Guminės kapinės

Guminės kapinės

Guminės kapinės

Artėjant dar vienoms Vėlinėms Šiaulių miesto kapinės vėl tampomos lyg guminės. Valdininkai ramina, kad laidojimo vietų kapinėse vėl užteks porai metų – mažiausiai tiek nukeliama ir naujų Daušiškių kapinių statyba. Žlugo pažadai, kad 2014 metų pabaigoje bus galima laidoti naujose kapinėse.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Ginkūnus temps dar porai metų

Šiaulių mieste yra devyniolika kapinių, tačiau tik vienos – Ginkūnų kapinės – yra veikiančios. Kitos didelės – K. Donelaičio gatvėje esančios kapinės yra riboto veikimo – laidoti galima tik į esamas šeimos kapavietes.

Šiaulių miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas, atsakingas už mieste veikiančias kapines, Tomas Petreikis skaičiuoja, kad šiuo metu Ginkūnų kapinėse yra likę 180 dviviečių naujų kapų ir 120 vienviečių kapaviečių. Didžiausias yra dviviečių kapaviečių poreikis. Šiauliuose per metus miršta per 1000 žmonių.

„Turimų naujų kapaviečių užteks geriems metams, nes dalis mirusiųjų laidojama esamose kapuose, kiti išvežami į kitas vietoves. O jeigu atkeltume kapinių pietinę tvorą į miesto pusę – dar antra tiek kapaviečių padarytume. Dar ne visi žalieji plotai panaudoti. Tad porai trejetui metų užteks“, – tikino T. Petreikis. Prieš penkerius-šešerius metus valdininkai taip pat tvirtino, kad dar porai metų kapaviečių užteks.

„Kaimo kapinėse, pasižiūrėkit, kojos nėra kur pastatyti, – lygino T. Petreikis. – Jeigu dar medį kokį nukirsime Ginkūnų kapinėse, spausimės, spausimės ir ištempsim. O medžių Ginkūnų kapinėse yra nemažai. Turime leidimus kirsti kapinėse 350 medžių, beveik pusė iš jų – Ginkūnų kapinėse.“

O jeigu ir tvorą atkeltų? T. Petreikio teigimu, tvorai atkelti ir praplėsti Ginkūnų kapines į miesto pusę, kur yra miesto žemė, drenažui įrengti reikėtų apie 100 tūkstančių litų. Atkelti kapinių tvorą planuojamos lėšos iš kitų metų miesto biudžeto.

Palaidotas statybinis laužas

K. Donelaičio gatvės kapinių pakraštyje yra žalias plotas, kodėl ten negalima plėsti kapinių?

„Mes tą plotą laikome rezerve. Gyventojai mums taip pat skambina, kodėl ten neleidžiame laidoti. Ten tik atrodo gražiai, bet iš tikrųjų ten po žeme yra palaidotas statybinis laužas, – sakė T. Petreikis. – Ten gali būti labai didelių blokų, be technikos neištrauksi.“

Jis teigė, jog rezervinį plotą reikia paruošti, išvalyti nuo statybinio laužo. „Tada ir ten drąsiai kokiems metams užtektų naujų kapaviečių“, – sakė valdininkas.

T. Petreikis mano, kad ir takų plotis šiose kapinėse yra gana didelis.

Kapinėms tvarkyti – šimtai tūkstančių litų

Šiaulių miesto kapinėms prižiūrėti Savivaldybė pernai išleido 273 tūkstančius litų. 158 tūkstančiai iš šios sumos buvo išleisti atliekoms išvežti, takams, keliams, laiptams valyti, šiukšlėms rinkti, žolei pjauti, gėlynams sodinti, lapams surinkti ir išvežti bei administruoti. 115 tūkstančių litų išleista medžiams kirsti, genėti, keliams remontuoti.

„Visi įsivaizduoja, kad Šiauliuose tėra trejos kapinės. Iš tikrųjų mieste yra devyniolika kapinių. Skaičiuojame ir Sukilėlių kalnelį, ir II pasaulinio karo karių kapus prie katedros“, – sakė T. Petreikis.

Nors kapinėms tvarkyti išleidžiama šimtai tūkstančių, bet gyventojai skundžiasi dėl apsemtų artimųjų kapų.

„Ginkūnų kapinių drenažo rekonstrukcija bus vykdoma už beveik milijoną litų, bet jeigu nieko lokaliai nebūtume darę iki šiol, kapai skęstų kaip reikalas – dar baisiau būtų“, – teigė T. Petreikis.

Daušiškės – dar be plano

Buvęs Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius ne kartą yra viešai žadėjęs, kad 2014 metų pabaigoje bus galima pradėti laidoti Daušiškių kapinėse. Šiandien Daušiškės dar neturi nė techninio darbų projekto.

2013 metų rugsėjį buvo patvirtintas Daušiškių kapinių detalusis planas. Jo rengimas strigo – dėl suprojektuotų per didelių kapinių, teisminių ginčų.

Dar 2012 metų lapkritį garsinta, kad „vyksta“ viešas pirkimas projektuotojų paslaugai pirkti, tačiau paaiškėjo, jog tik šiuo metu vyksta techninio projekto darbų pirkimo konkursas.

Toks delsimas – dėl Savivaldybės administracijos kaltės. Patvirtinus kapinių detalųjį planą iš karto buvo atnaujintas ir techninio projekto rengimo procesas. Tik jis buvo atnaujintas pagal dar 2011 metais paskelbtą viešą pirkimą. Kol galiausiai paaiškėjo, kad Viešųjų pirkimų tarnyba pareikalavo nutraukti 2011 metais skelbtą viešą pirkimą ir skelbti naują.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romanas Kančauskas, vadovaujantis komisijai, perkančiai Daušiškių techninio projekto darbus, sakė, kad šiuo metu tik vyksta techninio projekto rengimo Daušiškių kapinėms pirkimo procedūra.

„Niekas nespaudžia“

R. Kančausko teigimu, Daušiškių techninio projekto rengimo konkurse dalyvauja šeši pretendentai.

„Siūlomos sumos – nuo 104 tūkstančių litų iki 275 tūkstančių litų. Dabar vertiname, prašydami pagrįsti neįprastai mažas kainas“, – sakė R. Kančauskas.

Kada prasidės Daušiškių kapinių įrengimas?

„Nupirkus techninį projektą, jis gali būti parengtas iki kitų metų vidurio. Tada bus dar skelbiamas rangovo konkursas, kuris taip pat užtruks. Dar porą metų mes galime verstis, niekas mūsų dar nespaudžia“, – sakė R. Kančauskas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

TANKUMAS: Valdininkai sako, jog Ginkūnų kapinėse dar yra vietos laidoti.

PLOTAI: Šiaulių Ginkūnų kapinėse baigiami užlaidoti žalieji plotai.

TAMPYMAS: Valdininkai Šiaulių miesto kapines tampo lyg gumines – tai medį nukirsti, tai tvorą perkelti. Miesto infrastruktūros skyriaus vyriauiasis specialistas Tomas Petreikis žada dar „ištempti“ kapines.

PAŽADAI: Daušiškių kapinių techninio projekto pirkimo komisijos pirmininkas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romanas Kančauskas naujas kapines šiauliečiams žada dar po dviejų metų.