Gimnazistai kalbėjo signatarų vardu

Gimnazistai kalbėjo signatarų vardu

Gim­na­zis­tai kal­bė­jo sig­na­ta­rų var­du

Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jo­je va­kar var­po skam­be­siu ati­da­ry­ta pa­ro­da „Šiau­lių gim­na­zi­jos auk­lė­ti­niai – Va­sa­rio 16-osios Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai“. Sig­na­ta­rų var­du kal­bė­jo gim­na­zis­tai, o var­pas sklei­dė ži­nią apie pra­dė­tą švęs­ti Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­tį.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Gim­na­zi­jos mu­zie­ju­je po­pie­tę vy­kęs pa­ro­dos ati­da­ry­mas su­bū­rė gau­sų gar­bių mies­tie­čių ir sve­čių bū­rį. Su­lauk­ta vys­ku­po Eu­ge­ni­jaus Bar­tu­lio, Sei­mo na­rių pro­fe­so­riaus Arū­no Gu­mu­liaus­ko ir Sta­sio Tu­mė­no. Pir­ma­ja­me mies­to šven­ti­nia­me ren­gi­ny­je Sa­vi­val­dy­bės va­do­vams at­sto­va­vo Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Gin­tau­tas Sit­ni­kas.

Per ati­da­ry­mą pa­brėž­ta, jog Šiau­lių gim­na­zi­ja išug­dė ke­tu­ris iš dvidešimties1918 me­tų Va­sa­rio 16-osios Ak­to sig­na­ta­rų – My­ko­lą Bir­žiš­ką, Ste­po­ną Kai­rį, Al­fon­są Pet­ru­lį, Jo­ną Vi­lei­šį. Trys iš jų – M. Bir­žiš­ka, S. Kai­rys ir J. Vi­lei­šis – ren­gė Ak­to teks­tą.

Gra­žia ins­ce­ni­za­ci­ja pri­si­min­ti sig­na­ta­rų biog­ra­fi­jos fak­tai. Sig­na­ta­rų var­du kal­bė­jo gim­na­zis­tai:

– Aš, Al­fon­sas Pet­ru­lis, gi­miau 1873 me­tais, Bir­žų ap­skri­ty­je, stip­raus ūki­nin­ko šei­mo­je. Šei­mo­je bu­vo­me pen­ki vai­kai. Mo­ky­da­ma­sis Šiau­lių gim­na­zi­jo­je pa­si­žy­mė­jau pui­kiu el­ge­siu, o ta­pęs ku­ni­gu sten­giau­si skleis­ti lie­tu­vy­bę. Kū­riau bend­ri­jas, sklei­džiau lie­tu­viš­ką spau­dą ir gy­niau lie­tu­vių ti­kin­čių­jų tei­ses baž­ny­čio­je.

– Aš, Jo­nas Vi­lei­šis, iš Pas­va­lio kraš­to, gi­miau 1872 me­tais ir bu­vau vie­nuo­lik­tas vai­kas šei­mo­je. Vy­riau­sio­jo bro­lio Pet­ro, ku­ris jau bu­vo bai­gęs Šiau­lių gim­na­zi­ją, įsa­ky­mu tė­vai at­ve­žė ma­ne į Šiau­lius. Čia ne tik įsi­trau­kiau į lie­tu­viš­ko žo­džio iš­sau­go­ji­mą. Ma­no pa­rei­ga bu­vo lan­ky­tis kny­gy­ne ir pa­grie­bus vie­ną ki­tą kny­gą slap­čia po ap­siaus­tu įduo­ti gim­na­zis­tui, ku­ris troš­ko ap­si­švies­ti. Gim­na­zi­ją bai­giau 1891 me­tais. Vi­są sa­vo gy­ve­ni­mą pa­sky­riau ko­vai už so­cia­li­nį tei­sin­gu­mą.

– Aš, Ste­po­nas Kai­rys, gi­miau 1879 me­tais Uk­mer­gės ap­skri­ty­je bu­vau ket­vir­tas šei­mos vai­kas. Dėl sa­vo pi­lie­ti­nių pa­žiū­rų pa­sku­ti­niai­siais moks­lo me­tais bu­vau pa­ša­lin­tas iš gim­na­zi­jos, ta­čiau po me­tų man bu­vo leis­ta ją pa­baig­ti. Lie­tu­vos jau­ni­me, kad ir kur be­bū­tum būk iš­ti­ki­mas sa­vo kraš­tui,Tė­vy­nei Lie­tu­vai!

– Aš, My­ko­las Bir­žiš­ka, iš Viekš­nių, gimiau 1882 metais – vy­riau­sias vai­kas šei­mo­je. Kaip bro­liai Vik­to­ras ir Vac­lo­vas ir tė­vas An­ta­nas Bir­žiš­ka, mo­kiau­si Šiau­lių gim­na­zi­jo­je. Mo­ky­da­ma­sis Šiau­liuo­se ak­ty­viai įsi­trau­kiau į veik­lą, už ku­rią vos ne­bu­vau pa­ša­lin­tas iš gim­na­zi­jos. Gar­sia­jai Ma­ri­jam­po­lės gim­na­zi­jai su Ba­sa­na­vi­čiu­mi, Ku­dir­ka, Jab­lons­kiu, Gri­niu­mi ga­li­me drą­siai prieš­pas­ta­ty­ti Šiau­lių gim­na­zi­ją – su Cir­tau­tu, Vi­lei­šiais, Vi­šins­kiu, Ra­liu, Damb­raus­ku, Ja­nu­lai­čiu, Kai­riu. Šal­kaus­kiais ir ki­tais gim­na­zis­tais, pa­si­tar­na­vu­siais Lie­tu­vos la­bui. Šių di­džių žmo­nių įkvėp­ti kur­ki­me Lie­tu­vą kar­tu.

