Gripo sezono metu reikia saugoti save ir kitus

Gripo sezono metu reikia saugoti save ir kitus

Gri­po se­zo­no me­tu rei­kia sau­go­ti sa­ve ir ki­tus

Va­kar Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je su­reng­ta spau­dos kon­fe­ren­ci­ja ap­tar­ti au­gan­tį ser­ga­mu­mą ūmio­mis vir­šu­ti­nių kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jo­mis ir gri­pu Šiau­liuo­se. Me­di­kai pa­sa­ko­jo, kaip sau­go­tis li­gų ir ką da­ry­ti su­si­rgus.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Sku­bė­ti pas šei­mos gy­dy­to­ją, o ne į li­go­ni­nės prii­ma­mą­jį

Ser­ga­mu­mas Šiau­liuo­se au­ga ir vis dau­giau pa­cien­tų su­lau­kia­ma ne tik po­lik­li­ni­ko­se, bet ir li­go­ni­nės prii­ma­ma­ja­me. Vai­va Makš­tu­tie­nė, Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rė, pa­blo­gė­jus svei­ka­tai gy­ven­to­jus ra­gi­na ne­lauk­ti va­ka­ro ir, kol dir­ba po­lik­li­ni­kos, kreip­tis į šei­mos gy­dy­to­ją.

Vi­sus pa­cien­tus, ku­riems nė­ra bū­ti­ny­bės, gy­dy­to­ja ra­gi­na šiuo lai­ko­tar­piu ne­si­lan­ky­ti po­lik­li­ni­ko­se ir li­go­ni­nė­je. „Vi­sų pir­ma, tai in­fek­ci­jos šal­ti­nis, ant­ra, priė­mi­mo sky­riuo­se šiuo lai­ko­tar­piu rei­kės pa­lauk­ti il­giau, nes sto­ko­ja­me me­di­ci­nos per­so­na­lo (gy­dy­to­jai taip pat ser­ga) ir pa­cien­tų yra dau­giau“, – sa­ko li­go­ni­nės at­sto­vė. Pa­na­ši si­tua­ci­ja ir po­lik­li­ni­ko­se, ei­lės prie gy­dy­to­jų ka­bi­ne­tų išau­gu­sios.

Pa­sak V. Makš­tu­tie­nės, jei­gu į prii­ma­mą­jį at­vyks pa­cien­tas su ne­komp­li­kuo­tu gri­pu, jis ne­bus gul­do­mas į sta­cio­na­rą, o pa­sky­rus gy­dy­mą iš­lei­džia­mas na­mo.

„Tai yra li­ga, ku­rią tik­rai ge­riau gy­dy­tis na­muo­se“, – ti­ki­no gy­dy­to­ja.

Nuo va­kar Šiau­lių li­go­ni­nė pa­skel­bė su­stip­rin­tą re­ži­mą ir yra ri­bo­ja­mas pa­cien­tų lan­ky­mas vi­suo­se sky­riuo­se (nu­sta­ty­tos lan­ky­mo va­lan­dos ir ri­bo­ja­mas lan­ky­to­jų skai­čius). Ka­ran­ti­nas kol kas ne­skel­bia­mas. La­biau­siai lan­ky­mas bus ri­bo­ja­mas chi­rur­gi­jos ir kar­dio­lo­gi­jos sky­riuo­se.

„Lan­ky­mą ri­bo­ja­me ne dėl to, kad sky­riuo­se tu­ri­me daug gri­pu ser­gan­čių žmo­nių, bet dėl to, kad žmo­nėms, ku­rie gy­do­si dėl ki­tų svei­ka­tos pro­ble­mų, ne­bū­tų at­ne­ša­mas gri­pas. Kar­tais lan­ky­to­jai net pa­si­gi­ria, kad vos atė­jo su aukš­ta tem­pe­ra­tū­ra ap­lan­ky­ti žmo­gaus, gu­lin­čio, pa­vyz­džiui, po mio­kar­do in­fark­to. Taip tik­rai ne pa­dė­si­te, o tik pa­kenk­si­te sa­vo ar­ti­ma­jam“, – sa­kė gy­dy­to­ja.

Li­go­ni­nė yra nu­ma­čiu­si vie­tų, kur bū­tų gul­do­mi pa­cien­tai su gri­pu ir gri­po komp­li­ka­ci­jo­mis, ta­čiau ti­ki­ma­si, kad šie­met, kaip ir per­nai, pa­cien­tų srau­tas ne­bus di­de­lis. Šiuo me­tu li­go­ni­nė­je gy­do­ma po­ra pa­cien­tų, ku­riems diag­no­zuo­tas gri­pas, ta­čiau tai nė­ra sun­kūs at­ve­jai.

Min­dau­gas Ma­že­lis, Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos va­do­vas, šei­mos gy­dy­to­jas, pri­mi­nė, kad Cent­ro po­lik­li­ni­ka dir­ba ir šeš­ta­die­niais nuo 9 iki 14 va­lan­dos. Be to, po­lik­li­ni­ko­je vei­kia sku­bio­sios pa­gal­bos ka­bi­ne­tas, į ku­rį pa­cien­tai ga­li pa­tek­ti, jei­gu jau bai­gė­si jų šei­mos gy­dy­to­jo dar­bo va­lan­dos, ar­ba gy­dy­to­jas ser­ga ar yra iš­vy­kęs, taip pat ir tais at­ve­jais, kai jų gy­dy­to­jas tu­ri la­bai daug pa­cien­tų ir ne­spės priim­ti dar­bo va­lan­do­mis.

Dai­nų po­lik­li­ni­ka šeš­ta­die­niais dir­ba nuo 8 iki 13 va­lan­dos.

