Gyvenimo pamokos su 52 litais

Gyvenimo pamokos su 52 litais

Gyvenimo pamokos su 52 litais

Penkiasdešimt du litai per mėnesį — tiek kišenpinigių nuo sausio 1-osios gauna 14— 18 metų vaikų globos namų auklėtiniai. Vieni vaikai pinigus leidžia saviems drabužiams, kiti nusprendė taupyti. Auklėtojai džiaugasi, kad vaikų nebereikia mokyti su pieštais pinigais.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

„Norisi kaip žmonėms atrodyti“

Šiuo metu Šiaulių vaikų globos namuose gyvena 89 vaikai, iš kurių 34 gauna kišenpinigius.

Šiaulių vaikų globos namų direktorius Rimantas Žąsinas sako, kad šios lėšos, kaip ir našlaičių pašalpos, pervedamos į vaikų sąskaitas banke. Banko kortelės laikomos pas socialinę pedagogę, kad vaikai nepamestų. Pasiėmę kortelę, pinigais gali pasinaudoti bet kada.

Keturiolikmetė Karolina už kišenpinigius pirko auskarus, žiedus. „Paskui gal ir taupysiu. Šį mėnesį pinigų iš sąskaitos dar neėmiau: neapsisprendžiau, ar ką nors pirksiu“, — sako Karolina.

Šešiolikos metų Gediminas už 90 litų nusipirko marškinėlius, kurių jau seniai norėjo. „Labiausiai trūksta drabužių, nes norisi kaip žmonėms atrodyti. Svajonės neturiu, bet žinau, ko man reikia — batų. Tai bus antras pirkinys. Kišenpinigiai leidžia pajausti, ką reiškia pinigas“, — sako Gediminas.

Sutaupo tūkstančius

Pasak R. Žąsino, gaudamas kišenpinigius, vaikas išmoksta naudotis pinigais ir gali įsigyti norimą daiktą. Vaikai neprivalo atsiskaityti, kam pinigus panaudojo. Bet, pagal nustatytas taisykles, negalima pirkti rūkalų, kvaišalų, alkoholio.

„Tikrų našlaičių pas mus beveik nėra, todėl vaikai ir anksčiau gaudavo pinigų iš globėjų ar senelių. 52 litai nėra dideli pinigai, bet ne visose šeimose vaikai ir tiek gauna“, — sako direktorius.

Mergaitės dažniausiai perka kosmetines priemones, papuošalus. Kiti pinigus išleidžia mobiliesiems telefonams, sąskaitų papildymams, batams, drabužiams, ypač — sportinei aprangai, nes vaikai nenori išsiskirti ir atsilikti nuo bendraamžių.

Treti gaunamas lėšas taupo. Pasak direktoriaus, yra vaikų, kurie žada pinigų sąskaitoje nejudinti tol, kol gyvens globos namuose. R. Žąsino teigimu, būna, kad palikdami globos namus, vaikai susitaupo po 7— 8 tūkstančius litų.

Biudžeto tvarkymo pamokos

Kuršėnų vaikų globos namuose auga 84 globotiniai, iš jų kišenpinigius gauna 29.

Kuršėnų vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Nijolė Bilevičienė sako, kad banko korteles į banką vaikai eina pasiimti patys — kad įgautų kuo daugiau savarankiškumo. Vyresnieji korteles gali laikyti pas save, bet jas dažniausiai patiki auklėtojoms.

Nors vaikams yra leidžiama pinigais disponuoti patiems, auklėtojos pataria, kaip tvarkyti lėšas. Kuršėnų globos namuose vaikai gyvena suskirstyti šeimomis, o šeimos turi nusistačiusios savo taisykles.

„Vaikams kišenpinigiai — puiki asmeninio biudžeto tvarkymo pamoka. Tai itin svarbu išėjus į savarankišką gyvenimą. Išėję iš globos namų, vaikai pasimeta: nežino kainų ir kaip elgtis parduotuvėse. Dabar vaikšto į parduotuves, lygina kainas, dairosi nuolaidų. Apsipirkti nuvažiuojame ir į Šiaulius“, — sako pavaduotoja.

