Gripo epidemija – uždaromos mokyklos, draudimai ligoninėje

Gripo epidemija – uždaromos mokyklos, draudimai ligoninėje

Gri­po epi­de­mi­ja – už­da­ro­mos mo­kyk­los, drau­di­mai li­go­ni­nė­je

Nuo va­kar Šiau­lių mies­te pa­skelb­ta gri­po epi­de­mi­ja, Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je – ka­ran­ti­nas, drau­džia­ma lan­ky­ti li­go­nius, dėl di­de­lio vai­kų ser­ga­mu­mo už­da­ry­tos ke­tu­rios Šiau­lių mo­kyk­los, pen­kio­li­ko­je mo­kyk­lų pa­mo­kos ne­vyks­ta 75 kla­sė­se. Svei­kų pra­di­nu­kų tė­vai su­ka gal­vas, kur dė­ti vai­kus.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ser­ga­mu­mas vis dar au­ga

Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro (NVSC) Šiau­lių de­par­ta­men­to duo­me­nimis, per pa­sta­rą­sias tris sa­vai­tes ser­ga­mu­mas gri­pu ir ūmio­mis vir­šu­ti­nių kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jo­mis (ŪVK­TI) Šiau­lių mies­te di­dė­jo ir penk­tą­ją šių me­tų sa­vai­tę (sau­sio 29 d.–vasario 4 d.) pa­sie­kė epi­de­mi­nį ly­gį – 211,42 at­ve­jo 10 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų.

Gri­po at­ve­jai bend­ro­je ser­ga­mu­mo struk­tū­ro­je su­da­ro 15 pro­cen­tų.

Per praė­ju­sią sa­vai­tę gri­po ir ŪVK­TI su­si­rgi­mų už­re­gist­ruo­ta 2 129 at­ve­jai, iš jų – 319 gri­po at­ve­jų (2,6 kar­to dau­giau gri­po at­ve­jų nei prieš tai bu­vu­sią sa­vai­tę). Šiau­lių mies­te iš vi­sų su­si­rgu­sių­ gri­pu di­džią­ją da­lį (192 at­ve­jai, 60 pro­c.) su­da­ro suau­gu­sie­ji, vai­kai la­biau ser­ga ki­to­mis per­ša­li­mo li­go­mis (1 142 at­ve­jai, 63 pro­c.).

Gri­po epi­de­mi­jos me­tu re­ko­men­duo­ja­mas ma­si­nių ren­gi­nių ri­bo­ji­mas. Gy­dy­mo įstai­goms re­ko­men­duo­ja­ma nu­ma­ty­ti pa­pil­do­mą re­gist­ra­tū­ros dar­buo­to­jų skai­čių, skir­ti dau­giau te­le­fo­nų iš­kvie­ti­mams į na­mus priim­ti, nu­ma­ty­ti pa­pil­do­mas me­di­kų bri­ga­das li­go­niams ap­tar­nau­ti na­muo­se, or­ga­ni­zuo­ti įstai­gų dar­bą sa­vait­ga­liais ar šven­čių die­no­mis, pa­gal ga­li­my­bes prail­gin­ti dar­bo va­lan­das.

Jei ug­dy­mo įstai­gos ne­lan­ko 20 pro­cen­tų vai­kų, siū­lo­ma spręs­ti dėl ug­dy­mo veik­los lai­ki­no nu­trau­ki­mo. Šią sa­vai­tę pa­mo­kos iš vi­so ne­vyks­ta Sal­du­vės ir „Ro­mu­vos“ pro­gim­na­zi­jo­se bei Šiau­lių uni­ver­si­te­to ir Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­jo­se.

Kur dė­ti vai­kus?

Dėl gri­po ir per­ša­li­mo už­da­rant kla­ses ir mo­kyk­las na­muo­se pri­vers­ti lik­ti ir svei­ki vai­kai. Tai ke­lia rū­pes­čių tė­vams, ypač pra­di­nu­kų, ku­rių ne­re­ko­men­duo­ja­ma na­muo­se pa­lik­ti vie­nų.

