Gelbėjami valdininkų skrandžiai

Gelbėjami valdininkų skrandžiai

Gelbėjami valdininkų skrandžiai

Šiaulių valdžia Savivaldybės kavinės remontui sunkmečiu suteikė prioritetą. Biudžetinių įstaigų avarinių stogų remontams šiais metais planuojami 100 tūkstančių litų, ir pirmieji tūkstančiai byrės kavinės stogui. Su nuomininku suplota rankomis dėl kavinės vidaus patalpų remonto — kol investicijos atsipirks, verslininkas nemokės nuomos mokesčio.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Išnuomota, bet neveikia

Savivaldybės kavinė neveikia jau daugiau nei metai. 2007 metų gruodžio viduryje ji buvo išnuomota konkursą laimėjusiam verslininkui Mantui Šliažui. Bet kavinė taip ir neatsidarė.

M. Šliažo tėvas ir įgaliotinis Vidmantas Šliažas „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog reikalai sustojo, kai dėl patalpų sanitarinės būklės nebuvo gauti leidimai atidaryti kavinę. “Higienistai mums sakė, jog dėl to kavinė ir buvo uždaryta.“

Paaiškėjo, jog reikia remonto, net kai kurias kavinės sienas griauti. Anot V.Šliažo, Savivaldybėje išgirdo: „Jūs remontuokite“

„O kur tos investicijos matysis? — sakė verslininkas. — Nenorime dėti pinigų, kurių oficialiai nė nesimatys ir kurie mums nė negrįš.“

Dar praėjusių metų balandį verslininkas kreipėsi į Savivaldybę dėl remonto problemos sprendimo. Kelis mėnesius mokėjo mokesčius, o vėliau nutraukė mokėjimus. Savivaldybei jau skolingas 3 tūkstančius litų.

Pagal įstatymą tik privatizuojant kavinės patalpas nuomininkas galėtų atgauti investicijas, įdėtas į patalpų pagerinimą. Bet Savivaldybė, anot Irenos Krugiškienės, Turto valdymo skyriaus Turto valdymo ir apskaitos poskyrio vedėjos, kavinės neketina privatizuoti. Neprivatizuojant patalpų, nuomininkas remontus atlieka savo rizika.

Tačiau M. Šliažas tai daryti atsisakė. Kodėl su juo nebuvo nutraukta sutartis? I. Krugiškienės teigimu, baimintasi, kad niekas neateis į nuomos konkursą, nes anksčiau net penkis kartus konkursai skelbti, kol atsirado vienintelis pretendentas.

Savivaldybėje tvirtinama, jog kavinė, nors yra pačiame miesto centre, verslininkų netraukianti. Jos darbo valandos — tik nuo 8— 17 valandos. Keliamos sąlygos kainas derinti, be eilės maitinti Savivaldybės darbuotojus, aptarnauti Savivaldybės svečius per priėmimus ir kituose Savivaldybės kabinetuose, aptarnauti Savivaldybė renginių dalyvius.

Todėl rasta išeitis — į patalpų pagerinimą įdėtas investicijas nuomininkui kompensuoti nuomos mokesčiu. Miesto Taryba šį sausį tam pritarė. Verslininkui leista remontuoti kavinę pagal sąmatą suderintą su Savivaldybe. Tris mėnesius, kol vyks remontas, nuomininkas atleistas nuo nuomos mokesčio ir nustatyta, jog lėšos, įdėtos į remontą, įskaitomos į nuomos mokestį.

Mokestis simbolinis

Kavinės patalpos išnuomotos kone už simbolinę kainą — po 2 litus 21 centą (be PVM) už kvadratinį metrą. Per mėnesį nuomininkas iš viso turi mokėti 250 litų 14 centų nuomos mokesčio ir apmokėti šildymo, elektros, vandens mokesčius.

