
Naujausios
Gyvenkime, nes galime
Kai žinoma Šiaulių muzikos pedagogė, buvusi „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos mokytoja Jurgita Grinienė šį rugsėjį baigė savo žemiškąją kelionę, gyvenimą pradėjo jos knyga „Galimybė gyventi kitaip“. Knygą išleido jos vyras Simas Grinius. Jis kaip niekas kitas matė Jurgitos norą gyventi, todėl suteikė galimybę sklisti Jurgitos mintims ir patirtims, kad kuo daugiau žmonių suspėtų gyventi. Kol laikas. Kol yra galimybių.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Provanso spalvų rožės taisyklė
Lapkričio 22-osios vakarą Šiaulių kultūros centro salėje vyko knygos „Galimybė gyventi kitaip“ pristatymas. Jos autorė Jurgita Grinienė prieš pustrečio mėnesio jau buvo iškeliavusi į Amžinybę.
Ant stalelių degė žvakės, salė kvepėjo kava ir provanso spalvų rožėmis. Į knygos pristatymą atėjo daug žmonių, kurie žinojo Jurgitos istoriją: kaip ji keitėsi išgyvendama onkologinę ligą, ko ji siekė, ką norėjo pasakyti visiems ir visoms, kurie, būdami sveiki, gyvena sukaustyti taisyklių gniaužtuose, nors galėtų gyventi kitaip.
Nuo knygos viršelio žvelgia moteris su rožių vainiku ant galvos. Visagalis makiažas neleidžia nė įtarti ligos, nors ji fotosesijos metu jau ėmė viršų prieš gyvybę.
Susirinkusieji į knygos pristatymą žinojo, kad Jurgitos siela rašant knygą, atvirkščiai nei kūnas, jau buvo išsveikusi. Išsinėrusi iš pareigos gniaužtų – į meilę, iš susikaustymų – į suvokimus, iš niurzgėjimo – į džiaugsmą, iš taisyklių – į galimybes.
Knygos „Galimybė gyventi kitaip“ pristatymą surengė Jurgitos vyras Simas Grinius. Jurgita buvo sudėliojusi knygos turinį. Simas, padedant Jurgitos draugei dizainerei Editai Varkalienei, kuri sukūrė viršelio dizainą, gydytojai Jurgitai Jankauskienei ir Šiaulių "Rotary Harmonija" klubui, psichologei Virginijai Servutienei, fotografėms Daivai Vaitkienei ir Daliai Padaigienei per porą mėnesių po Jurgitos išėjimo išleido jos parašytą knygą.
Į knygos viršelį Simas atrinko ir iškėlė Jurgitos žodžius: „Aš renkuosi kalbėti tam, kad Jūs pagalvotumėte daug anksčiau apie save, apie tai, kas Jus džiugina, kas verčia jaustis laimingais, kokie žmonės Jus supa, kaip jaučiasi Jūsų kūnas ir kokius signalus jis siunčia“.
Svarbiausias orientyras Simui leidžiant žmonos, jųdviejų vaikų motinos, knygą buvo taisyklė – Jurgita norėtų būtent taip. Simas labai gerai žinojo, kad ir knygos paskutiniame viršelyje turi būti būtent provanso spalvų rožė.
„Aš daug iš Jurgitos išmokau. Buvau visai kitoks žmogus iki jos ligos. Visiškai kitoks!..“ – pasakojo daug išgyvenęs Simas.
Galėjo būti kitaip, bet buvo taip
Simas ilgai ir atvirai pasakoja savo žmonos ligos istoriją, kuri galėjo pasisukti vienaip, bet atsitiko kitaip.
Jurgita apčiuopė krūtyje mažą guzelį. Kreipėsi į gydytojus, buvo atlikti tyrimai. Onkologinė diagnozė. Tyrimai buvo daromi pakartotinai. Simas mena, kaip Jurgita sutrikusi sakė, kad ji viską įveiks pati! Saviįtaiga, vaistažolėmis, sveika gyvensena. Ji elgėsi taip, kaip nusprendė. Pati. Kaip visada. Nepasiduodanti. Stipri. Visada privalanti.
Kai jaunai moteriai pradėjo skaudėti petį ir skausmas vis smarkėjo, Jurgita kreipėsi į gydytojus. Pasakojo viską, bet tik ne tai, kad jai įtarė onkologinę ligą. Moteris slėpė onkologinę ligą. Nuo savęs ir kitų.
