Gydytojai nori atostogų, pacientai – paslaugų

Gydytojai nori atostogų, pacientai – paslaugų

Gydytojai nori atostogų, pacientai – paslaugų

Dalis Joniškio rajono gydytojų nebenori budėti šeštadieniais pirminės sveikatos priežiūros (PSP) įstaigose ir pacientus priimti prašo Joniškio ligoninės, nors pastarosios vadovas ir taip suka galvą dėl neapmokėtų paslaugų.

Padėtis grėsminga ne tik Joniškio rajone: gydytojų mažėja, jie sensta, darbo daugėja.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Gydytojai nori atsikvėpti

15 gydytojų, dirbančių Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC), Vitalijos Neverauskienės Šeimos sveikatos centre ir UAB „Saulenėje“, kreipėsi į VšĮ Joniškio ligoninės vyriausiąjį gydytoją Edmundą Baltakį, prašydami šeštadieniais nepertraukiamų medicinos paslaugų teikti ligoninės priėmimo skyriuje.

Kreipimąsi pasirašę medikai teigia, kad PSP budėti šeštadieniais – netikslinga, nes per dieną priimama po 1–3 pacientus.

Jei į prašymą nebūtų atsižvelgta, jie galvoja susimažinti krūvius, pirmiausia – Joniškio ligoninėje.

Medikai mano, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigose nedirbti šeštadieniais būtų paranku bent vasarą, kada daugelis žmonių atostogauja ir jie patys nori atostogų.

Šis medikų noras atskleidžia sveikatos sistemos bėdą: gydytojai sensta, prikalbinti naujų atvykti dirbti į rajonus sudėtinga.

Ligonių kasos nesutinka

Teritorinės ligonių kasos (TLK) direktorius Remigijus Mažeika teigė, kad save gerbiantis gydytojas tokio rašto, kuris buvo pateiktas Joniškio ligoninės vadovui ir aplinkiniais keliais pasiekė jo vadovaujamą įstaigą, nepasirašytų.

„Mes negalime sutikti su paslaugų gyventojams pabloginimu, – taip į galimą medikų atsisakymą dirbti šeštadieniais reagavo Remigijus Mažeika. – Kam mes tiek privačių įstaigų (Šeimos sveikatos centras ir „Saulenė“ – privačios) pristeigėme, kam sukurti teisės aktai? Privatūs paslaugų teikėjai atsirado, kad jų prieinamumas žmonėms būtų efektyvesnis, kokybiškesnis, artimesnis.“

Rezultatai atsilieka nuo vidurkio

Pasak Remigijaus Mažeikos, joniškiečių rezultatai atsilieka nuo kitų rajonų ir apskritai nuo regiono vidurkio.

Gimdos kaklelio vėžio profilaktinėje programoje 2011 metais vidutiniškai apskrityje dalyvavo 17 procentų moterų, tuo tarpu, Joniškio rajone – tik 6 procentai. Per pusę šios programos vykdymo laiko Joniškyje patikrinta vos 12 procentų moterų, kai apskrityje – 20 procentų.

Vangiai atliekama lėtinių ligų profilaktika. Anot R. Mažeikos, Joniškio rajone 2011 metais fiksuota tikra krūtinės anginos „epidemija“. Į ligoninę buvo paguldyta 310 pacientų, kai kituose apskrities rajonuose – dvigubai mažiau.

Rezultatai atskleidžia problemą

R. Mažeikos teigimu, susiklosčiusi padėtis rodo, kad sukurtą sistemą reikia iš naujo peržiūrėti. Šeimos gydytojo samprata nepasikeitė, nors to buvo siekta. Vienas svarbiausių šeimos gydytojo darbų turėtų būti lėtinių ligų profilaktika, prevencinių programų vykdymas. Todėl dalis ligonių kreipiasi į ligoninę, kur gauna paslaugas, nesuteiktas poliklinikoje.

Per paskutinius trejus metus pacientų, atvykusių į Joniškio ligoninės Priėmimo skyrių skaičius padidėjo 860 atvejų, nors apskritai gyventojų rajone sparčiai mažėja.

Pasak ligoninės vadovo Edmundo Baltakio, ligoninė priversta daryti „labdarą“, tai yra – suteikti vis daugiau paslaugų, už kurias jai nemokama arba mokama vos 1,2 lito už pacientą.

Gydytojų ypač trūksta rajonams

Joniškio PSPC direktorius Kęstutis Rusteikia sako, kad visoje šalyje yra problemų dėl šeimos daktarų, nes didelė dalis jų persikvalifikavo iš pediatrų, terapeutų.

Tik labai maža dalis ateina dirbti iš rezidentūros. Joniškio PSPC yra vienintelis toks gydytojas – Laimonas Gabrėnas.

Jis – ir vienintelis nuo 2005 metų į Joniškio PSPC atėjęs dirbti naujas jaunas daktaras.

Šiuo metu Joniškio PSPC visu etatu priimtų dirbti 1 šeimos gydytoją, praėjusiais metais pagal buvusį nekoreguotą pacientų skaičių, jų reikėjo 2. Taip pat trūksta ir ne privačiai dirbančių odontologų. Joniškyje visi keturi – pensinio amžiaus.

Gretimo Pakruojo rajono PSPC vyriausiasis gydytojas Valentinas Misiūnas „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad praėjusiais metais, matyt, apvaizda lėmė, nes į rajoną atvyko dirbti net 3 odontologai.

Vienas talkina laikinai, o kitos dvi odontologės važinėja iš Šiaulių.

Šeimos gydytojų Pakruojo PSPC taip pat trūksta. Nėra gydytojo Lygumų ambulatorijoje, o Žeimelyje dirba ne šeimos daktaras, bet terapeutas.

Dirba keliais etatais

Kadangi medikų trūksta, jie „bėgioja“ per kelias sveikatos priežiūros įstaigas, dirba keliais etatais ir negali užtikrinti paslaugų kokybės.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika situaciją vadina nepagarba pacientui.

Jis minėjo, kad Joniškyje yra keistų gydytojų darbo grafikų, kuriais susidomėjusi turėtų ką veikti Darbo inspekcija.

„Kokia šeimos gydytoja gali dirbti 2 dienas per savaitę? O ką pacientui daryti kitomis dienomis? Gydytoja dirba 0,5 etato, turi prisirašiusių 2000 pacientų, kaip įmanoma juos aptarnauti?“ – klausė Šiaulių TLK direktorius Remigijus Mažeika.

Autorės nuotr.

PROBLEMA: Kadangi medikų trūksta, jie „bėgioja“ per kelias sveikatos priežiūros įstaigas, dirba keliais etatais ir ne visada gali užtikrinti paslaugų kokybę.

LABDARA: Joniškio ligoninės vadovas Edmundas Baltakis (kairėje) sako, kad ligoninė priversta daryti „labdarą“, tai yra – suteikti vis daugiau paslaugų, už kurias jai nemokama arba mokama vos 1,2 lito už pacientą.

NUOMONĖ: Šiaulių Teritorinės ligonių kasos vadovas Remigijus Mažeika situaciją, kai šeimos gydytojas dirba tik dvi dienas per savaitę vadina nepagarba pacientui. ydytoją.

PADĖTIS: Pasak PSPC direktoriaus Kęstučio Rusteikos, nuo 2005 metų į jo vadovaujamą įstaigą dirbti atvyko tik 1 naujas šeimos gydytojas.