Gyvenimas, pažymėtas Vyčio ženklu

Gyvenimas, pažymėtas Vyčio ženklu

Gyvenimas, pažymėtas Vyčio ženklu

Valakų kaime (Joniškio rajonas) gyvenantis Alvydas Užkuraitis saugoja ypatingą kolekciją – daugiau kaip 4000 skirtingo laikmečio degtukų dėžučių etikečių, kurias kaupti pradėjo dar jo močiutė.

Patriotiška dvasia nuo vaikystės augintam, istorija besidominčiam vyrui ypač brangus kolekcijos egzempliorius su herbo Vyčio atvaizdu iš tarpukario Lietuvos.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Lietuvos patriotas

„Galėjau seniai išvažiuoti į užsienį, nes mano brolis Danijoje gyvena ir dirba, bet nenoriu. Noriu Lietuvoje kažką gero nuveikti. Esu patriotas,“ – tiesiai sako Valakų kaimo gyventojas.

Patriotizmą įskiepijo tėvai. Nors tėvas buvo sovietinės armijos karininkas, namuose nuolat kalbėdavo, kad Lietuva neilgai bus Rusijos okupuota. Dar mažas būdamas Alvydas girdėjo, kaip tėvas vyresniajai dukrai aiškino, kodėl nereikia stoti į komjaunimą.

Alvydas Užkuraitis mano, kad Lietuva per mažai bendrauja ir bendradarbiauja su kaimynine  Latvija.

Jo nuomone, Lietuvos mokyklose galėtų būti privalomos latvių kalbos pamokos, Latvijoje – atvirkščiai. Reiktų visais klausimais palaikyti vieniems kitus.

„Mes turime vienytis, idant neišnyktume,“ – įsitikinęs Alvydas Užkuraitis.

Nebijo nuomonę rėžti tiesiai

Alvydą Užkuraitį domina istorija, todėl Kriukų bibliotekoje pirmasis perskaito gautas naujas enciklopedines, istorines knygas, žinynus. Jis seka politinius šalies įvykius, ekonomikos pokyčius ir daro savo išvadas, yra Kriukų seniūnijos vyriausiasis seniūnaitis.

Rajono laikraštyje „Sidabrė“ vyras ne kartą atvirai dėstė nuomonę, kaip valdžia nesirūpina žmonėmis.

Pavyzdžiui, anot jo, gyvūnų gerovę garantuoja ES direktyvos, o žmonių gyvenimui tokių direktyvų nesą. Nes kodėl gi neužtikrinama, kad žmogus gautų didesnį nei minimalų atlyginimą ir galėtų gyventi oriai.

Alvydas Užkuraitis priekaištavo rajono valdžiai, kad, jo nuomone, savivaldybėje buvo susidorota su netinkamos partijos darbuotojais, prisidengiant lėšų taupymo ir reorganizacijos būtinybe.

Vyras pyksta ir dėl seniai nuskambėjusių pažadų: Kriukuose įrengti daugiafunkcinį centrą, pakloti naują asfalto dangą nuo Kriukų iki Pakruojo rajono ribos.

Dėl savo nuomonės, kurią garsiai reiškia, A. Užkuraitis kartais ir nukenčia. Vyras pasakoja norėjęs įsidarbinti vienoje įmonėje. Pokalbyje jau buvo sutaręs, tačiau vėliau sulaukė savininko skambučio.

„Ar esi tas pats Užkuraitis, kurio laiškai spausdinami laikraštyje?“ – paklausė.

Vyras neslapukavo: „Taip, tas pats.“ – „Mums tokių nereikia,“ – išgirdo.

Ypač vertina etiketę su Vyčiu

Alvydo Užkuraičio degtukų dėžučių etikečių kolekcijoje atsispindi skirtingų laikmečių ideologija, reklamuotos to meto naujos prekės, gvildentos gamtosaugos problemos.

Sovietiniais laikais buvo populiaru spausdinti sovietinių paminklų, 15-os respublikų tautiniais rūbais vilkinčių šokėjų, sporto žaidynių vaizdus. O štai tarpukario Lietuvos degtukų dėžutės puošėsi miestų herbais, kuriuos po nepriklausomybės atgavimo daugelis miestų susigrąžino.