„Sod­ros“ at­sto­vas ry­šiams su vi­suo­me­ne Sau­lius Jar­ma­lis agen­tū­rai EL­TA sa­kė, kad ka­ran­ti­no me­tu, pa­tei­kus ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mas iš gy­dy­to­jo, li­gos iš­mo­ka už vai­ko slau­gą mo­ka­ma tuo at­ve­ju, jei vai­kas – iki­mo­kyk­li­nio am­žiaus. Jei dėl ka­ran­ti­no į mo­kyk­lą nei­na svei­kas pra­di­nu­kas, už jo prie­žiū­rą na­muo­se tė­vams iš­mo­ka ne­mo­ka­ma.

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos (SAM) Ry­šių su vi­suo­me­ne pro­jek­tų va­do­vės Ali­nos Ži­li­nai­tės tei­gi­mu, ne­dar­bin­gu­mą tė­vams šei­mos gy­dy­to­jas ga­li iš­duo­ti tik tuo at­ve­ju, jei vai­kas ser­ga. Svei­kų vai­kų tė­vams jis neiš­duo­da­mas.

Vals­ty­bi­nės dar­bo ins­pek­ci­jos ko­mu­ni­ka­ci­jos sky­riaus va­do­vė Ma­ri­ja Če­reš­ke­vi­čiū­tė ko­men­ta­vo, kad Dar­bo ko­dek­se, Užim­tu­mo įsta­ty­me ir ki­tuo­se tei­sės ak­tuo­se, ku­rie reg­la­men­tuo­ja dar­bo san­ty­kius, nė­ra nu­ma­ty­ta, kaip elg­tis to­kiais at­ve­jais.

„Vis­kas pa­lie­ka­ma darb­da­vio ir dar­buo­to­jo su­si­ta­ri­mui. Nuo­ro­da į tai mi­ni­ma Dar­bo ko­dek­so 28 straips­ny­je, ku­ria­me kal­ba­ma apie dar­buo­to­jo šei­mi­nių įsi­pa­rei­go­ji­mų ger­bi­mą. Dar­buo­to­jas ga­li rem­tis šiuo straips­niu, kreip­da­ma­sis į darb­da­vį dėl pa­na­šių klau­si­mų“, – ko­men­ta­vo Dar­bo ins­pek­ci­jos at­sto­vė.

Ko­kio am­žiaus vai­kų tė­vai tu­ri tei­sę į pa­žy­mą, ku­ri pa­tei­sin­tų neat­vy­ki­mą į dar­bą ir kas ją tu­ri iš­duo­ti, EL­TA pra­šė pa­ko­men­tuo­ti SAM at­sto­vės A. Ži­li­nai­tės.

Pa­sak vie­šų­jų ry­šių spe­cia­lis­tės, pa­žy­ma 094/A, ku­ri pa­tei­sin­tų tė­vų neat­vy­ki­mą į dar­bą, ka­ran­ti­no me­tu šei­mos gy­dy­to­jo iš­duo­da­ma tik prieš­mo­kyk­li­nu­kams, pra­di­nu­kų tė­vams – ne.

„Ga­li­ma sa­ky­ti, kad tė­vai, au­gi­nan­tys mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kus, ku­rių ne­re­ko­men­duo­ja­ma pa­lik­ti vie­nų, ka­ran­ti­no me­tu vai­kų prie­žiū­ros pro­ble­mą tu­ri spręs­ti pa­tys. De­ja, jie nie­kaip nė­ra ap­sau­go­ti“, – sa­kė A. Ži­li­nai­tė.

Li­go­niams lauk­ne­šė­lius teks pa­lik­ti rū­bi­nė­je

Nuo va­kar Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je pa­skelb­tas gri­po ka­ran­ti­nas. Pa­sak li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rės Vai­vos Makš­tu­tie­nės, nuo šiol li­go­ni­nė­je pa­cien­tų lan­ky­mas už­draus­tas. Lan­ky­to­jai, at­ne­šę siun­ti­nius pa­cien­tams, tu­rės juos pa­lik­ti rū­bi­nė­je, nu­ro­dę sky­rių, pa­la­tą, kur gy­do­mas pa­cien­tas, bei jo var­dą ir pa­var­dę.