„Išmoksime tvarkytis su pinigais, planuoti“, — mano šešiolikmetis Mindaugas, iš gautų kišenpinigių dar neišleidęs nė lito. Vaikinas sako dar neapsisprendęs, ką pirks, todėl taupo. “Galbūt pirksiu telefoną“, — svarsto.

Jo bendraamžis Mantas už 40 litų pirko kelnes, 20 litų sumokėjo už kepurę: vaikinas sako, jog jam drabužiai — labai svarbu. Be to, pirko dovaną pusbrolio gimtadieniui, lankė dukterėčią ligoninėje, su bendraklasiais ėjo į koncertą, pasipildo mobiliojo telefono sąskaitą. Artimiausias planuojamas pirkinys — DVD.

„Šį mėnesį kišenpinigių nejudinsiu, nes visko, ko reikėjo, jau nusipirkau“, — sako Mantas.

Mantas ir anksčiau pasitaupydavęs: gaudavo lėšų iš globėjų, pats užsidirbdavo. „Juk visą laiką neprašysi iš globėjų“, — sako vaikinas.

Pasak N. Bilevičienės, Mantas nuo mažens turi savo stilių, jam nelabai tinka tie drabužiai, kuriuos gali pasiūlyti vaikų namai: „Tokiems išskirtiniams ir savarankiškiems vaikams galimybė naudotis kišenpinigiais itin reikalinga“.

Mokydavosi su pieštais pinigais

N. Bilevičienės teigimu, 52 litai nėra didelė suma, bet, įvertinant tai, jog vaikai globos namuose yra pamaitinti, aprengti, suma pasidaro ne tokia maža.

Turėdami savo lėšų, vaikai gali susimokėti už ekskursijas ar renginius, į kuriuos važiuoja su klase: vaikų globos namai už bilietus grynais pinigais negali mokėti.

Jau 26-erius metus Kuršėnų vaikų globos namuose dirbanti N. Bilevičienė mano, kad kišenpinigius, nors ir mažesnius, turėtų gauti ir jaunesni vaikai.

Pavaduotoja prisimena, kad sovietiniais metais visiems vaikams būdavo skiriami 5 rubliai. Pinigai buvo išmokami grynaisiais, vaikai jų eidavo išleisti kartu su auklėtoja.

„Vaikai matydavo, kas yra pinigai. O litais kišenpinigiai nebuvo mokami. Gerai, kad ši praktika sugrąžinta. Kaip vaiką išmokyti planuoti biudžetą, neturint tikrų pinigų? Būdavo, kad auklėtojos su vaikais žaisdavo su pieštais popieriniais pinigais. Bet tai — tik žaidimas. Tikras gyvenimas — kitoks“, — sako N. Bilevičienė.

PINIGAI: 52 litai kišenpinigių yra skirti minimaliems globotinių gyvenimo poreikiams tenkinti.

NAUDA: Kuršėnų vaikų globos namų direktorius Feliksas Rudzinskas ir pavaduotoja Nijolė Bilevičienė sako, kad vaikai, gaudami kišenpinigius, ne tik išmoksta planuoti pirkinius, bet ir labiau vertina įsigytus daiktus.

PIRKINYS: Šešiolikmetis kuršėniškis Mantas dalį kišenpinigių išleido kepurei.

MARŠKINĖLIAI: Šešiolikmetis Gediminas už marškinėlius, kurių seniai norėjo, nepagailėjo 90 litų.

išnaša: „Vaikai neprivalo atsiskaityti, kam pinigus panaudojo. Bet, pagal nustatytas taisykles, negalima pirkti rūkalų, kvaišalų, alkoholio“, — sako Šiaulių vaikų globos namų direktorius Rimantas Žąsinas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.