Kai skausmas tapo nepakeliamas, pagaliau Jurgita ryžosi kreiptis rimtesnės pagalbos. Diagnozė buvo negailestinga. Metastazės išplito. Vokietijos, Lietuvos medikai labai daug gali, bet ne viską.
Nuo tos dienos iki paskutinio atokvėpio praėjo maždaug treji metai. Nuo mažo guzelio iki morfijaus. Nuo galimybės išsigelbėti iki nebūties. Nuo „pati, viską pati“ – iki labai brangiai kainavusio suvokimo, kad yra galimybė gyventi kitaip, tik reikia ja laiku pasinaudoti. O pasinaudoti gali, kai nebijai, kai žinai, kai išlaisvėji nuo stereotipų.
Jai taip skaudėdavo, kad Simas negalėdavo jos paimti ant rankų ir užnešti laiptais į butą. Jai skaudėjo nuo kiekvieno prisilietimo.
Tas laikas buvo paženklintas ašarų ir skausmo. Tačiau jis stebėtinai išlaisvino Jurgitos asmenybėje kūrybinį pradą, kuris buvo užgniaužtas pareigos, tradicijų, „reikia taip, o ne kitaip“, „negražu“, „negalima“.
Liga iš Jurgitos atėmė beveik viską, tačiau dovanojo norą gyventi taip, kaip ji kažkada bijojo, neišdrįso, nežinojo būdama sveika ir sėkminga moterimi.
Nuotraukos privalo meluoti
Rugpjūčio 3-iąją, likus lygiai vienai dienai iki jos 35-ojo jubiliejaus ir lygiai mėnesiui iki mirties, kurią ji visais įmanomais būdais gynė lauk iš savo gyvenimo, Jurgita su studijų ir gyvenimo drauge Egle Žalaliene surengė koncertą „Draugių pasišnekėjimai“. Šiltas dviejų profesionalių koncertas, kuriame skambėjo jųdviejų kurtos dainos, buvo Jurgitos idėja ir begalinis noras.
Liga dovanojo Jurgitai norą kurti dainas.
Liko koncerto įrašai, kur Jurgita dainuoja duetu su Egle, kur Jurgita dainuoja su sūneliu jam skirtą savo kūrybos dainą, dainuoja trio – Eglė, Jurgita ir jos dukrelė Rugilė.
Nedaug kas iš žiūrovų, tą rugpjūčio 3-iąją klausęsi „Draugių pasišnekėjimų“ žinojo, kokia buvo jo kaina.
Jurgitai tos dienos rytą buvo sulašinta lašelinė, kad ji nors kiek stipriau jaustųsi, tačiau reakcija buvo priešinga. Kol Simas buvo išvažiavęs puošti salės koncertui, Jurgita kovojo su klaikiu skausmu ir aiškiu noru parašyti Simui SMS, kad ji nugriuvo, negali pakilti, todėl pakilti į sceną ji tiesiog negalės. Žinutės neparašė. Kai Simas grįžo namo, abu karštligiškai sprendė, ar atšaukti koncertą, iki kurio buvo likusios valandos.
„Taip jai bloga! Atrodo, viskas... Koks dar koncertas?.. Ir ji staiga susikaupia, iš kažkur įgauna jėgų, lipa į sceną ir atlaiko koncertą“, – apie Jurgitą pasakojo Simas.
Nieko išskirtinio su jos sveikata tą prieškoncertinę dieną nebuvo. Ji juk beveik visą vasarą praleido ligoninėse, prijungta prie lašelinių, švitinimo aparatų, vaistų, kaustoma skausmo.
Rengiantis koncertui žinoma šiaulietė fotografė Dalia Padaigienė surengė fotosesiją. Jurgita nuotraukose daug šypsosi. Tokia pat graži, lyg nebūtų jokio ligos šešėlio. Tai buvo nebe pirmoji sunkiai sergančios Jurgitos fotosesija prieš Dalios fotoobjektyvą.
Nuotraukos privalėjo šiek tiek meluoti skaisčia veido oda, spindinčiomis akimis ir labai gera nuotaika. Tik nuoširdumo nereikėjo retušuoti. Jį Jurgita jau buvo išlaisvinusi.
Išrašė save
Simas stebėdavosi sergančios žmonos kūrybingumu, kuris beveik antgamtiškų jėgų pagalba keldavo ją iš lovos, malšindavo skausmą. Jurgita, kai jai labai to reikėdavo, rašydavo net naktimis.
Po jos išėjimo liko didžiulės stirtos sąsiuvinių, užrašų knygučių, kuriose ji išsikalbėjo taip atvirai, kaip niekada per visą savo gyvenimą. Ji knygoje atvirai pasakoja apie savo ligą, savo išgyvenimus, savo santykius su artimaisiais ir galimybes.