Turto valdymo skyriaus poskyrio vedėja Irena Krugiškienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog nuomos kaina per nesėkmingus konkursus sumažėjo 70 procentų. Iš pradžių tikėtasi gauti po 8 litus už kvadratinį metrą.

Savivaldybėje suskaičuota, jog nuomininkui remontas kainuos 79 tūkstančius litų. Pagal dabartinę nuomos kainą, Savivaldybės kavinėje nuomininkas verslu galėtų užsiimti daugiau nei 25 metus, kol atsiims savo pinigėlius.

Savivaldybė pati remontuos kavinės fasadą ir stogą. Anot Statybos skyriaus vedėjo Evaldo Vaičeliūno, išorės remontas Savivaldybės reikalas, nes stogas yra „bendras“. Jis jau antri metai avarinės būklės, vanduo teka per sienas, trupa tinklas. Stogo ir fasado remontas, vedėjo tvirtinimu, daug nekainuos — 10— 12 tūkstančių litų.

Gelbėja skrandžius

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius klausiamas, kodėl prioritetas teikiamas kavinės remontams, neslėpė savo iniciatyvos ir dėstė argumentus „už“ .

„Kai pradėjau dirbti direktoriumi, pagalvojau, kad tokia kavinė yra reikalinga“, — sakė V. Damulevičius.

Anot direktoriaus, Savivaldybėje dirba daug darbuotojų, todėl problemą reikėjo spręsti. Per 45 minutes trunkančią pietų pertrauką jie nespėjantys mieste papietauti. Kavos aparatų yra pripirkta, bet jie genda; „nė kavos nėra kur atsigerti“. Savivaldybės svečių taip pat nėra kur pavaišinti kavos puoduku, o “tai — nei šis, nei tas“.

„Pats per savaitę, duok Dieve, tik kokius du kartus pietauju, o tris kartus būnu nevalgęs“, — prisipažino V. Damulevičius.

Anot direktoriaus, užskaitydama nuomininko investicijas į nuomos mokestį, Savivaldybė didelių nuolaidų nedaranti.

„Realiai jis per metus atsiims 3 tūkstančius litų, o bus investavęs iki 80 tūkstančių litų“, — skaičiavo direktorius.

Nuomos sutartis baigsis jau po dvejų metų. Kad verslininkas nesijaustų skriaudžiamas, anot V. Damulevičiaus „daroma prielaida“, kad nuomininkas gerai dirbs ir nuomos sutartis su juo bus tęsiama, tik tada būtų peržiūrima nuomos kaina.

„Per eilę metų jis atsiims tuos pinigus“, — sakė V. Damulevičius, tačiau konkrečiau nepaaiškino, kas bus, jeigu verslininkas blogai dirbs ir su juo sutartis nebus tęsiama.

V. Šliažas, tokiu atveju tikisi pinigėlius atsiimti iš kito kavinės nuomininko, kuris esą taip pat turės galimybę nemokėti nuomos mokesčio, kol nebus padengtos visos remonto išlaidos.

 

KAVA: Savivaldybėje bene svarbiausia problema tapo kavos puodelis, kuriuo esą nei svečių nebeįmanoma pavaišinti, nei patiems išgerti.

 

DŽIAUGSMAI: Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius džiaugiasi, kad „tik kažkas ateina ir investuoja į tuos mūsų supuvusius įrenginius 80 tūkstančių litų ir suteikia Savivaldybei galimybę turėti kavinukę.“

 

PAŽADAS: Verslininkas Vidmantas Šliažas sako, jog kavinė turėtų atsidaryti Melagių dieną — balandžio 1 dieną. Todėl gali būti kad atsidarys viena diena anksčiau ar vėliau.

 

REMONTAS: Per kiaurą stogą vanduo teka kavinės sienomis, remontas skaičiuojama kainuos iki 80 tūkstančių litų.

 

KAVINĖ: Prie pagrindinio Savivaldybės pastato prisiglaudusios kavinės privatizuoti nenorima.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.