Grėsmingi skaičiai A. Visockui – „dirbtinis kolapsas“

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas tikina, kad žino, ką daryti Šiauliuose dėl COVID-19 plitimo, tereikia palikti ramybėje.
COVID-19 skaičiams Lietuvoje sproginėjant kasdien naujais rekordais Šiaulių miesto Artūrui Visockui pasirodė, kad spauda dirbtinai piešia „COVID kolapsą“ (apalpimą) Šiauliuose. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentas informavo, jog visus nerimą keliančius ir Savivaldybės spaudos konferencijose pranešamus skaičius pateikia ir merui. O jie neguodžiantys

Vis dažniau neatsekama ligos pradžia

Vakar spaudos konferencijoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo funkcijas, Simona Abromavičienė pranešė, kad praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje suskaičiuoti 359 nauji COVID-19 atvejai. Dėl didelio darbo krūvio iki spaudos konferencijos dar nebuvo atliktas 79 atvejų epidemiologinis tyrimas.

Anot specialistės, rūpesčių kelia faktas, kad dar prieš porą savaičių per 70 procentų naujų atvejų buvo susiję su židiniais, o jau praėjusią savaitę šis skaičius sumažėjo iki 58 procentų. Tai reiškia, kad vis daugiau atvejų, kurių ligos pradžia neatsekama. Šiaulių mieste su protrūkiais siejami tik 44 procentai naujai susirgusiųjų.

Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nuo koronaviruso infekcijos mirė 8 asmenys – 4 šiauliečiai ir 4 Kelmės rajono gyventojai. Trys iš jų priklausė 60-80 metų amžiaus grupei ir 5 per buvo vyresni nei 80 metų.

Toliau nauji atvejai fiksuojami Kuršėnų, Kelmės ligoninėse. Naujas protrūkis nustatytas Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos skyriuje, kur liga patvirtina 8 pacientams ir 7 darbuotojams.

Sergančiųjų yra verslo įmonėse, ugdymo įstaigose, teisėsaugos institucijose.

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras dirbtinai nieko nepučia. mes konstatuojame faktą. Kiek yra nustatoma atvejų, tiek mes ir ištransliuojame. Nieko nekuriame“, – į Šiaulių miesto mero Artūro Visocko priekaištus esą Šiauliuose dirbtinai kuriamas „COVID kolapsas“, atsakė S. Abromavičienė, apibendrinusi, kad situacija yra sudėtinga, o dėl didelių darbo krūvių visoje šalyje epidemiologai į pagalbą pasikvietė karius.

Vadovė pastebėjo, kad ligos atvejų daugėja ir Šiauliuose. Praėjusią savaitę nustatyti 109 naujai užsikrėtusieji koronavirusu, kai prieš porą savaičių tokių buvo kiek daugiau nei 90. Iš viso mieste sergančiųjų skaičius buvo sumažėjęs iki 353, tačiau vakar dienos duomenimis mieste COVID-19 serga 456 asmenys.

Vakar buvo paskelbta, kad sekmadienį Lietuvoje nustatyti 766 nauji COVID-19 atvejai, iš kurių 112 – Šiaulių apskrityje.

Saviizoliacijai trumpėjant, mažėja jos skaičiai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė informavo, kad šiuo metu mieste saviizoliacijoje yra 630 žmonių. Šis skaičius sumažėjo nuo 800, nes žmonės įgijo galimybę anksčiau baigti saviizoliaciją, atlikus COVID-19 tyrimą. Per dieną saviizoliacijoje atsidūrė 173 nauji žmonės.

400 saviizoliacijoje esančių asmenų skyriaus darbuotojai perskambino, tikslino adresus, 31 iš jų perdavė policijai, nes negavo tikslių duomenų arba nepriskambino.

Skyrius per savaitę patikrino 58 įmones, kaip laikosi Operacijų vadovo nurodymų. Tarp jų – verslo įmonės, bažnyčios, medicinos įstaigos, sporto centrai, optikos salonai ir kitos. Pažeidimų, dėl kurių reikėtų imtis teisinių veiksmų, nenustatyta.

Meras žino, ką daryti

Paklaustas, kaip vertina Šiaulių situaciją dėl COVID-19 ir kodėl kalba apie dirbtinai pučiamą „kolapsą“ miesto meras Artūras Visockas paaiškino,kad jam nepatinka straipsnių antraštės.

A. Visockas aiškino, kad Šiauliuose koronaviruso situacija yra kitokia, nei Vilniuje ar Klaipėdoje, dėl to, kad jis suprato, kur yra sisteminė klaida.

„Mes ją taisome patys bendraudami su verslais. Tarkime, brigada izoliuojasi, nežinai, kas vėliau susirgs. O jo sutuoktiniui buvo galima laisvai eiti į darbą nepasisakius darbdaviui, kad namuose turi potencialią problemą. Mes ir miesto spaudoje tai ryškinome, žmonės sužinojo, ta sistema veikia su atsarga, ir aš manau, kad dėl to mūsų skaičiai jau bus kitokie“, – sakė meras.

Jei, jo manymu, Šiauliuose situacija nėra bloga, tai gal Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos priimtos miesto gyvenimo apribojimo priemonės yra perteklinės?

„Ši liga yra inertinis procesas. Tu turi pagauti pradžią, jei nori turėti rezultatą. Aš esu visiškai įsitikinęs, kad Šiaulių veiksmai yra tikslūs. Jie būtų blogi, jie mums ant viršaus uždėtų papildomus reguliavimus. Mes juk gimnazistus jau leidžiame į mokyklas, paskui leisime dvi klases. Mes tiksliai žinome, ką daryti, ir jei mus paliktų ramybėje, mes puikiai susitvarkytume ant protingos rizikos ribos. Bet aišku, gali būti kad ant viršaus bus uždėtas dar papildomas reguliavimas, tada mūsų sistema būtų nepasiteisinusi ir būtų buvę galima išlaukti. Tas išlaukimas galbūt būtų lėmęs, kad mes irgi būtume buvęs raudonas miestas. Dabar nesame. Ir labai tikiuosi, kad su Dievo pagalba pavyks išlaikyti lygmenyje, kurį turime. Ir su žmonių pagalba, kurie supranta mūsų pastangas, supranta tinkamą taikymą tinkamu laiku, siekiant, kad mieste gamyba nesustotų ir kad ligoninė nebūtų perpildyta, tuo pačiu vyktų planinis gydymas“, – aiškino A. Visockas.

Jis nenorėtų, kad Šiauliai patektų į raudonąją zoną, nors dalis mieste taikomų priemonių yra griežtesnės, nei taikomos paskelbus karantiną. Bet meras pripažįsta, kad greičiausiai to išvengti nepavyks, nes aplink savivaldybės raudonuoja.

Veido kaukę nemėgstantis nešioti meras patikino, kad kai aplinkoje yra žmonių būtinai ją užsideda.