatorių “gaspadoriškai“ tvarkytis. — Namų su didžiulėmis komercinėmis patalpomis Šiaulių centre pilna, bet žmonės nežino, kad gali rinktis kitokią mokesčių skaičiavimo metodiką ir mokėti mažiau.“

Šiauliuose iki šiol tik du daugiabučiai moka šilumos mokesčius pagal patalpų tūrį, o ne pagal kvadratus.

Šilumos tiekėjams — viskas teisinga

Anot B. Mitkevičiaus tokia nenaudinga gyventojams mokesčių tvarka egzistuoja, nes šilumos tiekėjai nesivargina žmonių informuoti apie pasirinkimo galimybę.

Kai 2009 metais jis su kaimynais pradėjo aiškintis, kodėl moka milžiniškus šildymo mokesčius, „Šiaulių energija“ juos net klaidino. Bendrovės komercijos direktoriaus Gintauto Šablinsko pasirašytame rašte aiškinta, jog viskas skaičiuojama teisingai — pagal metodiką.

B. Mitkevičius prisimena, jog už 56 kvadratinių metrų ploto butą tų metų sausį, vasarį jam teko mokėti per 450 litų. Tuo tarpu panašiuose butuose aplinkiniuose namuose, mokesčiai buvo šimtu litų mažesni.

Bet „Šiaulių energijos“ rašte aiškinta, jog lyginti namų negalima. Kaimynystėje esantis Ežero g. 1 namas “standartinis“, o Vilniaus g. 99 — su įstaiga pirmame aukšte, kurios patalpos aukštos, aukšti langai, kurie “sudarantys papildomus šilumos nuostolius“. Apie kitokį šilumos mokesčių skaičiavimo būdą nė neužsiminta.

Tik parašę raštą Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai namo gyventojai sužinojo, kad „Šiaulių energija“ pateikė klaidinamą informaciją, nė neužsimindama, jog metodikoje yra punktas 7.2, kuris numato skirtingų aukščių patalpų namuose suvartotą šilumos kiekį paskirstyti pagal patalpų tūrį.

Grąžino permokas

Kitas mokesčių apskaičiavimo būdas namui pradėtas taikyti nuo 2010 metų sausio ir sugrąžinti permokėti mokesčiai 2009 metų spalio— gruodžio mėnesiais.

B. Mitkevičius įsitikinęs, jog šilumos tiekėjai turėtų atlyginti namo gyventojų permokėtus šildymo mokesčius nuo tada, kai įsigaliojo metodika — nuo 2005-2006 metų šildymo sezono.

„Suskaičiavau, jog permokėjome net 28 šildymo sezonų mėnesius“, — sako B. Mitkevičius.

Iniciatyvus šiaulietis rankų nenuleidžia ir bandydamas priversti name esančių komercinių patalpų savininkus ir nuomininkus tvarkyti, sandarinti, šiltinti savo patalpas.

Rašė raštus ir Energetikos ministerijai, ir Valstybinei energetikos inspekcijai. Sulaukė patarimo — kreiptis į teismą.

„Štai ir užsidaro ratas, — sako B. Mitkevičius. — Inspekcija rašo, jeigu namo savininkas ar prižiūrėtojas nevykdo teisėtų priemonių ir dėl jų neveikimo patiria žalą gyventojai, tai gyventojai gali reikalauti žalos atlyginimo įstatymo nustatyta tvarka. Reikia eiti į teismą, bet kas apmokės bylą? Name — pusė pensininkų.“

„Ir kompensuoti nieko mums nenori, nors šilumos tiekėjai ridikėlių neaugina — mūsų pinigai jiems eina, tai privalo juos grąžinti,“ — įsitikinęs B. Mitkevičius.

Ne mūsų reikalas

Česlovas Kasputis, „Šiaulių energijos“ bendrovės generalinis direktorius, klausiamas, kas turėtų informuoti gyventojus apie galimybę rinktis, kaip mokėti už šildymą, teigia:

— Namo administratorius turi domėtis, kokie yra šilumos kiekio padalinimo, apskaičiavimo būdai. Jeigu jis paklaustų, tai mes, žinoma, pasakytume.

— O kai sudarinėjate sutartis su gyventojais, ar neturėtumėte apie tai informuoti?

— Namo gyventojai patys sprendžia, kaip turėtų skaičiuotis mokesčius. Mes gi nežinome, ar taip, ar kitaip norės? Pagal įstatymą mums yra priimtina skaičiuoti, kaip visame mieste, o apie tokius išimtinius atvejus turėtų žinoti namo administratorius.

— Ar mokėsite Vilniaus g. 99 namo gyventojams kompensaciją už laikotarpį nuo 2005 metų iki 2009 metų?

— Ne. To tikrai nebus. Kompensacija jiems sumokėta tik už tą šildymo sezoną, nuo kurio jie įformino kitokį apskaičiavimo būdą.

Tik teismas spragas užpildo

Jonas Matusevičius, Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos Šiaulių teritorinio skyriaus vedėjas, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog inspekcija mokesčių reikalais neužsima — tik įrenginių eksploatacijos kontrole. Net pastatų energetinė būklė, ne jos reikalas, o Statybos inspekcijos.

„Kainų komisija tikrina tiekėjus, nes ji leidžia tas metodikas, — aiškino vedėjas. — Tikrina, bet ne iki tokios smulkmės, kaip jų pasirinkimas. Komisija globaliai žiūri, tik į pagrindinius parametrus. Siūlėme to namo gyventojams kreiptis į teismą. Visi savo funkcijas atlieka, o randasi spragos. Tas spragas tik teismai užpildo. O ką, jie į teismą nenori kreiptis?“

Tarpininkautų administratorius

Bendrovė „Saulės valda“ Šiauliuose administruoja 250 daugiabučių. Bendrovės direktorius Mindaugas Strigockis teigia, jog tarp jų nemažai namų bus su skirtingais patalpų tūriais.

„Manau, šilumos tiekėjai turėtų pirmiausia informuoti gyventojus apie šilumos paskirstymo name metodiką, bet jiems, matyt, tai nesvarbu. Iš namo gauna tokią pat pinigų sumą, kaip ją gyventojai beišsidalytų, — svarstė M. Strigockis. — Jeigu gyventojai rodytų iniciatyvą, mes, žinoma, ir susirinkimus inicijuotume ir tarpininkautume.“

Kodėl administratoriai patys neskleidžia gyventojams tokios informacijos? M. Strigockio aiškinimu, neturi tam pajėgų, o metodikos yra painios, ne kiekvienam įkandamos.

NUOSTATA: Bronius Mitkevičius įsitikinęs, jog turi būti nubausti tie pareigūnai, kurie nevykdo savo pareigos: „Visi žinojo, kad galima mokėti mokesčius pagal patalpų tūrį, bet niekas nė piršto nepajudino mums tai pasiūlyti.“

 

BYLA: Bronius Mitkevičius sukaupė storiausią susirašinėjimo su „Šiaulių energija“ ir eneregtikus kontroliuojančiomis institucijomis bylą, kol išsiaiškino savo teises.

 

ŠILDYMAS: Šio namo su parduotuve gyventojams šildymo mokesčiai sumažėjo dešimtimis litų, kai jie pradėti skaičiuoti pagal patalpų tūrį.

METODIKA: Česlovas Kasputis, bendrovės „Šiaulių energija“ generalinis direktorius, aiškina, kad ne šilumos tiekėjai turi informuoti gyventojus apie šilumos mokesčių metodikas, o namų administratoriai.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.