Grūdų derlius mažesnis ir kainos kyla

Grūdų derlius mažesnis ir kainos kyla

 

Grū­dų der­lius ma­žes­nis ir kai­nos ky­la

Šiau­lių ra­jo­no ŽŪB „Gin­kū­nų ag­ro­fir­ma“ bai­gė nu­kul­ti žie­mi­nius kvie­čius ir pra­dė­jo kul­ti va­sa­ri­nius kvie­čius. Rap­sai jau nuim­ti. Ja­vap­jū­tė pra­si­dė­jo 10 die­nų anks­čiau nei per­nai ir įpu­sė­jo.

Grū­dų der­lius ma­žes­nis gal tik 10 pro­cen­tų, o ne ket­vir­ta­da­liu, kaip daug kur Lie­tu­vo­je ar Vo­kie­ti­jo­je pro­gno­zuo­ja­ma. „Die­vu­lis mums bu­vo ma­lo­nin­gas, pro­tar­piais vis ga­vo­me lie­tu­čio“, – sa­ko bend­ro­vės va­do­vas Arū­nas Grub­liaus­kis.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Vi­dur­die­nį va­žiuo­ja­me į ku­lia­mų kvie­čių ba­rus su bend­ro­vės va­do­vui Arū­nu Grub­liaus­kiu, jo mo­bi­lu­sis te­le­fo­nas ne­ty­la.

„Grū­dų kai­nos rin­ko­se ky­la – jau dau­giau ne­gu 200 eu­rų už to­ną kvie­čių, – pa­si­da­li­ja iš­gir­dęs ge­rą nau­jie­ną. – Vo­kie­ti­jo­je saus­ra, pa­skel­bė pro­gno­zes, kad čia der­lius bus ket­vir­ta­da­liu ma­žes­nis, Lat­vi­jo­je ir ki­tur saus­ra, tai Eu­ro­pos rin­ko­se kvie­čių kai­nos šią sa­vai­tę pa­šo­ko net 30 pro­cen­tų“.

Pa­ti­ki­na, jog to­kios aukš­tos kai­nos ne­bu­vo jau dve­jus me­tus: „Bet tai tik sa­vai­tės kai­na, ir žem­dir­bys ne­spės jos pa­gau­ti – ma­žai kas pa­si­nau­dos. Kol nu­ve­ži grū­dus iki uos­to, iki pir­kė­jo, kai­na jau vi­sai ki­to­kia.“

Jo žo­džiai pil­do­si jau po ke­lio­li­kos mi­nu­čių.

Su­lau­kia skam­bu­čio, kad eu­ras po eu­ro kvie­čių kai­nos tarp­tau­ti­nė­se rin­ko­se ėmė kris­ti – šo­ko aukš­tyn pa­siū­la. Duo­da nu­ro­dy­mą ne­be­lauk­ti nau­jo ki­li­mo, fik­suo­ti kai­ną par­da­vi­mui.

Prog­no­zuo­ja, kad kvie­čių šių­me­ti­nės kai­nos vi­dur­kis bus aukš­tes­nis nei per­nai: „Ant­ros kla­sės kvie­čių, ku­ri yra pa­grin­di­nė: apie 170 eu­rų, o ekst­ra kla­sės – 180 eu­rų už to­ną.“

Pra­si­dė­jus ja­vap­jū­tei lau­kuo­se dir­ba­ma nuo pat anks­taus ry­to ir iki de­vy­nių va­ka­ro. „Orai ge­ri, grū­das sau­sas, ne­ga­li­me dels­ti, nes jau pra­na­šau­ja lie­tų“, – sa­ko žem­dir­bių va­do­vas.

Penk­ta­die­nį baig­ti kul­ti žie­mi­niai kvie­čiai ir pra­dė­ti kul­ti va­sa­ri­niai. Dirb­ta ir šeš­ta­die­nį.

Nu­kul­ta be­veik pu­sė va­sa­ri­nių kvie­čių – apie 150 hek­ta­rų, ir da­ro­ma per­trau­ka. Vė­ly­ves­nės sė­jos kvie­čiai ir mie­žiai dar pa­lik­ti bręs­ti.

Rap­sai, ku­rių bend­ro­vė au­gi­no be­veik 400 hek­ta­rų plo­te, nuim­ti dar lie­pos pa­bai­go­je. Jų iš hek­ta­ro nu­kul­ta vi­du­ti­niš­kai po 3,5 to­nos. Anks­tes­niais me­tais kul­ta iki 4–4,5 to­nos. Rap­sų kai­nos, A. Grub­liaus­kio žo­džiais, „per­nykš­tės – po 360 eu­rų už iš­va­ly­tų, šva­rių to­ną“.