Kolekcijos savininkas Alvydas Užkuraitis ypač vertina etiketę su lietuvišku herbu – Vyčiu, už kurį močiutė ar tėvai sovietiniais metais galėjo nukentėti, kaip už antitarybinę propagandą. Tačiau šeima nesibijojo demonstruoti pilietinę ir politinę poziciją.

Etikečių serijos, reklama

Kolekcijoje akį patraukia etikečių serijos su gamtos vaizdais. Dabar juokingai atrodo tuo metu naujo gaminio – plaktos grietinėlės ar valstybės išleistų obligacijų reklama.

Albumuose suklijuotos degtukų dėžučių etiketės iš Lenkijos, Slovakijos, Latvijos, Kanados bei kitų šalių.

„Išvažiavęs į ekskursiją po svečias šalis visada parsivežu po keletą degtukų dėžučių. O štai iš Kanados degtukų atsiųsdavo giminės. Sovietiniais laikais tokie siuntiniai būdavo atplėšiami, peržiūrimi, kai kam galėjo ir užkliūti,“ – pasakoja Alvydas Užkuraitis.

Sudomino rekordų fiksuotojus

Valakų kaimo gyventojo pomėgiu susidomėjo ir Lietuvos rekordų knygos sudarytojai. Šalyje yra dar vienas žmogus, kuris turi surinkęs panašų skaičių unikalių degtukų dėžučių etikečių – apie 4000. Jeigu susikooperuotų abu, rekordas norintiems juos aplenkti būtų sunkiai „įkandamas“.

Kolekcija kaupiama daugelį metų ir praėjo trijų kartų rankas. Etiketes pradėjo rinkti Alvydo močiutė Bronislava Užkuraitienė, vėliau darbą tęsė jo dėdė Raimondas Užkuraitis. Dabar brangią relikviją saugoja ir papildo Alvydas Užkuraitis.

Giminės bruožas – kaupimas

„Mūsų giminei būdingas bruožas – nieko neišmesti, nes po kurio laiko tai gali tapti vertybe, būti įdomu ateinančioms kartoms, – įsitikinęs kolekcijos savininkas. – Ateityje Kriukų miestelio entuziastai galvoja įkurti vietos muziejų, kuriam ir ketinu dovanoti kolekciją.“

Alvydas Užkuraitis ne vieną eksponatą dovanojo Joniškio istorijos ir kultūros muziejui. Kartą iš „pavargusio“ praeivio nupirko žiemgališką kovos kirvį ir nuvežė muziejininkams. Mat pagalvojo: jei įsigys vertelgos, eksponatas už didelius pinigus iškeliaus iš Lietuvos. Pats matė internete, – tokie kovos kirviai perkami Norvegijoje, Švedijoje.

Muziejui Alvydo atiduoti ir mažne šimto metų senumo nežinomo dailininko piešiniai.

Sodybą giminė išsaugojo nuo 17 amžiaus

Alvydas pasakoja esąs kilęs iš garsios bajoriškos giminės, kuriai priklauso šio krašto švietėjas, mokslininkas Teodoras Grotusas.

Pats A. Užkuraitis gyvena Valakų kaimo vienkiemyje, kuris jo giminei priklauso nuo 17-ojo amžiaus pradžios. Visus keturis šimtmečius sodyba neperėjo svetimiems, joje kas nors iš giminės apsigyvendavo.

Valakai – išlikęs viensėdžių kaimas, kuriame stovi vienuolika namų. Tik keturiuose iš jų dar gyvenama. Ir tik vienoje, to paties Alvydo, sodyboje krykštauja mokyklinio amžiaus vaikai.

Autorės nuotr.

PAVELDAS: Alvydas Užkuraitis degtukų dėžučių kolekciją paveldėjo iš dėdės ir močiutės. JNFO_Alvydas_Uzkuraitis_LR,

PATRIOTAS: Alvydas Užkuraitis sako seniai galėjęs emigruoti pas brolį į Daniją, bet nenori, nes yra Lietuvos patriotas.

GAMTA: Sovietiniais laikais kai kurios degtukų dėžutės atrodydavo kaip gamtininko žinynas – su įvairiais paukščių vaizdais.

HERBAS: Kolekcijos savininkas ypač vertina tarpukario Lietuvos degtukų dėžutės etiketę su lietuvišku herbu – Vyčiu (viršuje pirma iš kairės).