Li­go­ni­nės me­di­kai kas sa­vai­tę teiks duo­me­nis NVSC Šiau­lių de­par­ta­men­tui apie li­go­ni­nė­je dėl gri­po hos­pi­ta­li­zuo­tus pa­cien­tus.

Li­go­ni­nė taip pat įpa­rei­go­ta paim­ti ėmi­nius as­me­nims, gy­do­miems In­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­riu­je, ku­riems įta­ria­mas gri­pas ir jo su­kel­tos komp­li­ka­ci­jos, taip pat mir­ties dėl gri­po ir jo su­kel­tų komp­li­ka­ci­jų at­ve­jais ir siųs­ti į Na­cio­na­li­nį vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros la­bo­ra­to­ri­jos Šiau­lių sky­rių vi­ru­so­lo­gi­niams ty­ri­mams at­lik­ti.

Me­di­kų pa­ta­ri­mai

Ap­si­sau­go­ti nuo gri­po ir per­ša­li­mo li­gų me­di­kai re­ko­men­duo­ja pro­fi­lak­tiš­kai var­to­ti vi­ta­mi­nų ir mais­to pa­pil­dų. Vi­ta­mi­nas C la­bai tin­ka gri­po pro­fi­lak­ti­kai, ta­čiau ne­rei­kia jo ger­ti be sai­ko. Gy­do­mo­ji vi­ta­mi­no C do­zė yra 500–1000 mg per pa­rą. Jei vi­ta­mi­nas C var­to­ja­mas di­des­nė­mis do­zė­mis, jo per­tek­lius pa­pras­čiau­siai pa­ša­li­na­mas su šla­pi­mu.

Vi­ta­mi­nas C ne­re­ko­men­duo­ja­mas gre­siant inks­tų ak­men­li­gei. Di­de­lės šio vi­ta­mi­no do­zės ga­li pa­kenk­ti an­tinks­čiams, su­trik­dy­ti in­su­li­no sin­te­zę ir net su­kel­ti cuk­ri­nį dia­be­tą.

Vie­to­je vi­ta­mi­no C tab­le­čių ge­riau ger­ti jo tur­tin­gų apel­si­nų, juo­dų­jų ser­ben­tų, erš­kė­tuo­gių sul­čių, val­gy­ti svo­gū­nų, ko­pūs­tų, čes­na­kų. Efek­ty­vi prie­mo­nė nuo gri­po – skie­pai.

Ki­tos pro­fi­lak­ti­kos prie­mo­nės:

tin­ka­mai ir daž­nai plau­ti ran­kas;

veng­ti są­ly­čio su ser­gan­čiais gri­pu ar per­ša­li­mo li­go­mis as­me­ni­mis;

veng­ti ma­si­nio žmo­nių su­si­bū­ri­mo vie­tų;

lai­ky­tis ko­sė­ji­mo ir čiau­dė­ji­mo re­ko­men­da­ci­jų – pri­si­deng­ti no­sį ir bur­ną vien­kar­ti­ne no­si­nai­te, no­si­nai­tę ne­del­siant iš­mes­ti, nu­si­plau­ti ran­kas;

steng­tis ne­lies­ti akių, no­sies bei bur­nos ne­plau­to­mis ran­ko­mis;

daž­nai vė­din­ti pa­tal­pas;

su­si­rgus kreip­tis į me­di­kus, nei­ti į dar­bą, ne­leis­ti ser­gan­čių vai­kų į ug­dy­mo įstai­gas, gy­dy­tis, kaip nu­ro­dė gy­dy­to­jas;

as­me­nys, ser­gan­tys gri­pu, ki­tus ga­li ap­sau­go­ti dė­vė­da­mi me­di­ci­ni­nes kau­kes.

Dėl gri­po ir per­ša­li­mo li­gų pro­trū­kio vis dau­giau mo­kyk­lų skel­bia ka­ran­ti­ną.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.