Žie­mi­nių kvie­čių au­gi­no 600 hek­ta­rų plo­te, nu­kul­ta vi­du­ti­niš­kai po 6 to­nas iš hek­ta­ro. Va­sa­ri­nių kvie­čių der­lius – tik apie 4 to­nos iš hek­ta­ro.

Ar ne­nu­vi­lia toks der­lius?

„Re­kor­di­niai der­liai yra bu­vę 10 to­nų kvie­čių iš hek­ta­ro, rap­sų – 5–6 to­nos, – pa­ly­gi­na A. Grub­liaus­kis. – Bet pa­gal tas gam­tos są­ly­gas, ko­kios šią va­sa­rą yra, manau, kad Die­vu­lis Šiau­lių ra­jo­ną kaip ir pa­my­lė­jo – pro­tar­piais vis gau­da­vo­me lie­tu­čio, dau­giau nei kai­my­nai Jo­niš­kio ra­jo­ne ar lat­viai. Ir ta­da, kai au­ga­lui rei­kė­jo la­biau­siai drėg­mės. Der­lius pa­kan­ka­mai ge­ras, bus tik 10–15 pro­cen­tų ma­žes­nis nei per­nai – ne­si­skun­džia­me.“

Pa­si­džiau­gia, kad žo­li­nių pa­ša­rų pa­kan­ka­mai pa­si­ruo­šė. Šią sa­vai­tę, per ja­vap­jū­tės per­trau­ką, to­liau bus šie­nau­ja­ma. Bend­ro­vė au­gi­na 600 kar­vių. Joms šer­ti pa­lie­ka­ma ir penk­ta­da­lis grū­dų der­liaus – apie 1 500 to­nų.

Va­sa­ri­nių kvie­čių au­gi­na per 300 hek­ta­rų, mie­žių – 300 hek­ta­rų.

„Va­sa­ri­nių kul­tū­rų der­lius bus ženk­liai men­kes­nis“, – sa­ko A. Grub­liaus­kis.

Va­sa­ri­nių kvie­čių lau­kai aki­vaiz­džiai že­mes­ni, ne to­kie kup­lūs, kaip žie­mi­nių. Iš­rau­na kvie­tį ir ro­do, jog iš pa­sė­to grū­do išau­go vos du trys pro­duk­ty­vūs stie­bai, o žie­mi­nių kvie­čių – 8 stie­bai. Var­pos men­kes­nės, grū­dai smul­kes­ni nei žie­mi­nių.

Ką gir­di iš ko­le­gų, ar ki­tuo­se ra­jo­no ūkiuo­se si­tua­ci­ja pa­na­ši?

„10–15 ki­lo­met­rų į šo­ną jau ga­li bū­ti vi­sai ki­ta si­tua­ci­ja, – sa­ko A. Grub­liaus­kis. – Štai, iš Kur­šė­nų že­mės ūkio bend­ro­vės va­do­vo gir­dė­jau, kad jiems ne­pa­vy­ko pa­kan­ka­mai žo­lės pri­šie­nau­ti, o mes pri­šie­na­vo­me, nors mus ski­ria tik 20 ki­lo­met­rų.“

Pas­vars­to­me, ar kils duo­nos kai­na, jei­gu der­lius ma­žes­nis, o grū­dai rin­ko­se brangs­ta?

„Ne­tu­rė­tų kil­ti, nes grū­dų kai­na duo­nos kai­no­je su­da­ro tik 20 pro­cen­tų, – pa­brė­žia žem­dir­bių va­do­vas. – Tad ke­pė­jas ne­ga­li sa­ky­ti, kad duo­ną pa­bran­gin­siu, nes grū­dai bran­go. Iš sa­vo pa­tir­ties ga­liu pa­sa­ky­ti, kad kiek žem­dir­biams grū­dai pi­go, duo­na nie­ka­da ne­pi­go.“

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Įpu­sė­jo ja­vap­jū­tė, gand­rai – neat­sie­ja­ma jos pa­ly­da.

Arū­nas Grub­liaus­kis, Gin­kū­nų ag­ro­fir­mos va­do­vas, sa­ko, jog der­lius 10–15 pro­cen­tų ma­žes­nis nei per­nai: „ Pa­kan­ka­mai ge­ras – ne­si­skun­džia­me. Gam­ta yra gam­ta – vis­ko ma­tė­me.“

By­ra į sunk­ve­ži­mius pir­mo­sios nu­kul­tų va­sa­ri­nių kvie­čių to­nos.

Saus­ra va­sa­ri­nėms kul­tū­roms la­biau­siai pa­ken­kė: va­sa­ri­niai kvie­čiai išau­gi­no tik po 2–3 pro­duk­ty­vius stie­bus.