„Kai radau jos užrašuose sakinį: „Džiaugiuosi, kad susirgau, nes tapau kitu žmogumi“, labai skaudžiai priėmiau tai. Sunku man buvo su tuo susitaikyti, bet žinau, kad tai tiesa“, – mena Simas.
Apie tai, kad Jurgita rašo knygą, apie tai, koks šios knygos tikslas, Simas žinojo. Ji buvo parašiusi knygą, tik nespėjo jos išleisti. Simas apsisprendė skubėti ją išleisti staiga, nors po Jurgitos laidotuvių manė neturėsiantis tam jėgų.
Tačiau paaiškėjo, kad knygos kelionė daug lengvesnė nei jos autorės.
Dalį knygos tiražo išleido Šiaulių "Rotary Harmonija" klubas viceprezidentės gydytojos Jurgitos Jankauskienės pagalba ir rūpesčiu, dalį – pats Simas.
Knygos žaibiškai surado savo skaitytoją. Ruošiamasi spausdinti dar kelis šimtus papildomų knygos egzempliorių. Nemaža dalis knygų išsklido jau knygos pristatymo metu. Simui skambina pažįstami ir visai svetimi žmonės ir prašo knygos, kaip galimybės sužinoti, pajausti sergančio onkologine liga žmogaus vertybių ir atradimų pasaulį. Prieš savaitę knyga jau parduodama ir viename Londono knygynų.
„Renkuosi kalbėti“
Knygai „Galimybė gyventi kitaip“ Jurgita pasirinko esė žanrą. Knyga – tarsi pokalbis apie save ir savo patirtis.
Jurgitos sukurtoje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Galimybė gyventi kitaip“ ji dar vasarą yra pasakojusi apie būsimą knygą: „Kodėl apie tai rašau? Tikiu, kad tai, kas man yra liga, kitam, o tuo pačiu ir man, yra pamoka. Taip jau yra, kad smagu dalintis su kitais savo džiaugsmu, kalbėti, kai esam sėkmingi, laimingi, sveiki ir aplink šviečia saulė. O kaip tie momentai, kai mus užklumpa išbandymai, iššūkiai, kurie kartais atrodo didesni už tave patį? Ar tada reikia pasislėpti, tyliai prakentėti, apsimesti, kad viskas gerai???
Aš renkuosi kalbėti, kalbėti tam, kad jūs, mielosios, kurios skaitysit šitą puslapį, pagalvotumėt daug anksčiau apie save, apie tai, kas jus džiugina, kas verčia jaustis laimingomis, kokie žmonės jus supa, galų gale, apie tai, kaip jaučiasi jūsų kūnas ir kokius signalus jis siunčia“.
Apie ligą ir save ji yra pasakojusi ir „Šiaulių kraštui“. Interviu „Sukrėtimai padėjo atrasti širdies kelią“ (2017 03 18) Jurgita tada prisistatė moterimi, „gyvenančia širdimi, atvira pasauliui“. Ji pasakojo, kaip sukrėtimai jos gyvenime padėjo atrasti širdies kelią.
Jurgita knygoje atvirai pasakoja apie moters stiprybę, apie onkologinę ligą, kaip su ja gyventi ir kokius išbandymus siunčia ši liga kūnui ir sielai. Moteris drąsiai analizuoja save, savo išgyvenimus, savo patirtis, kai jos gyvenime atsirado ir liga, ir ramentai, ir klaikus skausmas.
„Mes taip bijom mokykloje blogai mokytis, pasilikti antrais metais toje pačioje klasėje, jog nesuvokiam, kad gyvenimo mokykloj dar ne tiek prasėdim prie neišmoktų pamokų. O liūdniausia tai, kad taip ir nesuprantam, kur paslydom ir ką pražiopsojom. Tačiau net ir pamatę savo klaidą sukišam galvas į smėlį, kad tik nereiktų tapti atsakingais“, – rašė ji, nes jau aiškiai žinojo gyvenimo kainą.
Šeimos archyvo nuotr.
Dalios PADAIGIENĖS nuotr.
Jurgita Grinienė draugės fotografės Dalios Padaigienės surengtos fotosesijos prieš koncertą „Draugių pasišnekėjimai“ metu.
Jurgitos vyras Simas Grinius knygos „Galimybė gyventi kitaip“ pristatyme.
Jurgita Grinienė. Paskutinis koncertas.