Gri­pas „pik­tes­nis“ ne­gu per­nai

Edi­ta Sat­ke­vi­čie­nė, Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Šiau­lių de­par­ta­men­to už­kre­čia­mų­jų li­gų val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja, in­for­ma­vo, kad pa­sta­rą­sias dvi sa­vai­tes ser­ga­mu­mas per­ša­li­mo li­go­mis išau­go ir vir­ši­jo epi­de­mi­nį ly­gį, ta­čiau ser­gan­čių­jų gri­pu nė­ra daug. Gri­po at­ve­jai su­da­ro 9 pro­cen­tus.

Di­džiau­sias ser­ga­mu­mas Šiau­lių re­gio­ne yra Jo­niš­kio sa­vi­val­dy­bė­je (dau­giau kaip 200 at­ve­jų 10 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų, gri­po at­ve­jų 18 pro­c.). Ten yra pa­skelb­ta gri­po epi­de­mi­ja.

Šiau­liuo­se taip pat aukš­tas ser­ga­mu­mo ro­dik­lis – 154 at­ve­jai 10 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų, ta­čiau gri­po at­ve­jų tik 7 pro­cen­tai. Be­je, gri­pu dau­giau­siai ser­ga suau­gu­sie­ji.

Dau­gu­mo­je Šiau­lių bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lų at­ski­ro­se kla­sė­se yra pa­skelb­tas ka­ran­ti­nas, vie­na mo­kyk­la vi­sa ne­vyk­do ug­dy­mo pro­ce­so.

M. Ma­že­lio ži­nio­mis, jų įstai­go­je per pa­sta­rą­sias tris die­nas diag­no­zuo­ti 67 gri­po at­ve­jai. La­biau­siai nuo šio gri­po ap­sau­go ke­tur­va­len­tė vak­ci­na. Tie­sa, ne vi­siš­kai, ta­čiau gri­po simp­to­mus su­švel­ni­na.

Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja re­ko­men­duo­ja, kad bū­tų pa­skie­pi­ja­ma 70 pro­cen­tų po­pu­lia­ci­jos, ta­čiau Lie­tu­vo­je, pa­sak M. Ma­že­lio, ge­riau­siu at­ve­ju pa­si­skie­pi­ja iki 10 pro­cen­tų, to­dėl neuž­ker­ta­mas ke­lias gri­po epi­de­mi­jos ban­goms.

Pa­sak V. Makš­tu­tie­nės, šie­met siau­čia B ti­po gri­po vi­ru­sas, ku­ris yra „pik­tes­nis“, pa­si­žy­min­tis stip­riu karš­čia­vi­mu (38–39 laips­niai), ku­ris lai­ko­si 4–5 die­nas ir yra sun­kiai sumažinamas vais­tais. Taip pat bū­din­gas var­gi­nan­tis ko­su­lys, ku­ris ga­li tęs­tis iki tri­jų sa­vai­čių. Šio ko­su­lio, jei­gu jis nė­ra bak­te­ri­nės kil­mės, tik­rai ne­rei­kia gy­dy­ti an­ti­bio­ti­kais.

Gy­dy­to­jai taip pat at­krei­pė dė­me­sį, kad gy­dan­tis gri­pą ir per­ša­li­mo li­gas la­bai svar­bu ne­vir­šy­ti re­ko­men­duo­ja­mos pa­ra­ce­ta­mo­lio do­zės, nes tai ga­li pa­kenk­ti ke­pe­nims, ap­nuo­dy­ti or­ga­niz­mą. Re­ko­men­duo­ja­ma nor­ma – iki 4 gra­mų (8 tab­le­tės po 500 mg). Rei­kia at­kreip­ti dė­me­sį, kad karš­tuo­se gė­ri­muo­se nuo gri­po ir per­ša­li­mo yra ne­ma­žai pa­ra­ce­ta­mo­lio.

Me­di­kai re­ko­men­duo­ja pa­ra­ce­ta­mo­lį kar­tais pa­keis­ti as­pi­ri­nu ar ki­tais karš­čia­vi­mą ir skaus­mą ma­ži­nan­čiais vais­tais. Taip pat rei­kia ger­ti daug skys­čių, nes ser­gant pa­pras­tai gau­siai pra­kai­tuo­ja­ma. Vy­res­niems žmo­nėms pa­pil­do­mai dar rei­kė­tų var­to­ti ka­lio ir mag­nio pre­pa­ra­tų.

Ko­vai su per­ša­li­mo li­go­mis ir gri­pu bei pro­fi­lak­ti­kai tin­ka var­to­ti čes­na­kų, im­bie­rų, cit­ri­nų, me­daus, ger­ti čiob­re­lių, liep­žie­džių ir ki­tų žo­le­lių ar­ba­tų.

M. Ma­že­lis taip pat in­for­ma­vo, kad nuo šių me­tų šei­mos gy­dy­to­jai esant tam tik­roms diag­no­zėms ga­li il­ges­niam lai­kui iš­ra­šy­ti ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą, ir pa­cien­tui ne­rei­kia kas sa­vai­tę ar kas ke­lios die­nos at­vyk­ti pas gy­dy­to­ją. Be to, pra­tęs­ti ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą ga­li­ma ir pa­si­skam­bi­nus gy­dy­to­jui.

Zi­tos KAT­KIE­NĖS nuo­tr.

Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je su­reng­to­je spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je me­di­kai gy­ven­to­jus su­si­rgus ra­gi­no ne­dels­ti ir kreip­tis į šei­mos gy­dy­to­jus, epi­de­mi­niu lai­ko­tar­piu veng­ti lan­ky­tis ren­gi­niuo­se, jei­gu sir­gu­liuo­ja­ma, ne­lan­ky­ti li­go­ni­nė­je gu­lin­čių ar­ti­mų­jų.