Gripas atėmė gyvybę

Gripas atėmė gyvybę

Gri­pas atė­mė gy­vy­bę

Gri­pas šie­met pa­si­glem­žė pir­mą­ją gy­vy­bę – sau­sio 21 die­ną nuo gri­po Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je mi­rė 92 me­tų šiau­lie­tė. Šiuo me­tu li­go­ni­nės Suau­gu­sių­jų in­fek­ci­nių li­gų sky­riu­je gy­do­mi še­ši pa­cien­tai, ku­riems diag­no­zuo­tas gri­pas, vie­nas ste­bi­mas dėl gri­po.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Ne­bu­vo skie­py­ta

Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Šiau­lių de­par­ta­men­tas in­for­ma­vo, jog la­bo­ra­to­ri­niais ty­ri­mais jai bu­vo pa­tvir­tin­tas A ti­po gri­po vi­ru­sas. Epi­de­mio­lo­gi­nės anam­ne­zės duo­me­ni­mis, li­go­nė sir­go lė­ti­nė­mis šir­dies li­go­mis. Nuo gri­po skie­py­ta ne­bu­vo.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Suau­gu­sių­jų in­fek­ci­nių li­gų sky­riaus gy­dy­to­ja Zi­nai­da Ko­va­lio­va, lai­ki­nai ei­nan­ti sky­riaus ve­dė­jo pa­rei­gas, va­kar spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je in­for­ma­vo, jog pa­cien­tė į li­go­ni­nę pa­te­ko dėl gri­po komp­li­ka­ci­jos – plau­čių už­de­gi­mo.

Mo­te­ris, ma­no­ma, už­si­krė­tė nuo šei­mos na­rių gri­pu, nes šei­mo­je  yra su­si­rgu­sių­ gri­pu.

„Mo­te­ris pri­klau­sė ri­zi­kos gru­pei, bet ne­bu­vo skie­py­ta nuo gri­po, o vy­res­niems žmo­nėms gri­pas ga­li pa­si­reikš­ti su lė­ti­nių li­gų paū­mė­ji­mu, – pa­brė­žė gy­dy­to­ja. – Skie­pai yra pa­ti efek­ty­viau­sia pro­fi­lak­ti­nė prie­mo­nė. Tu­ri­me vak­ci­ną ir tri­va­len­tę, ir ke­tu­var­len­tę. Jos vei­kia A ir B ti­po vi­ru­są, ke­tur­va­len­tė tik tu­ri pa­pil­do­mą B gri­po po­ti­pį. Kol kas ma­to­me, kad šį se­zo­ną pa­si­reiš­kia A ti­po gri­po vi­ru­sas.“

Suau­gu­sių­jų in­fek­ci­nių li­gų sky­riu­je gy­do­mi še­ši pa­cien­tai, ku­riems diag­no­zuo­tas gri­pas, ir vie­nas ste­bi­mas dėl gri­po.

„Šią sa­vai­tę apie de­šimt pa­cien­tų, ku­rie bu­vo ste­bi­mi dėl gri­po, iš­leis­ti na­mo be komp­li­ka­ci­jų, – in­for­ma­vo Z. Ko­va­lio­va. – Iš gy­do­mų pa­cien­tų tik vie­nas bu­vo skie­pi­ję­sis nuo gri­po, jis komp­li­ka­ci­jų ne­pa­ty­rė, jau iš­leis­tas na­mo.“

Gy­dy­to­jos žo­džiais, pa­si­skie­pi­jus imu­ni­te­tas su­si­for­muo­ja per dvi sa­vai­tes. Gri­po vi­ru­sas ga­li siaus­ti ir iki ge­gu­žės, tad nevė­lu ir da­bar skie­py­tis.

Daž­niau­sios gri­po komp­li­ka­ci­jos yra kvė­pa­vi­mo ta­kų ligos, bron­chi­tas, plau­čių už­de­gi­mas, lė­ti­nių li­gų paū­mė­ji­mai, re­čiau – mio­kar­di­tas, me­nin­gi­tas, en­ce­fa­li­tas.

Me­di­kai pri­me­na, kad skau­džių at­ve­jų bū­tų ga­li­ma iš­veng­ti. Ri­zi­kos gru­pėms pri­klau­san­tys as­me­nys nuo gri­po skie­pi­ja­mi ne­mo­ka­mai. Tai – nėš­čio­sios, 65 me­tų ir vy­res­ni, as­me­nys, ser­gan­tys lė­ti­nė­mis li­go­mis ne­prik­lau­so­mai nuo jų am­žiaus, as­me­nys, gy­ve­nan­tys so­cia­li­nės slau­gos ir glo­bos įstai­go­se, svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų dar­buo­to­jai.