Vys­ku­pas Eu­ge­ni­jus Bar­tu­lis pa­si­džiau­gė, jog tarp sig­na­ta­rų bu­vo ir dva­si­nin­kas. Jis at­krei­pė dė­me­sį ir į tai, ko­kio­se gau­sio­se šei­mo­se au­go sig­na­ta­rai.

„Da­bar daug ge­riau gy­ve­na­me, o šei­mos ne­gau­sios. My­li­me ka­tes, šu­nis, – sa­kė vys­ku­pas ir pa­lin­kė­jo: – Jau­ni­me, my­lėk vai­kus.“

Svei­ki­ni­mo žo­dį ta­rė par­la­men­ta­rai ir gim­na­zi­jai įtei­kė do­va­nų. A. Gu­mu­liaus­kas – is­to­ri­nę vals­ty­bės vė­lia­vą, S. Tu­mė­nas – pro­fe­so­riaus Liu­do Ma­žy­lio at­ras­to Vo­kie­ti­jos ar­chy­vuo­se Va­sa­rio 16-osios Ak­to ko­pi­ją.

Dar prieš šven­ti­nes pra­kal­bas pir­mie­ji lan­ky­to­jai ap­žiū­rė­jo sten­dus, skir­tus My­ko­lui Bir­žiš­kai, Ste­po­nui Kai­riui, Al­fon­sui Pet­ru­liui, Jo­nui Vi­lei­šiui – jų biog­ra­fi­jos fak­tams ir veik­los eta­pams ap­žvelg­ti.

Mu­zie­jaus va­do­vė is­to­ri­kė Bi­ru­tė Lu­ko­šiū­tė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog pus­me­tį bu­vo ruoš­ta­si pa­ro­dai, ku­ri at­spin­dė­tų lai­ko­tar­pį, kai bū­si­mi sig­na­ta­rai dar bu­vo gim­na­zis­tai.

Sten­duo­se – ir liu­di­ji­mai apie jų pa­žy­mius, bran­dos ates­ta­tus. Taip pat ori­gi­na­lios gim­na­zi­jos mu­zie­jaus sau­go­mos kny­gos, iš ku­rių mo­kė­si to me­to gim­na­zis­tai.

„Po kruo­pe­ly­tę rink­ti do­ku­men­tai, fo­tog­ra­fi­jos ir iš ki­tų mu­zie­jų, įstai­gų ir pri­va­čių rin­ki­nių“, – sa­kė B.Lu­ko­šiū­tė.

Pa­ro­do­je ak­cen­tuo­ja­mi pa­ra­šai. Lan­ky­to­jams pa­reng­ta „už­duo­tis“ – ras­ti ke­tu­rių sig­na­ta­rų pa­ra­šus ne tik eks­po­nuo­ja­mo­je Va­sa­rio 16 osios Ak­to ko­pi­jo­je.

Vi­si ke­tu­ri yra pa­si­ra­šę 1926 me­tų spa­lio mė­ne­sį švęs­to gim­na­zi­jos 75-me­čio ju­bi­lie­jaus ak­tą – tuo­met jie pir­mą kar­tą gim­to­jo­je gim­na­zi­jo­je su­si­ti­ko jau bū­da­mi sig­na­ta­rais. Šiau­lių gim­na­zi­jo­je jie mo­kė­si ne vie­nu me­tu.

Ati­da­ry­mo da­ly­viai ga­lė­jo pa­dė­ti ir sa­vo pa­ra­šus – ant Ju­bi­lie­ji­nio Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio mi­nė­ji­mo ak­to.

Pa­ro­do­je pa­nau­do­ta Kau­no mies­to, Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­to, Mai­ro­nio lie­tu­vių li­te­ra­tū­ros, Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio, Šiau­lių „Auš­ros“, Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos ir Viekš­nių vais­ti­nės mu­zie­jų, Lie­tu­vos moks­lų aka­de­mi­jos Vrub­levs­kių bib­lio­te­kos, Lie­tu­vos vals­ty­bės is­to­ri­jos, UAB „Kau­no van­de­nys“, Tel­šių vys­ku­pi­jos ku­ri­jos, as­me­ni­nių Vy­gin­to Ali­šaus­ko, Vy­te­nio Rim­kaus ir Pet­ro Ka­mins­ko ar­chy­vų me­džia­ga.

Pa­ro­dą rė­mė Aust­ra­li­jos lie­tu­vis Ka­zi­mie­ras But­kus (1916–2013), Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė. Pa­ro­dos di­zai­ne­rė Zi­ta Šul­cie­nė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Gim­na­zis­tai į pa­ro­dos da­ly­vius ir bend­raam­žius krei­pia­si sig­na­ta­rų žo­džiais. Tarp jų – My­ko­lo Bir­žiš­kos pa­sa­ky­tais: „Kur­ki­me Lie­tu­vą kar­tu.“

Šiau­lių gim­na­zi­ja Lie­tu­vai išug­dė ke­tu­ris 1918 me­tų Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rus – Ste­po­ną Kai­rį, Jo­ną Vi­lei­šį, Al­fon­są Pet­ru­lį ir My­ko­lą Bir­žiš­ką.

Ro­do­mi ori­gi­na­lūs gim­na­zi­jos daik­tai ir kny­gos, iš ku­rių mo­kė­si gim­na­zis­tai XIX–XX am­žių san­dū­ro­je. Nuo gim­na­zi­jos ati­da­ry­mo 1851 me­tais iki Pir­mo­jo pa­sau­li­nio ka­ro da­ly­kai dės­ty­ti ru­sų kal­ba.