
Naujausios
Grėsmę kelia kiaulių maras ir antibiotikai
Žmonių sveikatai grėsmę kelia ne tik tiesioginis per didelis antibiotikų vartojimas, bet ir jų naudojimas ūkiuose, nes didėja bakterijų atsparumas. Apie tai ir apie kiaulių marą, kuris sparčiai įsiveržė į Joniškio rajoną, bei kitas aktualijas kalbėta praėjusią savaitę savivaldybėje surengtame Joniškio rajono ūkininkų susirinkime.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
6 tonos antibiotikų paukščiams
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja–inspektorė Regina Liudvinaitienė kalbėjo apie antibiotikus, kurių kartais nebūtinas vartojimas jau kelia problemų – bakterijos priešinasi ir ilgainiui įgyja atsparumą, o nebesunaikinamos ima dar labiau daugintis. Su antibiotikais neišvengiamai susiduriama po operacijų.
„ Šiais vaistais gydomi ne tik žmonės, bet ir naminiai paukščiai, galvijai, kiaulės, jie skiriami netgi profilaktiškai nuo įvairių susirgimų, siekiant geresnių rezultatų. Vienam kilogramui biomasės užauginti Lietuvoje ūkiuose sunaudojami apie 35,5 miligramo antibiotikų, ES vidurkis – net 151,5 miligramo. Antibiotikų vartojimą stengiamės mažinti. 2010 metais Lietuvoje jų nupirkta 16,4 tonos, 2016 metais – apie 13 tonų, iš jų daugiausia – 6 tonos – auginamiems paukščiams“, – skaičius pateikė R. Liudvinaitienė.
Gydytoja–inspektorė neatmetė, kad kartais piktnaudžiaujama arba tiesiog nepagalvojama ir nepaisoma saugių terminų. Pavyzdžiui, karvė suserga mastitu: jai atliekami tyrimai, nustatomas jautrumas antibiotikams, skiriamas gydymas. Yra tam tikras terminas, per kurį organizmas išsivalo nuo antibiotikų, bet jeigu žmogus neišlaukia ir naudoja pieną, užkratas patenka į organizmą.
Pasak Joniškio VMVT atstovės, daugelyje ES šalių ūkininkai skatinami auginti gyvulius be antibiotikų ir jie turi specialią žymą, už tokią mėsą mokama gerokai didesnė kaina.
„Kasmet pasaulyje miršta keli milijonai žmonių nuo įvairių ligų, kurių antibiotikai nebeveikia“, – sakė gydytoja–inspektorė R. Liudvinaitienė.
Šimto židinių dar nebus
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas–inspektorius Deimantas Radžvilas kalbėjo apie šiandienos aktualiją – kiaulių marą, kuris sparčiai įsiveržė ir į Joniškio rajoną.
Iš viso buvo užfiksuoti penki židiniai: Bertaučiuose, Žvelgaičiuose, dukart Rudiškiuose ir Daugalaičiuose. Pastarasis buvo didžiausias – augintos 43 kiaulės, iš kurių iki likvidavimo jau buvo nugaišusios aštuonios. Šernų, sirgusių kiaulių maru, nustatyti jau šeši židiniai.
„2014 metais ši liga atėjo į Lietuvą, pernai šalyje buvo jau 30, o šiemet 51 – atvejis. Net pasklido mintis, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui turėsim šimtą židinių, bet, laimei, apvalus skaičius nusikels į kitus metus“, – nelinksmai juokavo Joniškio VMVT vyriausiasis gydytojas–inspektorius D. Radžvilas.
Gali tekti susimokėti
Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) prie Žemės ūkio ministerijos Šiaulių regiono skyriaus vedėjas Mindaugas Bakutis susirinkusius ūkininkus perspėjo, kad purkšdami laukus jie privalo laikytis numatytos dviejų metrų apsauginės zonos iki pagrindinių kelių, gyvenvietėse iki sodybų, pastatų, bendrojo naudojimo teritorijų.
Nesilaikančiųjų reikalavimų laukia baudos, be to, nuo šių metų yra imami augalų mėginiai ir vieno tyrimo kaina gali siekti iki 600 eurų. Susimokėti už jį privalo kaltininkas. Tai reiškia, kad minėtus 600 eurų gali tekti pakloti laukus purškusiam ūkininkui, bet jeigu skundas nepasitvirtins, piniginę teks praverti apie melagingą pažeidimą pranešusiam asmeniui.
Autorės nuotr.
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja–inspektorė Regina Liudvinaitienė kalbėjo apie antibiotikus, kurių kartais nebūtinas vartojimas jau kelia problemų – bakterijos priešinasi ir ilgainiui įgyja atsparumą, nebesunaikinamos ima dar labiau daugintis.
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas–inspektorius Deimantas Radžvilas informavo, kad kiaulių maro židinių rajono ūkiuose šiemet jau nustatyti penki.