Dėl skie­pų rei­kia kreip­tis į šei­mos gy­dy­to­ją.

Ri­zi­kos gru­pėms skir­ta se­zo­ni­nio gri­po vak­ci­na ap­sau­go nuo šiuo me­tu ap­lin­ko­je cir­ku­liuo­jan­čio A (H3N2) gri­po vi­ru­so.

Gri­po epi­de­mi­ja – 7 sa­vi­val­dy­bė­se

Praė­ju­sią sa­vai­tę, sau­sio 14–20 die­no­mis, ser­ga­mu­mas gri­pu ir ūmio­mis vir­šu­ti­nių kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jo­mis smar­kiai išau­go vi­so­je Lie­tu­vo­je. Bend­ras Lie­tu­vos ser­ga­mu­mo ro­dik­lis bu­vo 127,7 at­ve­jo, ten­kan­čio 10 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų. Per­nai tuo pa­čiu me­tu ser­gan­čių­ bu­vo ma­žiau – 98,4 at­ve­jo.

Ma­žiau­sias ser­ga­mu­mo mi­nė­to­mis li­go­mis ro­dik­lis praė­ju­sią sa­vai­tę re­gist­ruo­tas Šiau­lių ap­skri­ty­je, di­džiau­sias – Aly­taus ap­skri­ty­je.

Dėl gri­po į li­go­ni­nę praė­ju­sią sa­vai­tę bu­vo pa­gul­dy­tas 171 as­muo, iš jų – 25 vai­kai iki 2 me­tų.

Gri­po epi­de­mi­ją jau yra pa­skel­bu­sios 7 sa­vi­val­dy­bės.

Pa­gal so­cia­li­nius ir eko­no­mi­nius nuo­sto­lius gri­pas ir ki­tos ūmi­nės vir­šu­ti­nių kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jos pir­mau­ja tarp už­kre­čia­mų­jų li­gų. Per gri­po epi­de­mi­jas mir­tin­gu­mas di­dė­ja dėl gri­po su­kel­tų komp­li­ka­ci­jų ir paū­mė­ju­sių lė­ti­nių li­gų.

Me­di­kų re­ko­men­da­ci­jos:

– tin­ka­mai ir daž­nai plau­ti ran­kas, nu­si­plo­vus jas nu­sau­sin­ti;

– veng­ti są­ly­čio su ser­gan­čiais as­me­ni­mis;

– veng­ti ma­si­nio žmo­nių su­si­bū­ri­mo vie­tų;

– lai­ky­tis ko­sė­ji­mo ir čiau­dė­ji­mo re­ko­men­da­ci­jų – pri­si­deng­ti no­sį ir bur­ną, vien­kar­ti­nes no­si­nai­tes ne­del­siant iš­mes­ti, nu­si­plau­ti ran­kas;

– ne­plau­to­mis ran­ko­mis steng­tis ne­lies­ti akių, no­sies ir bur­nos;

– ge­rai vė­din­ti pa­tal­pas;

– su­si­rgus kreip­tis į as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gą, nei­ti į dar­bą, ser­gan­čių vai­kų ne­leis­ti į vai­kų ug­dy­mo įstai­gas, gy­dy­tis, kaip nu­ro­dė gy­dy­to­jas;

– ser­gan­tys gri­pu as­me­nys ap­sau­go­ti ki­tus ga­li dė­vė­da­mi me­di­ci­ni­nes kau­kes, ku­rios su­lai­ko kvė­pa­vi­mo ta­kų sek­re­tus ko­sint ar čiau­dint, bei svei­ki žmo­nės, slau­gy­da­mi ser­gan­tį as­me­nį, taip pat tu­rė­tų dė­vė­ti me­di­ci­ni­nę kau­kę.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Li­go­ni­nės dar­buo­to­jai dir­ba su kau­kė­mis – sky­riu­je šiuo me­tu gy­do­mi še­ši pa­cien­tai, ku­riems diag­no­zuo­tas gri­pas, ir vie­nas ste­bi­mas dėl gri­po.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Suau­gu­sių­jų in­fek­ci­nių li­gų sky­riaus gy­dy­to­ja Zi­nai­da Ko­va­lio­va pa­brė­žia, jog skie­pai yra efek­ty­viau­sia pro­fi­lak­ti­kos prie­mo­nė ap­si­sau­go­ti nuo gri­po ir jo komp­li­ka­ci­jų.