Griebiami paskutiniai privatizacijos kąsniai

Griebiami paskutiniai privatizacijos kąsniai

Griebiami paskutiniai privatizacijos kąsniai

Šiaulių miesto tarybai atkakliai peršama idėja privatizuoti „Žiburio“ knygyną, batų parduotuvės patalpas, Vaikų polikliniką — objektus veikiančius auksiniame miesto centre. Nors diskusijos dėl privatizacijos buvo prislopusios, verslo-politinės jėgos vėl stumia milijonų vertus objektus į areną. Ar politikai atsilaikys prieš gundymus milijonais, paaiškės ketvirtadienį per miesto Tarybos posėdį.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kas siūlo?

Pirmadienį du Tarybos komitetai: Finansų ir ekonomikos bei Miesto ūkio ir plėtros svarstė knygyno likimą. Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkas Stasys Grigaliūnas tiesiai klausė: kas siūlo šią idėją?

Komiteto posėdyje dalyvavęs Savivaldybės administracijos direktorius ir Privatizavimo komisijos pirmininkas Rimundas Domarkas neskubėjo autorystės prisiimti.

Antrą kadenciją miesto Taryboje dirbantis liberalas demokratas Vidmantas Japertas buvo atviresnis: „Aš siūliau — dar prieš trejus metus, knygyno veikla — ne Savivaldybės funkcija“.

V. Japertas kiek vėliau nustebs, kad rengiamasi parduoti ne vien UAB „Žiburio knygynas“ veiklą — bendrovės akcijas, kurios visos priklauso Savivaldybei. Milijonų litų tikimasi už knygynui priklausančias patalpas Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare ir Žemaitės gatvėje, prie turgaus.

Komitete knygyno privatizavimui pritarė tik du politikai: V. Japertas ir liberalcentristas Edvardas Peleckas. Kiti keturi dalyvavę posėdyje, tarp jų ir komiteto pirmininkas, balsavo prieš.

Ne ekonomika — politika

Finansų ir ekonomikos komitetas dėl knygyno privatizavimo bendros nuomonės nepriėjo.

„Tai daugiau politinis klausimas, — sakė “Šiaulių kraštui“ komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas. — Abejonių kyla, todėl nutarėme dar tartis frakcijose.“

A. Lankauskas neslepia, kad jo nuostatos šiuo klausimu yra „susidvejinusios“: “Kaip komiteto pirmininkas turiu galvoti apie pajamas, o lengviausias būdas jų gauti — ką nors parduoti. Bet reikia galvoti ir apie miestą, jo plėtrą. Manau, galima pasilaikyti “Žiburio knygyną“ iki geresnių laikų“.

Opozicinės Socialdemokratų frakcijos seniūnas Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog frakcija nepritaria knygyno privatizavimui.

„Tai ir kultūros židinys, ir miesto veido dalis, — teigia J. Sartauskas. — Žmonės čia ateina ieškoti gerų knygų, pats knygynas gerai dirba ir nesirengia bankrutuoti. Perkamas būtų tik dėl pastato, o ne dėl knygyno veiklos. Kas bulvare kuriasi: batai, auksas ir bankai. Ar mums dar jų trūksta, kad turėtume dar daugiau jų įsileisti į miesto centrą?“.

Nusitaikyta į Vaikų polikliniką

Savivaldybės valdžia planuoja ir daugiau objektų miesto centre privatizuoti: batų parduotuvę Vilniaus gatvės bulvare šalia Turizmo informacijos centro, Vaikų poliklinikos senajį pastatą Varpo gatvėje, Tilžės gatvės 126a pastato patalpas, kurios nuomojamos dėvėtų rūbų parduotuvei, „pilietininkų“ partijai.

Miesto ūkio ir plėtros komiteto nariai svarstė, jog reikėtų parduoti visą Vaikų poliklinikos pastatą — ne tik senąją dalį, bet ir priestatą, kuriame dabar gydytojai priiminėja mažuosius pacientus.

Vaikų polikliniką iš Varpo gatvės į Asmens sveikatos priežiūros centrą Vytauto gatvėje yra sumanyta iškeldinti ir dėl kito projekto — Psichikos sveikatos centro. Jo idėją pirmyn stumia vicemerė Alma Javtokienė. Bet politikai kalbėjo tik apie tai, kaip „brangiai galima būtų parduoti“.

Interesų karuselė

Valstiečių liaudininkų atstovui S. Grigaliūnui visiškai nepatiko idėja privatizuoti Savivaldybės patalpas Tilžės 126 a. Esą Savivaldybė jas pažadėjusi „valstiečių“ būstinei, kai tik baigsis nuomos sutartis su “škurlių“ parduotuve.

Pagarsinta, kad ir liberalcentristams gali tekti ieškotis būstinei vietos. Savivaldybei priklausančias būstinės patalpas Aušros alėjos pastate esą taip pat galima būtų parduoti.

V. Japertas tvirtino: „Kam mums pasilikti tų kišenių strategiškai svarbiose miesto vietose“.

„Strategiškai svarbioje vietoje“ yra ir batų parduotuvė. Patalpos verslininkui nuomojamos ne pačia brangiausia kaina — po 37 litus už kvadratinį metrą. Tačiau gal jos dar praversiančios Turimo informacijos centro plėtrai? V. Japertas, iš pradžių tvirtinęs, jog “turizmo centras ne ta vieta, kurioje turistai turi sėdėti“, vėliau sutiko: “Jeigu subalansuotume miesto biudžetą, tai tokių patalpų pardavimas būtų paskutinis reikalas“.

Savivaldybei nereikia turto

Savivaldybės administracijos direktorius R. Domarkas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog politikai turi galvoti apie biudžeto pajamas. Kitų metų miesto biudžetas, nors jame planuojamos per 260 milijonų litų pajamos bus labai “įtemptas“. Pinigų trūks — bulvaro rekonstrukcijai baigti ir kitiems darbams.

„O daugiau turto, kurį galima būtų parduoti, nebėra,“ — teigė R. Domarkas.

Dirkektorius mano, kad „Savivaldybė turi valdyti kuo mažiau turto“. Esą patalpas nuomojant reikia sekti rinkos svyravimus, sutartis nuolat atnaujinti, o tai — ne Savivaldybės funkcija.

Klausiamas, kiek milijonų Savivaldybė galėtų gauti už knygyną, svarsto: gal 3— 4 milijonus litų. Ar jie išgelbės miestą?

„Gal ir neišgelbės, bet dalį bulvaro rekonstrukcijos padengtų“ — sakė R. Domarkas.

Citata

Komiteto nariai svarstė, jog reikėtų parduoti visą Vaikų poliklinikos pastatą — ne tik senąją dalį, bet ir priestatą, kuriame dabar gydytojai priiminėja mažuosius pacientus.

NEŽINIUKAS: Vidmantas Japertas neva pirmą kartą išgirdo, kad Savivaldybei rūpi parduoti ne UAB „Žiburio knygyno“ veiklą, o knygynui priklausančias patalpas auksinėje miesto centro vietoje.

VEIDAS: „Žiburio“ knygynas — ir kultūros židinys, ir miesto veido dalis — teigia privatizavimo priešininkai.

KĄSNIS: Politikai svarsto parduoti ne vien Vaikų poliklinikos pastato senąją dalį, bet iš karto visą pastatą — su priestatu.

Jono TAMULIO nuotr.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.